Állatvédők mentettek ki egy később elpusztult papagájt egy iskolából, ahol 20 év után felszámolják a madárházat
Több mint 20 év után felszámolják a madárházat abban az óbudai általános iskolában, ahonnan állatvédők egy végsőkig legyengült papagájfiókát mentettek ki. A kismadár az orvosi ellátás ellenére elpusztult. Az ügyben az állatvédők állatkínzásról és a gyerekeket is fenyegető járványveszélyről beszélnek, az intézmény igazgatója szerint viszont csupán a madártani szabályokat tartották be, amikor a költési időszakban nem zavarták az állatokat.
A Blikk cikke szerint az állatvédőket az iskola egyik munkatársa hívta, aki
Az alapítvány ezt elutasította, és ragaszkodott a hivatalos eljáráshoz. A helyszínen az alapítvány munkatársai szerint
A kimentett fiókát az Exopet specializált rendelőjébe vitték, ahol a kezelés közel 60 ezer forintba került, de az állat életét már nem tudták megmenteni. A helyzetet súlyosbítja, hogy a beszáradt madárürülék porának belélegzése közegészségügyi kockázatot jelenthet, ezért a kimentett madarat letesztelték madár klamídiára. Az eredményre még várni kell, de a papagájkórként ismert, emberre is veszélyes ornitózis lehetősége miatt az alapítvány szerint az iskola felelőtlenül járt el.
Az iskola igazgatója másként látja az eseményeket. Állítása szerint a madárházat márciusban takarították, azóta pedig tudatosan nem nyúltak hozzá, mivel ornitológusok és a Magyar Madártani Egyesület ajánlása alapján költési időszakban a fészkek bolygatása a fiókák pusztulásához vezethet. A kismadár halálát szerencsétlen véletlennek tartja, szerinte a fióka eleve sérülten vagy betegen születhetett.
Az igazgató hozzátette, a NÉBIH és korábban az ÁNTSZ is többször ellenőrizte őket az elmúlt két évtizedben, és soha nem találtak kifogásolnivalót. Az intézményvezető értetlenül állt azelőtt is, hogy miért kellett külsős segítséget hívni, hiszen a szülők között is van állatorvos, aki korábban már segített beteg madár esetén.
A szakmai ajánlások szerint a költési időszakban a fészkek közvetlen bolygatása valóban kerülendő, ugyanakkor a higiénia fenntartása érdekében a röpdék takarítását a költési ciklusok között, a fiókák kirepülése után javasolják.
