KULT
A Rovatból

10 híres rockdal, amelyeket tragikus események ihlettek

Súlyos társadalmi kérdések, gyerekkori emlékek, tragédiák ihlették a zenetörténet számos híres dalát.

Link másolása

A rockzene nem mindig a szex, a drog és a folyamatos bulik bűvköréről szól, igen gyakori az is, hogy negatív élményeikből táplálkoznak a dalszerzők. Itt van 10 példa arra, hogy nem csak móka és kacagás a rocksztárok élete.

10. Beatles – A Day in the Life

A Beatles olyan, mint a pizza. Mindenki ismeri, és nagyjából mindenki szereti is őket. A habkönnyű Twist and Shouttól kezdve a pszichedelikusabb témákig rengetegféle dalt adtak ki karrierjük során. A történelem egyik legelismertebb zenekaraként tartják őket számon, egyaránt kivívták a kritikusok és a közönség szeretetét.

A fenti dalukat egy autóbaleset ihlette. Egészen pontosan Tara Brown, a Guiness sörbirodalom örökösének halála. Az előkelő londoni férfi sportautójával száguldozott, és nem vette észre időben egy lámpánál, hogy az pirosra váltott, így belehajtott egy álló kamionba. Másnap belehalt sérüléseibe.

9. The Doors – Peace Frog

A Doors blues, jazz és rock and roll stílusok ötvözésével és a frontember, Jim Morrison megnyerő személyiségével vívta ki magának a világhírnevet. Morrison – aki nem csak énekes, dalszerző, filmes és költő is volt – érdeklődött az amerikai őslakos kultúra iránt, ilyen téma ihlette az 1970-es Peace Frog című dalukat is.

A háromperces dal több sora kezdődik a „vér” szóval, ami ambivalens hatást ér az egyébként vidám zenei aláfestéssel. Vérző indiánokról, véres utcákról énekel benne: elmondása szerint egy korai emléke ihlette a dalt. Négyéves volt, amikor családjával áthajtottak egy indián rezervátumon, ahol végignézett egy súlyos autóbalesetet.

Elképzelhető, hogy Morrison felnagyította a történteket az emlékezetében, mert a róla megjelent biográfiákból az derül ki, hogy annyira nem is volt durva a baleset.

8. Neutral Milk Hostel – In the Aeroplane Over the Sea

A Jeff Mangum vezette rejtélyes formáció a késő ’90-es évek egyik legnagyobb független zenekara volt. Híres albumuk, az 1998-as In the Aeroplane Over the Sea dalszövegeit az Anne Frank naplója könyv ihlette.

Mangum egy interjúban elismerte, hogy a könyv olvasása után napokig sírt és arról álmodott, hogy visszamegy az időben és megmenteni a fiatal Holocaust-áldozat életét. Ezek a képek jelentek meg a dalszövegben is, amelyekben megjelenik Anna szelleme, és az is, hogy az énekes hallja, hogy beszél hozzá.

7. The Fray – Heartbreak

A lista legfiatalabb zenekara 2002-ben alakult. 2005-ben jöttek az első komolyabb sikereik, amikor az Over My Head (Cable Car) című daluk top 10-es sláger lett Amerikában.

A 2011-es Heartbeat első hallásra egy kommersz szerelmes dal, de valójában sokkal mélyebb jelentés húzódik meg mögötte. Az 1994-es ruandai népirtásról szól, ami becslések szerint 800.000 ember életét követelte mindössze 100 nap leforgása alatt. Az énekest a ruandai fővárosban, Kigaliban tett látogatása ihlette meg, ahol egy 250.000-es tömegsírt is látott. A dal az erőszak ellen szólal fel.

6. Blink-182 – Adam’s Song

Futottak meztelenül videoklipben, énekeltek csajozásról és rengeteg hülyeségről, de ők sem foghatták meg mindig az élet bohó oldalát. Legjobb példa erre a 2000-ben megjelent Adam’s Song.

Azután írták a dalt, hogy búcsúlevelet kaptak egy 17 éves rajongójuktól, aki öngyilkos akart lenni, de sikertelen volt a kísérlete. Később csúnya fordulatot vett a történet- Talán pont ezen felbuzdulva egy 17 éves fiú – aki végignézett egy iskolai mészárlást – felakasztotta magát garázsukban, miközben ez a dal szólt CD-ről. Mark Hoppus, a zenekar basszusgitárosa később azt nyilatkozta az MTV-nek, hogy rendkívül elszomorította őket a hír, mivel a dal pont a depresszión és az öngyilkossági gondolatokon való felülemelkedésről szól.

5. Bruce Springsteen – Nebraska

Nem véletlen hasonlítják gyakran Bob Dylanhez. Bruce Springsteen is igen sok versszerű dalszöveget írt, amelyeket a kritikusok imádtak. 1982-es szólóalbumán megjelenő dalát, a Nebraskát egy sorozatgyilkos története ihlette.

Charles Starkweatherről van szó a dalban, aki tíz embert ölt meg az ’50-es években Amerikában. Tinédzser barátnőjével együtt követték el a bűncselekményeket. Springsteen azután merített inspirációt a történetből, hogy megnézte a részben arról szóló 1973-as, Badlands című filmet.

4. Eric Clapton – Tears in Heaven

A világ egyik legjobb gitárosaként számon tartott Clapton legérzelmesebb dala kétségkívül az 1992-es Tears in Heaven. Fiáról, Conorról szól, aki négyévesen szörnyethalt az 53. emeleti New York-i lakásukból kizuhanva.

„Tudnád-e a nevem, ha találkoznánk a Mennyországban?” – teszi fel a kérdést a dalban elvesztett fiának. Arról is énekel benne, hogy ő maga nem való a Mennyországba.

3. Nirvana – Polly

A Nirvana legendás frontembere, a 27-esek klubjához tartozó Kurt Cobain állítólag mindenhez vonzódott, ami groteszk. Kevesen tudják róla, hogy festett is, képei készítése során állítólag használt vért, ondót és fekáliát is.

Míg a leghíresebb daluk, a Smells Like Teen Spirit körülbelül egy házibuli élményeiből született, vannak sokkal súlyosabb tartalmú szerzeményeik is – ilyen például a Polly.

Springsteenhez hasonlóan egy gyilkos bőrébe bújt a dalszöveg megírásakor, amelyet egy 14 évesen megerőszakolt és meggyilkolt lány története ihletett.

Cobain öngyilkossága után pedig Lukács Lacit ihlette meg a történet, és a rocklegendáról való megemlékezésként adta ki a Tankcsapda az Egyszerű dalt.

2. U2 – Sunday Bloody Sunday

Senkinek sem kell bemutatni a világ leghíresebb ír zenekarát, akik 1976-os bemutatkozásuk óta szinte folyamatosan öntik magukból a slágereket.

Ezt az ikonikus dalt egy 1972-es írországi esemény, a „Véres vasárnap” ihlette. Egy évtizedeken át tartó, az írek és a britek között húzódó nemzetiségi ellentét brutális formát öntött abban az évben január 30-án. Brit katonák tüzet nyitottak egy fegyvertelen tüntetőcsoportra, megöltek 14 embert, köztük hét tinédzsert.

1. Pearl Jam – Jeremy

A Nirvana versenytársa, a ’90-es években elsöprő sikert arató grunge színtér másik ikonikus zenekara, a Pearl Jam 1992-ben adta ki a kísérteties, dühös hangulatú Jeremyt. Egy tizenöt éves fiúról szól, aki osztálytársai előtt lőtte magát fejbe az iskolában 1991-ben.

A dalszöveg hátborzongató metaforával írja le a történetet: „Jeremy megszólalt ma az osztályban” (Jeremy spoke in class today) – Eddie Vedder frontember olvasta a hírekben, hogy osztálytársai nagyon csendes srácként ismerték Jeremyt.

Forrás: Listverse

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Szinte mindenki kétségbe van esve, fel van háborodva” – Udvaros Dorottya távozása nagy vihart kavart a Nemzeti Színházban
„Ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más” - mondta el egy bennfentes a Blikknek.

Link másolása

Ahogy arról mi is írtunk, Udvaros Dorottya közölte, hogy a Nemzeti Színház nem újította meg a szerződését, anyagi okokra hivatkozva.

Később az intézmény azt mondta, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, amit nem szüntettek meg. Erre reagált megint a színésznő, és újra megerősítette, hogy Vidnyánszky Attila nem újította meg a szerződését, csak azokban a darabokban fog játszani, amik még műsoron vannak.

A Blikk információja szerint a színésznő bejelentése óta temetői a hangulat a színházban.

"A társulat rémes állapotban van, szinte mindenki kétségbe van esve, illetve fel van háborodva, hiszen ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más?"

– mondta egy bennfentes a lapnak.

Sokan értetlenül figyelik, hogy külföldi rendezőket hívnak, és nem az itt dolgozó művészekre vigyáznak. Úgy tudják, hogy nagy összegeket kapnak a külföldi vendégrendezők, miközben sok, szerződésben lévő színész anyagi gondokkal küzd. Több fiatal művésznek is másodállást kellett vállalnia ahhoz, hogy meg tudjon élni - írja a portál.

Udvaros Dorottya korábban többször is felszólalt például a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása kapcsán. Korábban utalt rá, hogy ez is közrejátszhatott abban, hogy az igazgató elküldte.

A lap informátora szerint Vidnyánszky és Udvaros között egy újabb hangos vita is kipattant az előző nemzet színésze választás kapcsán. Mivel ez a színházban történt, azt többen is hallották.

A Blikk beszélt Szarvas Józseffel is, aki korábban együtt játszott a színésznővel a színház nyitóelőadásában.

"Mindig fájdalmas, amikor valaki távozik közülünk, Dorottyával pedig huszonkét éve vagyunk munkatársak, ezért megrázó volt a hír" – mondta a lapnak.

"Azt tudjuk, hogy a színház jelenleg nehéz anyagi körülmények között dolgozik, ez aggodalomra ad okot, de arról nem tudunk, hogy további művészektől is megválna a teátrum. Készülünk a következő évadra. Korábban én is többször mentem el színházból, és nem állt meg az idő" – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színésznő szerint az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését. A Nemzeti Színház szerint Udvaros Dorottyának határozatlan idejű szerződése van, és azt nem mondták fel.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk