A világ 10 legfurább könyvtára
Ha azt mondom könyvek, kölcsönzés, épület mindenkinek a könyvtár jut eszébe. A könyvtárakra asszociálva a legtöbben a könyvekkel telezsúfolt egyhangú városi épületekre gondolunk, azonban néhány közösség ezt másképp gondolja: különbözőbbnél különbözőbb fantázia szülte építészeti csodák, állatok, amik könyveket visznek a gyerekeknek, újragondolt telefonfülkék tele olvasnivalóval. A Nemzeti Könyvtár Hét alkalmából nézzük meg ezeket a briliáns helyeket.
1. Kolumbia – Könyvkölcsönzés szamaraktól
Nincs is aranyosabb, mint amikor kis csacsik viszik a gyerekeknek az olvasnivalót! Kolumbiában Luis Soriano, egy általános iskolai tanár szervezi szabad idejében a Biblioburro programot. Vagyis fogja a két szamarát, Alfát és Betot, és felpakolja őket könyvekkel. Ezután akár négyórányi távolságra is elmegy velük, hogy sok eldugott, kis falu lakóihoz is eljuttassa a könyveket Kolumbiában.
Soriano azonban nem csak elviszi és kikölcsönzi a könyveket: ha kell, felolvas a fiataloknak, sőt, segít a házi feladatukban is. Soriano fejéből 1990-ben pattant ki az ötletet, mivel volt két munkanélküli szamara otthon. És nincs annál rosszabb, mint ha az embernek lusta, feladat nélküli szamarai vannak, akik csak henyélnek, videojátékoznak és Cheetost esznek – vallja az elhivatott tanár. A Biblioburróval a két szamár révén nagyjából 4000 gyereknek viszi el az irodalmat és az olvasás örömét. Mindez annak ellenére megéri Sorianónak, hogy egyszer eltörte a lábát, és banditák felakasztották a fára.

2. Izrael – Az olvasók érzelmi katalógusa
A Levisnki Parki Könyvtár egy nagy, nyitott parkban van Tel-Avivban, és 15 különböző nyelven kínál olvasnivalót az ott összegyűlő embereknek. Eredetileg egyébként a menekülteknek és az Izraelbe bevándorló munkásoknak tervezték ezt a könyvtárat, ahol nincsenek falak, ajtók vagy őrök. A két megvilágított polc – egy a felnőtteknek, egy rövidebb a gyerekeknek – fényt ad egész este. A nagy tető pedig védi az időjárástól a könyveket és menedéket biztosít az olvasóknak, amíg kikeresik a kölcsönözni vágyott könyvet a 3500 könyv közül.
A könyvek – a bestsellerektől a klasszikus irodalomig – nem a szerző, a műfaj vagy az ETO szerint vannak rendezve, hanem a kiváltott érzelmek alapján. Az olvasónak minden könyvet jellemeznie kell: lenyűgöző, bizarr, unalmas, nyomasztó, izgalmas, inspiráló, vagy érzelgős. Minden érzelmet egy színnel jelölnek, és mindegyik olvasó véleménye alapján egy színes csíkot ragasztanak a könyvre, amit aztán újrarendeznek a legutóbbi kiváltott érzelmek alapján. A könyvek az olvasók érzelmei alapján vándorolnak. Így a könyvek magukban hordozzák az olvasók összesített érzelmeit. Semmi sem lehet rosszabb egy írónak, mintsem hogy egy könyvtárban 80 „unalmas” jelzetű csíkot találjon a művén.

3. Argentína – Támad a könyvtár-tank
A Ford Falcon az az autó, amit az egyik legcsúnyább és legnevetségesebb kocsinak tart a közvélemény. Argentínában ráadásul ez a kocsi a nemzet sötét történelmének jelképe is, ugyanis az ország diktatórikus érájában ilyen kocsikat vezettek a titkosrendőrség, az antikommunista halálosztag tagjai is.
Raul Lemesoff 1979-ben azonban gondolt egyet, és egy a Falconból, a félelem szimbólumából mobilkönyvtárat faragott. Lemesoff Buenos Aires utcáin és olyan kisebb városokban cirkál, ahol nincs könyvtár. Gyalogosok és biciklisek mögött megáll bizarr járművével, ami leginkább talán egy tankra emlékeztet, és a 900 könyvéből olvasnivalót kínál az embereknek. Reményei szerint forradalmi könyvkölcsönző módszerét hamarosan más országokban is átveszik.

4. Egyesült Államok – Könyvet a könyvautomatából
Semmi sem helyettesítheti a megszokott könyvtárunk otthonos, meghitt hangulatát, de van, amikor az ember éppen nyitvatartási időn kívül „éhezik rá” egy jó könyvre. A könyvautomaták a 30-as években jelentek meg, de az utóbbi években egyre több könyvtár használja ki az előnyeiket. Forgalmas utcákra, vonatállomásokra vagy bevásárló központokba helyezik ki ezeket az automatákat.
Több helyen, például Kaliforniában vagy Peking egyik kerületében egyre inkább a mindennapok részévé válik az automatából való könyvkölcsönzés. Bár sokaknak – joggal – ellenérzései vannak az automaták terjedésével kapcsolatban, el kell ismerni, hogy bármi, ami növeli az olvasáshoz való kedvet, az jó dolog.

5. Olaszország – Ufótámadás vagy könyvtár?
Nem messze Perugia városának középkori vízvezetékeitől, történelmi szökőkútjaitól, klasszikus boltíveitől és tökéletes katedrálisaitól mintha egy bugyirózsaszín repülő csészealj landolt volna. A bizarr színű ufó valójában egy könyvtár, ami Perugia polgárainak kínálja olvasnivalóit.
A Sandro Penna Könyvtár – egy nyilvános könyvtár a költő Sandro Penna után elnevezve – rózsaszínű üvegfalain átengedi a napfényt, éjjel pedig sejtelmes, piros fényt bocsát ki. A háromemeletes komplexum biztos, hogy a világ legszokatlanabb könyvtárépületei közé tartozik.

6. Norvégia: Úszó könyvtár a fjordokon
A norvég fjordok vidéke a Föld zordabb tájai közé tartozik, főleg télen. Ilyenkor még élelemhez jutni is nehéz néha, nemhogy könyvekhez. Erre jelent megoldást az Epos nevű „könyvtárhajó”, ami több mint 250 kisebb közösségbe szállít olvasnivalót szeptember és április között. 1959-ben találták ki az ötletet és három megye – amelyeknek szükségük volt a könyvekre – összefogott, és előteremtette könyvtárhajó elindításához szükséges pénzt.
A hajón több mint 6000 könyv van, ezen kívül egy hajós kapitány, egy szakács, néhány könyvtáros, és egy vagy két ember, aki a szórakoztatásért felel. (Bohócok? Sztriptíztáncosok? Gumiemberek? Vagy mind a három? Mi lehet a legszórakoztatóbb dolog, amire egy olyan valakinek szüksége van, aki hónapokig távol van a családjától?)

7. Németország – Steril, fehér gyönyörűség
A Stuttgarti Városi Könyvtár úgy néz ki, mint egy M.C. Escher által tervezett Apple bolt. Kívülről úgy fest, mint egy tökéletes kocka, aminek a falait pontosan a négy égtájhoz vannak tájolva. A belső teret az éteri tisztaságú fehér szín és az éles szögek uralják, az ötemeletes átrium Escher-szerű lépcsőkkel és derékszögű bútorokkal van díszítve.
2011-es megnyitása óta az ultramodern könyvtár elnyerte a világ egyik legelképesztőbb könyvtára címet azonban túlzottnak érzett ridegsége és sterilitása már nem aratott sikert. A designból sokan hiányolják a barátságos, otthonos hangulatot. Ugyanakkor a könyvtár steril, hideg, fehér merevsége a polcokon fekvő színes könyvekre irányítja a figyelmet – és kár is lenne tagadni, hogy ez gyönyörű.

8. Kenya – Könyvtár tevekaravánon
Hogy nem csak szamarak hátán lehet könyveket szállítani, arra Kenyában találjuk a legékesebb bizonyítékot. A tevék nem csak a könyveket cipelik a hátukon, de a vándorkönyvtárosok kempingfelszerelését is. A karaván minden nomád közösséget meglátogat, ahol az írástudók aránya 15 százalék alatt van az olvasnivaló hiánya miatt.
A Kenyai Nemzeti Könyvtárszolgálat 1985-óta küld könyvekkel megrakott karavánokat. A program jelenleg 5-6 ezer emberhez jut el.l. A terjeszkedésre lenne igény, azonban a források végesek. A BBC szerint tízből kilenc teve hímnemű, hogy több tevéjük legyen, szexi tevekancákra lenne szükség. Ha esetleg tudomásotok van felesleges, elfekvő készletekről szexi lánytevékből, feltétlen értesítsétek a Kenyai Nemzeti Könyvtárszolgálatot! :)

9. Mikrokönyvtárak: Lokális könyvcserebere világszerte
Hallottatok már a Kis Ingyenkönyvtárakról? Az angolul Little Free Libraries-nek nevezett mozgalom 2009-ben indult. Ekkor történt, hogy Todd Bol egy kis fából készült dobozt ácsolt, és néhai édesanyja emléke előtt tisztelegve kiállította a háza elé, egy jelzéssel, ami mutatta, hogy az emberek szabadon betehetnek és kivehetnek onnan könyveket. Azóta már 6000 hasonló ingyenes minikönyvtár üzemel szerte a világon a Publishers Weekly adatai szerint. (Ide kattintva megnézhetitek, a világ mely pontjain érhetőek el jelenleg ilyen könyvtárak.)
A britek már Bol kis könyvtárával egy időben felállították az első Kis Ingyenkönyvtárukat: egy használaton kívüli tipikus angol telefonfülkét alakítottak át 24 órás ingyenkönyvtárrá. Berlinben pedig kitalálták a könyverdőt: kidőlt fák törzseibe polcokat vájtak. A fák a város utcáin vannak elhelyezve és a járókelők bármikor ki tudnak venni vagy be tudnak tenni egy-egy könyvet. Ezek a mindig nyitva álló könyvtárak – bármelyik formájukban is – terjesztik a könyvek iránti szeretet és bátorítják az új írók felfedezését.

10. Mexikó – Belépni a Mátrixba
A Mexikóvárosban lévő 409 ezer négyzetméteres Vasconcelos Könyvtár megakönyvtárként ismert. Tervezője, Alberto Kalach kitalált egy Mátrix ihlette épületet kristálypolcokon álló könyvekkel, amik úgy néznek ki, mintha a levegőben lebegnének, hatalmas ipari acél szerelvényekkel, és öt rácsszerkezetű szinttel, türkizkék üveg járólapokkal. Az 500 ezer kötetes könyvtár egy nyitott udvarra néz, a plafonról pedig hatalmas, bálnacsontokra emlékeztető elemek lógnak. Az egész könyvtár egy botanikus kerttel van körülvéve.

Ha kipróbálnád valamelyik könyvtárat, nyomj egy lájkot!