KULT
A Rovatból

A Fagy birodalma II. – Ezt mindenkinek látnia kell!

A BBC nagyszabású 2011-es minisorozatának A fagy birodalmának 2022-ben eljött a folytatása. Hihetetlenül gyönyörű a képi világa és mindennél fontosabb az üzenete.

Link másolása

A BBC Earth csatornán október 30-tól megtudhatjuk mi történt A fagy birodalmával 11 év után. Több mint három évig forgatták ezt a természetfilm sorozatot és ez minden egyes percén látszik.

Annyira szép, hogy mozivászonért kiált.

Láttam az első szériát is, de ez a látványvilág, amelyet a második minisorozat megmutat az ámulatba ejtő. Nemcsak kézi kamerákkal, rögzített kamerákkal fotózták, hanem láthatunk infravörös kamerafelvételeket, drónfelvételeket, sőt űrből felvett anyagokat is. Rengeteg munka van a műsorban és ez meg is látszik.

A készítők között veterán természetfilmeseket találunk, de talán mindenkinek David Attenborough neve fog feltűnni. Az ő narrációja kíséri végig a nézőket a sorozaton. Mindig nagyon jó hallani Sir Attenborough-t, és remélem még sokáig elbűvöl minket a hangjával.

Mindezek mellett az ember lelkéig hatoló grandiózus zenét is ki kell emelni.

Több epizódnak maga az Oscar-díjas Hans Zimmer komponálta a zenéjét, és a főcímdal megírásában Camilla Cabello is besegített neki. Nem lehet mást mondani rá, mint az egész sorozatra: epikus.

Minden epizódban vannak olyan pillanatok, amikor a néző széles mosollyal az arcán ül és csodálja az újszülött pingvineket, fókákat vagy lemmingeket. De hamar rá kell jönnünk, hogy ez a valóság és a természet megjelenik egy ragadozó képében. A természetfilm egy-egy jelenetében

olykor nagyobb a feszültség, mint egy Hitchcock műben,

mert tudjuk, hogy ez az élet körforgása és egy aranyos állat rossz döntése az életébe kerülhet. Minden rész végén van egy nagyjából tízperces jelenet, ami dokumentalista módszerrel megmutatja, hogyan forgatták az aktuális részt, milyen nehézségek adódtak a forgatás alatt, vagy milyen visszafordíthatatlan károk keletkeztek az állatvilágban. Ez sok esetben szívfacsaró volt.

Az állatok mellet a csodálatos élőhelyük, a vadregényes fagyos természetet is bemutatják. Először bámulatos, aztán jön a fekete leves, a nyers valóság: a klímaváltozás és annak, kegyetlen következményei a fagyott ökoszisztémára.

A szemünk előtt tűnnek el élőhelyek, ezzel halálra ítélve kis és nagy lakóit.

Úgy gondolom ezt mindenkinek látnia kell. Nemcsak azért, hogy sokkolják az embereket, hanem hogy megértsék, mi-miért történik a világban. Miért kell figyelni a környezetünkre, miért olyan fontos, hogy már most figyeljünk a környezetre, amíg talán visszafordítható a folyamat.

Az első rész egy utazás az Antarktisztól az északi sarkvidék felé meg-meg állva érdekes fagyos világokban. Gyakorlatilag átfogó képet ad, mit is fogunk látni a következő öt epizód alatt. A második rész a vízivilágra, a harmadik a fagyos csúcsokra és az ott található életre koncentrál. A negyedik egy dedikált rész az Antarktisz élővilágának, az ötödikben a figyelem középpontjában a legészakibb szárazföld és a Jeges-tenger áll,

a záró epizód pedig a központi üzenetet próbálja összefoglalni: nagyon nagy probléma a klímaváltozás és súlyosak a következményei.

Érdekes, hogy nemcsak az állatvilág szempontjából mutatja be a nehézségeket, hanem az utolsó epizód az emberi tényezőt is vizsgálja. Nem elítélő hangnemben mutatja be, hogy mi lesz, ha ezek a vizek megolvadnak. Sokan nem jutnak majd édesvízhez, nem tudnak vadászni, a vízszint megemelkedik:

világkatasztrófa felé sodródunk és erre próbálja felhívni a figyelmet A Fagy birodalma II.

Ha így haladunk tovább, 2070-re a partmenti városok, mint Miami, New York, Shanghai vagy Mumbai el fognak tűnni a víz emelkedő szintje miatt.

Itt az emberiség a kulcs, a mi cselekedetünk határozza meg a jövőt. Csökkentenünk kell a karbon kibocsájtást, be kell vezetni egy fenntartható gazdálkodást, meg kell változtatni az emberek gondolkodásmódját és megértetni velük, ez nem mások problémája, hanem ez mindenki problémája. Ennek az egyik legjobb módja például, a fiatalok számára ilyen, és ehhez hasonló természetfilmek megmutatása.

A helyzet kiábrándító, de ha a fiatal generációk már tudatosabbak, van talán remény.

Ahogy egy inuit őslakos mondja, ha tudunk tenni a klímaváltozás ellen valamit, akkor csináljuk, ne csak gondolkodjunk rajta.

Hihetetlen élményben volt részem a sorozat megnézése közben, tényleg minden epizódban volt olyan pillanat, amit még soha nem vettek kamerára,

elképesztő munka és elhivatottság van benne, ami dicsérendő.

Hanz Zimmer a következőket mondta a sorozat londoni bemutatóján:  „Az egyik dolog, amit Sir David tett, hogy megmutatta a világnak, mi csak egy kis része vagyunk, miközben a legnagyobb pusztítást végezzük. Sir David ebben is nagyon ügyes. Megmutatja ezeket a csodálatos képeket, és nem tudsz nem beleszeretni. És ha már beleszeretsz, akkor talán egy kicsit jobban is bánsz vele.”

A Fagy birodalma II. megtekinthető október 30-tól vasárnaponként 18:00-tól a BBC Earth csatornán.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színésznő szerint az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését. A Nemzeti Színház szerint Udvaros Dorottyának határozatlan idejű szerződése van, és azt nem mondták fel.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: