„Egyértelművé vált, hogy Erdoğan elveszítheti a hatalmát” – a szakértő szerint ezért tartóztatták le legfőbb ellenfelét, az isztambuli polgármestert
Az éjszaka könnygázt és gumilövedéket is bevetett az isztambuli rendőrség a tüntetők ellen, akik Ekrem İmamoğlu isztambuli polgármester szerdai letartóztatása miatt demonstráltak - írja a BBC. İmamoğlu, akit 2019-ben és 2024-ben is megválasztottak a török metropolisz főpolgármesterének, a következő választásokon indulni készült a 22 éve hatalmon lévő Erdogan ellen az elnöki posztért. Már ha Erdogan maga elindul 2028-ban, ehhez ugyanis még módosítani kell az alkotmányt.
A török hatóságok korrupcióval és terrorista csoportok támogatásával vádolják az ellenzéki politikust, és rajta kívül 105 másik embert is őrizetbe vettek, köztük két kerületi polgármestert, üzletembereket és újságírókat. Több tucat embert pedig "provokatív" közösségi média bejegyzések miatt tartóztattak le azóta. Bár a tüntetéseket négy napra betiltották, Imamoglu az X fiókján keresztül közzétett üzenetében arra szólította fel a törököket, hogy „szálljanak szembe ezzel a gonoszsággal”. Az utcára vonuló egyetemisták azt skandálták: „Nem félünk, nem hallgatunk el, nem engedelmeskedünk.” Tarık Demirkan újságíróval, a magyarul is megjelenő Türkinfo főszerkesztőjével beszélgettünk arról, mi jöhet ezután.
– Mi történik most Isztambulban, és egyáltalán Törökországban?
– Isztambulban az történt, ami bizonyos értelemben várható is volt. Megvoltak az előjelei. Eddig is próbálták különböző úton-módon megakadályozni, hogy az isztambuli polgármester elinduljon Erdogan ellen. Például az elmúlt hónapokban végig azzal támadták, hogy nem érvényes az egyetemi diplomája. Törökországban ugyanis az elnöki poszt egyik feltétele, hogy a jelöltnek egyetemi végzettsége legyen.
Erre hivatkozva a diplomáját megsemmisítették, szerda reggel pedig letartóztatták. A helyzet jelenlegi állása szerint az ellenzék legfontosabb adu ásza így a következő választásokra nézve megsemmisült, mert a főpolgármester valószínűleg nem tud elindulni. Az ellenzék országszerte tiltakozik, a Köztársasági Néppárt is, de egyéb ellenzéki pártok is. Ezt a lépést egyértelműen jogtiprásnak minősítik. Voltak megmozdulások, Isztambulban különböző rendőri intézkedések történtek. Igaz, hogy rendkívüli állapotot nem hirdettek, de gyakorlatilag mégis az van, mert
A török tőzsdén a kereskedést szerdán 11 óra körül felfüggesztették, ugyanakkor a török valutapiacon is nagy a pánik: szerda délelőtt 10 százalékkal romlott a török nemzeti valuta értéke, de 11 óra után a török nemzeti bank beavatkozásának hatására stabilizálódott a török líra helyzete – igaz, ehhez 10 milliárd dollárért kellett a jegybanknak lírát vásárolnia a piacon.
– Mi lesz most?
– Nem lehet tudni, mi várható a következő napokban. Úgy tűnik, valamilyen tiltakozás biztosan lesz, de ugyanakkor az ellenzék azt mondja, hogy folytatják az előkészületeket, tehát fellebbeznek, és továbbra is jelöltetni tekintik Ekrem İmamoğlut, Isztambul főpolgármesterét.
– Tényleg arról van szó, hogy ha ezt nem lépi meg a rezsim, akkor Erdoğan uralma véget érhet?
– Minden felmérés, minden kutatás azt mutatja, hogy Erdoğan hátrányban van. A népszerűségvesztésnek sok oka van, de a legfontosabb az, hogy Törökország gazdaságilag bajban van már évek óta. Bár maga a gazdaság dinamikus és fejlődő, de a török nemzeti valuta értékének romlása és az infláció nagyon nagy mértékű emelkedése miatt Törökországban az emberek, főleg azok, akik bérből és fizetésből élnek, valamint a nyugdíjasok, nagyon rossz helyzetben vannak.
Emiatt mindenáron megpróbálják megakadályozni az isztambuli főpolgármester jelöltségét. İmamoğlu a legutóbbi választásokon Isztambult úgy nyerte meg, hogy egymillió szavazattal többet kapott, mint a kormánypárt jelöltje.
– Hasonlít a török helyzet a magyarra?
– Természetesen lehet hasonlóságot látni és mutatni a törökországi rezsim és az ilyen-olyan mértékben autokrata rendszerek között. Ugyanakkor nagyon nagy különbség az, hogy Magyarország jelenleg még mindig az Európai Unió tagja, és vannak olyan intézmények, amelyek a magyarországi folyamatok eldurvulását a törökországi szintre még mindig megakadályozzák. De alapvetően a szerkezeti változások, intézkedések, a jogállami lehetőségek és a jogok szűkítése, megsemmisítése vagy visszavonása sok tekintetben hasonlóságot mutat.
– Törökország a NATO fontos tagja, és az Egyesült Államokkal valamelyest szembekerülő Európának is fontos partnere, akár ha csak az orosz-ukrán háborút nézzük. Törökország világosan és határozottan Ukrajna mellett áll. Megtörténhet, hogy Európa szemet huny mindezek felett azért, hogy a török támogatást továbbra is bírja?
– Én úgy gondolom, hogy nem, mert ami történt, az nagyon komoly lépés. Ez tulajdonképpen egyfajta civil puccsként is értelmezhető. Puccsok nemcsak a hadsereg intézkedései által történhetnek, hanem
Tehát ilyen értelemben az Európai Unió ezzel szemben nem maradhat csöndben, mintha mi sem történt volna Törökországban.
– Mennyire durvulhat el a helyzet? Kitörhet egy polgárháború?
– Erre egyértelmű nemmel tudok válaszolni. Legfeljebb az ellenzék most megpróbál országszerte passzív ellenállást mutatni, esetleg tüntetések lesznek, de jelen pillanatban az ellenzék a választók támogatása tekintetében egyértelműen nyerő helyzetben van. Tehát ezt polgárháborús eszkalációval, zavargásokkal szerintem nem fogja kockáztatni.