KÉK HÍREK
A Rovatból

Magyarországot is elérte a világméretű kibertámadás

Telenornál pénteken kikapcsoltatták a dolgozók számítógépeit. Zsarolóvírus indult el.
24.hu, 444.hu, Index - szmo.hu
2017. május 12.



Már 74 ország intézményeit érinti a pénteken indult windowsos zsarolóvírusos támadáshullám, ami a brit egészségügyi rendszer összeomlásával kezdődött.

A Kaspersky világszerte 45 ezer támadást észlelt, a legtöbbet Oroszországban.

A világ számos országából is érkeztek hírek, melyek szerint nemcsak kórházak, de távközlési cégek, informatikai vállalatok, energiaszolgáltatók rendszereit is sikerült zárolniuk a támadóknak.

Itt még csak 36 ezer támadásról tudtak

A vírus kifejezetten a vállalati kommunikációra összekötött számítógépek között terjed könnyedén.

A jelek szerint egy összehangolt nemzetközi támadásról van szó.

Ilyen képernyő fogadta a fertőzött gépeket

Eddig még nem érkezett hír magyar érintettségről, de a Bleepingcomputers belsős forrásokra hivatkozva azt írja, a magyar Telenor is érintett a zsarolóvírusos támadásban.

A portál úgy tudja, hogy a cég SMS-ben küldött ki figyelmeztetést dolgozóinak a nap során, hogy kapcsolják ki számítógépeiket, vagy kapcsolódjanak le a belsős VPN-hálózatról.

A vírus

A vírus Bitcoinban követel 300 dollárt a gép tulajdonosától azért, hogy visszakaphassa a gépe fölötti irányítást és a zárolt adatait.

A Malwaretech nevű cég közben készített egy online térképet, amin valós időben lehet követni a zsarolóvírus áldozatait, a térképen Magyarországot is érintettként jelzi.

malwtech

A spanyol Telefonica távközlési cég informatikai rendszerét is támadás érte pénteken, ami belső hálózatukat érintette, az ügyfelekre és a szolgáltatásokra nem volt kihatással.

Ott ugyanilyen intézkedést rendeltek el, a támadást később elismerte a cég. A Portugal Telecom telekommunikációs cég rendszerét is megfertőzték.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Őzzel ütközött egy elektromos rolleres, a férfi belehalt a sérüléseibe és az állat is elpusztult
A férfi védőfelszerelés nélkül közlekedett. Életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, de már nem tudták megmenteni az életét.


Védőfelszerelés nélkül közlekedő rolleres ütközött össze egy őzzel Nagykőrös közterületén nemrég, adta hírül a Facebookon a Pest vármegyei rendőrség. A baleset helyszínén készült képekből megrázó összeállítást készítettek, a baleset következményeiről pedig azt írták:

az állat elpusztult, a férfi pedig súlyos, életveszélyes sérülésekkel került kórházba, ahol később életét vesztette.

A bejegyzés szerint a tragikus eset ismét rávilágít arra, hogy mennyire fontos a védőfelszerelés viselése és a szabályok betartása. A bukósisak, a derék- és térdvédő, valamint a megfelelő ruházat – mint írták – nélkülözhetetlen a személyi sérülések minimalizálásához, de a sebességkorlátozásokra is felhívták a figyelmet.

Az utóbbi időben számos hír rávilágított arra, hogy mennyire veszélyesek az elektromos rollerek.

Szeptember végén Budapesten úgy elvakította egy fiatal rollerest a szemébe sütő nap, hogy nem vette észre a járdaszigetet, és emiatt hatalmasat esett, fejjel az aszfaltba. Az életét valószínűleg épp az menthette meg, hogy sisakot viselt.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Megtalálták a három éve eltűnt pilisi férfi maradványait
Egy Törtelhez közeli erdőben bukkantak emberi csontokra, amelyekről az azonosítás után kiderült, hogy a 60 év körüli férfihez tartoztak.


Megtalálták annak a pilisi férfinek a maradványait, aki még 2022-ben tűnt el – számolt be róla a Blikk.

„A helyiek sok mindent beszélnek az eltűnéssel kapcsolatban, de a lényeg, hogy a közelmúltban csontokat találtak egy Törtelhez közeli erdőben és már sikerült is beazonosítani azokat. A 60 év körüli férfi tehát előkerült, de holtan”

– mondta a lapnak László Attila, Pilis polgármestere.

A Blikk cikke szerint ingatlanügy állhat a rejtélyes haláleset hátterében. Hétfőn Pilisen nyolc helyszínen tartottak idegenrendészeti ellenőrzést. A rendőrök megnézték azt az ingatlant is, ahol egy Romániából származó család lakik albérletben. A bérleti díjat egy olyan embernek fizetik, akinek jogilag nincs köze a házhoz.

Az ügy előzménye, hogy nagyjából fél éve egy helyi férfi jelezte a polgármesternek, hogy a házába Romániából érkezett emberek költöztek a hozzájárulása nélkül, és nem tud velük mit kezdeni. A jogcím nélkül ott lakók akkor azt mondták, hogy „Karcsi bácsinak” fizetnek. A polgármester szerint a nevezett személy több ingatlanhoz is kétes módon juthatott hozzá a településen.

Az ingatlan eredeti tulajdonosa, későbbi haszonélvezője pedig az a B. István, akinek maradványai most nemrég kerültek elő.

A férfi ugyan eladta a házat, de élete végéig lakhatott volna benne. A jelenlegi tulajdonos szerint a három éve eltűnt férfi édesanyja a feleségének ajándékozta a házat, így a feleség lett a tulajdonos, a fia maradt a haszonélvező és ott lakott. A lakásbitorlók beköltöztek, B. Istvánt kirakták, nem sokkal ezután pedig nyoma veszett.

A polgármester és a jelenlegi tulajdonos azon dolgoznak, hogy megkapják az áldozat halotti bizonyítványát, és visszaszerezzék az ingatlant a jogos tulajdonosnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
„A kisfiam már lilult, amikor a rendőrök megérkeztek” – Hős járőrök mentették meg Dominik életét egy siófoki áruház parkolójában
„A Siófoki Rendőrkapitányság munkatársai példát mutattak. Két igazi angyal, kék ruhában” - írta a hálás édesapa az ijesztő eset után.


Kis híján tragédiába torkollott Siófokon egy családi bevásárlás. Nikolett és párja, István kisfiukkal, Dominikkal éppen végeztek az áruházban, és az autójuk felé tartottak. A kisfiú kezében gumicukor volt, amiből párat a szájába tömött.

„Apa szeretett volna kérni egy szemet, de Dominik irigy lett, és hirtelen 3–4 darabot a szájába nyomott. Rögtön félrenyelte. Először kifehéredett, majd elszürkült és ellilult.”

Az anya azonnal kivette a gyereket a kocsiból, és ütögetni kezdte a hátát. Egy darab cukor kijött, a kisfiú hányni is kezdett. Ekkor érkezett a parkolóba egy rendőrautó.

A Siófoki Rendőrkapitányság két járőre azonnal odasietett. Az édesanyát és a kisfiút beültették a rendőrautóba, és szirénázva elindultak velük a Siófoki Kórház felé.

„A párom közben próbálta hívni a 112-t. Amíg átkapcsolták a mentőállomásra, mi már a kórház felé tartottunk. Még az autóban hallatszott egy nagy sóhaj, és ahogy megálltunk a sürgősségi előtt, visszatért Dominik színe. Amikor beértünk, felsírt, mire felértünk a gyerekorvoshoz, már hangosan sírt.”

Az orvos szerint szerencsés volt, hogy ilyen gyorsan cselekedtek, annak ellenére, hogy végül nem kellett beavatkozni. Nikolett azt mondta, éppen pánikroham tört rá, amikor megérkeztek a rendőrök.

„És amikor megláttam őket, azt éreztem, hogy nem lesz baj, mert segítenek.”

Az apa a közösségi oldalán is megosztotta a történteket. Azt írta: „Egy átlagos vasárnap, ami majdnem tragédiába fulladt… de két igazi hős megmentette a kisfiam életét! Szeretném megköszönni annak a két fantasztikus, Siófokon szolgálatban lévő rendőrnek, Benjáminnak és Kornélnak, akik hihetetlen gyorsasággal és lélekjelenléttel segítettek a kisfiunkon. A Siófoki Rendőrkapitányság munkatársai példát mutattak. Két igazi angyal, kék ruhában" - írta a Sonline.hu.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
„Ami az emberi testben el tud mozdulni, az az ütközés irányába el fog mozdulni” – 50 km/órával ütközhetett az őzzel a rolleres, szakértő magyarázza el, mi történik ilyenkor
A rendőrség nyilvánosságra hozta a baleset felvételeit. A cél: ráirányítani a figyelmet a rolleres közlekedés kockázataira és a sisakviselés fontosságára.


Megrázó videót tettek közzé a Pest megyei rendőrök. Egy halálos rollerbaleset képeivel hívják fel a figyelmet a védőfelszerelések használatának fontosságára. Egy 52 éves, kétgyermekes apa halt meg a napokban Nagykőrösön, amikor nagyteljesítményű rollerjével elütött egy őzet.

Nem viselt védőfelszerelést. Olyan súlyos fejsérülést szenvedett, hogy a kórházban életét vesztette.

Szekeres Dominik, sajtóreferens, Pest Vármegyei Rendőrkapitányság: „Az 52 éves férfi október 2-án a reggeli órákban Nagykőrös belterületén elektromos rollerrel közlekedett, amikor neki balról a bokros területről egy őz kiugrott elé és vele összeütközött. A baleset következtében a férfi az úttestre esett, és súlyos fejsérülésekkel szállították kórházba, ahol a későbbiekben belehalt sérüléseibe.“

Az elmúlt hónapokban számtalan rolleres baleset felvétele járta be a közösségi médiát. Elszenvedői gyerekek és felnőttek vegyesen. A rendőrök azt mondják: azért tették közzé a nagykőrösi felvételeket, hogy felhívják a figyelmet a védőfelszerelés használatára.

Ezek fontosságát hangsúlyozta híradónknak a vezetéstechnikai oktató is. Csörgő László úgy fogalmazott: „Józan fejjel felmérjük azokat a lehetőséget, amik történhetnének velünk egy ilyen szituációban, és ennek megfelelően a védőfelszereléseket felvesszük, illetve ennek megfelelő sebességgel haladunk. És ennek megfelelő helyen használjuk a rollereket.”

Az RTL Híradója elérte a szerencsétlenül járt férfi lányát. Nyilatkozni nem akart. A rendőrség facebook híréhez azt írta: apja nem sokkal korábban fordult ki az aszfaltos útra. Hozzátette: az apa hibázott. Két gyereke van, akik még mindig nem tudták feldolgozni a történteket. Írt arról is, hogy a roller közepes fokozaton volt, szerinte maximum 50 kilométer per órával mehetett.

A híradó által megkérdezett szakértő azt mondja, ekkora sebességnél már nagyon súlyos sérülésekre lehet számítani. Boncsér Sándor, igazságügyi szakértő:

„Egy ilyen ütközés tart 0,1–0,3 tized másodpercig. Ezalatt a 0,3 tized másodperc alatt csökken az emberi test sebessége ötvenről nullára. Ez azt jelenti, hogy hát ami az emberi testben el tud mozdulni, az az ütközés irányába el fog mozdulni”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk