Hazafias nevelést kapnak a tanárok a jövő tanévtől, előzetesen szűrik azt is, kiből lehet igazgató
2025-től új szabályok lépnek életbe az iskolaigazgatói pozíciókra jelentkezők számára Magyarországon. Az Oktatási Hivatal (OH) által szervezett kötelező iskolaigazgató-képzés válik előfeltételévé az új igazgatói megbízásoknak. A jelentkezéshez azonban nemcsak a pedagógusoknak, hanem az iskolafenntartóknak is jóvá kell hagyniuk a jelentkezőket. Ráadásul a miniszter, azaz Pintér Sándor dönthet a képzésre jelentkezők számáról is – írja a Népszava.
A változás lényege, hogy azok a pedagógusok, akik eddig nem szerezték meg az iskolaigazgatói pozícióhoz szükséges szakvizsgát, 2025-től már csak az OH által szervezett képzés elvégzése után pályázhatnak igazgatói posztra. A pedagógusok számára a továbbképzés is kötelezővé válik, amelyben minimum 120 kreditet kell teljesíteniük, de a kötelező és választható továbbképzések között is különböző feltételek vannak. Az új rendszer 2025/2026-tól lép életbe, és 5 éves ciklusokra bontja a pedagógusok továbbképzéseit, amelynek során az 55 évnél idősebbek mentesülhetnek a kötelező képzésektől.
A rendszer egyik legfontosabb eleme, hogy az oktatás továbbra is a 2020-as Nemzeti Alaptanterv (NAT) alapján zajlik, és a kormányzat kiemelten fontosnak tartja a hazafias nevelés szerepét.
Az ideológiai szempontok hangsúlyozása sokakat aggaszt, mivel sokan úgy vélik, hogy a kötelező képzések inkább politikai üzeneteket közvetítenek, mintsem szakmai fejlődést biztosítanának.
Az igazán érdekes, hogy megjelenik a hazafias nevelés igénye a természettudományokhoz kapcsolódó továbbképzésben is, mint például „A jövő három pillére: űrkutatás, atomenergia, energiahatékonyság” elnevezésű képzés esetében.
A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Totyik Tamás szerint ez a központosított iskolaigazgató-képzés lehetőséget adhat arra, hogy a fenntartók és az oktatási hatóságok politikai alapú szűrést végezzenek a leendő igazgatókkal kapcsolatban, nem pedig a szakmai alkalmasságot figyelembe véve válasszanak vezetőket. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet is kritizálja az új rendszert, szerinte a túlzott ideológiai hangsúly és a képzés programjai nem biztosítanak megfelelő választási lehetőséget a pedagógusok számára.