UTAZZ
A Rovatból

A tenger nem saját akaratából szeszélyes! – útinapló Bariból

Hogy kerül egy magyar utazó az Adriai-tenger déli részére? És főleg: miért?


Utazóinknak van összesen 6 napja, és napfényes tengerpartra vágynak, tehát nem engedhetik meg maguknak, hogy ebből kettőt hosszú, vagy bonyolult utazásokkal töltsenek. Éppen ezért csakis olyan hely jöhetett számításba, ahová közvetlen repülőjárattal, gyorsan el lehet jutni. Mivel Olaszország számunkra mindig is a kedvencek közé tartozott, és eddig főleg a másik partot, a Tirrén-tengert fedeztük fel Toszkanától a Nápolyi-öbölig, így az Adria e tája, és a nagy múltú középkori város az újdonság erejével hatott.

Napfényben nem is volt hiány, még túlságosan is sok jutott belőle.

Szerencsére a tengerparti városnegyedben, Bari Palesében, amely alig 3 km-re van a Karol Wojtyláról, vagyis II. János Pál pápáról elnevezett repülőtértől, egy 18. századi udvarházból átalakított panzióban szálltunk meg, amely vastag falaival némi oltalmat adott a hőséggel szemben. (Azért a szobai légkondicionálás sem ártott). A Hotel Palumbo berendezése amúgy is sok érdekességet kínált: modern festmények, népi bútorok egyaránt megtalálhatók benne, amint egy bősz lovagpáncél, vagy egy kandalló. A nyugalmunkat még azzal is igyekeztek biztosítani, hogy csak külön írásos engedélyünkkel lehetett a szobánkba a recepcióról telefont kapcsolni. Mert hogy, mint megtudtuk, „sok a zaklató”. Lehet, hogy sok a titkos légyott is?

A tenger azonban nem fogadott bennünket kegyeibe érkezésünkkor, hiába vágytunk már szinte a repülőgépről fejest ugrani a hűs habokba és hiába kellett alig 100 métert megtennünk a partig egy gyönyörű, fikuszokkal és lenderekkel övezett úton. Olyan baljós hullámok csapódtak a parti sziklákhoz és buktak át a mólókon, hogy bizony még mi, tapasztalt tengerúszók is meggondoltuk, hogy belemerészkedjünk-e.

Lassan azért rászántunk magunkat, de két napba telt, amíg megtaláltuk a megfelelő strandot. Az elsőnél egy kis öböl csitította a hullámokat, csakhogy ez eredetileg egy csónakkikötő volt, ahol a csúsztatókon keresztül lehetett beereszkedni a vízbe, hogy finoman fogalmazzak, gatyaféken, és kifelé is így lehetett kiaraszolni. A másodiknál, amelyhez a szállodának volt ingyenes belépője, szintén legalább kárókatonának kellett lenni ahhoz, hogy a vízi sziklák között be lehessen jutni a tengerbe, és még messze is volt. Végül a harmadik hely lett a nyerő, ahol kis vízbenyúló mólók lépcsői vezettek a vízbe, itt végre élvezni lehetett a hidegnek egyáltalán nem mondható tengert. Amikor pedig az őselem nem engedett be minket, a hangjai, morajlásai, fénytörései, színeváltozásai, vagy azok a sós-kesernyés illatok, amelyekkel megtöltötte a levegőt, legalább annyira enyhet adóan, felszabadítóan hatottak ránk.

Sejtettük persze, hogy a tenger nem saját akaratából lett ily szeszélyes, hanem szerepe volt benne a teliholdnak, amelyet az évszázad leghosszabb teljes holdfogyatkozása kísért.

Utólag értesültünk arról, hogy a budapestieket megfosztották az élménytől a sűrű felhők, mi viszont felfedeztük panziónk igazi mediterrán tetőteraszát, ahonnan pompásan lehetett végigkövetni Luna asszony fokozatos eltűnését és mélyvörösre válását, sőt, még a Mars is felsejlett alatta. Égi jelenségekből kijutott nekünk bőven, hiszen egyik este Bari főterén jártunk, és az akkor még csak telő Hold alatt három azonosítatlan valami repült. (A jövendölt világvége azonban már megint elmaradt – érdeklődés hiányában).

De térjünk vissza a földre, pontosabban Palesébe és a helyi emberekre. A reggeli és az esti órákban az öregek itt is kiülnek az ajtók elé, hol kedvesen, hol némileg bizalmatlanul szemlélik a járókelőket, a fiatalabbak, a családosok viszont inkább a mólókat részesítették előnyben a csevegésre. Mennyire kifejező, hangutánzó erre az olasz kifejezés: „quattro chiacchere”! Már korábban Nápoly környékén is megfigyeltük, hogy ha velünk, idegenekkel beszélnek, legszebb olaszságukat veszik elő, egymás között azonban szigorúan dialektusban társalognak.

Így például hiába füleltem Bari óvárosában egy bár teraszán a mellettünk lévő asztalnál ülő három idősebb úriembert, csak annyit tudtam kivenni a szavaikból, hogy a helyi kormányzatot kívánják melegebb éghajlatra tömör „vaffacú”-val...

Utólag tudtam meg, hogy Sváb Frigyes herceg impozáns ódon várkastélyával szemben lévő bár, amely épp az egykori nagyúr nevét viseli, az on-line útajánlók szerint a legmenőbbek közé tartozik. Kávéfagyijuk valóban mennyei és életmentő volt a vár bebarangolása után. (Még jó, hogy nagy részét lezárták restaurálás miatt és a toronyba sem lehetett felmászni…) Még feltűnőbb volt a nyelvi váltásuk, amikor a tengerparti zöldség-gyümölcs árushoz éppen a déli záróra perceiben futottunk be, ennek ellenére kiszolgáltak minket, és a tulajnő rendelésünket pugliai nyelven adta tovább kissé málészájú segédjének.

Ugyancsak náluk történt meg, hogy néhány kis üveg ásványvizet akartam venni, de nem volt nálam aprópénz, ami az automatához kellett volna, váltani nem tudtak, és az egyik, Madonna-arcú eladónő ajándékba adott egy palackot... Ennél már csak az volt meglepőbb, hogy Bariban, egy salátabárban, ahol a pultosok éjfekete afrikaiak voltak, mind folyékonyan nyomták ezt a nyelvezetet. Amúgy elég sokan vannak a tartományi székhelyen, főleg estefelé kerültek elő, munkaidő végeztével, az egyik külvárosi megállónál csapatosan szálltak le, vélhetően ott volt a munkásszállásuk. Utcán lézengőkkel, vagy csecsebecse-árusokkal azonban nemigen találkoztunk.

Ellentétben a közhiedelemmel, mely szerint minél délebbre megy az ember Olaszországban, annál zárkózottabbak az emberek, szinte mindenütt kedves, segítőkész emberekkel futottunk össze, például amikor az óváros labirintusában kerestük a híres Szent Miklós bazilikát. Bari Graziával még hosszabb diskurzust is folytattunk, amikor bebuszoztunk Bariba. Megtudtuk róla, hogy 64 éves, tíz éve özvegy, de ma is dolgozik vasalónőként, együtt él 44 éves fiával, aki képtelen volt választani két nő közül, ezért inkább nem nősült meg. De ő azért éli az életét, nem zárkózik be, barátnőjével rendszeresen utaznak.

Szállodánkban a mindenütt kerek, bőbeszédű Angela külön örült, hogy olaszul kommunikálhat velünk, élt is a lehetőséggel minden alkalommal, de mi is beszámoltunk neki útjainkról, szórakozásainkról.

A Szent Miklós bazilika, amely egyfajta találkozó zarándokhelye a nyugati és keleti kereszténységnek – nemrégiben itt imádkozott a megbékélésért maga Ferenc pápa görög-keleti és pravoszláv egyházi vezetővel egyetemben - nem akármilyen meglepetést tartogatott számunkra. Már gyanús volt, hogy a fenséges 12. századi szentély előtt pénteken délben, 40 fokban néhány nagyestélyi ruhás hölgy parádézott. A templom azonban nyitva volt, hát bementünk.

Odabent fényes esküvő zajlott, a fehér rózsákkal feldíszített oltárnál egy fiatal pap arról beszélt az ifjú párnak, hogy egy házasság olyan, mint egy templom: kőről kőre kell felépíteni.

Minden bizonnyal valami helyi előkelőségek lehettek az örömszülők, mert az előttünk lévő padsorban három rezzenéstelen, rövid hajú, öltönyös úr ült (vagy állt fel egyszerre, ha a szertartás úgy kívánta), és odakint egy fekete Maserati várta az ifjú párt. Meghatottan néztük végig az esketést, én pedig a templom hihetetlen akusztikájában gyönyörködtem, amikor az orgonista az Ave, Mariát játszotta. Azért volt erőnk lemenni az altemplomba, ahol Szent Miklós ezer éve ellopott ereklyéit őrzik, és ahol érkeztünkkor is több orosz imádkozott.

És mily különös: ugyanezen a napon találkoztunk a belvárosban egy virgonc lánycsapattal, akik barátnőjük lánybúcsújára készültek. Minden járókelőt megszólítottak, és orruk alá dugtak egy becsomagolt óvszert, hogy írják alá. Természetesen tőlünk is kaptak autogrammot és néhány jókívánságot.

Az egyik park peremén, ahol ugyanúgy kártyáznak kibicek gyűrűjében, mint nálunk, színes graffitis bódéra bukkantunk. Kiderült, hogy egy antikvárium, könyvbarátnak elképzelhetetlen kincsekkel. Az ilyen helyeknek képtelen vagyok ellenállni, legyek Londonban a Charing Cross-on, vagy Párizsban a Szajna-parton, itthon már tudatosan kerülöm őket. Most sem távoztam üres kézzel, kiegészítettem 20. századi olasz költészettáramat Umberto Sabával, de nem bírtam otthagyni a beat-költők atyjának, Lawrence Ferlinghettinek kétnyelvű kötetét sem. Aztán sietve távoztunk, mielőtt még túlsúlyunk lesz. És akkor hová tesszük a sajtokat és a limoncellót?

És ha már étkek megint szóba kerültek, utolsó esténken, vasárnap, csaknem éhen maradtunk, mert kiderült, hogy az összes tengerparti étterem zárva van, sőt, még a közeli pizzeria is. Szállásadónk, a kissé lassú Luca erről elfelejtett tájékoztatni minket.

Szerencsére egy közeli szálloda befogadott minket, és olyan körpanorámás naplementében volt részünk, az ég, a nap és a tenger színeváltozásaival, hogy az már-már kimerítette a giccs fogalmát.

És napnyugtakor, este 9 órakor megszólalt a Hotel Palumbóval szembeni, elsőre inkább ipari létesítményre emlékeztető Stella Maris templom harangja és egy szép, romantikus dallamot játszott...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Fedezd fel a tökéletes egyensúlyt: gasztronómia, gyógyvíz és pihenés a Colosseum Hotelben
A szálloda nemcsak a wellness-szolgáltatásaival, hanem a családbarát hangulatával és a gasztronómiájával is lenyűgözi vendégeit.


A Colosseum Hotel Mórahalom szívében található, és mindössze 20 km-re van Szegedtől. Budapestről kényelmesen és gyorsan le lehet érni körülbelül 2 óra alatt, szinte végig az M5-ös autópályán haladva.

Az Accent Hotels Magyarország portfóliójába tartozó szálloda a négycsillagos kategóriába tartozik, és

különösen azok számára ideális, akik a családi kikapcsolódásra, wellness élményekre és a termálfürdők jótékony hatásaira vágynak.

Persze a név sokat sejtet, de élőben jön át igazán, hogy milyen különleges ez hotel. A szálloda külső megjelenésében és belső kialakításában is felfedezhetők azok az ívek, oszlopok és tágas terek, amelyek a római építészetre jellemzőek. Az épület átriumos kialakítása pedig egyfajta belső udvart eredményez, ami miatt a természetes fény minden oldalról beragyogja a központi részt.

Mi azonnal egy kávéval indítottunk a szálloda közepén található Átrium Bárban, és innen már látni lehetett a medencékben pihenő embereket is, szóval a következő italt már közvetlenül a habok között terveztük elfogyasztani.

A szobában gyümölcs bekészítés várt minket. Ezt amúgy mindenkinek kifejezetten ajánlom, hogy még jobb kedvvel induljon a pihenés, főleg akkor, ha például valamilyen évfordulót is ünnepeltek. A bortól a bonbonon át többféle figyelmesség is kérhető a szobába. Az ott-tartózkodás alatt pedig 0-24 szobaszerviz is elérhető.

A Colosseum Hotel 82 kényelmes szobával várja vendégeit, köztük 5 két légterű lakosztállyal, melyek kifejezetten ideálisak a családos pihenéshez. A szobák egyedi elrendezésüknek köszönhetően minden vendég számára különleges kilátást kínálnak, így nemcsak a pihenés, hanem a környezet szépsége is hozzáad az élményhez.

A hotel kiemelt figyelmet fordít a családosok kényelmére: még külön játszószobával is rendelkeznek. Az ünnepi időszakokban pedig gyerekanimációs programokkal is készülnek, így a felnőtteknek is több idejük van a pihenésre.

Wellness és spa élmények

A hotel saját Spa & Wellness részlege privát medencékkel, élménymedencével, pezsgőfürdővel és koktélmedencével várja a vendégeket.

És ahogy az előbb is említettem, ezekben a medencékben tökéletesen lehet a lazulás mellett koktélozni.

Különleges élményt nyújt a szaunapark is, ahol finn- és infra szauna, sókabin és gőzkabin segíti a regenerálódást.

A szaunához trópusi élményzuhany, csobbanó medence és dézsazuhany is tartozik, így teljesen szabályosan lehet végezni a lehűlést is.

A wellness szolgáltatások mellett masszázskezelések széles választéka áll rendelkezésre. A hagyományos bőrápoló masszázsoktól kezdve az aromaolajos kezeléseken át egészen a kifejezetten gyógyító célú masszázsokig mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelő kezelést. Mivel egész héten ülőmunkát végzek, én egy "medical masszázsra" neveztem be, ami valóban gyógyír a letapadt izmokra.

Kifejezetten gyerekeknek szóló, levendulás vagy epres illattal kényeztető masszázsok is elérhetők, így a legkisebbek is élvezhetik a wellness élményeket.

A szálloda és a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő között szoros együttműködés van, így a vendégeknek közvetlen és díjmentesen átjárást biztosítanak. Valamint élvezhetik a fürdő által kínált wellness és gyógyászati kezeléseket, köztük a térd- és vállbetegségekre javasolt gyógyvizes kezeléseket is.

Már a szálloda saját wellness részlege is szép nagy és sokféle szolgáltatást kínál, de a gyógyfürdővel együtt a lehetőségek megsokszorozódnak, és még a tavaszi időszakban is könnyedén át lehet sétálni köntös-papucs kombinációban.

Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő - a gyógyító víz

A Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő vize kivételes gyógyhatással bír, mely a Pannon őstenger üledékrétegeiből származó, alkáli-hidrogénkarbonátos összetételű víznek köszönhető. A víz, amely 39,5 °C-ra melegszik, ásványi anyagokban gazdag, és jódos jellegű. 1999-ben kapta meg a gyógyvíz minősítést, de már sok évvel korábban is számos beteg számára hozott megkönnyebbülést. Az itt végzett fürdőkúrák segítenek a kopásos és gyulladásos ízületi, gerincbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati problémák kezelésében.

A klinikai vizsgálatok eredményei megerősítik, hogy a Szent Erzsébet gyógyvíz kifejezetten hatékony térd- és vállízületi betegségeknél, ezért a fürdőt gyakran emlegetik a térség "térd- és vállcentrumaként." A meleg víz jótékony hatása a keringésre és az anyagcserére is kiterjed. Segít a tápanyagok gyorsabb felszívódásában és a salakanyagok távozásában, miközben a bőrön keresztül felszívódó ásványi anyagok minden egyes elemének megvan a maga jótékony hatása. A víz felhajtóereje segíti az ízületek gyógyító átmozgatását, így a mozgás könnyebbé válik.

Gasztronómiai kényeztetés minden igényre szabva

A Colosseum Hotel Mórahalom nemcsak a wellness szolgáltatásaival és kényelmes szálláslehetőségeivel nyűgözi le vendégeit, hanem gasztronómiai kínálata is kiemelkedő élményt nyújt:

legyen szó hagyományos magyar ételekről, reformkonyháról vagy nemzetközi specialitásokról.

A félpanziós ellátás egy igazán bőséges büféreggelit és büfévacsorát tartalmaz, amely tényleg minden igényt kielégít. A reggeliknél a helyi termelőktől származó, friss alapanyagok is szerepet kapnak: házi tehénsajtok, homokhátsági kistermelők szezonális zöldségei és gyümölcsei garantálják a minőséget. A kínálatban 2-3 féle tojásétel, meleg fogások, hideg büfé, friss zöldségek, gyümölcsök, házi joghurtok és turmixok is megtalálhatók, valamint egy széles pékáru-választék, amelyből mindenki korlátlanul fogyaszthat.

A büfévacsora hasonlóan pazar választékkal várja a vendégeket. Két hideg büfé pult kínálja az előételeket, salátákat és házi savanyúságokat. A meleg ételek között magyaros és nemzetközi fogások egyaránt helyet kapnak, emellett a séfek folyamatosan frissítik az ételkínálatot, hogy mindig változatos és izgalmas ízélményeket nyújtsanak. A vacsorák méltó lezárásaként naponta legalább 4-5 féle házi készítésű desszert kerül az asztalra, amelyeket a szálloda saját cukrászműhelyében alkotnak meg.

Én nem igazán szeretem a húst, mégis minden este bőségesen tudtam válogatni a zöldségekkel és sajtokkal készült ételek közül, a partnerem pedig ódákat zengett a töltött káposztáról, a marhapörköltről és az étkezés végi süteményekről is.

A szálloda kiemelt figyelmet fordít a különleges étrendet igénylő vendégekre is. A vegetáriánusok, a vegánok, a glutén- vagy laktózérzékenyek, illetve a különböző diétát követők is bőséges választékból válogathatnak. Az ételeknél piktogramos jelölésekkel segítik a vendégeket az allergén anyagok felismerésében.

A félpanzión túl

Bár a félpanziós ellátás „csak” a reggelit és a vacsorát foglalja magában, ebédre is teljes éttermi élmény várja a vendégeket a szálloda Átrium Snack Bárjában.

Mi az egyik nap korábban reggeliztünk, ami miatt dél környékén már éhesek voltunk, így kerestünk egy könnyedebb ebédnekvalót.

Egy gazdag salátával és egy csinos desszerttel végül pont megfelelően tele is lettünk, és kicsit ki is tudtuk tolni a vacsora idejét, hogy tovább élvezhessük a naplementés fürdőzést.

A hotel gasztronómiai kínálatát tovább gazdagítja a minden évben megújuló borkínálat, amelyben a híres magyar borvidékek (Villány, Szekszárd, Eger, Tokaj, Balaton-felvidék) legjobb borai szerepelnek. A könnyű, üde fehérboroktól a karakteres vörösborokig minden megtalálható itt.

A nyári időszakban pedig a Grill terasz is nyitva áll a vendégek előtt. Itt frissen sült ételeket, salátákat, jégkrémeket, frissítő italokat és kávékülönlegességeket lehet fogyasztani egy kellemes, árnyékolt környezetben.

A Colosseum Hotel Mórahalom a pároknak és a családos vendégek számára is tökéletes választás. Mi egy kicsit lelassulni érkeztünk ide, de több gyerekes családdal is találkoztunk, akik láthatóan szintén nagyon élvezték a szálloda szolgáltatásait.

A különleges szobák, a remek ételek, a gazdag wellness kínálat, valamint a gyermekek számára biztosított animációs programok mind hozzájárulnak a felejthetetlen élményhez.

Cím: 6782, Mórahalom, Millenniumi sétány 4-6.

colosseum.accenthotels.com


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Ryanair: drágulnak a repülőjegyek, már az is megvan, hogy mennyivel
A Ryanair vezére szerint idén 4-6 százalékkal emelkedhetnek a jegyárak, de még így is olcsóbbak maradnak a 2023-as szintnél. A légitársaság Ukrajnába is visszatérne, ha tűzszünet lesz.


Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója kedden Varsóban tartott sajtótájékoztatót, ahol bejelentette, hogy a légitársaság az idei nyári szezonban 4-6 százalékos jegyáremelkedéssel számol. Tavaly nyáron a jegyárak még 10 százalékkal csökkentek, amit részben az online utazási irodákkal folytatott vitával magyarázott. Szerinte ez a helyzet mostanra nagyrészt rendeződött.

A vezérigazgató elmondta, hogy

az idei árak még mindig alacsonyabbak lesznek a 2023-as nyári szinthez képest, de valamivel magasabbak, mint 2024 elején.

O’Leary a Boeing gyártási és szállítási problémáira is kitért. Úgy véli, hogy a repülőgépgyártó 2026 nyarára behozhatja a lemaradását.

A vezérigazgató a Ryanair az ukrajnai járataival kapcsolatban azt mondta: a légitársaság hat héten belül újraindítaná a repülőjáratokat, ha tűzszünet lenne. A cég a lengyel piac bővítését is bejelentette. A Ryanair idén nyáron 24 új járatot indít Lengyelországból.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Barangolj Baján: ha nyugalmas helyre vágysz, akkor irány a folyópart, ahol szinte megáll az idő
A Duna menti város sokféle látnivalót kínál, de ha szeretnél egy kicsit kiszakadni a rohanásból, akkor irány a természet, ami feltölt, kikapcsol.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2025. május 03.



A Duna bal partján fekvő Baja kedves belvárosával és nyugalmas folyópartjával kiváló kirándulóhely tavasszal is. Érdemes felkeresni a Szentháromság teret, a Sugovica folyót, a Városházát és a Szentháromság-szobrot, elsétálni a Kálvária-kápolnához, a Bajai zsinagógához. Vagy megismerkedni a Bunyevác Tájházzal, a Bagolyvár-Miskolczy Ferenc emlékházzal, a városban található szép templomokkal, szobrokkal.

A város határában terül el a híres Gemenci-erdő, amit szintén nem szabad kihagyni, ha erre jársz. De a természetet Baján is élvezheted, a parkokban, a Duna partján, ahol sokféle vízi sportot is úzhetsz, vagy csak egyszerűen sétálhatsz egy nagyot. A folyópartok, a harsogó zöldek és élénk kék ég, a hűset adó árnyak igazán kikapcsolnak, feltöltenek.

Kedvcsinálónak íme néhány fotó a városról.

Képgaléria: (A fotókért kattint a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Costa Brava csodái: Salvador Dalí szülővárosától a középkori óvárosáról híres Gironáig
Katalónia számtalan kalanddal, élménnyel vár. A híres szürrealista művész meghökkentő kiállítása után érdemes lazításként megnézni a színes házaival és kiváló gasztronómiájával csábító, szuper strandjairól is nevezetes tartományi központot.
Csémi Klára - szmo.hu
2025. május 08.



Úti tipp elő- és utószezonra - Irány a Costa Brava! - 2. rész

Mint cikkünk első részéből is kiderült, a fenti ajánlás nem véletlenül kerüli a főszezont, amikor garantált a kánikula és a zsúfoltság. Áprilistól június végéig, majd szeptemberben és októberben azonban minden tenni- és látnivaló sokkal élvezetesebb lehet. Újabban a közlekedés is sokat egyszerűsödött: az egyik diszkont légitársaság április eleje óta heti két járatot üzemeltet Budapest és a katalán nagyváros, Girona légikikötője között.

Cikkünk első részében, a Costa Brava déli részéről indulva, a Lloret de Martól Palsig húzódó partszakaszt jártuk be, a mostaniban pedig Figueresbe, a híres szürrealista művész, Salvador Dalí szülővárosába és a tartomány központjába, a középkori óvárosáról híres Gironába látogatunk el.

Extravagancia, Dalí módra

A szürrealizmus egyik alapítója, Salvador Dalí (1904-1989) kétségkívül Katalónia egyik örökös sztárja, így aki csak teheti, semmiképp se hagyja ki a művész szülővárosában, Figueresben lévő Dalí-múzeum felkeresését. Már maga az épület is meghökkentő összképet nyújt: tetején hatalmas tojások sorakoznak, vörös oldalát sárga, csavart formák borítják, a főbejárat feletti erkélyen oda nem illő tárgyak – többek között egy búváröltözet – láthatók, a tető helyére pedig egy hatalmas üveggömb került. A látvány értelmezéséhez, befogadásához és az odabent feltáruló világhoz kétségtelenül elkel némi előtanulmány vagy idegenvezetői magyarázat, e nélkül nehéz eldönteni, hogy egy őrült vagy egy zseni alkotásai között bolyongunk.

Képgaléria: Dali háza (A fotókért kattints a képre)

A kiégett, majd kiállítóhelyként felújított színház falai között létrehozott tárlat mindenesetre átfogó képet nyújt Dalí tevékenységéről, alkotói korszakainak főbb állomásairól, lévén, a művész maga is aktívan közreműködött az épület új életre keltésében és berendezésében. Bármerre nézünk, valami rendkívülit látunk. A valamikori nézőtér közepén mindjárt egy Cadillacet, benne viaszfigurákkal, akikre egyszer csak esni kezd az eső. A körbefutó falakon fura, Oscar-szoborra emlékeztető, aranyszínű kirakati babák, a tető alatt mosdó alakú, fehér gipszfigurák. Aztán különböző eszközökből készült installációk láthatók, a képeken elfolyó, lebegő vagy szétrobbanó tárgyak, másutt egy furcsán berendezett enteriőr, amely csak akkor kap értelmet, ha egy emelvényről, nagyítón keresztül tekintünk le rá.

Az egykori emeleti társalgót egy vászonra festett mennyezeti freskó uralja, kétoldalt pedig Dalí műterme és hálószobája, amelyek berendezése szintén igen különös. Az egyik terem viszont a megnyugvás maga. Falait vörös bársony borítja – Dalí itt helyezte el a szívéhez legközelebb álló munkáit, ezért is kapta a Kincstár nevet. Ez az elcsendesülés helye, akárcsak az alagsor, amelynek folyosójára a művész szerteágazó tevékenységét illusztráló fotók kerültek, és amely Dalí nyugvóhelyéhez vezet. Az extravagáns művész a múzeum–színház termeiben töltötte életének utolsó éveit, kívánságára itt is helyezték örök nyugalomra.

Pasztell házsorok a katalán Firenzében

Akár néhány napra, akár hosszabb tartózkodásra érkezik az ember, érdemes az utat Gironában, a tartomány központjában befejezni, ahonnan a repülő visszaindul. A város amúgy is számos kihagyhatatlan látnivalót tartogat, amelyhez nem mellékesen igen színvonalas gasztronómiai kínálat párosul.

Gironát hasonlítják Firenzéhez, nem véletlenül: szinte jelképeivé váltak azok a színes házak, amelyek az ó- és az új várost elválasztó folyó mentén állnak. Az összkép valóban harmonikus – és különösen megkapó, ha a vízen az épületek tükörképe is látható –, ami annak köszönhető, hogy a lakók 19 féle pasztellárnyalatból válaszhatták ki házuk új „ruháját”. Az Onyar folyó másik nevezetessége az élénkpiros gyalogoshíd, amelynek acélszerkezetét Gustav Eiffel irodája tervezte.

Képgaléria: Girona (A fotókért kattints a képre)

A híd egyenesen az óvárosba, a sétálókkal teli, jellegzetes, árkádos Ramblára vezet, ahonnan a római kori Via Augusta vonalán haladva egyenesen a hatalmas katedrális felé visz az út. Két oldalán magasba vivő lépcsők, keskeny utcák és hűvös kapualjak váltakoznak. Az egyik a Zsidó Múzeumba vezet, amelyet a város utolsó zsinagógájában rendeztek be. A zsidó negyed, az El Call a 12. és a 15. század között jött létre, a város egyik legérdekesebb, eredeti állapotban fennmaradt része, ami Európa szerte ritkaság számba megy.

Girona emblematikus épülete a város fölé magasodó, az egyház uralmát hangsúlyozó egytornyú katedrális, amely évszázadokon keresztül épült és vált egyre nagyobbá román, majd gótikus stílusban. A maga nemében ugyancsak egyedi, mivel a világ legszélesebb (23 m) egyhajós belső terével rendelkezik, barokk kapujáig szokatlanul hosszú, 90 lépcsőfok vezet. Múzeuma kihagyhatatlan, mert igazi kincset őriz: egy 11. századi, rendkívül jó állapotban fennmaradt, 430 cm x 365 cm-es színes falikárpitot. A világ teremtését ábrázolja, ezer év távlatából, érdemes elidőzni előtte.

A katedrális szomszédságában akad további néznivaló is: az arab fürdő, valamint a Francia kert, amely a középkori városfal érintésével az újkori városfalig húzódik. Találkozásuknál csigalépcső visz a magasba, teraszáról gondolatban évezredek nyomában járhat az ember.

Tipp: Vegyél fagyit, szendvicset a Roca fivérek valamelyik gironai üzletében (náluk a szendvicset játékosan bikininek becézik), vagy ülj be valamelyik éttermükbe. Az egyikbe hónapokkal előre kell bejelentkezni: a három Michelin-csillagos Celler de Can Roca-t a világ egyik legjobb éttermeként jegyzik.

Tudtad?

Girona a profi kerékpárosok Mekkája, nemcsak azért, mert a Pireneusokig terjedő turisztikai régióban sok különböző erősségű útvonal található, hanem azért is, mert rendkívül kedvező az éghajlat, és kiváló színvonalúak a háttérszolgáltatások. A város kerékpárüzleteinek száma néhány év alatt hétről harmincra növekedett, az egyik a legendás olasz Castelli cég zászlóshajóüzlete. Kerékpáros szempontból egyébként az egész tartomány sok lehetőséget tartogat – a tengerparttól egészen a Pireneusok hegyvonulataiig.

Egy kis plusz

Girona az azonos nevű tartomány központja északkelet Spanyolországban, Katalónia északi részén. Barcelona és a francia határ között, a szárazföld közepén fekszik, lakosainak száma 107 ezer. Kiváló közlekedéssel, nemzetközi repülőtérrel és nagysebességű vasúti összeköttetéssel rendelkezik – ez utóbbival Madridba 4 óra, Barcelonába 25 perc a menetidő.

A Costa Bravát 245 strand szegélyezi, a strandok és a kikötők egy része megkapta a kékzászlós minősítést. A strandok borítása változatos, a kisebb-nagyobb öblök homokos, apró kavicsos, köves és sziklás változata egyaránt fellelhető.

Girona tartomány, ahogy Katalónia egésze, sokoldalú konyhával és kiváló, őshonos szőlőfajtákból készült borokkal rendelkezik. Az Empordà bortvidék 51 pincészete közül 29 vesz részt a borturizmusban, és tart borkóstolásokat az előző években palackba zárt nedűkből.

Képgaléria: Clos D'Agon pincészet és egy piac (A fotókért kattints a képre)

Ökoturisták előnyben!

A turisztikai régió, amely a Costa Brava strandjaitól a Pireneusok hegyláncaiig húzódik, ezernyi felfedezésre érdemes természeti csodát tartogat. Háromezer méteres hegycsúcsokat, sebesen folyó folyókat, eldugott helyen lévő barlangokat, kiterjedt, vulkánokat borító erdőségeket. Nyolc nemzeti parkja van, így a terület egyharmada élvez védettséget.

A tartomány vállalatai nagy figyelmet fordítanak a felelős, fenntartható turizmus modelljére. Ennek jegyében kiemelt helye van az ökoturizmusnak, a városoktól távoli, természetbe vivő kerékpár- és gyalogtúráknak, minden olyan tevékenységnek, amely nem károsítja a természetet. Nagy súlyt helyeznek a helyi értékek megőrzésére és bemutatására, valamint minél több helyben előállított termék felhasználására, vagyis a körkörös gazdaság gyakorlatára. Az igazi fenntarthatóságot ez jelenti: az import és a szállítási költségek minimalizálása. E téren rendkívül szerencsés adottságokkal rendelkezik a tartomány: a jó minőségű termőföldön sok zöldség és gyümölcs terem, fejlett állattenyésztés folyik, a hal és a tenger gyümölcsei pedig természetesen a Costa Brava menti partszakaszokról származnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: