KARÁCSONY
A Rovatból

Így lehetnek zöldek az ünnepek

Közeledik az ünnepi időszak és ezzel a karácsonyi összejövetelek és az ajándékvásárlások is. A nagy év végi hajrában érdemes azonban a környezetre is gondolni, néhány egyszerű lépéssel ugyanis sokkal zöldebbek lehetnek az ünnepek!


A szelektív szemétgyűjtés és a műanyaghulladék mennyiségének csökkentése mellett az ünnepi időszakban is sokat tehetünk a környezetért. A menü, az ajándékok csomagolása, a díszítés mind olyan dolgok, amelyek a természetre is hatással vannak.. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy le kell lemondanunk az ünnepi szokásainkról: néhány apró változtatással máris rengeteget segíthetünk. Összeszedtünk öt tippet, amelyekkel környezetbarátabbá tehetjük ezt az időszakot.

1. Csomagoljunk okosan!

Egy 2017-es felmérés szerint a britek 108 millió gurigányi csomagolópapírt, 100 millió zacskónyi egyéb csomagolóanyagot és 40 milliónyi guriga celluxot dobnak ki az ünnepek után. Egy átlagos háztartás pedig átlagosan négy guriga csomagolópapírt használ fel ebben az időszakban, amelynek nagy része műanyagból készült. Szakemberek szerint már azzal rengeteget segíthetünk, ha újrahasznosítjuk a tavalyi csomagolóanyagot vagy éppen újrahasználható papírba, esetleg többször használatos dobozokba vagy textilbe csomagoljuk a meglepetéseket.

2. Nem muszáj újat venni

Az egyik legnagyobb hulladéktermelő a divatipar „fast fashion” ágazata, és ez ugyanúgy igaz az ünnepi alkalomra vásárolt ruhákra. A már Magyarországon is egyre népszerűbb karácsonyi ronda pulcsik például jelentős mennyiségű hulladékot termelnek a érvről évre a világon.A pulóverek nagy része pedig műanyagból készül, ami a kidobás után tovább szennyezi a környezetet. Az ilyenkor népszerű csillámpor sem igazán környezetbarát: a Greenpeace arra hívja fel a figyelmet, hogy a csillámok apró műanyagdarabkák, amelyek végső soron a folyókban és tavakban kötnek ki miután megszabadultunk a csillámló ünnepi kártyáktól vagy sminktől. Ha lehet, ne vásároljunk ajándékba „fast fashion” ruhát, csúnya pulcsit pedig egy kis kreativitással magunk is készíthetünk már meglévő gardróbunk és eszközeink felhasználásával.

3. A környezetnek is fontos, mit eszünk

Az ünnepi időszakban azzal is segíthetünk a környezetnek, ha odafigyelünk arra, mit eszünk. Az ételeknek ugyanis ugyanúgy van környezeti lábnyoma: a helyben termelt klímabarátabb, mint amit távolról szállítanak, a szezonális jobb (nem csak a klíma szempontjából), mint az üvegházi vagy a primőr*. Általánosságban elmondható, hogy a marhahús és a bárányhús rendelkezik a legnagyobb környezeti lábnyommal egy gramm fehérjére vetítve, míg a növényi eredetű élelmiszerek általában kisebb a környezeti lábnyomuk. Fogyasszunk karácsonykor is több helyi és szezonális ételt, hiszen a változás az egyén szintjén is kiemelten fontos, és nem is gondolnánk, milyen kis lépések is sokat segíthetnek. A tudósok becslése szerint az étrendben bekövetkezett változások hatására 2050-re több millió négyzetkilométernyi föld szabadíthatna fel, és akár nyolc milliárd tonnával is csökkenhetne a globális szén-dioxid-kibocsátás évente.

4. Nézzük meg, mi megy a kukába!

Az étkezés mellett az élelmiszerpazarlás is hatalmas globális problémát jelent. Különösen igaz ez az ünnepi időszakban, amikor hajlamosak vagyunk túlvásárolni magunkat. Az Európai Unióban évente átlagosan 88 millió tonna élelmiszerszemét keletkezik, a háztartások pedig átlagosan 11 százalékát dobják ki az élelmiszereknek. Ezzel jelentős mértékben járulnak hozzá a környezetszennyezéshez, a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának 8-10 százaléka ugyanis az elfogyasztatlan élelmiszerekhez kötődik. Arról nem is beszélve, hogy az élelmiszerpazarlás csökkentésével lassítani lehet a természet pusztulását, hiszen kevesebb földterületet alakítanának át az élelmiszeripar számára.

5. Óvatosan a gyertyákkal!

Az ünnepek alatt gyakrabban kerülnek elő a gyertyák, hogy még hangulatosabbá tegyük a környezetünket. A gyertyák égetése során bizonyos biztonsági szabályokat be kell tartani, de azt már kevesebben tudják, hogy használatuk közben a levegő minőségére sem árt ügyelni. Talán meglepő, de az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint egy átlagos forgalmú városi utca levegője adott esetben tisztább lehet, mint a levegő a nappalinkban. A South Carolina State University kutatása szerint a paraffin alapú gyertyák olyan mérgező vegyi anyagokat bocsátanak ki, mint a toluol és benzol. Tehát, ha gyakran és egyszerre sok gyertyát gyújtunk meg, pláne, ha ezt egy rossz szellőzésű helyiségben, azsúlyosbíthatja például az asztmát, allergiás tüneteket okozhat, vagy irritálhatja a légzőrendszert.

*Az energiahasználat elsősorban az évmilliókkal korábban élt állati és növényi szervezetek maradványiból képződött fosszilis tüzelőanyagok elégetésével járul hozzá a földi életfeltételek rontásához. A füst szén-dioxid-tartalma a légkörben üvegházhatású gázként viselkedve fokozza a felmelegedést. Nem ártalmatlan ugyanakkor a füstgáz többi összetevője sem: az égéstermékek számos légúti és daganatos megbetegedés okozójaként ismertek. Hasonló a helyzet az égéssel és füsttel járó hagyományos dohánytermékek esetében is. A cigarettafüst szintén tartalmaz szén-dioxidot, de emellett közel száz olyan egyéb égésterméket is, amelyek bizonyítottan ártalmasak a dohányzóra és a környezetére is. Ezért az a legjobb, ha rá sem szokunk, vagy ha rászoktunk, akkor mielőbb leszokunk. Amennyiben ez nem sikerül, akkor fontos tudni, hogy az égés és füst nélkül működő alternatívák használatakor lényegesen kevesebb káros- és potenciálisan káros anyag szabadul fel, mint a hagyományos dohánytermékek esetében. Hiteles, megbízható forrásból történő tájékozódással és a megfelelő alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járó alternatívák kiválasztásával nagy lépéseket tehetünk az ártalomcsökkentés útján.

További információ: www.dobjle100at.hu

A cikk társadalmi célú reklám, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KARÁCSONY
A Rovatból
Paris Hilton saját meztelen testét csomagolta be karácsonykor: „A jelenlétem az ajándék”
A híresség idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagram-oldalára feltöltött videója alapján. Csak egy masnit viselt, semmi mást.


Paris Hilton idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagramra feltöltött videója alapján. A híresség egy szál nagy piros masniban táncikál Ariana Grande Santa Tell Me című számának ütemeire.

„A jelenlétem az ajándék”

– kommentálta a posztot a kétgyerekes celeb, aki mostanában előszeretettel oszt meg magáról extravagáns pillanatokat.

A videót Paris Hilton oldalán lehet megnézni.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KARÁCSONY
A Rovatból
Több mint tízezerszer riasztották a mentőket a karácsonyi ünnepek alatt
Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak.
Fotó: Getty Images - szmo.hu
2024. december 27.



December 24-26. között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett. Minderről Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője tájékoztatta pénteken az MTI-t.

Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak. Az orvosi ügyeletektől is sokan kértek segítséget az ünnepek alatt, közel 22 ezer embert láttak el az egységes ügyeleti rendszerben, a betegek negyven százaléka gyerek volt

– áll a közleményben.

Az év végi időszak különösen nehéz a mentőknek. Jellemzően ilyenkor még magasabbak az esetszámok. Karácsonykor fokozottabb veszélyforrások lehetnek, így különösen érdemes odafigyelni az alábbi problémákra:

Égési sérülések, emésztési panaszok, balesetek, ittas állapot okozta veszélyek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KARÁCSONY
A Rovatból
Idén is hibás szinkronnal ment le a Reszkessetek, betörők! karácsonykor a TV2-n
A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.


Valószínűleg nincs olyan magyar háztartás, ahol ne szólt volna már karácsonykor a Reszkessetek, betörők! ikonikus szinkronja.

1994-ben az MTV mutatta be először a filmet Magyarországon, a karácsonyi menetrend kihagyhatatlan részeként pedig 2000-től az RTL Klub szállította az eredeti, teljes szinkronos változatot. 2017-től azonban valami megváltozott: a TV2 minden évben a film egy hibás verzióját tűzi műsorra, és ezen azóta sem sikerült változtatni. Az igazi rajongók számára külön fájó, hogy ez a „baki” nemcsak a tévében, hanem a streaming platformokon is ugyanúgy jelen van.

A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.

Ott van például az a rész, amikor Kevin először döbben rá, hogy eltűnt a családja, és mámorosan kirohan a házba, azt kiabálva, hogy „Szabad vagyok!”. Vagyis csak kéne, mert a hibás verzióban ez így hangzik:

„I'm free! I'm free!”

Egy másik példa: amikor Kevin kiszalad a garázshoz ellenőrizni, hogy ott vannak-e az autók, a mondat eleje szimplán elveszett a szinkronból. Így a tévében mindig csak ennyit hallunk:

„... itt vannak. Akkor nem mehettek ki a repülőtérre.”

A Promotions.hu kiderítette, hogy hogyan alakulhatott ki ez a helyzet egy kis VHS-nyomozással.

Az eredeti szinkront még a Guild Video adta ki egy VHS-verzióra, amit aztán 1999-ben DVD-re írtak át. Ez a változat azonban még nem volt digitálisan felújítva. Amikor viszont az InterCom piacra dobta a remasterelt kiadást, a jobb kép- és hangminőség kedvéért valahogy az eredeti szinkronba hibák csúsztak. Azóta ezt a verziót játsszák mindenhol.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KARÁCSONY
Karácsony második napja: mit ünneplünk december 26-án?
Szent István vértanú emlékezete, népi hagyományok és nemzetközi érdekességek: december 26. egy gazdag történelemmel és tradíciókkal teli nap.


Amikor a karácsonyi ünnepek idején elérkezünk december 26-hoz, sokan talán csak egy újabb pihenőnapként tekintenek rá. Azonban ez a nap is gazdag hagyományokban és jelentésben, amelyekről érdemes többet megtudni.

Szent István vértanú ünnepe

December 26. a keresztény egyházban Szent István vértanú ünnepe. Szent István volt az első keresztény vértanú, akit a hit hirdetéséért és Jézus istenségének vallásáért köveztek meg Jeruzsálemben. Az ő bátorsága és hite példaértékű a keresztény közösség számára.

Néphagyományok és szokások

A magyar néphagyományban István napja különleges jelentőséggel bír. Régen ezen a napon a fiatal legények és házas férfiak házról házra jártak, köszöntőket mondtak, és termékenységvarázsló énekeket adtak elő, amelyeket regölésnek neveztek. Ezek a szokások a közösség összetartozását erősítették és a jövő évi jó termést hivatottak biztosítani.

Boxing Day és nemzetközi vonatkozások

Az angolszász országokban karácsony második napját Boxing Day-nek hívják. Ezen a napon hagyományosan az ajándékok kibontása és a családi összejövetelek kerülnek előtérbe. Emellett sok helyen hatalmas leárazásokkal indul be az ünnep utáni vásárlási szezon.

A nap jelentősége ma

Manapság december 26. sokak számára a pihenés, a családi együttlét és az ünnepi hangulat meghosszabbításának napja. Legyen szó vallási megemlékezésről, népi hagyományok ápolásáról vagy egyszerűen csak a szeretteinkkel töltött minőségi időről, ez a nap is hozzájárul ahhoz, hogy a karácsonyi időszak teljessé váljon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: