HÍREK
A Rovatból

Az orbánozás is segítette az első szlovén elnöknő választási győzelmét

Natasa Pirc Musar összeveszett a legjobb barátnőjével is, orbáninak nevezve a jelölését. Az új államfő azt ígérte, hogy azoknak a hangja lesz, akik eddig nem hallathatták a hangjukat.


A függetlenként induló baloldali Natasa Pirc Musar nyerte meg a szlovéniai elnökválasztást, így ő lett az ország első női elnöke - írja a 24.hu.

A vasárnap megválasztott új szlovén köztársasági elnök a második fordulóban a jobboldali jelölttel, Anze Logar korábbi SDS-es külügyminiszterrel szemben nyert, akinek pártja a Fidesz legszorosabb szövetségeseinek egyike Európában. Korábban Orbán Viktor a barátjának nevezte a politikust,

mikor egy korábbi választásnál az SDS mellett kampányolt Szlovéniában.

Amikor Natasa Pirc Musar addigi barátnőjéről, a Szabadság Mozgalom (GS) elnökjelöltjeként is elinduló Marta Kosról nyilatkozott, akkor a rivális párt jelöltjét „orbáninak” minősítette. Ezzel azt akarta jelezni, hogy a GS a Fideszhez hasonlóan birtokolni szeretné a három legfontosabb közjogi posztot. Kos ezen nagyon megsértődött, ki is szállt a versenyből és a politikából is, és azóta nem állnak szóba egymással.

Az új államfő korábban számtalan területen dolgozott, de politikai tisztséget nem nagyon töltött be. Most arról beszélt, hogy a december 23-i beiktatása után a szegényeket, különösen a 65 éven felüli, szegénységben élő nőket képviselné. Azt szeretné, ha azoknak a hangja lenne, akik eddig nem hallathatták a hangjukat.

Az 54 éves Natasa Pirc Musar 1968-ban született Ljubljanában. 1992-ben szerzett diplomát a ljubljanai egyetem jogi karán. Pályafutását újságíróként kezdte. Hat évig dolgozott a szlovén közszolgálati televíziónál (RTV), majd további öt évig Szlovénia legnagyobb kereskedelmi csatornájánál, a POP TV-nél. Tudását a CNN-nél kamatoztatta tovább az Egyesült Államokban, majd két szemesztert tanult médiaszakon a Manchesteri Egyetemen, az Egyesült Királyságban, ahol tanulmányai alatt gyakornok is volt a BBC-nél. 2001-től gazdasági vizekre evezett, két évig vezette Szlovénia akkoriban legnagyobb pénzügyi társaságának, az Aktiva Groupnak a kommunikációs osztályát. 2003-ban csatlakozott a legfelsőbb bírósághoz. 2004-ben a szlovén parlament, Janez Drnovsek egykori elnök javaslatára információs biztosnak nevezte ki, majd 2009-ben további öt évre újraválasztották. 2014-ben ügyvédi irodát nyitott, azóta ügyvédként dolgozik. Számos nemzetközi szervezetnek volt tagja és elnöke, fő területe a médiajog és általában az emberi jogok. Házas, egy gyermek édesanyja - írja az MTI.

Eddigi élete során számos országban tanult, dolgozott. Szlovéniában végzett jogászként, pályája elején Horvátországban stewardessként dolgozott, Ausztriában szerezte meg második doktori címét, Bécsben szerzett tudományos fokozatot, Amerikában a CNN-nél, Angliában a BBC-nél dolgozott a tévénél, két szemesztert elvégzett egy manchesteri egyetemen is. Brüsszelben az Europol egyesített felügyelő testületét vezette.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
24.hu: Olyan arcfelismerő kamerákat szereltek fel a magyar kórházakban, amiket több nyugati ország tiltólistára tett
A 24.hu szerint a kamerákat olyan cégek szállították, amelyek egyikének fideszes politikus is a tulajdonosa. A rendszerek ára több tényezőtől is függ.


A 24.hu arról számolt be, hogy több magyarországi kórházban olyan arcfelismerő kamerákat helyeztek üzembe, amelyeket több nyugati országban tiltólistára tettek. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) közlése szerint ezeket az eszközöket kizárólag a dolgozók beléptetésére használják.

Az Okfő hangsúlyozta, hogy „a kamerák minden esetben jogszerű közbeszerzési eljárás részeként, a nemzetközi szabályozások szem előtt tartásával és figyelembevételével kerültek beszerzésre, valamint üzemeltetésre”.

Kiemelték, hogy a kamerák nem rögzítenek hangot, és nem használják őket személyek megfigyelésére.

A portál megkérdezte a rendszerek költségeiről is, amire azt a választ kapták, hogy az több tényezőtől függ: a darabszámtól, a telepítés módjától, az üzemeltetéstől és az adott épület méretétől. Az Okfő hozzátette: „nem érkezett panasz az arcfelismerő rendszer miatt, és nincs információ olyan esetről sem, ahol valaki megtagadta volna az együttműködést”. Tájékoztatásuk szerint a Nemzeti Kibervédelmi Intézettel egyeztettek, és a forgalmazók is tisztában vannak az előírásokkal.

A 24.hu adatai alapján

az Okfő január 28-án nettó 4 milliárd forint értékű szerződést kötött három céggel.

A teljesítést a metALCOM Távközlési és Rendszerintegrációs Zrt. végzi, míg a Civil Rendszertechnika Kft. és a GVSX Kft. közös ajánlattevőként vesz részt a projektben.

A portál megkereste a metALCOM vezérigazgatóját is, aki a titoktartási kötelezettségre hivatkozva csak annyit közölt, hogy a cég betartja a vonatkozó törvényi előírásokat. A cég egyik résztulajdonosa és igazgatósági tagja Bozó Zoltán, aki korábban a Budapest Honvéd tulajdonosa volt, emellett szentesi fideszes politikus, aki 2024-ben a kormánypárt polgármesterjelöltjeként indult a városban, sikertelenül.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Lázár János: Varga Judit óriásit hibázott és hatalmasat bukott. Reméljük, hogy nem bukunk mindannyian vele
Lázár János szerint a Fidesznek újra meg kell küzdenie a választók bizalmáért. A miniszter a kegyelmi botrányt vízválasztónak nevezte, és Varga Judit bukását megbocsáthatatlannak tartja.


Lázár János interjút adott a Magyar Hangnak, amelyben többek között a kegyelmi botrányról, a Fidesz jövőjéről és Varga Juditról is beszélt. A miniszter szerint a volt igazságügyi miniszter komoly hibát követett el, ami a párt számára is sorsfordító lehet.

„Varga Judit óriásit hibázott és hatalmasat bukott. Reméljük, hogy nem bukunk mindannyian vele. Kár, hogy az ő karrierjének ilyen csúnyán lett vége, és még nagyobb kár, hogy ebből egy másik politikai karrier szökött szárba. A legnagyobb kár pedig az lesz, ha emiatt elveszítjük a választást. Ez egy olyan súlyos hiba volt, ami a mi politikai közösségünkben megbocsáthatatlan. Tehetség ide, tehetség oda”

– fogalmazott a miniszter.

Lázár úgy látja, hogy a Fidesz előtt új időszak áll, véget ért a kényelmes időszak, és ismét meg kell dolgozniuk a választók bizalmáért. Azt mondta, a történtek lehetőséget kínálnak egy új politikai mozgalom megszületésére is, amely 2026-ban kihívójuk lehet.

„Nem lennék azoknak a helyében, akik a kegyelmi ügy részesei voltak. Azt hiszem, ők nem alszanak nyugodtan ma sem, de nagyon nyugtalanok lesznek a jövő évi választás éjszakáján is”

– mondta.

Az interjúban szó esett a Lázárinfóról is. A miniszter elmondta, hogy nem Magyar Péter miatt indították el az utcafórumokat, hanem azért, mert stratégiai döntést hoztak a választók megszólítása érdekében. Az ötlet tőle származott, a miniszterelnök pedig támogatta azt. Szerinte fontos, hogy a politikai közösség közvetlen kapcsolatot alakítson ki az emberekkel.

Lázár kitért arra is, hogy neki van felhatalmazása bármiről nyilatkozni, ezért nem volt szüksége Rogán Antal jóváhagyására, amikor interjút adott.

A fórumokon előkerültek a luxuséletmóddal kapcsolatos kérdések is. Lázár úgy fogalmazott, hogy

Tiborcz Istvánt befektetőként látja, és nem tapasztalja, hogy luxizna. A Ferrari sok ember szemét szúrhatja, de szerinte lehet erről vitatkozni.

Orbán Ráhel öltözködésével kapcsolatban azt mondta: „Nem tudom megítélni. De még egyszer hangsúlyozom, azoknak mind van törlesztenivalójuk a haza felé, akik az elmúlt 35 évben lehetőséget kaptak a felemelkedésre.”

Az interjú végén az ukrán kormánnyal kapcsolatos kampányról is beszélt. Azt mondta, konkrét tudomása van róla, hogy az ukrán szolgálat lejárató kampányt indított Orbán Viktor ellen a magyar sajtóban, pénzügyi és gazdasági ügyekkel kapcsolatban. Bár államtitkokról nem adhat tájékoztatást, úgy látja, hogy minden nagyhatalom próbálkozik befolyásolással, így Oroszország is. Hozzátette: „Az ukrán ambíciók azért érdekesebbek, mert nekik áll szándékukban belépni az Európai Unióba, de a mi vétónk ezt ellehetetleníti.”

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Telex: nem derült ki, kik a felelősök Ruszin-Szendi szolgálati villájának ügyében
A lap szerint a Kehi-jelentés nem nevezi meg, hogy ki engedélyezte a beszerzéseket, és jogi felelősséget sem állapít meg Ruszin-Szendi esetében.


Korábban már beszámoltunk róla, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) jelentése szerint több mint egymilliárd forintba került annak a dunakeszi szolgálati ingatlannak az építése és berendezése, amelyet Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök használt. A dokumentum részletesen felsorolja azokat a prémium kategóriás eszközöket és bútorokat, amelyek a házba kerültek: szerepel köztük például egy 18 millió forintos kerti magaságyás, egy 7,6 millió forintos jakuzzi, egy 6,7 milliós beltéri szauna, egy 6,5 milliós kemence és grillsütő, valamint egy-egy 4 millió forintos ülőgarnitúra és biliárdasztal is.

A Kehi szerint „a volt vezérkari főnök, illetve felesége a berendezési tárgyak tekintetében olyan igényeket támasztott a házat előkészítő HM EI Zrt. felé, amelyek az ingatlan rendeltetésszerű használatához szükséges eszközök körén messze túlmutatnak”.

A jelentés ugyanakkor nem nevezi meg, hogy ki engedélyezte ezeket a beszerzéseket, és jogi felelősséget sem állapít meg Ruszin-Szendi esetében,

mutat rá a Telex cikke.

Ahogy már korábban megírtuk: a Tisza Párt közlése szerint Ruszin-Szendi nem ismerte az árakat, nem közölték vele a beszerzések részleteit, és tagadják, hogy ő választotta volna ki az ingatlan helyszínét. A párt szerint az említett prémium tételeket nem ő kérte, és nem is hagyta jóvá.

Magyar Péter korábban azt mondta, érdemes fenntartással kezelni, amit a Kehi állít, mert Ruszin-Szendi tagadta, hogy ilyen igényeket fogalmazott volna meg. Úgy fogalmazott: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter „csak magát jelentette fel a Kehinél”.

A jelentés szerint az ingatlan elhelyezkedéséről is Ruszin-Szendi döntött, kényelmi szempontok alapján. A dokumentumban bemutatott levelek alapján a volt vezérkari főnök és felesége a HM EI Zrt. munkatársával leveleztek, ezekben fogalmazták meg kéréseiket, de a beszerzéseket és az építést maga a cég bonyolította le. Az Átlátszó korábbi cikke szerint

a jogszabályok alapján a végső jóváhagyás nem történhetett meg úgy, hogy abban ne vett volna részt valamelyik állami szereplő: a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára vagy a HM EI Zrt. igazgatósága.

Az ügy februárban került először nyilvánosságra az Index cikkében, amely névtelen forrásokra hivatkozva azt írta: Ruszin-Szendi leváltásának egyik oka a dunakeszi villa volt. A cikk egy héttel azután jelent meg, hogy a volt vezérkari főnök felszólalt a Tisza Párt kongresszusán, majd később a párt egyik ismert arca lett.

A Telex kérdésekkel fordult a HM EI Zrt.-hez, többek között arra voltak kíváncsiak, jelezte-e valaki a vezetésnek, hogy Ruszin-Szendi igényei túllépik a költségkeretet, és ki engedélyezte az egyedi, prémium tárgyak beszerzését. Ugyanezeket a kérdéseket elküldték két államtitkárnak, Vidoven Árpádnak és Bordás Gábornak is, válasz azonban egyik irányból sem érkezett.

A jelentés egyik legtöbbször idézett tétele, a 4 millió forintos biliárdasztal kapcsán is kérdések merültek fel.

A Kehi egy Rasson Victory II Plus típust azonosított be, azonban több szakértő szerint a valóságban inkább egy Buffalo Eliminator II vagy egy Dynamic Triumph típusú asztal szerepel a házban. A két modell közötti árkülönbség jelentős lehet: a valós asztal ára akár 830 ezer forint körül is alakulhatott, a jelentésben szereplő összeg pedig 3,99 millió forint.

Ruszin-Szendi ezzel kapcsolatban a Telexnek úgy nyilatkozott:

„Én nem kívánok foglalkozni a témával, mert ez semmi más, csak figyelemelterelés. Az én lelkiismeretem teljesen tiszta, nem én rendeltem, nem én fizettem, nem én hagytam jóvá, és minden ott van a raktárakban, nálam semmi sincs.”

A Kehi szerint a villa Ruszin-Szendi kiköltözése után is a HM EI Zrt. birtokában maradt. A vezérkari főnöki posztra érkező Böröndi Gábor már nem költözött be. Az ingatlan fenntartása 2023 januárja és 2025 áprilisa között 10,3 millió forintba került. A Telex arról is érdeklődött, miért ilyen magas az üresen álló ház fenntartási költsége, és hogy továbbra is szolgálati lakásként számolnak-e vele, de válaszokat ezekre sem kaptak.

A Kehi egy másik jelentésében a Ruszin-Szendin 2022-ben elvégzett zsírleszívás költségeiről is beszámolt. Eszerint a Honvédkórház saját költségen végezte el a beavatkozást, és azt a VIPGUARD rendszerben rögzítették. A Kehi szerint az, hogy nem kérték el a térítési díjat, „hűtlen kezelés gyanúját veti fel”. Ruszin-Szendi ezzel szemben azt közölte: nem kérte a beavatkozást társadalombiztosítási alapon, és „csak rá és az orvosára tartozik”, milyen kezelés történt.

A Telex következtetése szerint Ruszin-Szendi csupán kéréseket fogalmazott meg az építkezést és vásárlást végző honvédelmi vállalat, a HM EI Zrt. felé, a jogszabályok és a ház munkálatait intéző állami vállalat szervezeti működése alapján pedig biztos, hogy több ember keze alatt is át kellett menniük a terveknek, mire tényleg kiadták rájuk a pénzt.

Mind a vásárlást, mind az ingatlan előkészítését a vállalat végezte. Tehát ha visszaélések történtek, akkor abban az államapparátus más részei (is) érintettek – írja a lap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A TISZA-kormány kivizsgálja majd az Orbán-kormány kiemelt beruházásait
A TISZA Párt elnöke bejelentette, hogy megvizsgálják a kormányzati gazdálkodást és közbeszerzéseket többek között a kommunikációs, kutatási és kampánymegrendelések, az EU-s források felhasználása, az energetikai beszerzések és az energia beszerzés kapcsán.


Magyar Péter legfrissebb posztjában arról ír, hogy a TISZA-kormány kivizsgálja majd az Orbán-kormány kiemelt beruházásait. A politikus egy feslorolást is közzétett ezekről:

- PAKS II.

- Puskás Aréna

- Atlétikai Világbajnokság

- Kézilabda Európa-bajnokság

- Zuglói irodaház vásárlás (Tiborcz és társai)

- Liszt Ferenc repülőtér megvásárlása

- telekommunikációs beruházások

- MBH Bank megvásárlása

- KESMA alapítványi konstrukciója

- Vadászati világkiállítás

- Budapest–Belgrád vasútvonal

- Mátrai Erőmű megvásárlása

Magyar arról is írt, hogy megvizsgálják a kormányzati gazdálkodást és közbeszerzéseket többek között a kommunikációs, kutatási és kampánymegrendelések, az EU-s források felhasználása, az energetikai beszerzések, az energia beszerzés, a hitelkonstrukciók (különös tekintettel a Paks II. projektre és a Panda-kötvényekre) és a TAO-pénzek elosztása, illetve felhasználása kapcsán.

„Kivizsgáljuk továbbá a kamupártok és az álcivil szervezetek állami támogatását. Haladéktalanul felszámoljuk a végrehajtó maffiát” – zárult a bejegyzés a Facebook-on.


Link másolása
KÖVESS MINKET: