KULT
A Rovatból

A tinik immár szexre éhesek – Az Én még sosem… még mindig imádnivaló

A lúzer Devi továbbra is képtelen eldönteni, hogy a dögös Paxtont vagy a könyvmoly Bent válassza… esetleg egy új, jóképű indiai pasit?

Link másolása

A Netflix sikersorozatának harmadik évada természetesen ott kezdődik, ahol az előző abbamaradt. Devi (Maitreyi Ramakrishnan) álma, hogy a suli legszívdöglesztőbb srácával randizzon, hirtelen valóra vált. Számára pedig természetesen ez maga a paradicsomi lét. De még a Paradicsomban is ott van az ítélkezés, a gúnyolódás és a gyanakvás. Hogy miért is választotta Paxton (Darren Barnet) Devit, nos, az az új évad első felének központi témája. A magára továbbra is lúzerként tekintő lány ugyanis még mindig úgy gondolja, hogy Paxton egy jóval magasabb ligában játszik hozzá képest, túl szép ez az egész ahhoz, hogy igaz legyen, ez a hitetlenkedés pedig lassan kezdi megmérgezni a kapcsolatukat…

Az évad ezzel finoman rámutat az tinik önismerethiányára és testképproblémáira, amik jókora kétségek formájában nyilvánulnak meg.

Ezen pedig az sem segít, hogy Paxton egy abszolút megértő és gondoskodó barát, aki hajlandó jóvátenni a korábbi hibáit.

A harmadik szezon persze Devi és Paxton sztorija és évődése mellett érdekes mellékszálakkal is rendelkezik. Ben (Jaren Lewison), Eleanor (Ramona Young) és Fabiola (Lee Rodriguez) különálló történetei is megkapják a maguk játékidejét, ráadásul mindegyikben van mit élvezni: viccesek, meghatóak, érdekesek vagy ezek keverékei.

Az Én még sosem… azért is imádnivaló már a 2020-as kezdetek óta, mert talán ez az a sorozat, ami a legérzékletesebben mutatja be, hogy a tinédzserek miként szembesülnek a problémáikkal, tele komédiával és szívvel. A kreátor Mindy Kaling és forgatókönyvírói pedig szerencsére a 3. évadot sem vették félvállról.

A felszínen zajló komédia, vagyis a szereplőket kínos szituációkba kergető poénok és a szellemes párbeszédek mögötti mélyebb rétegek ezúttal is szépen lassan bomlanak ki előttünk.

Devi olyan főhőst játszik, akivel sokan tudnak azonosulni, és még ha a tapasztalataik nem is azonosak, a tanulságokat ők is könnyedén leszűrhetik, ráadásul a cselekmény lendületes és kényelmes tempóban halad, az epizódokat egy percre sem érezzük majd vontatottnak.

Lássuk azonban, hogy ezúttal milyen újdonságokkal tudott előrukkolni az Én még sosem…!

Az egyik legfontosabb új szereplő mindenféleképpen a Devihez hasonlóan indiai származású Des (Anirudh Pisharody), akivel az eddigi szerelmi háromszög (Devi, Paxton, Ben) négyszöggé bővül, Devinek ugyanis rögtön megtetszik a fiú. A közös gyökereik miatt ráadásul sokkal lazábban veszi a kölcsönös vonzalmukat, hiszen úgy gondolja, a családjaik is könnyebben adják rájuk az áldásukat. Des segít Devinek abban, hogy végre egyenrangú félként kezelje magát egy kapcsolatban, ami Paxton mellett mindig is zavarta őt.

A másik fontos karakter inkább a humort testesíti meg: ő pedig nem más, mint Paxton tahó haverja, Trent (Benjamin Norris), aki a 3. évadban sokkal nagyobb figyelmet kap, sőt, gyakorta el is lopja a show-t a többiek elől.

Kicsit olyan ő, mint az Amerikai pite-filmek Stiflere, aki mindvégig ott van a háttérben komikus, bunkó mellékalakként, majd később főhőssé nemesedik, és megmutatják az emberibb oldalát is.

Például, hogy ugyanúgy érző lény, mint a többiek, hogy van szíve, és hogy eddig felszínesen ítéltük meg. Trenttel is pont ez a helyzet. Azzal ugyanis, hogy összejön Eleanorral, végre ez a karakter is rendesen ki tud bontakozni, miközben azért nem hazudtolja meg önmagát.

Mivel a harmadik évadról beszélünk, ezért gimis hőseink is már a harmadik évüket töltik a suliban, 17 évesen pedig természetesen már nem csupán az érdekli őket, hogy kivel jönnek össze, vagy kivel csókolóznak, ez a szezon behozza a szex témakörét is.

Bizony, itt már a szüzesség elvesztéséről van szó, amelyet Kalingék éppoly okosan kezelnek, mint minden mást is, tele aranyos és megható jelenetekkel.

A sorozat mindemellett természetesen ezúttal is folytatja az indiai klikkek tiszteletének hagyományát, és a a rituálékat is úgy mutatja be, hogy nem érződik sem félszegnek, sem demagógnak. Kevés sorozat tette ennyire fogyaszthatóvá az indiai kultúrát bármiféle lekezelés nélkül, illetve az a fontos adalék, hogy Devi maga is idegen az örökségétől, teljesen valóságosnak tünteti fel a tanulási folyamatot. A szezon legmeghatóbb pillanatait például most a Devi és az anyja, Nalini (Poorna Jagannathan) közti jeleneteknek köszönhetjük. Ők ketten ugyanis továbbra is együtt próbálják feldolgozni Devi apjának elvesztését, hiszen a gyász is fontos eleme volt mindig is az Én még sosem…-nek, amelyhez Kalingék ezúttal is éretten és bölcsen álltak hozzá.

Ó, és nem beszéltünk még a sorozat egyik legmenőbb összetevőjéről, az elbeszélőkről.

Valószínűleg a tévétörténelem egyik legkreatívabb narrációjáról van szó. Már az első két évadban is megcsodálhattuk, hogy Devi sztoriját a teniszcsillag John McEnroe narrálja, aki időnként beszól a kegyeltjének, néha kínosan érzi magát miatta, de természetesen örül a sikereinek és a boldogságának, szorít érte.

Amikor pedig Paxton van a középpontban, McEnroe-tól a komikus-színész-zenész Andy Samberg veszi át a stafétát, és McEnroe-val együtt a hangsávban adnak elő egy adok-kapok show-t, ami már önmagában is roppant szórakoztató.

Természetesen az Én még sosem… mindezek mellett a szórakoztatás oltárán feláldoz bizonyos dolgokat, szóval nem egy mély és nyomasztó sorsdrámára kell gondolnunk továbbra sem. Például képes túlságosan leegyszerűsíteni ezt-azt: mondjuk a hirtelen bekövetkezett összejövéseket és szakításokat, csak azért, hogy megmutathassa az ebből következő konfliktusokat. Persze ezek megbocsátható és átléphető hibák, a humor és a szív ugyanis továbbra is korunk talán legjobb tinisorozatává nemesítik Mindy Kaling gyermekét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: