ÉLET-STÍLUS

Van szörnyűbb a szülés utáni depressziónál: a pszichózis

Ha időben felismerik és kezelik ezt a betegséget, néhány hét alatt fel lehet épülni belőle.
The Guardian - szmo.hu
2017. április 20.


Link másolása

Biztosan hallottatok már a szülés utáni depresszióról, azonban ennek

van egy sokkal súlyosabb formája is: a szülés utáni pszichózis.

Egy viszonylag ritka és kevésbé ismert állapotról van szó, ami akár végzetes is lehet. A kezelés sikerességében kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük a bajt.

A brit The Guardian részletesen foglalkozott a témával egy hosszabb cikkben. Ebben többek között egy olyan anya is megszólalt, aki már maga is átélte a szülés utáni pszichózis borzalmait. Sarah West még 2012-ben adott életet kisfiának, a szülés utáni napokban pedig olyan érzések keringtek benne, amiket korábban több anyától is hallott. Az öröm keveredett benne az izgatottsággal a szoptatás és a rengeteg aggodalom miatt, hogy vajon jól csinálja-e az egészet. Egy héttel a szülés után azonban egyre erősebbek lettek benne ezek az érzések, a kimerültség ellenére sem tudott aludni, a gondolatai pedig összevissza cikáztak. Az orvosa szülés utáni depressziót állapított meg nála, és antidepresszánsokat írt fel neki.

A tünetei azonban egyre rosszabbak lettek, hallucinálni kezdett.

Sarah nem szülés utáni depresszióban, hanem pszichózisban szenvedett, ami komoly veszélyt jelenthet az anyára és újszülött gyermekére is. Sokban különbözik a sima depressziótól, mivel az anyák olykor teljesen elveszíthetik a kapcsolatot a valósággal, és hallucinálhatnak is. Ez az állapot akár mániás depresszióval is járhat. Rendkívül fárasztó lehet ez az átmeneti állapot, ráadásul csak kevés kutató foglalkozott érdemben ezzel a témával.

szules03

A közelmúltban azonban egy ausztrál és új-zélandi pszichiátereknek tartott konferencián ismertettek egy új kutatást, amely megállapította, hogy a szülés utáni pszichózisban szenvedő nők akár néhány hét alatt is felépülhetnek, ha időben észreveszik és kezelni kezdik a betegséget.

A felismerés azért is különösen fontos, mert a félrekezelt vagy fel nem ismert betegség következményei akár halálosak is lehetnek. Néhány esetben az anyák bántalmazhatják, sőt akár meg is ölhetik magukat vagy gyermeküket kontrollálatlan állapotuk miatt. Amennyiben az orvos időben felismeri a nőknél az állapotot, úgy is kórházi segítségre van szükség a gyógyuláshoz.

A tanulmány olyan ausztrál nőket vizsgált 2012 és 2016 között, akik ezzel a panasszal kerültek kórházba. Jellemző volt, hogy gondoskodásra szorultak, és az összes beteg kapott nyugtatót, néhányan lítiumot és hangulatjavítót. A kezelés hatására majdnem mindannyian felépültek, és átlagosan négy hét után haza is térhettek a gyermekükhöz.

A fent említett Sarah is ebben a kezelésben részesült, miután egy barátja figyelmeztette, hogy nagyon furcsán viselkedik, és felhívta a helyi segélyvonalat. Ott azt javasolták, hogy azonnal vigye be az anyukát a kórházba, a pszichiátriára.

Négy hétig volt kórházban. Ez alatt az idő alatt kapott antidepresszánsokat, nyugtatókat, és természetesen a gyerekével is találkozhatott. Sikeres volt a kezelés, hazamehetett, azonban a mai napig nem tudja pontosan, mi is történt vele azokban a hetekben, főleg a kórház előtt. Igaz, egyelőre nem is szeretne visszaemlékezni.

"
Az emberek gyakran mondják azt, hogy ez depresszió vagy szülés utáni rosszkedv, de én nem depressziós voltam. Folyamatosan feszült voltam, hallucináltam, és teljesen irracionálisan gondolkodtam.”

„Nagyon kevés ember tud erről az állapotról, a szülészem is azt mondta, én vagyok a második olyan anya, akinél ezt tapasztalta. Szerintem a testem így véd meg engem, hogy nem emlékszem mindenre abból az időszakból” – nyilatkozta West, aki a gyógyszerek mellett az életmódját is megváltoztatta. Megtanulta, mikor kell kicsit lazítania, így most fiával mindketten jól vannak már. Attól viszont a mai napig tart, hogy az emberek elítélik, ha elmeséli nekik történetét.szules02

A szülés utáni pszichózis ezer terhességből nagyjából egy esetben fordul elő, és körülbelül 50% az esélye, hogy a második terhesség után is visszatér. Sarah célja most az, hogy felhívja a kismamák és a szakemberek figyelmét a tünetekre, hogy tudják, mivel van dolguk.

"
Ismerek olyan nőket, akiket annyira megviselt ez az állapot, hogy soha többé nem akarnak gyereket, annyira félnek. Nyíltan kell vállalnom, ami velem történt, nem akarom, hogy más családok is keresztülmenjenek azon, amin nekem kellett”

– nyilatkozta Sarah.

Dr. Rebecca Hill, a téma szakértője szerint a kezelés egyik legfontosabb része, hogy az anyákat nem szabad elszakítani a csecsemőjüktől az osztályon: „Habár ezt nem tanulmányoztuk külön, mégis úgy gondolom, hogy jobb az anyának és a babának is, ha nem különítjük el őket, mivel a kapcsolatuk sérülhet az elválasztás miatt. Rossz arra gondolni, hogy anyákat hosszabb időre elválasztanak gyermeküktől csak azért, mert az elején nem kaptak megfelelő kezelést. Akár pár nap késlekedés is komoly gondokat okozhat az állapotukban”.

Dr. Hill azt is elmondta, nem tudni, mi váltja ki a szülés utáni pszichózist, és a legtöbb nő, aki ebben szenved, korábban sosem állt pszichiátriai kezelés alatt. Általában a szülést követő első hat hétben alakul ki. A kutatók vizsgálják, hogy a betegségnek genetikai okai vannak-e, azonban ezeknek a kutatásoknak még nagyon az elején járnak.

Képek: Pixabay

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: