Pacsival jelzi, ha baj van - egyedülálló munkát végez Gofree, a gluténjelző kutya
Egy kutya odamegy a gazdájához, aki egy lyukas tetejű üveget tart a kezében. Az üveg alján egy kis liszt látható. A kutya megszagolja, majd a mancsával egy pacsit ad az üvegre. Ezzel jelzi, hogy a liszt glutént tartalmaz, Emma nem ehet belőle.
Emma cöliákiás, vagyis gluténérzékeny, ez egy élethosszig tartó diétát kívánó autoimmun-betegség. A kislány ráadásul hiperérzékeny, a legkisebb keresztszennyeződéstől is rosszul van.
Az édesanyja szakemberek segítségével képzett ki egy kutyát, Gofree-t arra, hogy mindig jelezze, ha gyanús élelmiszer kerül az otthonukba – így tudják megelőzni a rosszulléteket és az esetleges súlyos betegségeket. „Gofree képzésének az ötlete onnan indult, hogy amikor megpróbáltam kiválasztani, melyik élelmiszert vegyem le a polcról a kislányom számára, mindig arra gondoltam, milyen jó lenne, ha valaki meg tudná nekem mondani, tartalmaz-e glutént - mondja Bengyel Nóra.
Ez a rizsliszt mentes:
Log into Facebook
null
hirdetés
„A kislányom szervezete minimális mennyiségű glutént sem tolerál. Elindul tőle az autoimmun folyamat. Ez különböző tüneteket okozhat: többek közt hányást, hasmenést, fejfájást, általános rosszullétet. Ha egy gluténérzékeny nem tartja a szigorú gluténmentes diétát, olyan betegségek kialakulását kockáztatja, mint a diabétesz vagy a krónikus gyulladás, de depressziót és meddőséget is okozhat a rosszul beállított étrend.”
Bengyel Nóra úgy tapasztalta, hogy a gluténmentesként forgalmazott ételek és alapanyagok egy része sem megfelelő a kislányának, mert gyakori a keresztszennyeződés, vagyis az, hogy gluténtartalmú élelmiszerekkel egy légtérben gyártották, tárolták, csomagolták az adott alapanyagot, így „szennyeződött” gluténnel.
„Vannak olyan cöliákiások, akiknek a szervezete a keresztszennyeződést még elbírja, és nincsenek durva tüneteik, mások milligrammoktól is rosszul vannak. A dietetikusunk mesélte, hogy egy hölgynek el kellett költöznie, mivel a közelében élelmiszer-feldolgozó üzem működött, és a levegőből hozzá eljutó gluténtól rosszul lett. Tehát nem csak étkezéssel kerülhet be, egy gluténérzékeny eleve nem dolgozhat emiatt pékségben.”
Bengyel Nóra elmondja, hogy az emberek nem is gondolnák, mennyi nehézséget okozhat egy ilyen szigorú diéta. A kislányánál elő sem fordulhat, hogy ha váratlanul megéhezik, csak bemegy egy üzletbe, vesz magának valamilyen élelmiszert és megeszi. A büfék és éttermek 99 százalékában semmit sem fogyaszthat. És ez nem csak egyszerű kellemetlenség, ez a társas kapcsolatokat is rombolja.
Ha elmegy táborba, a kislányának a reggelitől a vacsoráig mindent előre be kell csomagolnia több napra, hogy biztosan gluténmentes ételeket kapjon. Hiába hiszik azt sokan, hogy ők meg tudják oldani egy gluténérzékeny gyerek étkeztetését, számtalan hibát lehet ejteni, ha valaki nem elég gyakorlott, nem a téma szakértője, nem ebben él. Ráadásul arra is figyelni kell, hogy az olyan foglalkozások is veszélyesek lehetnek számára, mint a só-liszt gyurmázás, amikor a búzaliszt ott száll a levegőben játék közben…
„A szociális és társas kapcsolatok középpontjában mindig valamilyen közös étkezés áll, márpedig ezekből a közös étkezésekből a különböző ételérzékenyek vagy autoimmun betegséggel küzdők kimaradnak, és ezt nagyon nehéz megélni. Főleg egy gyereknek. Az ezzel járó feszültség pedig kihathat egy gyermek pszichés állapotára is.”
Az iskolai fellépés is stresszhelyzet lehet. Amikor szereplés után mindenki kap valamilyen kis ajándékot, mondjuk csokit, csak az ételérzékeny gyerek nem. Ezeket a szomorúságot okozó szituációkat a mindennapos küzdelem, a gyakori orvosi vizsgálat, vérvétel, kontroll mellett a szülőknek is nehéz elviselniük, de igazán mélyen az ezzel az állapottal együtt élő gyerekek élik meg.
„Gofree-t nem csak azért képeztük ki, hogy ellenőrizni tudja az ételt, hanem azért is, hogy egyfajta támaszként és társként legyen a kislányom mellett. Kiegyensúlyozottabb és boldogabb az élet, amióta segítő kutyája van.
Felnőttként nyilván már nem lesz ennyire nehéz számára ez a helyzet.”
Gofree kiképzésének előzménye az, hogy Bengyel Nóra 7 éve dolgozik a NEO Magyar Segítőkutya Egyesületnél önkéntesként, terápiás kutyafelvezető lett. Mivel a kisfia autizmusban érintett, őmellette már van segítő kutyájuk. Fontos szerepet tölt be a kisfia életében, szoros a kapcsolat, sokat köszönhetnek a fejlesztésében a kutyának, vele teljesebb életet élhet a mindennapokban.
Bengyel Nóra részt vesz egy speciális, szemléletformáló programban is: idősek otthonába, gyerekcsoportokba, iskolákba, óvodákba mentek el és mutatták egy-egy sérüléssel, fogyatékossággal élő gazdi segítségével, milyen munkát végeznek a segítő kutyák.
Miután az egyesületnek kiképeztek egy vércukorszintet jelző kutyát egy diabéteszes kislány támogatására, Nóra utánanézett angol nyelvű weboldalakon, hogy ki lehet-e a glutént szagolni. Felvette a kapcsolatot amerikai kiképző szervezetekkel, amerikai gazdákkal, skype-on beszélgetett velük, információkat szerzett. Majd adódott egy lehetőség: szóltak neki, hogy van egy 3 hónapos, menhelyre leadott kiskutya jó idegrendszerrel.
„A segítő kutyák képzését kölyökkorban a legjobb elkezdeni. Fontos, hogy az állatnak jó idegrendszere legyen, ne féljen, ne támadjon, ne zökkentse ki egy-egy erősebb ingerközeg, mint amilyen a bevásárlóközpont. Ezért sem alkalmas erre a feladatra minden kutya.
Szerettem volna külsős szakembert bevonni a képzésbe, aki irányít minket, segít nekünk. Szlovéniában találtunk Maja Golobra, kiautóztunk hozzá, megnézte Gofree-t, és elvállalta a munkát, azzal a feltétellel, hogy időnként nála kell lennie a kutyának. Emellett folyt az online betanítás.
Tavasszal befejeződött a képzés, ezután jött volna a vizsga a biztosok előtt. Ez úgy zajlik, hogy ők jegyzetelnek, a kutyának el kell végeznie a törvényben leírt vizsgafeladatokat, különböző szituációkba rakják külső és beltéri helyszíneken a kutyát, és figyelik, hogyan viselkedik. Csakhogy jött a járvány, a karantén, az Országos Rehabilitációs Központot, ahol vizsgázott volna, lezárták. Nyáron újrakezdődtek a képzések, de miután a képzés és a vizsga olyan helyen zajlik, ahol tömeg van, a gyerekem miatt nem vállaltam a kockázatot. Remélem, jövőre újra megpróbálhatjuk.”
Hogyan kell elképzelni a gluténjelzést? Bengyel Nóra a már említett üvegbe teszi a mintát, például egy darab csipszet, egy kis ketchupot vagy éppen tésztát. Gofree a tartály tetején található lyukakon keresztül megszagolja, és ha érzi rajta a glutént, akkor rápacsizik. Ha nincs pacsi az üvegre, tehát Gofree nem reagál, akkor a tartályban található étel fogyasztható.
A kutyus szaglása annyira érzékeny, hogy egészen kis mennyiséget, 1 kilogrammnyi ételben 5 milligrammnyi glutént is megérez.
Ezt Bengyel Nóra külön tesztelte. Amikor az emberek csodálkoznak ezen és fantasztikusnak találják Gofree teljesítményét, ő csak annyit szokott mondani, semmivel nem fantasztikusabb, mint más kutyák, bármelyik kutya képes a glutént kiszagolni, a kérdés az, hogy meg tudjuk-e neki képzéssel tanítani, hogy ezt számunkra jelezze.
„Olvastam, és szakemberekkel le is ellenőriztettem az információt, igaz-e, hogy ha egy stadionban egy csepp parfümöt lecseppentünk, akkor azt a kutya érzi, és képes alkotóelemeire is bontani. Igaz. A kutya szaglása nem olyan, mint a miénk, hogy beleszippantunk a levegőbe, és érezzük, hogy pörköltet főzött a nagyi, milyen finom. A kutya beleszippant a levegőbe, és érzi külön az egyes alapanyagok illatát, de még a fűszerekét is. Ezért van az, hogy ha én egy szagra kondicionálással megtanítom őt – szag-jutalom, szag-jutalom –, amikor azt a bizonyos szagot megérzi, jelez. Megtanulja azt az egy szagot, majd szépen óvatosan felépítem a többit, és neki mindig ki kell szűrnie a többi közül azt az egy fontos szagot. Így képzik az embereket kereső, a robbanószert vagy kábítószert felkutató kutyákat is.”
A képzés ideje tapasztalt kiképzővel és nagyon jó szagmunkával rendelkező kutyával 3-4 hónapra csökkenthető. Egy kevésbé aktív kutyával és kevésbé rutinos kiképzővel hosszabb idő. Gofree-nál a képzés összesen 10 hónapot vett igénybe. Jelenleg egy másik gluténjelző-kutya képzése zajlik, őt Bengyel Nóra a kiképzővel együtt tanítja.
A klasszikus kiképző kutya nevelése úgy történik, hogy még kölyökként az egyesület magához veszi a kutyát, aki egy nevelőszülőnél növekszik, ott előképezzük, egy kiképző „gyúr” rajta még egy évet, és akkor hozzuk össze egy jelentkezővel. Összeszoknak, majd levizsgáznak. De ehhez kell egy nevelőszülő és egy szabad kapacitású kiképző.
Kevesen tudják, hogy a kiképzők rendszerint dolgoznak a megélhetésükért, és sokuk a munka mellett, önkéntesként, hétvégén végzik a képzést. A vakvezetőket kivéve senki sem kap támogatást a kiképző munkáért, és az önkéntességünk a kapacitást erősen behatárolja.
A másik probléma, hogy még nem elég széles körű a segítő kutyák elfogadottsága Magyarországon. Rendszerint a vakokhoz és gyengénlátókhoz kötik az emberek a segítő kutya jelenlétét, és azt már megszokták. De más fogyatékosság vagy esetleges egészségügyi probléma esetén már adódhatnak nehéz szituációk. Az egyik hallássérült hölgy segítő kutyáját például nem akarták beengedni a boltba, pedig a hölgy számára tovább nehezítette a kommunikációt, hogy a maszkviselés miatt szájról olvasni sem tudott. Nekünk is akadt egy ízben vitánk egy étteremnél, mivel nem akarták Gofree-t beengedni, holott a jelenléte létfontosságú, egy cukorbeteg vendégnél pedig egyenesen életmentő lehet, ha ott van mellette a vércukor szintjét jelző kutya, vagy egy ételallergiás mellett a kutyája, aki jelzi, hogy számára életveszélyes összetevő van az ételben.
Ezzel kapcsolatban is akad még teendő: edukálni az embereket, a hivatalokat és a döntéshozókat, hogy minél természetesebbé és elfogadottabbá váljon a segítő kutyák jelenléte.”