KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Ma még kuriózum a gyermekét egyedül nevelő vak apa

Demeter Viktor egyedülálló apa, ő gondoskodik a kétéves kislányáról, de ezt egyáltalán nem érzi tehernek. Riport.


A kétéves Kittit reggelente az édesapja, a harminc éves Demeter Viktor pelenkázza és öltözteti, de a kislány maga választ cipőt. Egyedül veszi fel. Azután felemeli a lábát, hogy az apukája ellenőrizhesse, nem cserélte-e fel a balt és a jobbat. Ha "kacsaláb" akkor át kell cserélnie.

Viktor tapintással állapítja meg, rendesen felhúzta-e Kitti a cipőjét, és nem fog-e útközben leesni a lábáról.

Aztán leveszi a kalaptartóról a fehér botját, kézen fogja a kislányát, bezárja maga mögött az ajtót, és indulnak a bölcsődébe. Viktor ugyanis születése óta vak. És egyedül neveli a kislányát.

v4

Eleinte meg kellett szoknia, hogy nem egy asszonnyal él, hanem egyedül fekszik le, nincsen kihez szólnia. Esténként, amikor Kitti már elaludt, és csend volt körülötte, Viktor telefonálgatott. „Talán akkoriban magányosnak éreztem magam.” Ennek ellenére Demeter Viktor nem úgy éli az életét, hogy neki mennyire nehéz a dolga. Egy-egy helyzet után csak utólag gondol bele, hogy hű, ez azért kemény volt.

„Néhány hete Kittinek hányás-hasmenéses betegsége volt. Felhívtam a doktornőt, megbeszéltük, hogy azonnal bemegyünk. Taxit rendeltem, negyed órával későbbre - ez elegendő időnek tűnt. Ezután szegény Kitti újra hányt, újra kezdtem az öltözésünket, de szegény rosszul érezte magát, bújt hozzám, közben pelenkát is kellett cserélni. Na, akkor éreztem úgy, hogy két ember valószínűleg jobban meg tudná osztani a feladatokat,

de csak akkor tudatosult bennem, milyen meredek helyzet volt, amikor beültem a taxiba, és sóhajtottam egyet, hogy Úristen, megcsináltuk! Más értelemben nem érzem az egyedülálló szülői lét nehézségeit, nem érzem tehernek.”

Kíváncsi vagyok, mások sem érzékeltetnek-e vele ilyesmit. Viktor azt mondja, hogy elsősorban a férfiak nyilatkoznak így, mivel jó részük valamiért nem érzi ennyire magáénak a gyermekét. A környezetében nincsenek egyedülálló, csak „normális apukák, aki részt vesznek a család életében, igen. Az én apukám nem ilyen volt. A gyermekneveléshez való hozzáállásomat tudat alatt talán az is befolyásolhatta, hogy nem kaptam meg tőle, amire szükségem lett volna. Talán ezzel kompenzálom. Soha nem akartam olyan apa lenni, mint ő.”

v1v3
v2

Az első napok, hetek Kittivel kettesben nyugodtan teltek, pedig Viktor arra számított, hogy a kislány rosszul éli meg a helyzetet, sírósabb lesz. A legfurcsább a napi rutinba való belerázódás volt. Eleinte hajnalban kelt, órákkal Kitti ébredése előtt. „Ma már például sokszor addig alszom – teljesen nyugodtan –, amíg ő. Az ágyamhoz sétál, megfogja a kezem, apa kipattan, teát főz, kávét főz.” Kitti egyébként kifejezetten segítőkész és rendszerető gyerek. Viktor biztos benne, hogy ez az ő vakságára vezethető vissza.

Kitti és Viktor egy átlagos napja így telik

Miután felkeltek, Kitti felmászik az etetőszékbe és beleül. Készül a reggeli, Viktor kávézik, a kislánya babanyelven beszél hozzá. Viktor elmeséli például, hogy mit álmodott, és arra kéri, ha majd nagyobb lesz, és tud már beszélni, mesélje el az álmait, mert arra kíváncsi leszek.

Reggeli után Viktor először Kittit öltözteti fel. Pelenkát úgy cserél, hogy a kislányát a kád szélére állítja, leveszi a pelust, és akár van benne valami, akár nincsen, a kádba dobja. Ezután Kittit a mosdóra ülteti, és ott megmossa. A törlőkendős megoldás neki vakként nem annyira tetszik, és az eredmény sem biztos, mert nem látja, mindent letörölt-e.

A pelenkázón öltözteti, aztán jön a cipő. Kitti időnként, amikor várnia kell Viktorra indulás előtt, sürgetve elé dobja a cipőjét. A bejárati ajtónál a kislány megpróbálja megmutatni, hogyan tudja bezárni – csukni már tudja, zárni még nem, és emiatt az ajtó le is szállt.

Elsétálnak a bölcsibe, majd Viktor megy a munkahelyére – innen két sarokra van a Lepkeháló Egyesület által működtetett Demeter Masszázs szalon, ahol masszőrként dolgozik. Munka után elmegy Kittiért a bölcsődébe; hazafelé játszanak, Viktor mondja neki, hol lassítanak, hol kelnek át a zebrán. A kislány néha Viktor elé toppan, hogy vegye fel, ő megpuszilgatja, aztán folytatják az utat. Egy-egy alkalommal hazafelé menet a bevásárlást is elintézik.

Otthon, a két szobás önkormányzati lakásban patika rend és tisztaság van. Ha Kitti meglát egy morzsát, felveszi, Viktor arra is megtanítja Kittit, hogy játék után pakoljon el maga után. A fürdetés, a vacsoráztatás is flottul megy, pár alkalommal viszont előfordul, hogy Kitti összekeni az apukája pólóját, amikor az kiemeli a az etetőszékből, mert nem látja a maszatot.

Lefekvés előtt Viktor mesél Kittinek.

v8

„Mindig is tudtam, hogy egyszer lesz gyermekem” - mondja Viktor. A legtöbben elfogadják a helyzetét, azzal együtt, hogy

az egyedülálló vak apa kuriózum, mint ahogy van, akinek az is kuriózum, hogy a vakok önállóan esznek, önállóan dolgoznak, és önállóan közlekednek.

A látók többsége ugyanis egyáltalán nem ismeri a vakok életét. „Ugyanolyan emberek vagyunk, mint a többi, és ugyanúgy élünk, azzal a különbséggel, hogy a látás hiányában bizonyos dolgokat másképp teszünk.” „Például, hogy mindig rend legyen, és mindig ugyanott legyenek a megszokott tárgyak?" - kérdezem. „Persze, de az egy rendszerető emberrel is így van” - válaszolja Viktor. „A látó is órákig keresgélni fogja a dolgait, ha nem ugyanoda tette vissza, ahonnan elvette.”

v9

Érdekel, mit szólt Viktor családja ahhoz, hogy ő fogja nevelni Kittit, és nem az anyukája. „Apukám megkérdezte, hogy biztos vagyok-e benne, mert nagyon nehéz dolgom lesz. Én erre azt válaszoltam: Nem mindenki olyan apa, mit te vagy.”

Viktort az anyukája mindenben támogatja, bár addig nem is hitte el, hogy a fia tényleg meg tudja és akarja csinálni, amíg egyedül nem maradt a kislánnyal. „Anyukámmal szerencsére nagyon jó a kapcsolatunk – szeretném, ha a miénk is ilyen lenne Kittivel. Mindent megteszek érte."

A férfi egyébként úgy gondolja, bizonyos szempontból könnyebb dolga van, mint azoknak, akik ketten nevelnek kisgyermeket. A két szülő szerinte sokszor kétfélét akar, más elvek mentén nevelnének.

Aki egyedül van, annak nem kell a másik szülővel vitatkoznia.

„Gyakran azért lesz valaki egyedülálló, mert a kapcsolat nem működött, nem volt köztük egyetértés. Ott valószínűleg a gyermeknevelésben is akadtak konfliktusok. Mi Kitti anyukájával természetesen megbeszéljük, mi a helyes irány, de én vagyok a pont a mondat végén.”

v6
Az újpesti önkormányzatnak sokat köszönhet

Demeter Viktor már fiatalon is számíthatott a segítségükre. Amikor 21 évesen elköltözött otthonról, hogy önálló életet kezdhessen, önkormányzati lakásba költözhetett.

Amikor Viktor megnősült, majd kiderült, hogy a felesége kisbabát vár, kérvényezték, hogy nagyobb lakást kapjanak. A képviselők a férfi elmondása szerint maximálisan azonosultak a helyzetükkel és a hozzáállásuk is lelkesítő volt.

Viktor azt mondja, hogy amiben csak tudta, támogatta a képviselő-testület és a polgármester. Egyszer valamilyen problémával fordult üzenetben Wintermantel Zsolthoz a Facebook-oldalán. A polgármester szombat reggel válaszolt neki, kis türelmet kért míg utánajár, majd végül keddre elintézte, amit kért. Viktor újpestiként nagyra értékeli ezt az emberséges hozzáállást.

Korábban a férfi bébiszittert is keresett a kislánya mellé, mivel előfordult, hogy estébe nyúlóan kellett dolgoznia. Aztán feladta. Voltak jó és rossz tapasztalatai is. „Nem tetszett, amikor az egyikük felültette Kittit az ablakpárkányra, és úgy játszott vele. Szerinte jó móka volt, szerintem pedig életveszélyes dolog, és nem szeretném, ha ilyet játszanának vele azok, akiknek órabért fizetek azért, hogy vigyázzanak rá.”

Viktor úgy döntött, inkább korábban bezárja a szalont és igyekszik időben a bölcsibe érni. És akkor mindig apa lesz vele este, apa mesél neki elalvás előtt. „Ráadásul kialakulóban van egy kapcsolatom, így ha olyan program adódna, amelyet egyedül nem tudnék megoldani, például a játszóterezés vagy az állatkert, arra már ketten leszünk.”

v5

Hogy mégis mi a legnehezebb Viktor számára? A munka és az apai teendők összeegyeztetése. Kompromisszumot kellett kötnie a karrierépítésben. Szeretett volna továbbtanulni, de erre Kitti mellett nem lesz sem lehetősége, sem ideje. A szakmájában sem ártana továbbképzésekre járnia, és bár találna hétvégi alkalmakat, ezek legtöbbször pont nem azokra a hétvégékre esnek, amikor Kitti az anyukájánál van. Éppen meg tudná oldani azt, hogy vigyázzon valaki a kislányára, Viktor sajnálja azt az időt feláldozni, amit a gyermekével tölthetne.

A mindennapok apróságai

Amikor hosszabb távolságra mennek, vagy több sávos úttesten kell átmenniük Kittivel, kenguruban viszi. A járdaszigeteket nem szereti. Különösen azokat nem, ahol villamos is jár, mert mindig attól fél, hogy ha csak a kezét fogja a kislánya, váratlanul kihajol, és baj lesz.

Amikor nem használnak kengurut, olyan erősen és biztonságosan próbálja fogni a kicsi kezét, hogy amennyire csak lehet. Így Kitti is megszokja, hogy ne engedje el magától az apukája kezét.

Néha teljesen jó szándékkal próbálnak segíteni nekik az üzletekben vagy az után az emberek, de olyasmiben, amiben nem tudnak. Van, aki nem érti például, hogy Viktor nem szeretné, ha felemelnék, megfognák a kislányát, és Kitti is fél az idegenektől. Előfordul, hogy azt sem könnyű elmagyaráznia, hogy nem mozgáskorlátozott szülő, hanem vak.

Tévét nem néz vele, de nem a vakság miatt, hanem mert Viktor úgy véli, az ő generációjának éppen elég kárt okozott az, hogy sokat ültek a tévé vagy a számítógép előtt. Pár mai mesét megnézett, de nagyon rossz véleménnyel van róluk, sem a szövegük, sem a szereplők hanghordozása, sem a történet nem tetszik neki. Szerinte a régieknek – a Pumuklinak, a Süsü a sárkánynak és a többinek – még volt érdemi mondanivalója és igényes nyelvezettel írták meg őket.

Viktor maga fogalmaz esti mesét Kittinek esténként. Azzal kezdi, hogy „Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy törpe. 2014. február 26-án megszülettél…” Elmeséli neki az aktuális napot, azt is elmondja, mi volt a nap tanulsága, majd egy kis mondókával fejezi be, amiből Kitti tudja, hogy az már a mese vége.

v10v7dv1

Amikor Kitti kéthetente az anyukájánál van, hiányzik Viktornak. „Nem szuszog a másik szobában, nem hallom, ahogy a játékaival zörög, hiányoznak a reggeli szertartások, az, hogy felkeltsen, hogy reggelizni akar.

Az édesapa gyakran tépelődik azon, mi lesz majd velük később. „Egy egyedülálló szülő úgy érzi, a gyermeke jövőjét neki kell megteremtenie: lakást, kocsit, továbbtanulást biztosítani. Egy fizetésből ez elég nehéz. A munkámban is van némi bizonytalanság: ha betegség vagy más miatt kevesebbet tudok dolgozni, csak annyit keresek, amennyi a csekkek befizetésére elég. Az ilyen helyzetekre kellene tartalékot képezni. Sok munkával jár egyedülálló szülőnek lenni, és sok kitartásra van szükség.

„De amit az ember egy ölelésben, egy pacsiban, egy nevetésben kap, vagy amikor először kimondta, hogy apa, az mindenért kárpótol. Kittit imádom, életem fő művének tartom.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Képtelen vagyok ezt kifizetni” – 370 ezres villanyszámlát kapott a bohócdoktor
A számla egy új szabályozás miatt érkezett, pedig Ádi bohóc csak nemrég költözött be a rossz állapotú házába, amit nemrég vásárolt. Még a részletfizetést sem engedélyeztek.


Kovács István Ádám, az Egy tábla szeretet alapítvány bohócdoktora 371 333 forintos áramszámlát kapott, írja a Blikk. A számla teljesen lesújtotta, mivel átalányban fizet havi 70 ezer forintot, és úgy érezte, ez az összeg teljesen váratlanul érte.

„Képtelen vagyok ezt kifizetni”

– mondta Ádi bohóc.

Miután megkapta a csekket, felkereste az áramszolgáltató ügyfélszolgálatát, bízva abban, hogy valamilyen félreértés történt, vagy legalább részletfizetést kérhet. Ott azonban elmagyarázták neki, hogy a követelés jogszerű. Egy januári kormányrendelet értelmében, ha egy háztartás bármely évben túllépi az 5 ezer kWh éves áramfogyasztást, kötelező új mérőórát felszerelni, amelyet távolról is le lehet olvasni. Ennek ára 251 ezer forint, a fennmaradó összeg pedig az áramszámla különbözete.

A szolgáltató azt is közölte, hogy

részletfizetést azért nem tudnak biztosítani, mert az ingatlan kevesebb mint egy éve van Ádám nevére írva.
Kovács Ádám István/Facebook

A bohócdoktor szerint a magas fogyasztás még azelőtt keletkezett, hogy ténylegesen beköltözhetett volna, mivel a házvásárlás hónapokig elhúzódott egy hagyatéki eljárás miatt. A mérőóra viszont már az ő nevén szerepelt.

Ádám két munkahelyen dolgozik, hogy biztosítani tudja a megélhetését és az alapítvány munkáját. Az Egy tábla szeretet alapítvány nevében rendszeresen látogatja a kórházakat, ahol beteg gyermekeknek segít mosolyt csalni az arcára

– és egy tábla csokit is ad nekik. Bár arra törekszik, hogy a gyerekek ebből semmit se vegyenek észre, sokszor nehéz elrejtenie a mögöttes feszültséget.

Egy korábbi orvosi műhiba miatt fél tüdejét el kellett távolítani. Ennek ellenére nemrégiben sikerült saját házat vásárolnia a Mátrában. Az ingatlan rossz állapotban volt, de munka mellett fokozatosan rendbe hozta.

Ha segíteni szeretnél a bohócdoktoron, az alábbi számlaszámon megteheted:

Megyesi Krisztián

OTP BANK

11773449-02829621-00000000


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Eldőlt, hogy melyik az ország legjobb iskolája - egy kisvárosi suli vitte haza a díjat
Összesen 44 jelölés érkezett az ország különféle pontjairól, amelyek közül ötöt választott ki a szakértői zsűri. Egy újszászi suli lett végül a győztes.


Idén először hirdették meg Az ország legjobb iskolája díjat, amelynek győztese közönségszavazással dőlt el. Az elismerést az Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola nyerte el a Telexen lebonyolított szavazáson.

A pályázatot még márciusban indította az Együttnevelés Szövetség, amely szülőkből, pedagógusokból és oktatási szakértőkből áll. Összesen 44 jelölés érkezett különböző intézményektől, ezek közül választotta ki a szakértői zsűri azt az öt iskolát, amelyek bejutottak a döntőbe.

A zsűri tagjai között volt Berényi Eszter, Derdák Tibor, Ercse Krisztina, Németh Szilvia és Radó Péter is. A döntőbe jutott intézmények a következők:

  • Szent Pál Marista Általános Iskola, Karcag
  • Kondor Béla Általános Iskola, Budapest
  • Sári Gusztáv Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Kaba
  • Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Újszász
  • Nézsai Mikszáth Kálmán Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola, Nézsa

A zsűri olyan iskolákat választott ki, amelyek bár nem a kompetenciamérések élmezőnyében szerepelnek, mégis kiemelkedő munkát végeznek. A tanárok odafigyelnek a diákokra, támogatják őket, ha nehézségeik vannak, és bátorítják őket, ha valamiben tehetségesek. Fontos szempont volt az is, hogy ezekben az intézményekben otthonos, elfogadó környezet várja a gyerekeket, ahol biztonságban érezhetik magukat. Emellett a szülőkkel való kapcsolat is közvetlen, a közösségek pedig összetartók.

Az ilyen iskolák nem válogatnak, hanem lehetőséget adnak minden gyereknek.

Az Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskoláról készült kisfilm elérhető a YouTube-on.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Berohant a tűzbe, és kivezette a csikókat – a 16 éves Blanka mentette meg a lovakat a biztos haláltól Szarvason
A díjugrató versenyről hazatérő tinédzser nem habozott, amikor meglátta a füstöt. A tanya gazdája szerint 20 év munkája égett le, de az állatok túlélték.


Hazafelé tartott egy díjugrató versenyről a 16 éves Blanka és édesanyja, Lestyán Réka, amikor szokatlan látvány fogadta őket a szarvasi tanyavilágban. Sűrű, fekete füst gomolygott az égen – egy tanya lángokban állt. Blanka épp aludt az autóban, de amikor anyukája felébresztette, azonnal tudta, hogy baj van, írja a Blikk.

„Egyértelmű volt, hogy valakinek ég a birtoka. Félrehúzódtam, felébresztettem a lányom, aki nem kérdezett semmit, látta, mi a helyzet. Rohantunk a kertek alatt, bokrokon, árkokon, trágyadombokon át segíteni”

– idézte fel az édesanya.

A helyszínre érve látták, hogy lángol egy szénatároló. A forróság szinte elviselhetetlen volt, a lángok akár négy méter magasra is felcsaptak. A káosz közepette Blanka észrevette, hogy az egyik istállóban lovak rekedtek bent, és senki nem mert bemenni hozzájuk.

A tinilány nem habozott: félrelökte az embereket, és elindult az épület felé. Egyesével nyitotta ki a boxokat, majd kivezette a rémült állatokat. Mire a tűzoltók megérkeztek, mindegyik ló biztonságban volt.

„Mire észrevettem, mire készül Blanka, már nem tudtam visszatartani. Féltettem, de éreztem, hogy nem lesz baja, nem lehet baja, pontosan tudja, mit csinál” – mesélte meghatottan Réka.

„Ott állt a lányom, kormosan, izzadtan, de büszkén, és már nemcsak egy kislány volt, hanem egy igaz ember. Ott volt benne az édesapja öröksége, tartása, csendes ereje. Amit tett, nem puszta bátorság volt, hanem egy hatalmas, mély, emberi teljesítmény, ösztönös, valódi hősiesség.”

A tanya porig égett, de a gazda, Zsolt nem a veszteséget emelte ki, hanem azt, amit Blanka tett.

„A tanya a miénk, és a család nevében is szeretném megköszönni Blankának az önzetlen segítséget. Az életét kockáztatva segített a lovakon, ennél bátrabb dolgot még soha sem láttam. A lovaknak nem lett bajuk, de a pajta sajnos leégett. Ám ez, amit itt láttunk, tartást ad ahhoz, hogy ne keseregjünk, hanem takarítsuk el a romokat és építsünk új istállót a lovainknak, hiszen ők megmaradtak.”

Blanka gyerekkora óta lovagol, otthon is ő felel a hátasokért, és már olyan makacs lovat is megszelídített, akivel a tapasztaltabb idomárok is kudarcot vallottak. A hétvégén az országos bajnokságra készül a Kincsem Parkban.

A helyiek is tisztelettel beszélnek róla. Egy szarvasi lovas, Gábor így fogalmazott: „Nagyon jó látni, hogy ilyen gyerekek is vannak a telefonjukat nyomkodó korosztályban. Itt a tűzoltók is tisztelegtek tegnapelőtt egy csepp lánynak, aki viszont szerényen elhárított minden dicséretet, nyilatkozatot, csak annyit mondott, ki kellett hoznia a lovakat. Egy gyerek öntött belénk erőt, hitet, ez maga a csoda.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Életmentő kettős szervátültetésen esett át Franciaországban a 11 éves Olivér – két év után térhetett haza
A kolozsvári kisfiút két évig kezelték Franciaországban, miután itthon lemondtak róla. Egy fertőzés is megtámadta a szervezetét, ő azonban most örül, hogy iskolába járhatott, és hogy nemsokára ötödikes lesz.


Olivér mindössze néhány éves volt, amikor kiderült, hogy súlyos betegséggel kell megküzdenie. Először Miskolcon vizsgálták, majd Budapestre került, ahol a család a lehető legtöbb szakemberrel konzultált. A vizsgálatok eredménye azonban lesújtó volt: kiderült, hogy a kisfiú vesetágulata rosszabbodott, ráadásul a mája is súlyosan károsodott. Az orvosok kimondták: csak egy vese- és májátültetés adhat esélyt – írja a Blikk.

Romániában, ahol a család él, egyik orvos sem vállalta el a beavatkozást. Azt mondták, túl nagy a kockázat, és azt sem hallgatták el, hogy szerintük a kisfiúnak már csak egy éve van hátra. A szülők azonban nem adták fel a reményt: végül sikerült kijutniuk Franciaországba, Lyonba, ahol 2023. június 18-án elvégezték az életmentő műtétet.

A műtét után hosszú felépülési időszak következett.

Olivért két éven keresztül kezelték a lyoni kórházban. Több komplikáció is nehezítette a gyógyulást, többek között fertőzések és betegségek. A fiúnak a mai napig rendszeres kezelésekre van szüksége.

Május végén azonban végre hazatérhetett az édesanyjával együtt. „Május 21-én engedtek haza minket” – mesélte Boros Lídia, Olivér édesanyja a portálnak. „Egy hónapot kaptunk, és már utazunk is vissza Lyonba, hiszen a kezeléseket folytatni kell.”

Olivért közben egy kórokozó is megtámadta, ami miatt mintát kell venni a veséjéből. Egy olyan vírusról van szó, amely normál esetben minden ember szervezetében jelen van, de nála – a kilökődésgátló szerek miatt – felerősödött. A gyógyszereket emiatt le kellett állítani, ami azzal jár, hogy a szervezete elkezdett antitesteket termelni a beültetett vesével szemben.

Az elmúlt hónap azonban különleges volt Olivér számára. Végre nem csak a kórház és a kezelések határozták meg a napjait – iskolába járhatott, és olyan dolgokkal foglalkozhatott, mint a többi gyerek. „Talán ő az egyetlen, aki az osztályából tényleg szereti a sulit” – mesélte az édesanyja. Bár Lídia így sem tud teljesen elszakadni a betegségtől: kétóránként be kell mennie az iskolába, hogy katéterezze a kisfiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET: