3 milliárd forintot kaphatott az Elios feléért Tiborcz István
Cégbírósági adatok alapján kiderült, mennyiért adhatta el Tiborcz István 2015-ben 50 százalékos részesedését az Elios Zrt.-ből:
a G7 portál szerint közel 3 milliárdot kereshetett.
A közvilágítási fejlesztésekre szakosodott Elios Innovatív Zrt. sokáig önkormányzati megrendelések tucatját kapta.
2010 és 2015 között 19 közvilágítási közbeszerzést nyert el. Legalább nyolc esetben nem is volt más ajánlattevő rajtuk kívül.
A többnyire uniós forrásból finanszírozott projekteknek köszönhetően míg 2010-ben 700 milliós forgalma volt, öt év alatt ez 11-szeresére emelkedett. Az összesített nyereség ebben az időszakban megközelítette az 1,9 milliárd forintot.
Az elég komplex cégháló és gyakran változó tulajdonosok miatt már azt sem könnyű visszafejteni, hogy ki, mikor, mennyi osztalékot vett ki a cégből. A társaság 2010 és 2016 között 1,8 milliárd forintot fizetett így ki, ennek nagy része, közel 1,3 milliárd pedig a jelenlegi tulajdonosnál, a WHB Befektetési Kft-nél kötött ki. Utóbbi cég, a szintén kormányközeli vállalkozó, Paár Attila West Hungária Bau csoportjának része. Tiborcz István viszont osztalékban, úgy tűnik, egy forintot sem kapott.
A cég a 2013-as profitot nem fizette ki tulajdonosainak, míg a 2014-es nagy részét igen, de az erről szóló döntés előtt néhány nappal Tiborcz megvált a részesedésétől.
A kivett osztaléknál azonban jóval nagyobb összeg cserélhetett gazdát akkor, amikor a WHB megszerezte Tiborcz István 50 százalékos részesedését.
A WHB Befektetési Kft.-t 2015-ben alapították, és abban az évben két céget szerzett meg: a Tiborcz István tulajdonában lévő Green Investments & Solutions Kft-t (GIS), amelyen keresztül az Elios felét is birtokolta, illetve egy kisebb építőipari vállalatot, a TS Lectus Kft-t.
Ugyanebben az időben a WHB Befektetési Kft-ben 2015 végére 3,14 milliárd forintnyi vagyon jelent meg, szinte teljes egészében úgynevezett befektetett pénzügyi eszköz formájában.
A 3,14 milliárd forinton a két friss szerzeményt tartották nyilván, amiből az következik, hogy a cégeket ennyiért vásárolták. A TS Lectus vételárát az egyik korábbi tulajdonos beszámolójából lehet megbecsülni: a társaság közel harmadát birtokló Secreter-Plussz Kft. 62,5 millió forintért vált meg részesedésétől, ami nagyjából 190-200 millió forintra értékeli a teljes vállalatot.
Azaz a Tiborcz István tulajdonában álló Green Investments & Solutions Kft-ért 2,9-3 milliárd forintot fizethetett a WHB.
A teljes elemzést infografikákkal itt lehet elolvasni.