UTAZZ
A Rovatból

5 élmény az Őrségben, amit neked is át kell élned

Alpakafarm, szállás lombházikóban, vagy a híres dödölle megkóstolása. Kihagyhatatlan őrségi élményekre vadásztunk - összegyűjtöttük az 5 legjobb tippet Nektek.


Az ország nyugati csücskében elterülő tájegység tökéletes úti cél lehet egy hétvégi feltöltődéshez: már utazás közben gyönyörködhetünk a szép tájakban, hát még ha be is barangoljuk őket. De tökéletes a helyszín aktív pihenésre is, mert például kerékpárral is bejárhatók az egymáshoz közeli falvak, nem is beszélve a gasztronómiai specialitásokról, amiket vétek lenne nem megismerni.

Az Őrség onnan kapta a nevét, hogy a honfoglaló magyarok őrállókat telepítettek ebbe a régióba az ország nyugati kapujának védelmére. Az Őrség mai területe még Szent István korában alakult ki, és ez az ország egyetlen olyan tájegysége, ahol a lakosság a honfoglalás óta folyamatosan egy helyben él.

Ami még igazán különleges itt, hogy szereknek nevezik a dombtetőkre épített házcsoportokat – Szalafőn belül például találunk Papszert, Pityerszert és Csörgőszert is.

Őszi kirándulási célpontként az Őrséget választottuk, hogy feltérképezzük, milyen élményekkel töltődhetünk fel, ha itt töltünk el egy hétvégét. Mindjárt öt tippet is összegyűjtöttünk, íme az ajánlatunk:

1. Őrségi Patakparti Alpakafarm, Szaknyér

Aki gyerekekkel indul az Őrségbe, annak az Alpakafarm Szaknyéron kötelező megállóhely – a gyerekek egész biztosan a cuki állatokra kíváncsiak a leginkább. Mi ugyan épp gyerekek nélkül jártunk arra, de legalább akkora lelkesedéssel, mint ők tették volna, mert hát az alpakák cukik, és már a látványukban is van valami megnyugtató.

Mint azt Könye Katalintól, az Alpakafarm tulajdonosától megtudtuk, az alpakák igazából csordaállatok, olyanok, mint a szarvasmarhák:

nap közben fő elfoglaltságuk, hogy csoportosan legelésznek, nem igénylik különösebben az ember közelségét, a simogatást.

De ők is azért döntöttek úgy, hogy alpakákat tartanak saját kertjükben, mert nagyon megtetszettek nekik a jámbor állatok.

A farm már önmagában is látványos: átszeli a Szent-Jakabi patak, találunk itt tavirózsáktól pompázó halastavat, megpihenhetünk a sétány mellett kialakított padokon, gyönyörködhetünk a kertben – na és az alpakákban. Nem csoda, hogy sok látogató órákat is eltölt itt. Ha szerencsénk van, és jó hangulatban kapjuk el őket, akkor közelebb merészkednek az állatok, és jól szemügyre vehetjük őket.

Mivel az alpakafarm Katalinék magánháza részeként üzemel, a látogatása előzetes bejelentkezést igényel. A szomszédos faluban található Alpaka Panzióban szállást foglalva a legegyszerűbb jól időzíteni látogatásunkat.

Miért ajánljuk?

• Alpakákkal nem találkozhatunk akárhol – akkor már miért ne pont az Őrségben?

• Ha csak üldögélünk a kertben, elmerülünk a látványban, az már maga feltöltődést jelent.

• Gyerekekkel tökéletes program.

• A panzióban OTP SZÉP kártyát is elfogadnak, és alhatunk lombházakban.

2. Vadása-tó, Hegyhátszentjakab

A Vadása völgyben, a Vadása patak vízének felhasználásával 1968-ban kezdték kiépíteni a Vadása-tavat. Nevét onnan kapta, hogy a környéken sok róka élt, lyukakat ástak a patak mentén: így lett a patak neve vad-ásta, vad által ásva, vagyis Vadása.

A tó vizét 12 forrás táplálja, 200 méter széles, 350 méter hosszú.

Ha nyáron jövünk, itt még strandolni is lehet akár – a tó egyik partján fürdőhelyet alakítottak ki. De ősszel sem utolsó a látvány: színesbe öltöző erdő, sápadt napfénytől tükröződő víztükör – lám, a költői énünket is előhozza ez a csodás hely. Elég csak kicsit heverészni az egyik stégen és élvezni az őszi napfényt, hogy elérjük ezt a hatást.

Akik szeretnek erdőben sétálni, kirándulni, azok sem fognak itt csalódni. Innen indul például a Rókalyuk-tanösvény, ami egy másfél órás sétával bejárható, akár még gyerekes családoknak is. Azonban ha nem a nyári szezonban jövünk, számítsunk rá, hogy vendéglátóegységeket már nem találunk itt nyitva.

Miért ajánljuk?

• Minden évszakban különleges arcát mutatja a táj.

• A kisebb tavon horgászni is lehet.

• A környéken számos túraútvonal, kirándulóhely található.

NÉZD MEG VIDEÓNKAT IS, HOGY TE IS ÁTÉLHESD AZ ŐRSÉGI ÉLMÉNYEKET!

3. Kerca Biofarm, Kercaszomor

Már a farm elhelyezkedése is csodás, a háziak azt mondják, az Őrségben itt a legszebb a naplemente – ezt pont nem sikerült ellenőriznünk, de készséggel elhisszük nekik. Főleg, mert aki a farm egyik lombházában foglal szállást, az saját teraszáról csodálhatja a lenyugvó napot.

Másnap reggel pedig ugyanitt fogyaszthatja el a helyi finomságokból összeállított reggelijét, amihez a biokertből szedhet magának friss zöldségeket – már ha épp a megfelelő évszakban érkezik.

A farm tulajdonosa, Kurilla László több helyen is megfordult már a világban, míg nem 2008-ban átvette az őrségi farm irányítását, és úgy érezte, innen nem kell továbbmennie. Igazi kis paradicsomot hozott létre Kercaszomoron: a biokertészet mellett találunk itt lovardát, különleges szálláshelyeket és zöld teraszt is. Utóbbin őrségi és nemzetközi falatokat kóstolhatunk meg, és a tálak olyan gusztusosak, hogy már a látványnak is nehéz ellenállni.

A lovaglást itt az is kipróbálhatja, aki még sosem ült lovon – ez ránk is jellemző volt például – és az is, aki már gyakorlott lovas. De ha nincs lovaglási szándékunk, akkor is élmény eltölteni pár napot valamelyik házikóban: találunk itt őrségi parasztházat és lombházat egyaránt.

Miért ajánljuk?

• Lovaglás szerelmeseinek ideális töltőpont.

• Bakancslistás tétel lehet kipróbálni egy lombházikót, pláne a hozzá tartozó szaunával.

• Itt mindent a természetesség leng körül.

• A szolgáltatásokért fizethetünk OTP SZÉP kártyával.

Tipp: így fizetheted az élményeidet legegyszerűbben - OTP SZÉP kártyával!

„Büszkén mondhatjuk, hogy az OTP SZÉP kártya idén már 10 éve áll a belföldi turizmus szolgálatában azzal, hogy a magyar munkavállalók hazai pihenését és élményszerzését támogatja. A zsebek átjárhatóságának köszönhetően a kártyabirtokosok 2022. szeptember 30-ig még sokoldalúbban használhatják fel juttatásaikat – hiszen bármelyik alszámláról költhetnek, elfogadóhely típusától függetlenül.

Arra buzdítjuk kártyabirtokosainkat, hogy használják ki ezt a lehetőséget a hazai látnivalók felfedezésére és új élmények kipróbálására. Nekünk az a célunk, hogy ehhez a legjobb ügyfélélményt biztosításuk számukra. A digitális felületeink – mint az OTP SZÉP kártya mobiltelefonos applikáció, és OTP Portálok felületének – megújulásával most még egyszerűbb az elfogadóhelyek megtalálása, és az előlegfizetés is. A leendő ügyfeleink pedig akár már online, ügyfélkapun keresztül is köthetnek SZÉP-kártya szerződést, hogy még könnyebb legyen az indulás” – nyilatkozta Lendvai Mónika, az OTP SZÉP kártya üzletágvezetője.

4. Őrségi Népi Műemlékegyüttes, Szalafő

Említettük, hogy az Őrség jellegzetessége, hogy szerekből áll egy-egy település – nos Szalafőn belül Pityerszerre kell látogatnunk, ha az őrségiek néhány évtizeddel korábbi életével szeretnénk megismerkedni. Épp a többszázadnyi hagyományokat őrző településszerkezet megőrzésére és bemutatására jött létre itt az Őrségi Népi Műemlékegyüttes.

200-300 éves lakóházakat találunk itt, amelyek hűen bemutatják a helyiek életét. A berendezési tárgyak között ott sorakoznak a falusi hétköznapi élet kellékei. Ahogy Lasits Anita, a skanzen munkatársa elmesélte nekünk, a legnépszerűbb bútordarab a kati. Így, kis kezdőbetűvel, merthogy egy tárgyról van szó: ebbe a speciális járókába állították a kisgyereket, amikor éppen nem akadt mellé felügyelet. Ha ismerős a mondás, „áll, mint katiban a gyerek”, akkor most már az is világos, honnan is az eredete.

Amit mindenképpen érdemes kipróbálni: be lehet jelentkezni kiscsoportokban különböző foglalkozásokra, mint amilyen a tökmagolaj-sajtolás, a mézeskalács készítés, az íjászat, vagy a fazekasság.

Utóbbiról kiderült például számunkra, hogy az Őrségben gerencsérnek hívják a fazekasokat, és csak itt az országban egész másként néz ki egy fazekaskorong.

Miért ajánljuk?

• Kész időutazás a skanzenlátogatás, minden korosztálynak tanulságos.

• Gyerekekkel is érdekes program, még kecskéket is simogathatnak.

• A kézműves foglalkozásokon mi is átérezhetünk valamit a helyiek életéből.

• A belépőt fizethetjük OTP SZÉP kártyával is.

5. Őrségi Ízek Portája, Szalafő

Nem lehet úgy befejezni egy őrségi kirándulást, hogy az ember ne kóstolná meg a helyi specialitásokat. És ha már, akkor mindenképpen egy autentikus helyet szerettünk volna választani. Az Őrségi Ízek Portája pont ilyen.

Horváthné Tamaskó Ildikó családi vállalkozásban üzemelteti a helyet. Férjével egész más szakterületen dolgoznak, nem a gasztronómiában, de hét évvel ezelőtt elhatározták, hogy szeretnék megmutatni a helyi ízeket az erre kirándulóknak. Szombatonként fogadják a vendégeket előzetes bejelentkezés alapján, akik akár egy komplett őrségi menüsort is végig kóstolhatnak.

Tejfölös-hajdinás vargányaleves, borsús káposzta, dödölle, tökös-mákos rétes – ez került a mi asztalunkra, és még az ételérzekenyek és vegetáriánusok is félretették egyébként szigorúan tartott szabályaikat, annyira meggyőzően hatottak Ildikó fogásai.

Bár a receptjei nem titkosak, kérésre szívesen elmeséli, hogy készül a dödölle, ahogy mondja, többen visszajelezték, hogy pont ilyen finomra sehol máshol nem sikerül reprodukálni a fogásokat.

Miért ajánljuk?

• Autentikus őrségi ízek, autentikus környezetben.

• Ildikó olyan szívélyes vendéglátó, hogy kár lenne kihagyni portáját.

• A dödöllét nem elég csak a gyerekdalból ismerni, meg is kell kóstolni.

Szerintünk ez az 5 érv is bőven elég, hogy az Őrséghez meghozzuk a kedvet – de kíváncsian várjuk kommentekben, hogy ki milyen látnivalóval, érdekességgel, élménnyel egészítené még ki a sort!

A cikk megjelenését az OTP Pénztárszolgáltató támogatta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
5+1 kihagyhatatlan program, amiért érdemes Esztergomba látogatnod
Esztergom minden évszakban más arcát mutatja, de egy dolog állandó: mindig jó érzés visszatérni ide. Összegyűjtöttük azokat a látnivalókat és élményeket, amelyek miatt a város a Dunakanyar egyik legjobb úti célja.


Esztergom nem véletlenül viseli a Dunakanyar fővárosa címet: a város minden évszakban más arcát mutatja, mégis mindig tökéletes választás egy kis pihenéshez, feltöltődéshez vagy aktív kikapcsolódáshoz. Akár egy teljes hétvégét szánnátok rá, akár csak egy rövidebb kiruccanás fér bele, érdemes előre tervezni - mert Esztergomban könnyű beleszeretni, és még könnyebb lemaradni egy-egy különleges élményről.

Hogy ez ne forduljon elő, összegyűjtöttük azt az 5+1 programot és élményt, amelyekre mindenképpen érdemes időt szakítanotok, ha Esztergomban jártok.

Hódítsd meg a kupolát és élvezd a panorámát: Esztergomi Bazilika

A város legmagasabb pontján, a Várhegyen tornyosul Esztergom legismertebb és legikonikusabb látványossága, az Esztergomi Bazilika. Az abszolút Instagram-kompatibilis, klasszicista stílusban épült épület 100 méteres magasságával Európa egyik legnagyobb bazilikája, méltán lehetünk rá büszkék.

Már a körülötte tett séta is élmény, de mindenképpen érdemes belépni a falai közé is. Külön jegyek válthatók a kincstárba, a templomtérbe és a kupolába, így akkor is könnyen tervezhető a látogatás, ha kevesebb idő áll rendelkezésetekre. Egy teljes bejárás nagyjából 2–2,5 órát vesz igénybe, de akár csak egy-egy kiemelt részre is fókuszálhattok.

A kupolába feljutni igazi kihívás: lift nincs, kizárólag lépcsőn lehet megközelíteni, összesen 413 lépcsőfok vár rátok. A csúcsról elénk táruló panoráma azonban minden egyes lépcsőt megér.

Töltődj fel több napra Esztergomban: Portobello Wellness Hotel Esztergom

Míg a válogatás többi eleme inkább fél- vagy egynapos programként működik, a Portobello Wellness Hotel Esztergom már egy hosszabb, ottalvós kikapcsolódásra csábít. Az esztergomi Prímás-szigeten található szálloda ideális választás, ha a család néhány napra szeretne kiszakadni a hétköznapokból.

A téli Esztergom ilyenkor nyugodtabb, letisztultabb arcát mutatja: a belvárosban jólesik egy lassú séta, a Duna-part csendje pedig különösen hívogató a hidegebb hónapokban. A télen is lenyűgöző Bazilika látványa és a kupolából nyíló, gyakran fehérbe burkolózó Várhegy panorámája tiszta időben különösen emlékezetes élményt nyújt.

Egy városi séta vagy aktív téli program után különösen jólesik visszatérni a hotel meleg, kényelmes világába. Ez a kettősség teszi igazán szerethetővé a Portobellót a téli hónapokban: nappal könnyed városi élmények, estére nyugalom és feltöltődés. A szálloda így akkor is ideális választás, ha több generáció szeretne együtt kikapcsolódni.

A pihenés élményét tovább erősíti, hogy a hotel zárt folyosón keresztül közvetlenül kapcsolódik az Aquasziget Élményfürdőhöz. Télen ez különösen nagy előny: kabát és hideg nélkül lehet átsétálni a medencék, csúszdák, jacuzzik, szaunák és a teljes wellnessvilág terébe, ahol a gyerekek önfeledten játszhatnak, a felnőttek pedig igazán ellazulhatnak.

A 95 elegáns szoba és lakosztály között minden család megtalálja a saját igényeihez illő megoldást. A felújított szobák letisztult, modern hangulatot árasztanak, a tágas, kétlégterű családi lakosztályok pedig akár nagyobb családok számára is kényelmes, otthonos környezetet biztosítanak. A megújult közösségi terek további lehetőséget kínálnak a pihenésre és a közös időtöltésre.

Családbarát szállodaként kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekes vendégekre: a legkisebbek számára babaágy, gyermekágynemű, fürdetőkád és etetőszék is rendelkezésre áll, a nagyobbakat pedig játszóház és animációs programok várják.

A Portobello télen egyszerre ad élményt és nyugalmat: közös gasztronómiai pillanatok, fürdőzés utáni pihenés és a téli Esztergom felfedezése természetes ritmusba rendezi a napokat. Ez az a hely, ahol a család valóban együtt lehet, kompromisszumok nélkül és ahol a téli kikapcsolódás tényleg feltöltődéssé válik.

Nézd meg Esztergomot egy másik perspektívából: Mária Valéria híd

Ha egy igazán fotóbarát nézőpontból szeretnétek rácsodálkozni a Bazilikára és az Esztergomi Várra, akkor a Mária Valéria híd kihagyhatatlan állomás. Innen a város ikonikus látképe teljes pompájában tárul fel, különösen naplementekor, amikor a Duna tükrében visszaverődő fények még hangulatosabbá teszik az élményt.

A hidat 1895-ben adták át először, ám a második világháborúban felrobbantották, majd hosszú szünet után 2001-ben avatták fel újra, ismét összekötve Esztergomot és a szlovákiai Párkányt. A híd tervezője Feketeházy János, akinek nevéhez több ikonikus átkelő is fűződik – többek között a budapesti Szabadság híd, valamint a formájában meglepően hasonló komáromi Erzsébet híd is.

Egy lassú séta a hídon nemcsak két várost, hanem múltat és jelent is összeköt - ráadásul az egyik legszebb esztergomi panorámát kínálja. Ha csak egy helyet választanátok a város „másik arcának” felfedezésére, ez legyen az.

Merülj el Esztergom kulturális világában: múzeumlátogatás

A látnivalókban és gasztronómiai élményekben gazdag Esztergom a kulturális feltöltődésre vágyóknak is bőven tartogat felfedeznivalót. A város múzeumai izgalmas metszetet adnak Esztergom történelméről, művészetéről és szellemi örökségéről. Az Esztergomi Vármúzeum a város középkori múltjába enged betekintést, míg a Babits Mihály Emlékház bensőséges hangulatban idézi meg a Nyugat költőjének világát. A Balassa Bálint Múzeum régészeti és helytörténeti kincsei mellett időszaki kiállításokkal is várja a látogatókat, míg a Keresztény Múzeum Európa egyik legjelentősebb egyházi gyűjteményét vonultatja fel.

A sort a családok kedvence, a Duna Múzeum (Vízeum) teszi teljessé, ahol interaktív formában ismerkedhetnek meg kicsik és nagyok a víz szerepével, erejével és titkaival - tanulás és élmény egy helyen.

Kirándulj a Dunakanyarban: természetközeli élmények Esztergom környékén

A Esztergom a Duna partján fekszik, így tökéletes kiindulópont kirándulásokhoz, vízitúrákhoz, kajak-kenu élményekhez vagy akár egy nyugodt horgásznaphoz is. A Dunakanyar valódi paradicsom a természetkedvelők számára: jól jelzett túraútvonalak, változatos terepek és programlehetőségek várnak rátok egész évben, évszaktól függetlenül.

Karnyújtásnyira található Zebegény és Visegrád, de könnyedén elérhető a Törökmezői Kis-Állatpark is, amely különösen a családosok körében népszerű. A kirándulók kedvence Dobogókő és a vadregényes Rám-szakadék, amelyek kihagyhatatlan célpontok, ha aktív programra vágytok. Dobogókő télen különösen varázslatos: egy nagyobb havazás után gyakran mesebeli tájjá változik, ahol szinte garantált a hamisítatlan téli kirándulás élménye.

Keresd meg Pumuklit egy vízparti sétán: Kis-Duna sétány

Ha egy könnyedebb, városi sétára vágytok, irány a Kis-Duna sétány. A vízparti promenád már önmagában is hangulatos, de 2024 júliusa óta egy igazán szerethető apróság miatt is érdemes felkeresni: itt bukkant fel Kolodko Mihály egyik miniszobra, a mindenki által ismert és kedvelt házi kobold, Pumukli alakja. A parányi szobor pillanatok alatt a gyerekek és a felnőttek kedvence lett – nem csoda, hiszen egyszerre nosztalgikus, játékos és tökéletesen illeszkedik a Duna-part nyugodt hangulatához. Egy séta a sétányon így nemcsak pihentető, hanem igazi „kincskeresős” élménnyé is válik.

Ha inkább romantikusabb környezetre vágytok, akkor az Erzsébet park tökéletes választás. A park közvetlenül a vár alatt húzódik, a Duna partján, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Mária Valéria hídra. Naplemente idején különösen hangulatos, de napközben is ideális hely egy lassabb sétára vagy rövid pihenőre.

A parkban játszóterek is várják a kisebbeket és a nagyobbakat, sőt, ha nyitottak vagytok a spiritualitásra, azt is hallhatjátok, hogy az Erzsébet park állítólag gyógyító energiákkal rendelkezik a magnetikus kisugárzása miatt. Egy próbát mindenképp megér – legrosszabb esetben is egy nyugodt, Duna-parti sétával gazdagodtok.

Esztergom sokkal több, mint egy szép város a Dunakanyarban: olyan úti cél, ahol a történelem, a természet és a kikapcsolódás természetesen fonódik össze. Akár aktív programokra, akár nyugodt sétákra vagy családi feltöltődésre vágytok, könnyű úgy hazatérni innen, hogy még maradt bennetek felfedeznivaló. És talán éppen ez Esztergom legnagyobb vonzereje: nem egyszeri élmény, hanem egy olyan hely, ahová jó érzés újra és újra visszatérni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Ezzel az egyszerű trükkel lehet tiétek egy teljes sor a repülőn
Egy utazási szakértő szerint az ablak és a folyosó melletti helyek lefoglalásával játszhatjuk ki a rendszert. A középső ülés a legkevésbé népszerű, így jó eséllyel üresen marad a járaton.


Egyetlen klikkel két széknyi tér? A gondolat, hogy egy zsúfolt repülőúton extra helyhez juthatunk, a modern utazás Szent Gráljának tűnik.

Miközben a légitársaságok egyre keskenyebb ülésekkel optimalizálják a profitot, egy tapasztalt utazási szakértő szerint létezik egy pofonegyszerű, de annál hatásosabb stratégia, amellyel a párok jó eséllyel biztosíthatják maguknak a teljes üléssort.

A módszer nem garantált, de megfelelő járaton feltűnően gyakran működik, és még a legrosszabb esetben is egy kedvesen felajánlott csere menti meg a helyzetet.

A trükk, amelyet a Private Tours England egyik munkatársa népszerűsített a brit Expressben, a valószínűségen és az emberi pszichológián alapul.

Ha ketten utaznak egy tipikus, háromüléses sorral rendelkező gépen, a foglaláskor ne egymás mellé, hanem ugyanabban a sorban az ablak- és a folyosó melletti helyre kérjék a jegyüket.

A logika szerint a középső ülés a legkevésbé vonzó opció, amit az egyedül utazók a legutoljára hagynak. „Az emberek javarészt igyekszenek elkerülni a középső ülést, ezért ez a hely szinte mindig utolsóként jön szóba foglaláskor” – magyarázta Hamilton.

A taktika hatékonyságát növeli, ha a gép hátsó szekciójában választanak helyet, ahol általában alacsonyabb a foglaltság.

Ünnepi időszakban vagy népszerű útvonalakon a gép valószínűleg teltházas lesz, és a középső ülés is gazdára talál. Kevésbé forgalmas járatokon viszont, különösen, ha a légitársaság rendszere engedi az ülőhelyek indulás előtti módosítását, a módszer aranyat érhet.

A profik az utazás előtti órákban folyamatosan figyelik az üléstérképet, mert egy-egy upgrade vagy lemondás miatt hirtelen felszabadulhat egy teljes sor, ahová azonnal át lehet foglalni.

De mi történik, ha a beszálláskor valaki mégis a két lefoglalt szék közé tart? A helyzet kulcsa a proaktivitás és az udvariasság: a párnak azonnal fel kell ajánlania a választás lehetőségét a középre került utasnak.

Scott Keyes, a Scott’s Cheap Flights alapítója szerint a legtöbben örömmel élnek a lehetőséggel. „Általában az illető lelkes” – mondta a The Washington Postnak.

Ahogy Chelsea Dickenson utazási szakértő fogalmazott: „Még ha be is foglalják a középsőt, megkérheted, hogy az ablak és a folyosó közül válasszon, és így mindenkinek jobb lesz.”

A helyzetet azonban könnyen el lehet rontani. Rich Henderson légiutas-kísérő arról számolt be, hogy a személyzet pontosan felismeri a trükköző párokat. „Úgy bámulnak, mintha a sorsukra várnának” – emlékezett vissza.

Tapasztalt már olyat is, ahol a pár nem volt hajlandó cserét ajánlani, ami rendkívül kellemetlen helyzetet teremtett mindhárom utas számára.

Aki a véletlen helyett a bizonyosságra törekszik, legális úton is vásárolhat magának extra teret.

A Qantas légitársaság például „Neighbour Free”, szomszédmentes opciót kínál bizonyos járatain, ahol felár ellenében garantálják, hogy az utas melletti ülés üres marad.

Ez a szolgáltatás interkontinentális utakon nagyjából 49 ezer forintnak megfelelő dollárnál kezdődik. Más légitársaságoknál az extra lábteret kínáló ülések megvásárlása lehet megoldás, ami szintén több tízezer forintos plusz költséget jelenthet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Hamarosan eltűnnek a zsugorfóliák a repülőterekről – mivel védhetjük meg ezután a bőröndünket?
Az Európai Unió új csomagolási rendelete (PPWR) a reptéri zsugorfóliát is tiltólistára teszi. Az intézkedés a hulladékcsökkentés mellett a poggyászkezelő rendszerek meghibásodásait is megelőzné.


Az a megszokott látvány, ahogyan a repülőtéren betekertethetjük a csillogó fóliát a bőröndünkre, hamarosan a múlté lesz. Az Európai Unió ugyanis hadat üzent az egyszer használatos műanyagoknak, és egy nagy horderejű csomagolási rendelettel véget vet a reptéri bőröndfóliázás korszakának.

A rendelet általános alkalmazása már idén augusztus 12-én megkezdődik, de a kifejezetten a repülőtereken és vasútállomásokon használt zsugorfólia forgalomba hozatalát 2029. február 12-től tiltják be.

Ezt követően, 2030. január 1-jétől pedig további egyszer használatos műanyag csomagolások – például a vendéglátóhelyeken bent fogyasztott ételek dobozai vagy a szállodai minitermékek – tűnnek el a piacról.

A döntés hátterében kettős ok áll: a környezetvédelem és a puszta reptéri logika. A cél a csomagolási hulladék növekedésének megfékezése és az újrahasznosíthatóság javítása.

„Először fordul elő környezetvédelmi jogszabályban, hogy az EU a felhasznált anyagtól független csomagolás-csökkentési célokat tűz ki” – hangsúlyozta Frédérique Ries, az Európai Parlament jelentéstevője.

Emellett a műanyag fóliák gyakran okoznak meghibásodást a poggyászszalagokon, lelassítva az egész rendszert.

Néhány német repülőtér, például Hannover, már évekkel ezelőtt megtiltotta a fóliázott csomagok felvételét az ebből fakadó üzemeltetési problémák miatt.

Bár a kivezetés fokozatos – ma még több nagy európai reptéren, így Münchenben és Frankfurtban is elérhető a szolgáltatás –, a műanyagipar képviselői aggódnak. „Ambiciózus a szöveg, de a gyakorlati megvalósítás kulcsfontosságú lesz” – nyilatkozta Virginia Janssens, a Plastics Europe ügyvezető igazgatója a Teleborsa szerint.

Más cégek viszont lehetőségként tekintenek a változásra. „Az európai környezetvédelmi szabályok betartása nemcsak kötelesség, hanem kézzelfogható versenyelőny is” – mondta Rudolph Gentile, a reptéri csomagvédelemmel foglalkozó TraWell Co. vezérigazgatója.

A hatóságok a többször használható, rugalmas bőröndhuzatokat, az erős poggyászpántokat és a nemzetközi szabványoknak megfelelő, például TSA-kompatibilis lakatokat javasolják.

Az amerikai Közlekedésbiztonsági Hatóság gyakorlata szerint ugyanis ha egy csomagot ki kell nyitni, a fóliát habozás nélkül felvágják, és nem kötelességük azt újra becsomagolni.

A fóliázás eddig jellemzően 15–20 dollárba, vagyis nagyjából 4800–6400 forintba került bőröndönként, így a más, tartós megoldások hosszú távon pénzügyileg is megérhetik.

via Bors


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Öt európai város, ahová egyetlen napra is elrepülhetsz Budapestről - Mennyibe kerül és mit nézz meg?
Nem kell vagyonokat költened egy külföldi kalandra, és szabadságot sem kell kivenned. Mutatjuk a trükköt, amivel egy nap alatt megjárhatod külön-külön ezt az öt várost.


Képzeld el, hogy a vasárnapi megszokott lassú reggelit egy milánói eszpresszóban fogyasztod el. Vagy a napot inkább a barcelonai Gótikus negyedben tervezed? Hangulatos vacsora Varsóban vagy Bariban és éjfél körül már a saját ágyában pihesz?

Ez a forgatókönyv nem egy távoli álom, hanem egy megvalósítható egy napos városi kalandozás, ami a Budapestről induló fapados járatokra épül.

A siker kulcsa a stratégiai tervezés:

kora reggeli indulás, késő esti visszaút, gyors reptéri transzferek és egy kompakt, hat-kilenc órába sűríthető városi program.

A közvetlen járatok és a heti sűrűség ellenőrzésének primer forrása a FlightsFrom.com útvonalakra specializálódott oldala.

A kiválasztott öt desztináció közös jellemzője a sűrű, télen is elérhető járatok, a hatvan percen belüli belvárosi transzferidő és az, hogy még

a hidegebb hónapokban is élvezhető programokat kínálnak, az olasz és spanyol helyszínek pedig kellemesen enyhe klímával is csábítanak.

Milánó kínálja a leghosszabb hasznos városi időt, köszönhetően a fapadosok sűrű járatainak, melyekkel akár a két reptér (Malpensa és Bergamo) is kombinálható egy „reggel oda, este vissza” felállásban.

A Malpensa Express vonattal 37-51 perc alatt a központban lehetünk, míg a bergamói busztranszfer 50-60 percet vesz igénybe.

A napba belefér a Dóm tetőterasza, a Galleria Vittorio Emanuele II, a Sforza-kastély, és estére egy hangulatos séta a Navigli csatornanegyedben.

Bár a januári átlaghőmérséklet ott is hűvös, a beltéri kínálat, mint a Pinacoteca di Brera, bőségesen kárpótol.

Aki a hűvös lombardiai tél helyett inkább a Földközi-tenger enyhe fuvallatára vágyik, annak Barcelona a tökéletes választás.

Napi több közvetlen fapados járat is üzemel ezen az uticélon. Az Aerobús 35 perc alatt ér a központi Plaça Catalunyára, ahonnan gyalogosan bejárható a La Boqueria piac, a La Rambla, a Gótikus negyed, és még a Sagrada Família külső megtekintése is belefér.

A 12 Celsius-fok körüli átlagos maximum-hőmérséklet és a téli napsütés ideálissá teszi a várost egy egynapos kiruccanásra.

„Még decemberben is csodás a fény ott” – írta egy felhasználó a Reddit street photography fórumán.

Ha valaki közelebb maradna, de egy teljes értékű nagyvárosi élményt keres, Varsó a leggyorsabb és legkiszámíthatóbb opciók egyike. A repülési idő alig több mint egy óra, a Chopin reptérről pedig az S2-es vagy S3-as elővárosi vonattal 20-25 perc alatt a centrumban lehetünk.

A napba kényelmesen belefér az Óváros és a Királyi út felfedezése, valamint a Kultúra és Tudomány Palotájának kilátójából megcsodálni a városi panorámát.

A tél itt valóban hideg, de a hangulat egyedi. „Ha van hó, gyönyörű és varázslatos… ha nincs, borús és szeles – de nekem tetszik ez a hangulat.” - mondta egy odalátogató.

Visszatérve délre, a tengerparti hangulatot és a villámgyors városba jutást Bari kombinálja a leghatékonyabban.

A fapados járatok ide is hetente több közvetlen járatot indít, a reptérről pedig egy mindössze 17 perces vonatút vezet a központi pályaudvarra.

A program gerincét Bari Vecchia, az óváros szűk utcái, a San Nicola-bazilika és a tengerparti sétány, a Lungomare adhatja, kiegészítve a helyi street food specialitásokkal, mint a focaccia és a sgagliozze.

Aki pedig egy dél-olasz villámlátogatásra vágyik, annak Palermo nyújt felejthetetlen élményt, bár itt a menetrend gondosabb tervezést igényel.

Ide is közvetlen járatok mennek, de a késő esti visszaút nem minden nap opció.

A reptéri transzfer vonattal körülbelül 50 perc. Ezért cserébe a város olyan látnivalókkal kárpótol, mint a Katedrális, a Normann Palota a Palatina-kápolnával és a nyüzsgő Ballarò piac. „Egy tanács: próbáld különválasztani a turistás helyeket az igazán jó street foodtól” – javasolta egy helyi a Reddit Palermo fórumán.

A fapados jegyárak dinamikusan változnak, de a legolcsóbb retúrjegyek csomag nélkül Milánóba és Varsóba már 14-17 ezer forinttól elérhetők, míg Barcelona és Bari 24 ezer forint környékén, a ritkább palermói út pedig 30 ezer forinttól foglalható.

Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZTÁRVILÁG
A Nagy Ő: „Menjél haza!” – mondta Stohl András Kiara Lordnak, aki teljesen kiakadt, a folytatásra viszont senki sem számított
Az egykori pornószínésznő féltékenységében számonkérte a színészt, a beszélgetés pedig drámai irányt vett. Kiara viszont tudta, mit csinál, és a következő lépésével végleg megfordította a játszmát.

HÍREK
„Miféle torz lélek lakik magában?” – Kemény szavakkal üzent Orbán Viktornak Fekete-Győr András Iványi Gábor pere miatt
A politikus azt írta, nem érti, „hogy lehet egy ember annyira romlott, annyira aljas”, mint a kormányfő. Szerinte Orbánt a „gyávaságnak, a gyűlöletnek és a bosszúvágynak a sötét elegye” vezérli.

Ajánljuk
KULT
Brad Pitt új filmjének előzetesével rukkolt elő a Netflix – ezek voltak a Super Bowl szünetében bemutatott méregdrága reklámok
Idén sem sajnálták a nagy filmstúdiók a pénzt a világ legdrágább reklámhelyére. Brad Pitt egy régi karaktere bőrébe bújik, de a többiek is a nosztalgiára építettek.

KULT
Enyedi Ildikó alkotása, a Csendes barát lett a legjobb film a hazai szemlén
A legjobb film díja mellett más elismeréseket is bezsebelt az alkotás a 45. magyar filmszemlén.

KULT
Az egész amerikai kontinenst egyesítő népünnepély lett a Trump által nyíltan megvetett Bad Bunny félidei show-ján
Ritka az, ahol amerikai elnök ennyire ellenzi a legnagyobb amerikai események kiemelt pontját, de Bad Bunny félidei koncertje pontosan ezt a kitüntetést kapta. Politikai hadszíntér, republikánus ellen-halftime show-val. A Puerto Ricó-i énekes pedig a legszebben válaszolt minderre.

KÉK HÍREK
Csapda Gödöllőn: rendőrök várták a 11 millió forintért érkező banki csalókat
A Gödöllői Rendőrkapitányság nyomozói egy sértettel együttműködve fogtak el két ukrán nőt. A 39 és 19 éves gyanúsítottak banki alkalmazottnak adták ki magukat, így csalva ki 6,5 millió forintot egy idős nőtől.

SZTÁRVILÁG
A Nagy Ő: Stohl András szíve után az internetet is letarolta Kiara Lord - Elképesztő, ami két hét alatt történt
Kiara Lord népszerűsége megállíthatatlanul szárnyal A Nagy Ő adásai óta. De pontosan hány ezer új rajongót hozott neki a Stohl Andrással való románc?

HÍREK
Gödi akkugyár-botrány: Szijjártó Péter és Lantos Csaba meghallgatását kezdeményezi, valamint újra feljelentést tesz az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke
Kirobbant a botrány a gödi Samsung-gyár körül egy titkosszolgálati jelentés miatt. A képviselő szerint a kormány tudott a brutális mérgezésről, ezért most magyarázatot követel.

HÍREK
Csupán 28 szavazattal nyert a Fidesz jelöltje Balmazújvárosban, Orbán mégis nagy győzelmet ünnepel
A kormányfő kevesebb mint egy nap leforgása alatt már háromszor is diadalittasan reagált arra, hogy Balmazújvárosban a Fidesz jelöltje egy hajszálnyival megelőzte ellenfeleit.