„Hidd el, anya, nem értem félre” – vádat emeltek a tanár ellen, aki egy győri iskolában zaklatta a diákokat
Négyrendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt vádat emelt a Győri Járási Ügyészség egy volt tanár ellen, aki egy Győr-Moson-Sopron vármegyei katolikus iskolában zaklatta diáklányait tolakodó érintéseivel – írta a Telex. Az ügyészség szerint a férfi viselkedése nem volt szexuális jellegű, de veszélyeztette a diákok érzelmi és erkölcsi fejlődését. A vádhatóság felfüggesztett szabadságvesztést kért, valamint azt, hogy a férfit tiltsák el a foglalkozásától. Az ügyben hamarosan a Csornai Járásbíróság tart előkészítő ülést.
Az ügy 2024 tavaszán robbant ki, amikor egy videó került ki az internetre, amelyben az iskola egyik tanárnője beszélt a történtekről. Később a Szemlélek című lapnak egy érintett lány édesanyja névtelenséget kérve nyilatkozott. Beszámolója szerint a lánya „évekig szenvedett” a tanár közeledésétől. A tanár már általános negyedik osztályában közeledett a lányához, aki csak „nyolcadikos korában értette meg, hogy ezek visszaélések – addig nagyon szégyellte magát ilyen helyzetben”.
Amikor a lánya egyre gyakrabban panaszkodott, az anya először arra figyelmeztette, hogy ez kemény vád, de a lánya bizonygatta: „hidd el, anya, nem értem félre”. Más osztályokból is érkeztek jelzések, de a gyerekek többsége „nem mert tiltakozni, volt, aki a negatív reakcióktól tartva otthon sem merte elmesélni”.
A hatóságok először nem látták bizonyíthatónak a bűncselekményt, és megszüntették az eljárást. Ezt a határozatot 2024 júliusában azonban visszavonták, mert a vizsgálatot nem találták elég alaposnak. Szintén ebben a hónapban, a fenntartó egyházmegyével egyetértésben, az iskola igazgatója felmondott az ügyet kirobbantó tanárnőnek. Az elmondottak alapján a helyi plébános volt az, aki komolyan vette a gyerekek jelzését, és segített elindítani az eljárást.
A vádirati tényállás szerint a vádlott „a sértettekkel szemben olyan magatartást tanúsított, mellyel foglalkozásából eredő kötelességét szándékosan és súlyosan megszegte. A vádlott a sértettek számára elfogadható közeledés határát szándékosan túllépve viszonyult hozzájuk, emiatt a sértettek erkölcsi, érzelmi fejlődése sérült.”