KULT
A Rovatból

10 szuper magyar zenekar, ami már feloszlott

Listába szedtünk néhány ismert és kevésbé ismert hazai együttest, akik sajnos már nem koncerteznek, pedig nagyon jók voltak.
Láng Dávid - szmo.hu
2016. július 23.



Múlt héten jelentették be, hogy húsz év után feloszlik az egyik legsikeresebb magyar beatzenekar, a Heaven Street Seven. Ők idén a negyedik nagynevű csapat, akik befejezik a közös munkát: a közelmúltban ugyanígy döntött a Subscribe, a Hangmás és az Isten Háta Mögött is. Következzen most néhány olyan együttes, akik már korábban elbúcsúztak rajongóiktól, de életművüket ma is épp olyan jól esik hallgatni, mint mikor még aktívak voltak.

Csá, Misi!

A Csá, Misi! még gimnáziumi zenekarként alakult a '90-es évek végén Budapesten. A változó tagságban a fix pont Császári Gergely frontember volt, aki azóta is a magyar zenei élet megkerülhetetlen szereplője - hogy mást ne mondjak, ezen a listán két másik együttesével is szerepel. Pörgős, rockos hangzásvilág jellemezte dalaikat, ami sajátos hangulatú szövegvilággal egészült ki.

2008 környékétől Extra Paganza néven, triófelállásban folytatták tovább, de a zenészek egyéb elfoglaltságai miatt a koncertek egyre ritkultak. Hivatalosan nem mondták ki a feloszlást, ezzel együtt utoljára a Csaszi 30. születésnapja alkalmából rendezett fesztiválon léptek fel két évvel ezelőtt. Bízzunk benne, hogy valaha még összeállnak, különleges színfoltjai voltak a hazai mezőnynek.

Jó kis kávé, egy igazi pörgős napindító dal:

A hasonlóan tempós Körháromszögnégyzet:

Csibor

A fuvolával és hegedűvel felturbózott beatzenét játszó Csibor 2010 közepén alakult. Fő jellemzőjük, hogy albumaik közzétételére mindig kreatív és ötletes megoldásokat választottak. Csokoládé című első kislemezüket például egy tábla kézműves csokival csomagolták egybe, a Taxi című EP minden dalának egy témájához kapcsolódó internetes blogon volt a premierje, a Borbála borítóját pedig egyedi, kézzel felvarrt gombokkal tették különlegessé.

Sajnos frontemberüknek, a Boogie Mamma nevű skazenekarból is ismert Zubreczki Dávidnak az utóbbi időben egyre kevesebb ideje jutott a zenélésre, így 2014 tavaszán a feloszlás (vagyis hivatalosan a határozatlan idejű szünet) mellett döntöttek. Első rendes hosszúságú nagylemezük bemutatója volt egyben a búcsúkoncertjük is az A38 hajón. Reméljük, nem örökre.

A legelső szám, a Csokoládé klipje:

Szellemes kisfilmet kapott a Borbála című szám is:

Erik Sumo Band

A listára került zenekarok közül alighanem az Erik Sumo Band érte el a legnagyobb sikereket: a 2000-es évek közepén nemcsak országosan, de nemzetközi szinten is nagyon sokat turnéztak. A Tövisházi Ambrus vezette csapat lendülete akkor torpant meg először, miután második nagylemezük népszerűsége a külföldi piacon elmaradt az elsőtől, így koncertmeghívásaik is ritkulni kezdtek. A másik nagy törést pedig Harcsa Veronika kiválása jelentette 2010 végén.

Bár a Csá, Misi! kapcsán már említett Császári Gergely belépésével új lendületet kaptak és egy szuper nagylemezt is készítettek, három éve mégis úgy döntöttek, befejezik a közös munkát. Azóta egyszer léptek színpadra: 2013 legvégén az A38 hajón, egy hatalmas sikerű, teltházas koncerten. Ebből egyértelmű, hogy abszolút lenne igény rájuk (tavalyi interjúnkban Harcsa Veronika sem zárta ki a dolgot), de egyelőre nem látszik jele újabb bulinak. Viszont Tövisházi másik legendás együttese, az Amorf Ördögök idén visszatér néhány koncert erejéig, úgyhogy a jövőben talán erre is van esély.

Disco In My Head:

The Ice Tower, az utolsó album címadó dala:

Illuzio

A sanzonos bárzenét játszó Illuzio a 2000-es évek eleje óta működött, de tagjai más formációkban már azelőtt is jó ideje együtt zenéltek. Budapesti underground körökben egész szép ismertségre tettek szert, többek között a Quimby és a Kaukazus társaságában is alkalmuk volt fellépni. Koncertjeik akkor kezdtek ritkulni, miután frontemberük, Huszti Gergely létrehozta Tai Chi Teacher nevű szólóprojektjét, amihez hamarosan a zenekar dobosa és billentyűse is csatlakozott (utóbbi basszusgitárosként).

Az villámtempóban születő TCT-dalok mellett az Illuzio egyre jobban háttérbe szorult, érzékelhetően eltolódott a hangsúly az előbbi irányába. Végül 2011 elején jelentették be, hogy különválnak útjaik, búcsúkoncertjüket a Gödör Klubban tartották több száz ember előtt. A Tai Chi Teacher azóta is működik, évente kihoznak egy új lemezanyagot, bár a koncertezést sajnos ők sem viszik túlzásba. A tagság másik fele pedig Nemereszt néven alapított új zenekart, eddig egy albumuk jelent meg.

Kicsikém, a zenekar legismertebb dala:

Jakuza vadnyugat:

Kákettők

A Kaukazus frontembere, Kardos-Horváth János sok különféle projektbe belefogott a zenekar 2010-es feloszlása után. Kafkaz nevű szólóestjei mellett gyerekkoncerteket is adott, fellépett az Óperentzia tagjaival, illetve volt egy K2 nevű rövid életű próbálkozása is. Igazán nagyon viszont 2012 nyarán újított, miután Császári Gergellyel (igen, megint ő) és Gáspár Gergellyel összeállva megalapították a Kákettők zenekart. A csapatból meglepő húzással rocktrió lett, KHJ pályafutása során először basszusgitárra váltott. Hangzásviláguk elsőre megfogott, nagyon tetszettek a letisztult, sallangmentes, energiával teli dalok.

Sajnos azonban az egész nem sokáig tartott: 2013 elején bombameglepetésként, teljesen váratlanul bejelentették a Kaukazus visszatérését, ami lényegében a Kákettők halálos ítélete volt. Párszor még felléptek, de lassan két éve semmi életjelet nem adtak magukról, egyszerűen eltűntek a süllyesztőben. Külön elszomorító, hogy még nagylemezt sem adtak ki, alig néhány dalukat rögzítették. Rettentő nagy kár értük, szerintem nagy jövő lett volna a koncepcióban. Ez a fő magyarázat arra, hogy enyhén szólva nem vagyok fényes véleménnyel a Kaukazusról.

Magácska:

Vitamin:

Karabély

A Karabély a 2000-es évek budapesti undergroundjának meghatározó szereplője volt, stílusukra leginkább a sanzonpunk jelző illik. Koncertjeiknek megvolt a lelkes törzsközönsége, de igazán sosem sikerült befutniuk. Pedig fanyar, gyakran ironikus szövegeik és énekesük, Gyáni Levente sajátos hangszíne összetéveszthetetlenné tette a dalaikat.

Feloszlásukat 2007-ben jelentették be. Mint a frontember nyilatkozta: úgy érezték, hogy a zenekarban lévő lehetőségeket kimerítették, nem volt már meg az az összhang, ami a működésükhöz szükséges volt. Ha jól tudom, Gyáninak azóta nem volt másik zenekara, szólóban szokott fellépni időnként, Karabély-számokat is előadva egy szál gitárral. Sajnos a csapat basszusgitárosa, Maurics András 2011-ben elhunyt, de ki tudja, talán egy másik felállásban egyszer még visszatérnek majd.

Taníts meg élni, a legnézettebb Karabély-klip a youtube-on:

A Budapest című dal:

KontrolAltR

A KontrolAltR (vagy ahogy később nevezték magukat, Kontrolalter) zenekar a 2009-ben alakult, nevükből a stílusukat is ki lehet következtetni. Első nagylemezüket még teljesen házi körülmények között rögzítették, ami a hangzására is rányomta a bélyegét, de így is akadt rajta jó néhány figyelemre méltó szám. A második albumra aztán már komolyabban rákészültek. A keverési munkálatokat a Kispál-billentyűs Dióssy Ákosra bízták, aki tökéletes munkát végzett: a Most van soha című lemez kifogástalanul szól, és maguk a dalok is sokkal érettebbek.

Sajnos hiába érdemelték volna meg, ezzel az anyaggal sem sikerült áttörniük: pár alkalmi koncertet és tehetségkutatós sikert leszámítva nem igazán kerültek reflektorfénybe. Ehhez járultak hozzá a tagok közötti belső nézeteltérések, ami miatt 2011 végén egyszer már bejelentették, hogy abbahagyják a közös munkát. Akkor még sikerült rendezniük a helyzetet, tavaly novemberben viszont újból borult minden, ezúttal úgy tűnik, véglegesen. Szerencsére a két album megmaradt az utókornak, kompenzálva kicsit a szomorú tényt, hogy maga a zenekar nem lett több beváltatlan ígéretnél.

Szeleket kerülők:

Angyalfejtő:

Los Vegas

A nagyon rövid életű Los Vegas 2011 tavaszán alakult, miután a Kowalsky meg a Vega három tagja (a dobos Sóder, a basszusgitáros Jimmy és a gitáros Chacha) belső konfliktusok miatt szakított a frontemberrel. Rögtön bejelentették, hogy együtt folytatják egy új formációban, de először még az volt a tervük, hogy énekest keresnek maguk mellé. Jó néhány sikertelen meghallgatás után végül Chacha vette át ezt a pozíciót, és kiderült róla, hogy meglepően jó hangja van.

A zenekar repülőrajttal kezdett, már fennállásuk első nyarán a Tankcsapdával közösen turnéztak, év végére pedig elkészítették bemutatkozó nagylemezüket is Ez arról szól címmel. Hibátlan lett: igazi odalépős, megalkuvásmentes rockdalok kerültek rá. Sajnos amilyen gyorsan beindult a csapat karrierje, annyira hirtelen meg is szakadt. Chacha 2012 közepén kapott egy visszautasíthatatlan ajánlatot, és családjával Ausztráliába költözött. Jimmy és Sóder pedig röviddel ezután kibékültek Kowalskyval és visszatértek anyazenekarukba, ahol azóta is játszanak. Nagy kár, hogy így alakult, ebből a dologból sokkal több is lehetett volna.

A csapat első dala, ami a Hetes címet kapta:

Mint egy filmben:

Suhancos

A Suhancos a rapper FankaDeli (vagyis Kőházy Ferenc) és Szabó Balázs közös zenekara volt a 2000-es évek második felében. FankaDeli egyszer pálinkázás közben próbaként rárappelt Balázs egyik dalára, az eredmény pedig annyira jól harmonizált, hogy tudatosan is elkezdtek összedolgozni. Négyéves működésük alatt két albumuk jelent meg, Üzenetrögzítő és Jól tévedni emberi dolog címmel. Ezzel a formációval lett először szélesebb körben ismert Balázs Radnóti-megzenésítése, a Bájoló, ami azóta óriási slágerré vált.

A fordulat 2008-ban jött el, miután FankaDeli elkészítette Magyar földre című számát. Ez vitás helyzetet szült a zenekar többi tagjával, akik nem szerettek volna belefolyni a nyílt politizálásba. Végül 2009-ben harag nélkül elváltak útjaik: Balázs megalapította saját bandáját, akikkel mára az ország legnépszerűbb együttesei közé került. De állítólag ma is jó viszonyban vannak, így nem lehet kizárni, hogy egy napon összeállnak még. Én mindenképp kíváncsi lennék rájuk, mert élőben egyszer sem láttam őket.

A Bájoló Suhancos-féle verziója:

Egy másik híres dal, az Egyre másra:

Vidámpark

A '90-es évek elején alakult Vidámpark számos felállást megért, amelyek között az alapító énekes és dalszerző, Őz Zsolt volt az összekötő kapocs. Első kazettájuk 1992 márciusában jelent meg Karnevál címmel. Az ezt követő időszak a zenei útkeresés, a szórványos tagcserék jegyében telt, míg 1996-ban kiadták a Cracowia Express című albumot. A zenekar zökkenőmentes működése az idő múlásával egyre nehezebben ment, Őz egyre súlyosbodó alkoholfüggősége miatt. Jó pár évet ki is hagytak, de 2007-ben még sikerült elkészíteniük egy lemezt 2 Citrom címmel.

Kisebb-nagyobb gyakorisággal koncerteztek is, utoljára 2013 nyarán léptek fel. Sajnos azonban a frontember szervezete néhány hónappal később nem bírta tovább a küzdelmet: október 1-jén elhunyt. A Gödör Klubban nagyszabású emlékestet tartottak tiszteletére, ahol vendégénekesekkel adta elő a Vidámpark megmaradt tagsága a dalokat. Ha minden igaz, idén tavasszal újra lesz egy hasonló nagy koncert ugyanott, sőt állítólag egy posztumusz lemez is megjelenik majd az eddig ki nem adott felvételekből.

Öszi sanzon, a legnagyobb sláger a Karnevál albumról:

Mindenki táncol, aminek refrénjében Lovasi András vokálozik:

Ha kiegészítenétek valamivel a listát, írjátok meg hozzászólásban!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Évek óta küzd a mellrákkal, az exférjét többszörös szexuális erőszakkal vádolták, a fia milliárdos apja pedig magára hagyta őket – Linda Evangelista 60 éves
A modellszakma egyik legragyogóbb csillaga volt, a magánéletében azonban egyik tragédia követte a másikat: erőszak, vetélés, bírósági per, halálos betegség – mindenből kijutott.


Linda Evangelista 1965. május 10-én született egy szigorú munkáscsaládba, St. Catharinesben, a kanadai Ontarióban. A szülei, Marisa és Tomaso Evangelista (2014-ben elhunyt) az olaszországi Pignataro Interamna városából emigráltak Kanadába 1957-ben. Tom a General Motors vállalatnál dolgozott, Marisa pedig könyvelőként. Linda a középső gyerek, két fiútestvérrel.

A modellkedés egészen kiskorától kezdve érdekelte, hiszen az adottságai is megvoltak hozzá. 12 éves korában már egy modelliskola tanfolyamára járt, ahol olyan dolgokat tanult, mint a tartás és az etikett.

Azt tanácsolták neki, hogy vegyen részt egy profi modellkurzuson.

A Denis Morris katolikus gimnáziumba járt, és tizenévesen kezdett el modellkedni, akkor még csak a környékükön. 1981-ben részt vett a Miss Teen Niagara szépségversenyen, ahol, bár nem nyert, felkeltette az Elite Modellügynökség képviselőjének figyelmét. 16 évesen már Japánba repült egy munka miatt, ahol azonban kellemetlen élmény érte: egy ijesztő fotós azt akarta, hogy vetkőzzön le meztelenre. Természetesen nem vállalta, és a kanadai nagykövetséghez fordult, hogy mielőbb hazarepülhessen. A „japán kaland” annyira megrémítette, hogy úgy döntött, feladja a modellkedést. Ezután visszatért Kanadába, és eltelt két év, mire az édesanyja szorgalmazására úgy döntött, újra megpróbálja. Le is szerződött a New York-i Elite ügynökséghez.

1984-ben Párizsba költözött, de a jó munkák nem jöttek könnyen, és három évbe telt, mire megkapta az első megbízását a Vogue-tól.

A kifutó csúcsán

Valójában egy hajvágás hozta meg Evangelista nagy áttörését. Több éven át modellkedett „közepes” munkáért, körülbelül 600 dollárt kapott egy-egy fotózáson, mígnem hosszú, világosbarna haját ragyogó rézszínű fiús rövidre (bobra) cserélte. El is veszített emiatt sok megbízást, mígnem a British Vogue felkapta az új megjelenéséről készült fotókat, és Linda karrierje rendesen beindult. Divatot teremtett. „Az volt az új születésnapja” – nyilatkozott erről a Chanel mestere, Karl Lagerfeld. A karrierje csúcspontján el is híresült Linda mondása egy interjúban, miszerint: „10 000 dollárnál kevesebbért nem kelek ki az ágyból.” Ez a mondat a divattörténet részévé vált.

Ezután a Fendi egyik nagy divatkampányának arca lett, és kétszer is ő került a brit Vogue címlapjára, az amerikai Vogue főszerkesztője pedig kijelentette: „Lindánál ragyogóbb szupermodell nem létezik.”

A kilencvenes években Evangelista Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Christy Turlington és Naomi Campbell mellett az iparág egyik legnagyobb modellje volt. Az arca több mint 600 címlapon jelent meg, többek között az Elle, a francia Vogue, a W és a Harper's Bazaar magazinokban, illetve olyan divatházaknak dolgozott, mint a Chanel, a Versace, a Christian Dior, a Valentino, a Hermès és a Dolce & Gabbana. A 2016-ban elhunyt George Michael annyira odáig volt érte, hogy két videóklipjében, a Freedomban és a Too Funkyban is szerepeltette, Lindát, aki Naomi Campbell-lel és Christy Turlingtontal együtt alkotta éveken át a divatszakmában csak „Szentháromságnak” nevezett triót.

Férjem, a szexuális ragadozó

A magánélete eléggé viharos volt. 1987-ben, 22 évesen ment férjhez, az Elite Modellügynökség vezetőjéhez, az akkor 37 éves Gerald Marie-hoz. „Tetszett, hogy milyen határozott volt. Nagyon ösztönzött és inspirált a munkára” – nyilatkozta később a Marie-val való első találkozásáról. Hat éven át, 1993-ig volt házasok, ekkor döntöttek a válás mellett. Később Marie-t megvádolták azzal, hogy állítólag legalább 13 Elite-modellt erőszakolt meg, egy volt alkalmazott szerint azért, mert úgy gondolta, hogy „a szüzek nem fotogének”. A vádlók azt is állítják, hogy a férfi egy bizonyos napi kokainadaggal tartotta karcsúként az áldozatait, miközben bántalmazta őket. Az egyik állítólagos áldozat szerint naponta „felírtak” neki egy ampulla kokaint, hogy ne hízzon. A „divatipar Harvey Weinsteinjeként” is emlegetett Marie ma 75 éves, és Ibizán él. Mindezek mellett még leánykereskedelemmel is megvádolták, ám ő mindig tagadta az ellene felhozott vádakat, a perek a francia elévülési idő miatt pedig már lezárultak.

A Guardian Weekend magazinnak 2022-ben adott interjújában Evangelista elmondta, hogy hisz a nőknek a Marie-val kapcsolatos élményeikről, aki több mint három évtizeden át a divatipar egyik legbefolyásosabb alakja volt.

„A kapcsolatunk alatt semmit sem tudtam a vele szembeni szexuális vádakról, ezért nem tudtam segíteni ezeknek a nőknek. Most, hogy hallom őket, a saját tapasztalataim alapján úgy gondolom, hogy az igazat mondják. Megszakad a szívem, mert ezek olyan sebek, amelyek talán soha nem gyógyulnak be, és csodálom a bátorságukat és az erejüket, hogy ma megszólaltak.”

1992 és 1998 között a színész Kyle Machlachlan (Twin Peaks, Szex és New York) barátnője volt, el is jegyezték egymást 1995-ben, ám még az esküvő előtt szakítottak. 1997-ben bejelentette visszavonulását a modellkedéstől, majd egy évvel később összejött a francia labdarúgóval, Fabien Barthezzel. A pár bejelentette, hogy gyermeket várnak, a szupermodell azonban sajnos hat hónapos terhesen elvetélt, ami után depresszióba esett. Nehéz időszak volt ez a számára, a gyermeke elvesztését a legnehezebb dolognak nevezte, amit valaha átélt.

A legnagyobb tartásdíj

Három évvel később azonban visszatért a modellkedéshez (36 évesen), és jobban keresett, mint valaha. Az anyaság továbbra is prioritás maradt az életében, mígnem 2006-ban a 41 éves kifutócsillag bejelentette, ismét gyermeket vár, az apa kilétéről azonban hallgatott. Még abban az évben világra is hozta a kisfiát, Augie-t, akit nem volt hajlandó az apa nevére venni, ebből már sokan arra következtettek, hogy egyedül fogja nevelni a kicsit.

Az illető személyéről csak 2011 júniusában hullt le a lepel, amikor Evangelista beperelte François-Henri Pinault milliárdos üzleti mágnást a gyermektartásdíj fizetésének elmulasztása miatt.

Eleinte havi 46 000 dollárt kért a Gucci és YSL márkákat tulajdonló, ma Kering néven ismert vállalatcsoport akkori vezérigazgatójától. A megdöbbentő összeg még a bírót is sokkolta, aki szerint ez „a családbíróság történetének legnagyobb tartásdíjítélete” lenne. 2012 májusában nagy nyilvánosságot kapott a bírósági per, amelyben mindkét fél mocskos részleteket árult el kapcsolatukról.

Pinault azt állította, hogy szakított Evangelistával, miután megtudta, hogy terhes, és azt állította, a rövid románcuk alatt csak hét napot töltöttek együtt. Linda ügyvédje szerint a milliárdos arra kérte a nőt, hogy szakítsa meg a terhességet. A két fél végül peren kívüli egyezségre jutott, az összeg nem került nyilvánosságra. Pinault ma Salma Hayek színésznő férje.

A legnagyobb harc

Az elmúlt néhány évben a legendás szupermodell sokkoló egészségügyi problémáiról számolt be. Először 2021-ben, amikor elárulta, hogy 2015 és 2016 között egy népszerű zsírfagyasztó eljárás, a kriolipolízis után maradandó deformitás maradt a testén. A WWD magazinnak adott interjúban pedig elárulta, hogy 2018 óta küzd a mellrákkal. „Ez mindig is szívemhez közel álló jótékonysági ügy volt, és ironikus módon végül én magam is mellrákot kaptam. Kicsit több mint három éve diagnosztizáltak” – árulta el. „A kilátások nem voltak jók, és más egészségügyi tényezők miatt habozás nélkül a kétoldali masztektómia mellett döntöttem mert mindent magam mögött akartam hagyni, és nem akartam ezzel foglalkozni. Azt hittem, rendben vagyok, és az életem rendeződik, a mellrák nem fog megölni.”

Sajnos azonban 2022 decemberében kiderült, hogy a rák visszatért, ezúttal a mellizmába. „Ásson egy lyukat a mellkasomba” – mondta elmondása szerint az orvosának. „Nem akarom, hogy szép legyen. Ásson ki mindent! Amikor végzett, egy lyukat akarok látni a mellkasomban. Megértett? Nem fogok belehalni.” Remélhetőleg, mielőbb végleg maga mögött hagyhatja a gyilkos kórt, és megélheti élete harmadik „születésnapját” is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Neki köszönhetjük a Monty Pythont, két világrekordot tart, és csupán egyetlen állatot utál – 29 érdekesség a 99 éves David Attenborough-ról
Több mint 70 éve ténykedik a tévéiparban, több mint 360 filmben és tévéműsorban vett részt, és több mint 30 diplomája van.


1. Sir David Frederick Attenborough 1926. május 8-án született Isleworth-ben, London nyugati részén. II. Erzsébet királynő mindössze 17 nappal korábban, április 21-én jött a világra.

2. Bár Londonban született, David gyermekkorának nagy részét az angliai Leicesterben töltötte, mivel az apja ott dolgozott egyetemi rektorként. Bátyja, Lord Richard Attenborough (1923-2014), sikeres színész, Oscar-díjas rendező és filmproducer lett, akit a legtöbben a Jurassic Park (1993) John Hammondjaként ismernek, ám olyan filmekben is szerepelt, mint A nagy szökés (1963), A Főnix útja (1965), a Homokkavicsok (1966), A csodatévő (1969), a Csoda New Yorkban (1994) vagy az Elizabeth (1998), direktorként azonban még sikeresebb volt, hiszen Oscar-díjat nyert a 1982-es Gandhiért, illetve ő vezényelte le többek között A híd túl messze van (1977) című háborús klasszikust, vagy az 1992-es Chaplint.

3. Ahelyett, hogy a bátyja nyomdokaiba lépett volna, David inkább természettudományokat tanult a brit Cambridge-i Clare College-ban. 1947-ben végzett, majd két évig a Királyi Haditengerészetnél teljesített katonai szolgálatot, mielőtt egy oktatási kiadónál kezdett volna dolgozni.

4. 1952-ben gyakornokként csatlakozott a BBC Televisionhöz, ahol 1954-ben elindította híres televíziós sorozatát, a Zoo Questet, amely élő állatokról szólt a vadonban és az állatkertben egyaránt. Davidnek amúgy még tévéje sem volt otthon, bár ez akkoriban nem volt kirívó.

5. Igazi polihisztor, szolgált a Királyi Haditengerészetnél, rendezőként, televíziós műsorvezetőként, narrátorként és íróként is dolgozott, és számos díjnyertes műsort és könyvet szerkesztett/írt.

6. Sir David két Guinness-világrekordot is tart: az egyik a leghosszabb televíziós természetfilmes karrierért jár neki, a másik pedig a leghosszabb televíziós műsorvezetői pályáért.

7. Eredetileg 1985-ben lett Sir, amikor II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte a televíziózás terén végzett munkájáért. 2020-ban azonban, 94 éves korában a királynő egy második lovagi címet is adományozott neki: a Szent Mihály és Szent György Rend nagykeresztes lovagjává nevezték ki. Ez a cím elismerése David televíziós műsorvezetői és természetvédelmi tevékenységének.

8. Több londoni neves intézmény és kiállítás kurátora, többek között a British Museumé, a Science Museumé és a Kew-i Királyi Botanikus Kerté, valamint számos jótékonysági szervezet névadó védnöke.

9. Az 1979-es Élet a Földön című dokumentumfilm-sorozat forgatása során Sir David egy csoport hegyi gorillával találta magát szembe Ruandában. Az emberszabásúak azonban nem támadták meg, sőt befogadták maguk közé, és azt is hagyták neki, hogy játsszon a csemetéikkel.

10. 1998-ban, A madarak élete című doksiszéria forgatása közben véletlenül belépett a skóciai Highlandsben egy siketfajd (a fajdok legnagyobbika) területére. A madár, hogy megvédje a „birtokát”, elkezdte üldözni Davidet, és végül fel is lökte őt.

11. Bár Sir David híres a természet iránti szeretetéről, nem mondaná magáról, hogy „állatbarát”. „Nem vagyok állatbarát, már ha ez azt jelenti, hogy azokat a dolgokat tartod aranyosnak, amiket meg akarsz és meg lehet simogatni. Engem az állatok elbűvölnek” – nyilatkozta.

12. A BBC programigazgatójaként sok újítást hozott a televíziózásba, többek között a komédia világába is. Ő volt az ugyanis, aki megrendelte a Monty Python Repülő Cirkusza című kultikus szkeccsműsort, amely sztárt faragott John Cleese-ből, Michael Palinből, Terry Jonesból, Eric Idle-ből, Graham Chapmanből és Terry Gilliamből. A műsor világszerte jelenség lett, és generációknak adott inspirációt szerte a világon.

13. Egyetlen állatot nem bír elviselni, sőt kifejezetten utálja. „Halálos pókokat, kígyókat és skorpiókat fogtam meg anélkül, hogy megrezzentem volna, de ha patkányt látok, én futok el elsőként” – mondta e fóbiájáról.

14. Több évtizedes munkájának tiszteletére a tudósok eddig csaknem 20 különféle növényt neveztek el róla. Sőt, akad még egy Attenborosaurus nevű dinoszaurusz is (egy kb. 5 méter hosszú, vízben élő őshüllő volt), ami szintén az ő nevét kapta meg.

15. A BBC-nek adott interjújában Sir David elárulta, hogy ha bármilyen állat lehetne, ő bizony lajhár lenne a leginkább. Szerinte ugyanis a lajhárok nagyon lazán állnak mindenhez.

16. A madarak élete című dokumentumsorozatának elkészítése során becslések szerint több mint 400 000 kilométert tett meg összesen a világ minden táján. Nem csoda, hogy vonzó ötletnek tűnik számára a lajhárélet.

17. Nincs és soha nem is volt jogosítványa, nem tett vezetői vizsgát, sőt autója sincs. De ha az ember éveket tölt repülőgépeken és a bozótban növényeket és állatokat vizsgálva, akkor valószínűleg nincs is rá ideje.

18. 11 éves volt, amikor zseniális módszert talált ki a zsebpénzkeresésre: gőtéket adott el egy leicesteri egyetemnek, amiket az intézmény közeli tavából fogott ki.

19. Élete során összesen 32 tiszteletbeli diplomát szerzett az Egyesült Királyság különböző egyetemein, többek között Oxfordban és Cambridge-ben is.

20. A BBC éppen csak elkezdett színes adást sugározni (addig fekete-fehérben ment minden), és Sir David ötlete volt, hogy snookert sugározzanak a tévében. Akkoriban ő volt a BBC2 vezetője, és úgy gondolta, ez remek módja lenne az új technológia bemutatásának. Rátapintott valamire, hiszen egy fekete-fehér snookermérkőzést elég nehéz lenne követni.

21. Járt a Nagy-korallzátony alján! Az Ausztrália partjainál található Nagy-korallzátony körülbelül akkora, mint Olaszország, és több mint 1500 halfaj, 600 korallfaj és 30 különböző bálna- és delfinfaj otthona. David pedig egy új típusú tengeralattjáróra szállt, amely kb. 300 méter mélyre vitte őt a tenger alá, hogy közelebbről megnézhesse e természeti csodát.

22. Hosszú karrierje során számos BAFTA-díjat (a Brit Filmakadémia díja) kapott, és például ő az egyetlen a világon, aki elnyerte ezt az elismerést fekete-fehérben, színesben, HD-ben, 3D-ben, 4K-ban és virtuális valóságban forgatott műsorral is.

23. 2018-ban egy sarkkutató hajó azzal vált híressé, hogy a közvélemény szavazással elnevezte Boaty McBoatface-nek. A hajót a British Antarctic Survey, egy sarkkutatásra szakosodott tudóscsoport tervezte. Végül azonban úgy döntöttek, hogy a hajó a RRS Sir David Attenborough nevet kapja. Ezzel a természettudós 90. születésnapját akarták megünnepelni, elismerve a természet világának feltárásáért végzett munkáját. Azért a közönség eredeti (nyilván trollkodó) választását is megtisztelték azzal, hogy a hajó saját tengeralattjárója megkapta a Boaty McBoatface nevet.

24. 1994-ben, A növények magánélete című sorozata forgatásán Szumátra trópusi erdőiben rátalált a világ legnagyobb virágos (és igen ritka) növényére. „Hullavirágnak” is hívják, mivel a szaga a rothadó húséhoz vagy a kutyakakiéhoz hasonlít, és csak néhány évente egyszer, egy-két napig virágzik. Sir David találta ki a növény hivatalos nevét: Titánbuzogány! A forgatás során ő és a csapata fedezte fel először, hogy a virágot főként apró karcsúméhek porozzák be.

25. Bár úgy tűnik, hogy nem öregszik, Sir David 2013 júniusában szívműtéten esett át, és pacemakert kapott. A műtét miatt le kellett mondania egy telt házas előadókörútját Ausztráliában. Két évvel később mindkét térdét megműtötték, hogy járni tudjon, elmondása szerint pedig rendkívül hálás azért, hogy még mindig végezheti a munkáját. „Ha szénbányászként kerestem volna a kenyerem, nagyon örülnék, ha abbahagyhatnám. De nem így van. A világot járva a legérdekesebb dolgokat csodálhatom meg. Micsoda szerencse!”

26. A szülei (Mary és Frederick) mindketten humanitáriusok voltak, és a II. világháború alatt befogadtak az otthonukba két zsidó lánytestvért, Helgát és Irenét. A fiatalok a Kindertransport program keretében érkeztek Nagy-Britanniába, hogy kimeneküljenek a náci Németországból, és összesen hét évig maradtak a családnál. Saját szüleik halála után Attenborough-ék örökbe fogadták őket.

27. Népszerűsége ellenére a tévés ikon azt mondja, hogy nem szereti, ha sok ember veszi körül, mert ezt meglehetősen félelmetesnek találja. „Utálom a tömeget, a legalacsonyabb közös nevezőre redukált dolgokat” – ismerte el. „Az emberek bármivel kapcsolatban hisztérikusan viselkednek, legyen az egy focimeccs vagy egy nemzeti ünnep. Mert nem racionálisak. A focihuligánok például nagyon ijesztőek tudnak lenni.”

28. Sir Davidnek és néhai feleségének, Jane Ebsworth Orielnek két gyermeke született, Robert és Susan, akik mindketten híres apjuk nyomdokaiba léptek. Robert egy ausztrál egyetem antropológus docense, míg az egykori általános iskolai igazgató Susan az apja mellett dolgozik. Édesanyjuk, Jane sajnos 1997-ben, 70 évesen elhunyt (agyvérzésben). 47 éves házasságuk alatt a férje mellett dolgozott, és nagyon erős csapatot alkottak. Bár a magánéletét nagyon óvja, Sir David (akinek két unokája van) korábban bevallotta, mitől retteg a világon a legjobban: „Félek, hogy szörnyű terhet fogok jelenteni a gyermekeimnek.”

29. 99 évesen is aktív. Sir David folyamatosan ír, rendez, producerkedik, szervez és narrátorkodik. Az utóbbi három évben olyan filmjei és sorozatai jöttek ki többek között, mint a Zöld bolygó, A fagy birodalma II, a Vad szigetvilág, a Prehisztorikus bolygó, az Our Planet – Bolygónk csodái, a Bolygónk, a Föld III, a David Attenborough: Életem, A hangok titokzatos világa, az Emlősök, Az orángutánok titkos élete, vagy már 2025-ben a Simon Schama’s Story of Us és a Nature című sorozat új epizódjai. Illetve még idén a közönség elé kerül az Ocean with David Attenborough is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Több mint kétmillióan voltak Lady Gaga ingyenes koncertjén a Copacabanán - videón a végeláthatatlan tömeg
Az amerikai popsztár már a főpróbán is színpadra lépett, és különleges pillanatokkal lepte meg rajongóit Rióban.


A CNN beszámolója szerint több mint kétmillióan vettek részt Lady Gaga szombat esti ingyenes koncertjén Rio de Janeiro híres Copacabana strandján.

A szervezők becslése alapján körülbelül 2,1 millióan lehettek kíváncsiak a világsztár fellépésére.

Az eseményt a helyi önkormányzat finanszírozta.

A koncert része volt Lady Gaga Mayhem című új albumát népszerűsítő világkörüli turnéjának. A 39 éves énekesnő a múlt héten Mexikóvárosban adott dupla koncertet.

A leglelkesebb rajongók már szombat reggel sorban álltak, hogy jó helyet találjanak a hatalmas tömegben. Sokan Lady Gaga stílusát idéző jelmezekben érkeztek a koncertre.

A helyszínen már péntek este is történt egy meglepetés:

Gaga váratlanul színpadra lépett a főpróbán, és egy rövid, emlékezetes előadással lepte meg a közönséget.

„Nagyon hiányoztatok” – mondta a tömegnek, majd hozzátette, hogy tudja, ez még csak a próba, de úgy érzi, mintha már el is kezdődött volna a koncert.

A CNN szerint a fellépéssel valószínűleg megdőlt a Copacabana korábbi látogatottsági rekordja, amit Madonna tartott.

(via Telex)

Videó a giga-koncertről:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Dennis Quaid remek sorozatgyilkos – sajnos ez talán az egyetlen erénye A mosolygós gyilkosnak
Elég jó ötletfelvetéssel és erősen kezd a sorozat, nézeti is magát, de valami nem stimmel vele… Értőbb kezekben sokkal többet is ki lehetett volna hozni egy ilyen szériából. Kritika.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. május 10.



A SkyShowtime-on mutatják be Jennifer Cacicio legújabb nyomozós sorozatát. Ez immáron a showrunner negyedik sorozata, de mégis olyan érzést kelt, mintha ez lenne az első projektje. Valahogy fura az egész ritmusa és hangulata. Nem azt mondom, hogy nem szórakoztató, mert a megszokott sémákat ügyesen követi, csak ezeket a mintákat távolról látni.

Pontosan lehet tudni, mi lesz a következő nagy felfedezés. Márpedig szinte minden rész cliffhangerrel ér véget, hogy a néző várja a következő epizódot.

Ez egy-két alkalommal még elmegy, de ha az összes rész végét így fogják megoldani, hamar unalmassá válik. Három rész került fel a SkyShowtime streaming platformra, és a továbbiakban minden héten érkezik majd újabb.

Miért nézzük? Viszonylag egyszerű. Szórakoztató és egy ügyes felvetésen alapul. Főszereplőnk, Melissa (Annaleigh Ashford) profi sminkes egy valós bűnügyekkel foglalkozó TV műsornál. Amit senki nem tud, hogy Melissa valójában maga is áldozat. Apja Keith (Dennis Quaid) egy elítélt sorozatgyilkos, akit nyolc lány megölése miatt életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek.

A lány emiatt teljesen megszakította a kapcsolatot apjával, mert fiatalkorában, miután az apja lebukott, a közösség kitaszította és bántalmazta őt.

Testvérével és anyjával alig tartja a kapcsolatot és próbál túllépni saját traumáján. Közben Keith mindent megpróbált már, hogy felvegye a kapcsolatot lányával, ám ezek a kísérletek sikertelennek bizonyultak. Egészen eddig.

Keith ugyanis bevallott egy eltitkolt kilencedik áldozatot, de csak lányának és lánya főnökének, Dr. Greggnek (David Harewood) hajlandó elmondani a TV műsor keretein belül. Itt jön az első logikai buktató… a rendőrség ezt hogyan engedheti meg? Teljesen logikátlan, hogy egy TV műsor nyomoz egy olyan esetben, ami egy folyamatban lévő üggyel foglalkozik. Ugyanis a gyilkosságban, amit Keith bevallott, van gyanúsítottja, sőt el is ítéltek egy embert, és egy hónapon belül ki is végzik.

Tehát Melissa megmenthet egy életet, ez az egyetlen motivációja, hogy bemenjen az apjához.

A színészek szódával elmennek, kivéve a főszereplőt. Sajnos nekem Annaleigh Ashford nagyon lapos. Semmit nem ad hozzá a szerepéhez, előbb tudnám elképzelni egy vígjátéksorozatban vagy egy éneklős déli drámában. Szegényke sokszor szinte szenved a karaktere súlya alatt. Dennis Quaid jól hozza a mentálisan instabil sorozatgyilkost, de rajtuk kívül szinte senkit sem tudok még ennyire sem kiemelni. A remek hangú David Harewood mint a főnök, voltaképpen csak egy Dr. Phil karikatúra, semmi több. Melissa családja is csak azért kell, hogy legyen valami tétje a történéseknek és kellett több B-szál, hogy menjen a játékidő.

Nem tudom jó szívvel ajánlani A mosolygós gyilkost. A hangulata jó és alapvetően szórakoztató, de valahogy nem áll össze az egész. Kicsit időpazarlónak érzem, nem biztos, hogy a harmadik rész után folytatni fogom. A főszereplőt sokan nem fogják szeretni, a történet pedig rettenetesen klisés.

Tele van red herringekkel – olyan elterelések, amiknek igazából semmi értelmük, csak a szereplőket küldi el fel-alá rohangálni.

A cliffhangerek fárasztóak, ha tényleg minden rész végére kitalálnak is valamit. Már sejtem mi lesz a nagy csavar, de nem akarom lelőni. Egy biztos, akarnak második évadot, szóval már most tudjuk, mi lesz Keith történetszálának vége: semmi, mert érkezik a folytatás.

Ez egy olyan nyomozós széria, amit olyan ember készített, aki imádja a valós bűncselekményeken alapuló doksikat. Érezni, hogy valami hasonlót próbálnak elérni itt is, csak sajnos sikertelenül. A forgatókönyv Melissa Moore 2018-as podcastjén alapul, ahol a saját élettörténetét mesélte el.

Az epizódok elején is kiírják, hogy valós cselekményeken alapul, de nem a szokásos szófordulattal „based on” fogalmaznak, hanem „inspired by”, tehát nagy esély van rá, hogy sokat változtattak az eredeti történtekhez képest.

Valószínűleg a drámaibb hangvétel miatt. A mosolygós gyilkos sajnos nem sikerült úgy ahogyan elképzelték az alkotók, pedig volt benne potenciál. Ennek ellenére megtekinthető a SkyShowtime kínálatában.


Link másolása
KÖVESS MINKET: