KÖZÖSSÉG
A Rovatból

L. Ritók Nóra a cipősdoboz-ajándékokról: „Kész gyűjteményünk van már dobócsillagokból, játékfegyverekből, világító koponyákból”

Az Igazgyöngy Alapítvány alapítója azt kéri, ne a szegénység legyen az első üzenet, ne a „jó az még annak, akinek nincs”. Olyan ajándék legyen, amivel valóban örömet szeretnénk szerezni a gyerekeknek.


Előző éves határidőnapló, telefirkált lapok, használt ruhák - csak néhány példa arra, mi mindent küldenek be "adományozók" a nehézsorsú gyerekeknek szánt karácsonyi gyűjtésbe. A szomorú tapasztalatokról L. Ritók Nóra írt, majd összefoglalta azt is, hogy mi az, amivel valóban segíteni és örömet szerezni lehet.

Cipősdoboz-ajándékok kapcsán a közösségi oldalán osztotta meg tapasztalatait és gondolatait az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője:

"A tegnapi "negatív ajándék" posztom elég sok kommentet eredményezett. Bár folyamatosan kommunikáljuk, mindenfele, hogy mit szeretnénk a dobozok tartalmával kapcsolatban, a tegnapi első dobozátnézés, amire teljesen véletlenül, egy küldemény kapcsán került sor, erősen megrengette eddigi bizalmunkat az ajándékozókban.

A kommentek egy része elnéző volt, gyereknek tulajdonítva az egészet, és ötletek is jöttek bőven, hogy máshol hogyan hoznak rendbe, vagy hasznosítanak tovább egyébként kidobásra ítélt dolgokat. Próbáltam reagálni is, de azt gondolom, inkább leírom egy külön posztban, amit újra fontosnak tartunk a karácsonyi adományozós akcióval kapcsolatban.

Talán a legfontosabb, hogy

a dobozt felnőtt felügyeletével kell összeállítani, és abba csak olyan dolgokat tenni, amiről közösen azt a megállapítást teszik, hogy ő is örülne, ha ezt (és csak ezt!) kapná ajándékba karácsonykor.

Sokszor leírtuk, hogy a használt ruha, cipő, amivel egyébként folyamatosan az év közben támogatjuk a családokat, gyerekeket nem jó karácsonyi ajándéknak. Egy gyerek karácsonykor nem ennek örül. Úgy tűnik, hiába kérjük ezt, mert tegnap a kollégáim három zsákkal szedtek ki a dobozokból ilyeneket. Volt amiben csak ez volt, használt póló, harisnyanadrágok…

És most a „nem”-ekről újra, a használt ruhán kívül is:

- Ne legyen benne törött, használhatatlan játék.

- Ne legyen benne összefirkált notesz, kifestő.

- Ne legyen benne „maradék” matrica, bármi, aminek egy részét már elhasználta valaki.

- Ne tegyetek bele agressziót támogató játékokat, még akkor sem, ha ezzel a ti gyerekeitek szívesen játszanak. Kész gyűjteményünk van már dobócsillagokból, játékfegyverekből, világító koponyákból. Nyilván nehéz határt húzni, de próbáljunk meg úgy nézni erre az egészre, hogy ezt a vonalat csendesíteni szeretnénk.

- Ne tegyetek bele túl sok hasznavehetetlen reklámajándékot… Ami nálatok lom, az nem túl jó másnak sem.

- Ne tegyetek bele piszkos holmikat.

Az Igazgyöngy céljai között nem szerepel sem a tisztítása, sem a javítása, sem az újrahasznosítása a máshol kidobásra ítélt dolgoknak. Egyébként sem, de most, karácsonykor meg pláne nem. Ne tegyétek ránk teherként még ezt is… Épp elég megküzdenünk azokkal a kihívásokkal, amelyeket felvállalunk.

Tudom, hogy az élethelyzetek, szükségletszintek, viszonyulások nagyon sokfélék. Ebben nehéz határvonalat húzni, mert személyesek. Inkább kérdezzetek, ha valamiben bizonytalanok vagytok. Az adományozási kultúrát is tanulni kell….de ez most nem is annyira adományozás, hanem ajándékozás. Gyerekeknek. Karácsonyra. Ne a szegénység legyen az első üzenete… ne a „jó az még annak, akinek nincs”. Hanem az ajándék, amivel örömet szeretnénk szerezni a gyerekeknek. Ötezer forint körüli értékben, kornak és nemnek megfelelően.

Mutatok pár „mintacsomagot”.

Segítsetek abban, hogy a karácsony üzenetét mindenki pozitívan élje meg. Mi, szervezők, ti, támogatók, és ők, akiket megajándékozhatunk általatok".

Az Igazgyöngy Alapítványról bővebben ITT olvashatsz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Toldi lányok: Animációs-dokumentumfilm készül a mélyszegénységben élő nők történeteiből
A film elkészülése most rajtad is múlik – add le szavazatodat március 9-ig, hogy ezek a fontos történetek minél több emberhez eljussanak!


Magyarországon jelenleg több mint 600 ezer nő él mélyszegénységben, elszigetelten, kilátástalan helyzetben. Sokan közülük olyan falvakban élnek, ahol a munkalehetőség szinte nulla, az oktatás és az egészségügyi ellátás pedig nehezen elérhető. Ezek a nők, kislányok, édesanyák és nagymamák nap mint nap küzdenek az életben maradásért – az ő történeteiket mutatja be a "Toldi lányok" című animációs dokumentumfilm, amely most a Richter Anna Díj pedagógus kategóriájában versenyez a megvalósuláshoz szükséges támogatásért.

Egy film, ami segíthet másképp látni a világot

A film az Igazgyöngy Alapítvány, a Moviement Alapítvány és az Északi Támpont összefogásával készül, hogy a

Toldon élő nők, kislányok és nagymamák üzenetét eljuttassa a többségi társadalomhoz.

Az alkotók célja, hogy a személyes történetek bemutatásával segítsék a nézőket abban, hogy empatikusabbak, nyitottabbak és tudatosabbak legyenek a társadalmi egyenlőtlenségekkel kapcsolatban.

A filmterv már elnyerte a Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivál pitch-fórumának fődíját és szakmai zsűridíját is, és két Aranymókust is bezsebelt.

Most azonban egy még nagyobb mérföldkő előtt áll: a Richter Anna Díj elnyerésével valósulhat meg teljes egészében a projekt.

A "Toldi lányok" nem csupán egy dokumentumfilm, hanem egy szívhez szóló animációs alkotás, amely az Igazgyöngy Alapítvány és az Északi Támpont együttműködésével készül. Az Igazgyöngy Alapítvány, amely évek óta küzd az esélyegyenlőségért és hátrányos helyzetű gyerekek oktatásáért, L. Ritók Nóra vezetésével egyedülálló látványvilágot teremtett, amely a filmben is visszaköszön. Az alapítvány legendás képi világa, amelyet gyerekekkel közösen fejlesztettek ki, most egy teljes animációs filmben kel életre, hogy még erősebben átadhassa ezeknek a nőknek a történetét.

Most Te is hozzájárulhatsz a film megvalósulásához!

A "Toldi lányok" jelenleg a Richter Anna Díj pedagógus kategóriájában versenyez, amelynek nyertesei 4 millió forintos támogatást kapnak a projekt megvalósítására. Ez az összeg nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a film elkészüljön és elérjen minél több embert. A szavazás nyitott, és mindössze két kattintással bárki támogathatja a projektet!

Tóth Bálint, a film producere szerint a verseny rendkívül szoros:

"Nagyon fontos, hogy elnyerjük ezt a támogatást, mert ezzel az összeggel tudjuk a gyakorlati munkát elkezdeni. Most mindenkit arra kérünk, akinek szimpatikus a programunk és fontos a mélyszegénységben élő emberek ügye, hogy szavazzon ránk. A verseny nagyon kiélezett, és a végeredmény lehet, hogy mindössze néhány szavazaton múlik."

Hogyan szavazhatsz?

Ha szeretnéd támogatni a "Toldi lányok" című film megvalósulását, akkor nincs más dolgod, mint meglátogatni a Richter Anna Díj hivatalos oldalát és szavazni a projektre. Minden egyes voks számít, és egy kis gesztussal óriási változást érhetsz el!

Szavazás itt: richterannadij.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szotyi, a hős tacskó mentette meg a vácegresi család életét, mezítláb menekültek ki a lángoló házból
A család már aludt, amikor felcsaptak a lángok, de a kis tacsi riasztotta őket. A házuk azonban teljesen leégett.


Egy törpetacskó mentette meg egy vácegresi család életét, amikor kigyulladt a házuk. Az apa, az anya és 13 éves lányuk már aludtak, amikor felcsaptak a lángok, de Szotyi riasztotta őket.

A tűz a kályhacsőből csapott ki, meggyújtotta a szigetelést, majd az egész ház pillanatok alatt lángba borult. A család ekkor már aludt, de Szotyi, a törpetacskó ugatni kezdett, majd rájuk is ugrott.

„Szotyi az, aki a füstöt megérezte, és ő volt az, aki felkeltett minket”

- mondta az anya a Tényeknek. Ezután az apa kitörte az ablakot, és a szomszéd segítségével mezítláb kimenekültek a lángoló épületből. A ház ezután felrobbant.

A lángokat végül a tűzoltók fékezték meg, de az épület teljesen leégett, így a család minden tulajdona odalett. Ráadásul nem is ez volt az egyetlen tragédia a család életében. Az anyuka testvérének ugyanis december közepén égett le a tiszavasvári otthona, most mindannyian apjukhoz költöztek gyerekével.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Lehet, hogy épp te tudsz segíteni? Őssejtdonort keresnek a 24 éves, vérrákkal küzdő Júliának
A Svédországban élő magyar lánynál novemberben diagnosztizáltak vérrákot. Júliának őssejtterápiára van szüksége, ráadásul három hónapon belül, de egyelőre nem találtak megfelelő donort számára.
Fotó: Facebook - szmo.hu
2025. január 06.



A 24 éves, Svédországban élő Júlia egészen novemberig egy átlagos egyetemista életét élte: egészséges volt, tanult, készült a vizsgáira. Aztán hirtelen nagyot fordult vele az élet, ugyanis vérrákot diagnosztizáltak nála - írja a Blikk.

"November elején elkezdtem úgy érezni, hogy kevesebb az energiám, az erőm már nem olyan, mint korábban. Egy nap aztán teljesen lemerültem: elájultam az egyik előadáson, mentővel kellett a sürgősségire vinni"

- mesélte a lány, akinél az orvosok akut mieloid limfómát, a vérrák egy típusát diagnosztizálták.

Betegségét csak kemoterápiával nem lehet gyógyítani, a lánynak őssejt terápiára van szüksége, lehetőleg három hónapon belül. Ez az egyetlen esélye a túlélésre.

A dolgot nehezíti, hogy a svéd őssejtbankban nem találnak számára megfelelő donort.

Júlia Magyarországon született, a család 2006-ban költözött külföldre, egészen addig Székesfehérváron éltek. Mivel a lány magyar, az orvosok szerint a legjobb eséllyel egy olyan őssejttel lehet megmenteni, ami magyar embertől származik.

"Minél közelebb áll Júliához genetikailag a donor, annál nagyobb az esélye annak, hogy segíthet a lányunkon. Elméletileg bármilyen közép-európai őssejtje megfelelő lehet, de a legnagyobb esélyt az egyezésre az adja, ha egy magyartól kapná az őssejtet"

- mesélte Júlia édesapja, Endre a Blikknek.

A család a Facebookon is közzétett egy felhívást, amelyben nemcsak a Magyarországon élő, hanem külföldön új otthonra lelt magyarokhoz is szólnak.

Júliának nincs sok ideje, hiszen kemoterápiával ideig-óráig kezelhető a betegsége, ám ez hosszú távon tönkreteszi a még egészséges szerveit is. A család azt kéri, hogy akinek lehetősége van és segíteni szeretne, keresse fel az Országos Vérellátó Szolgálatot, ahol mindössze egyetlen vérvételből megállapítható, alkalmas-e valaki őssejt adományozására. A lány édesanyjának Facebook-bejegyzésében további részletek találhatók arról, hogy lehet segíteni Júliának.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Skóciában eltűnt ikrek: már több mint kétmillió forintot gyűjtöttek a folyóban megtalált ikerpár családjának
Összefogtak az aberdeeniek, hogy segítsenek a tragikus körülmények között elhunyt lányok hozzátartozóinak.


Ahogy korábban részletesen hírt adtunk, Huszti Eliza és Henrietta utol január 7-én hajnalban tűnt fel egy biztonsági kamera felvételén Aberdeen belvárosában, a Market Street és a Victoria híd közelében. A hatóságok az eltűnésük óta keresték őket. Január 31-én reggel egy nő holttestére bukkantak a folyóban, este pedig egy újabb női holttestet húztak ki a vízből. A történtek után a rendőrség felvette a kapcsolatot az áldozatok családjával.

Az aberdeeni közösség, természetesen a kint élő magyarokkal együtt, a történtek után összefogott, hogy támogassák a lányok családját. Vida Anita , az ikrek egyik barátnője, aki 2011 óta az Aberdeenben élő magyar közösség tagja, gyűjtést kezdeményezett, írja az Aberdeen Live.

A gyűjtés eredeti célja 1500 angol font volt, de már háromszor annyi pénz jött össze: eddig több mint 4500 fontot, azaz 2,2 millió forintot gyűjtöttek a család számára.

„Mély fájdalommal tölt el minket Huszti Henrietta és Eliza tragikus halála, akik január 7-én tűntek el, és sajnos 31-én őket találták meg az aberdeeni Dee folyóban. Ez a felfoghatatlan veszteség mélyen megrázta családjukat, és ebben a nehéz időszakban szeretnénk összefogni, hogy támogatást nyújtsunk nekik” – fogalmaztak a Justgiving nevű közösségi oldalon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: