Sokkal többen hazudoznak a környezetedben, csak te ezt nem veszed észre

Az emberek több mint fele egy 10 perces beszélgetés alatt is legalább egyszer hazudik.

Link másolása

Sok emberrel találkozol egy nap? És sokakkal beszélsz? Mert akkor valószínűleg rengeteg füllentést hallasz - csak nem biztos, hogy tudsz róla.

Egy kutatás bebizonyította, hogy az emberek sokkal többet hazudnak egymásnak, mint azt gondolnánk. Akkor is, ha családtagok, barátok, régi munkatársak. Sőt: az emberek 60 százaléka egy tízperces beszélgetés alatt is 2-3 dologban hazudik.

Hogy miért teszik ezt? A hazugságnak több feladata van. Az egyik, hogy rokonszenvesebbnek, jobbnak tüntessük fel magunkat mások előtt. Az ember ugyanis gyakran arra törekszik, hogy elfogadják.

A másik oka az, hogy megvédjük magunkat számunkra kellemetlen helyzetektől, például veszekedéstől, bármilyen konfrontációtól, munkahelyi, iskolai vagy otthoni büntetéstől. (A szülői szigornak egyébként elég sok köze van ahhoz, hogy később valakiből hazudozó lesz-e, mivel a totális kontroll, sokszor a testi vagy lelki fenyítéstől félve kezdenek el hazudozni a gyerekek.)

A hazugságnak lehet másfajta funkciója is:

ha másokat szeretnénk megvédeni valamitől. Legyen az üldözés, bántalmazás vagy valamilyen lelki trauma. De az is megtörténik, hogy magunkat csapjuk be, például hiúságból.

A fentiekből következik, hogy a hazugság helyzetfüggő is, szinte mindenkivel előfordul élete során, hogy ebbe belekényszeríti egy szituáció.hazugsag1

A hazugság egyik ismérve persze az, hogy sokszor észre sem vesszük, ha valaki valótlant állít. Többek között azért nem, mert nem tudjuk azonnal ellenőrizni az általa mondottak valóságtartalmát.

A kutatásokból egyébként az is kiderült, hogy a férfiak és nők ugyanannyiszor füllentenek,

de más és más okból teszik ezt.

A nők esetében az empátia dominál, ők azt szeretnék, ha a másik fél jobban érezné magát. A férfiak pedig rendszerint azért hazudnak, hogy magukat jobb színben tüntessék fel.

Egy másik kutatás arra is rámutat, hogy bár általában jól ráérzünk a füllentésre, mégis nehezen hisszük el, nehezen tudatosítjuk magunkban, hogy valaki hazudozó. És nem szívesen nevezünk valakit hazugnak, azért, mert bűntudatot érzünk, ha gyanakszunk valakire. Ijesztő is számunkra, ha azzal kell szembesülnünk, hogy a párunk, a családunk egy tagja, a barátunk, az osztálytársunk, a munkatársunk stb. hazudik.hazugsag2

Hogy könnyebben ki lehessen szűrni a beszélgetések során a hazugságokat, összegyűjtöttünk 32 árulkodó jelet. Ha ezekből többet is tapasztalsz társalgás közben, akkor nagyon úgy tűnik, hogy a másik valótlanságokat állít, de minimum vetít neked.

32 jele annak, hogy valaki hazudik neked:

1. Kérdéseidre visszakérdez, igazából nem felel a kérdésre.

2. Nem ad egyenes válaszokat.

3. Ő valahogy sosem hibás - legalábbis így állítja be a dolgokat.

4. Sokat hízeleg neked.

5. Gyakran egészíti ki a mondanivalóját ezzel: "ugye?"

6. Pletykál.

7. Kerüli azokat a helyzeteket, amikor nyíltan megbeszélhetnétek a problémákat.

8. Annyit dumál, hogy szóhoz sem jutsz mellette.

9. Gyakran a szavadba vág, helyetted fejezi be a mondatokat.

10. Ha megkérdez, akkor sem várja meg a válaszodat.

11. Beszéd közben állandóan kerüli a tekintetedet.

12. Takarja a száját és piszkálja az orrát beszéd közben.

13. Töltelékszavakkal tűzi tele a mondanivalóját, konkrétumokat nem hallasz tőle.

14. Szeret csábítóan nézni és flörtölni veled beszéd közben - a szexuális vonzerejét akarja bevetni.

15. Bár burkoltan, de fenyeget.

16. Állandóan azon pörög, ő mit tenne a helyedben - manipulálni szeretne.

17. Szereti felhívni a figyelmedet mások negatív tulajdonságaira.

18. Beszéd közben többször is megrebben a szeme.

19. Mereven néz a szemedbe beszélgetés közben, mintha szuggerálna.

20. Könnyen leleplezhető, ellenőrizhető hazugságon kapod.

21. A testbeszéde mást mond, mint a szavai.

22. Sírással próbál hatni rád.

23. Gúnyolódik másokon.

24. Szeret másokat rágalmazni.

25. Belerángat közös dolgokba, majd amikor meg kellene valósítani, tenni is kellene érte, kicsúszik belőle.

26. Szereti sajnáltatni magát.

27. Gyakran vékonyabb, magasabb hangon beszél, mint amilyen a természetes hangja.

28. Ismétli magát és túl részletesen mond el valamit.

29. Szeret társalgás közben a kijárat felé fordulni, vagy húzódni, mintha menekülőútvonala volna.

30. Megváltozik a légzése beszéd közben - szaporábbá válik.

31. A tekintete iránya megváltozik beszéd közben - bár ez annak a jele is lehet, hogy amit elmond, arról nem szívesen beszél, zavarba jött, kellemetlenül érzi magát, nem akar konfrontálódni.

32. Ideges mozdulatokat tesz: a haját babrálja, fülét húzogatja.

manipulator
Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: