Halottakkal üzleteltek a boncmesterek több pesti kórházban – temetkezési vállalkozóktól fogadtak el kenőpénzt
A vállalkozók így hálálták meg, ha a holttesteket hozzájuk irányították. Egyelőre mindegyik vádlott tagad.
Boncmesterek és temetkezési vállalkozók újabb botrányos ügye került a Fővárosi Törvényszék elé – számolt be a Blikk.
A vád szerint temetkezési vállalkozók rendszeresen kenőpénzekkel hálálták meg a boncmesterek közreműködését, hogy az elhunytak hozzátartozóit hozzájuk irányítsák, vagy soron kívüli boncolást intézzenek. Az egyik vádlott, N. István már elhunyt, így vele szemben megszüntették az eljárást, a többi vádlott pedig tagadja bűnösségét.
A történet főszereplője egy 33 éves, fiatal boncmester, aki a Semmelweis Egyetem Patológiai Intézetében intézte az elhunytak ügyeit, beleértve a halottak beérkezését és kiadását, valamint a temetkezési cégekkel való kapcsolattartást.
A vád szerint a férfi több alkalommal is pénzt fogadott el, hogy bizonyos temetkezési vállalkozóknak kedvezzen, például gyorsabb boncolást szervezzen, vagy éppen hamis számlákat állítson ki a holttestek tárolásáról.
A Fővárosi Törvényszéken tartott előkészítő ülésen a Fővárosi Főügyészség vesztegetéssel vádolta meg az érintetteket, de egyik vádlott sem ismerte be bűnösségét. A védelem szerint nem történt bűncselekmény, és a lehallgatott beszélgetésekből sem lehet ezt bizonyítani. „Az ügyészség nem tudott konkrét összegeket megjelölni, és a telefonbeszélgetések alapján sem derül ki, hogy elfogadtak volna bármit is” – mondta az egyik vádlott ügyvédje, dr. Molnár Gábor.
A másodrendű vádlott, egy 67 éves boncmester, a Péterfy Sándor Utcai Kórházban dolgozott. Ügyvédje szerint a vád alapja egy félreértett telefonbeszélgetés. A férfi egyébként a kegyeleti szolgáltatások terén is tapasztalt: ő felelt a testek rehabilitációjáért és felkészítéséért a szertartásokra. A Blikknek korábban adott interjújában elmondta:
„Harminc éve dolgozom ebben a szakmában, és soha nem idegenkedtem a halottaktól. Számomra az a legnagyobb elismerés, ha a hozzátartozók úgy érzik, mintha az elhunyt még élne.”
Az ügy további vádlottjai között szerepel egy Nyírő Gyula Kórházban dolgozó boncmester is, akiről a vád azt állítja, hogy anyagi nehézségei miatt fogadott el pénzt, illetve egy adminisztrátor a Jahn Ferenc Kórházból, aki a vád szerint visszautasította a korrupciós ajánlatot. A védelem szerint több vádlott esetében is nyelvészeti szakértő bevonására lenne szükség, hogy tisztázzák a telefonbeszélgetések félreértelmezett részleteit.
A vád szerint a boncmesterek egy része rendszeresen kenőpénzekért cserébe nyújtott segítséget a temetkezési vállalkozóknak, de a bíróság döntéséig minden vádlott ártatlannak vallja magát. Az ügy következő tárgyalása jövő hónapban várható, amikor talán fény derül arra, mi is történt valójában a boncterem ajtajai mögött.