KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„Ezeknek a gyerekeknek a 70-80%-a még sosem fogott a kezében LEGO-t” - Bata Boglárka, a Kárpátok Alapítvány-Magyarország igazgatója


Link másolása

- Magyarország hogy áll ezzel a problémával nemzetközi összehasonlításban?

- A KSH és az Eurostat adatbázisaiból ismert, hogy a gyermekszegénység aránya (jövedelmi szegénységben élő 0–17 éves gyermekek aránya) Magyarországon 11,5 százalék volt 2019-ben, míg az EU28 országainak átlaga 20,2 százalék volt 2018-ban.

Amíg Magyarországon 2019-ben a gyermekek 13,1 százalékát érintette a súlyos anyagi nélkülözés addig az EU28 átlag e tekintetben csupán 6,5 százalékos. Illetve hazánkban a gyermekek 22,4 százalékát érintette szegénység vagy társadalmi kirekesztés 2019-ben, az EU átlag e tekintetben 24,2 százalékos.

A jövedelmi szegénység terén valahol a középmezőnyben vagyunk az EU tagállamok ragsorában, a másik két mutatót tekintve (amelyek nem csak a jövedelmet vizsgálják) inkább a mezőny vége felé található Magyarország.

Alapítványunk nemrégen készíttetett egy tanulmányt, amely az Észak-Magyarországi és Észak-Alföldi régiókban a nyolc év alatti gyerekek számára (azaz kisgyermekkori, kora gyerekkori) rendelkezésre álló oktatási, nevelési, gondozási intézmények, szolgáltatások, programok elérhetőségét illetve minőségét vizsgálja.

Elmondható, hogy hazánkban több olyan szolgáltatás is létezik, amely fontos e tekintetben, mint például a védőnői hálózat vagy a Biztos Kezdet gyerekházak.

Illetve fontos vívmány, hogy Magyarországon ma már három éves kortól kötelező az óvoda.

Ennek köszönhetően a gyerekek hátrányainak kompenzálása már a korai életévekben megkezdődhet. (Szlovákiában például csak 2021-től fogják bevezetni a kötelező óvodát, és akkor is csak öt éves kortól.)

Ugyanakkor ez a tanulmány arra is rámutat, hogy komoly problémák, illetve hiányosságok is vannak ezeken a területeken. A hátrányos helyzetű térségekben például kevésbé működnek hatékonyan ezek a szolgáltatások, illetve kevésbé elérhetőek. Gondoljunk csak arra, hogy az óvodák nem olyan jól felszereltek, mint például egy fővárosi intézmény, vidéken kevesebb a pedagógus, a védőnő, sokkal leterheltebbek a szakemberek. A hátrányos helyzetű térségekben, településeken nem olyan minőségű az oktatás, az egyéb szolgáltatások, mint például egy nagyobb városban, vagy a fővárosban. Jól láthatóvá tette például a különbségeket, amikor a koronavírus járvány miatt a gyerekeknek és pedagógusoknak át kellett állniuk a digitális oktatásra. A középosztálybeli családok, gyerekek és felkészültebb iskolák könnyebben át tudtak erre állni. De a hátrányos helyzetű gyerekek nem vagy csak nehezen tudtak bekapcsolódni a digitális oktatásba, mert ha esetleg rendelkezésükre is állt okos eszköz, nem volt internet elérhetőségük. De ha netán volt otthon okos eszköz, az internet előfizetés drága, illetve ismerni kellett a szükséges szoftverek működését is, és az áramfogyasztás is megnőtt emiatt, ami rendkívül nagy terhet jelentett ezeknek a családoknak.

- Azt tudná érzékeltetni, hogy az ott élő gyerekek – a nyilvánvaló anyagi nélkülözés mellett – mekkora hátránnyal indulnak az életben az átlaghoz képest?

- Ezek a gyerekek nélkülözésben, szegénységben élnek, rosszak a lakhatási körülményeik. Sok helyütt hiányzik az alapvető infrastruktúra, a háztartásokban a közművek. Még ha van is vezetékes víz vagy villany, a fűtés gondot szokott okozni. Illetve zsúfoltabban is élnek, akár többen is egy szobában. Sajnos az energiaszegénység miatt nehezen tudnak otthon tanulni a gyerekek. Az egészen kis gyerekek esetében jelentős a játékok hiánya.

Például egy olyan játék, ami egy középosztálybeli családban alapvető, egy labda, vagy egy kisautó a mélyszegénységben élő családok számára sok esetben luxuscikknek számít.

Addig, amíg az élelmet is nehezen tudják beszerezni, nem tudnak költeni ilyesmire. Holott a legfrissebb kutatások alapján elmondható, hogy életünk első kettő, vagy három évében alapozódnak meg azok a készségeink, képességeink, amelyekre a későbbiek során további fontos készségek épülnek, és amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresek, eredményesek legyünk életünk további részében. Az első két-három év a legérzékenyebb időszak az agyunk fejlődése szempontjából, ekkor fejlődik a leggyorsabb ütemben. Két éves korig másodpercenként átlagosan 1.8 millió új idegpálya jön létre, amelyeket a környezet megerősít vagy gyengít. Az ebben az időszakban nyújtott gondoskodás, vagy hiánya, a külső hatások (mint a szegénység, nélkülözés és stressz) nagyban befolyásolják jövőnket, életünk sikerességét.

Nagyon fontos, hogy ebben a korai időszakban a szülők/gondviselők által teremtett kiegyensúlyozott fejlődést támogató környezet stabil, és biztonságos legyen, a gyermek megfelelő táplálékban részesüljön, és biztosítsák korai játékos tanulását érzelmi és fizikai szükségleteit figyelembe véve.

Kutatások bizonyítják, hogy a gyerekek, akik stresszhelyzetben, szegénységben élik első éveiket, akiket elhanyagolnak, bántalmaznak, nem megfelelően táplálnak; sokkal nehezebben érik el képességeik maximumát, találják meg helyüket a világában.

Ha biztosítjuk, hogy a perifériára, krízishelyzetbe került gyermekek is megfelelő gondoskodásban, táplálkozásban, egészséges és biztonságos környezetben, minőségi oktatásban részesüljenek; későbbi életéveikben sikeresebbek lesznek, amelyet átörökítenek, az elsajátított mintákat átadják gyermekeiknek. A korai életévekbe történő befektetés tehát mindannyiunk érdeke.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Videón, ahogy egy sziámi ikerpár egyik tagja az esküvőjén táncol és csókolózik újdonsült férjével
Három éve lehetett az esküvő, de csak most került elő egy videó az esküvő táncról. A vőlegény meg is csókolja tánc közben a menyasszonyt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 01.


Link másolása

Megtartották az egyik legismertebb sziámi ikerpár egyik tagjának és veterán katona vőlegényének esküvőjét, írja a Metro. Abby Hensel és testvére, Brittany azután lettek ismertek, hogy első sziámi ikerpárként túlélték a gyerekkort.

Az ikreknek korábban saját valóságshow-ja volt a TLC tévécsatornán, ám a műsor befejezése óta diszkréten kezelik a magánéletüket. Abby és Josh Bowling esküvőjét három évvel ezelőtt tarthatták, de csak nemrég került fel egy videó az internetre a menyasszony és a vőlegény táncáról:

A közös törzsű, deréktól lefelé összenőtt sziámi ikrek továbbra is Minnesotában élnek, ahol egy általános iskolában tanítanak.

A világ 1996-ban ismerhette meg őket még Oprah Winfrey műsorában, majd ezután indult az Abby és Brittany című reality.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET: