KULT
A Rovatból

Einstein, a bomba és a komor gondolatok – Dokumentumfilm a világ legokosabb emberéről

Nem vagyok teljesen elégedett a Netflix legújabb dokumentumfilmjével. Sokkal több potenciál volt benne, mint amit az óriáscég kiaknázott. Lássuk, mekkorát szól az a bizonyos bomba!

Link másolása

A film Albert Einstein halálának az évében, 1955-ben indul. Innentől pedig visszaugrálunk az időben, ahogy azt a narratíva kívánja. Megismerhetjük a tudós fiatalkorát, amikor elkezdett érdeklődni a tudomány iránt. Követhetjük Németországba Adolf Hitler hatalomra jutásának korába, amikor még a nácizmus csak a jövő veszélye volt.

Einstein, mivel zsidó származású volt, egy intellektuel, aki nemzetközileg elismert tudós, így egyértelműen Hitler célkeresztjébe került.

Próbálták lejáratni és ellehetetleníteni, ezért el kellett menekülnie a nemzeti szocialista Németországból Angliába, ahol egy angol lord bábáskodott felette. Betekintést kapunk archív felvételekbe is, melyben feleségével utazgatnak, és világszerte előadásokat tart.

A film kezdő feliratában felhívják a figyelmet, hogy bármit hallunk a mű folyamán, azt Einstein leírta valahol, vagy mondta valakinek. Ez érződik is, hogy tényleg szofisztikált és hiteles idézetgyűjteményt hallgatunk, csak sokszor nem illenek a párbeszédekbe ezek a mondatok. Valószínűleg az idézetek köré írták a dramatizált részeket, és ezek a pillanatok meglepően gyengén muzsikálnak.

Ami azért fura, mert ezzel párhuzamosan az archív felvételek köré szőtt rész kimondottan lebilincselő.

Lehet jobb lett volna egy beszélő fejek típusú dokumentumfilm, mint az unalmasabbra sikerült dramatizált verzió. A fekete-fehér archív felvételek viszont szinte színesítik, és élettel töltik fel a filmet.

A dramatizált újrajátszásokban Aidan McArdle alakítja Albert Einsteint, és alapvetően nem játszik rosszul, de a forgatókönyv nagyon gyengére sikerült. Anthony Philipson rendező és Philip Ralph író ügyesen összerakták az információkat, csak átadni nem úgy sikerült, ahogyan azt gondolták.

A film betekintést enged Einstein tanulmányaiba, és konyhanyelven próbálja elmagyarázni a nézőknek a relativitást,

ezt egyébként sikeresen teszi. Még én, aki csak ugatja a fizikát, is értettem, miről beszélnek.

A cím alapján arra gondolnánk, hogy hangsúlyos lesz tanulmányainak hatása az atomkor elindulásában és az atombomba megszületésében, de alig esik szó Manhattan-tervről, és a címben csalogató bomba kérdésköre kevésbé van szem előtt.

Maga a robbanószerkezet gondolata előkerül teljesen mellékesen a film elején, kapcsolódva a relativitáshoz,

de ténylegesen az 52. percben esik szó először az atombombáról. Kicsit azt érzem, azért adták ezt a címet a filmnek, hogy a Christopher Nolan-féle Oppenheimer farvizén legyenek ők is sikeresek.

A dramatizált részeknél a maszkok gyengébbek, pontosan látni, hogy hol van a paróka vonala a színészeken, illetve az öregítés is kevésbé ügyes, mondjuk nehéz helyzetben voltak a maszkmesterek, mert gyakran szerepel egymás mellett az igazi, archív felvételes Einstein és a színész. Így a kontraszt sokkal nagyobb, mint azt az alkotók szerették volna.

Olyan mint amikor egymás után nézzük meg a ’90-es évek Disney-mesék rajzfilmek mozis első részét és a VHS-re készített folytatást, valami nem stimmel.

A díszlet is néha túl zöldhátteres, főleg korabeli vároksokban történő újrajátszások esetében érezni, amikor csak a természetben sétálnak, ott nem jelentkezik ez a probléma. Tehát kijelenthetjük, hogy a dramatizálás nem mindig állja meg a helyét, míg az archív felvételek működtek.

A másik problémám a filmmel, hogy túlságosan rákoncentrált Einstein érzelmeire és politikai állásfoglalására, szerintem több tény és információ elfért volna Albert Einsteinről, hiszen a háború szörnyűségeit már sok forrásból hallottuk.

A dokumentarista minőség elsőrangú, mind a vágás és a grafikák hibátlanok, még egy korabeli újságcikket is izgalmassá tudtak tenni az alkotók különféle grafikai elemekkel.

Érdekesek a ritkábban látott felvételek Hitler felemelkedésének korai szakaszából, amikor megválasztották, és még kevesen tudták, hova fog vezetni a Führer őrülete.

Einstein és a bomba megtekinthető magyar szinkronnal a Netflix streaming szolgáltató kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk