Örülök, mert tudom, hogy mellrákom van
Néhány nap alatt majdnem tízezren osztották meg annak a Németországban élő magyar nőgyógyásznak a Facebook-bejegyzését, akinél tavaly ősszel diagnosztizáltak mellrákot. Magenheim Rita már túl van a műtéten és a kemoterápián, posztjában többek között arról írt, hogy a szűrővizsgálatoknak köszönhetően vették észre időben a daganatot, így jelentősen javultak túlélési esélyei. Magyarországon az érintett nők 40 százaléka jár el szűrésre, de ez az arány a német nők körében sem sokkal magasabb.
Arra is próbálja felhívni a figyelmet, hogy az egészségtelen táplálkozás és az éjszakai munka nagyban növelheti a mellrák kialakulásának kockázatát, ezért jó lenne, ha az orvosok is odafigyelnének ezekre a rizikótényezőkre. Az orvos azzal magyarázza a poszt sikerét, hogy még mindig tabu témának számít a rák, főleg a mellrákról nehéz nyíltan beszélni, mert a betegeknek azt is fel kell dolgozniuk, hogy megváltozhat a nőiességük.
Az előzmények
"Örülök, mert tudom, hogy mellrákom van. Nem, nem őrültem meg. Örülök, mert nagyon hamar elkaptuk a rohadékot. Így 98 százalék esélyem van, hogy meggyógyuljak, hogy felneveljem a gyerekeimet és szép életem legyen. Rákos vagyok, de nem fogok meghalni. Nem most és nem emiatt"
– írta Facebook-posztjában Magenheim Rita, egy Németországban élő nőgyógyász, akinél tavaly ősszel diagnosztizáltak mellrákot. Néhány nap alatt majdnem 10 ezren osztották meg a bejegyzést, és több mint ezer komment érkezett.
Rita családjában több daganatos megbetegedés is előfordult, úgy gondolta, jobb, ha kivizsgáltatja magát. Ehhez képest nőgyógyásza szinte le akarta beszélni a vizsgálatról, mondván, 42 évesen még fiatal ehhez. Németországban 50 éves kortól ajánlott a mellrákszűrésre járni, onnantól kezdve ingyenes. Magyarországon nincs ilyen megkötés, 2002 óta életkortól függetlenül minden nő számára ingyenes, csak beutalóra van szükség hozzá. Ezenfelül a 45 és 65 év közötti nőket kétévente értesítik a soron következő vizsgálatra időpontjáról.
Betegként küzdened kell, ha akarsz valamit
Végül a nőgyógyászát kihagyva ment el a rákszűrő centrumba. Ezt azért tehette meg Rita, mert van egy kiegészítő biztosítása, ami ugyan drágább, mint az állami, de többek között ezzel beutaló nélkül végeztethet el szűrővizsgálatokat. Fél évvel az első vizsgálat után hívták vissza kontrollra, akkor már látszott az elváltozás. Soknak tűnhet a féléves várakozás, Rita szerint az övéhez hasonló esetekben teljesen megszokott. Előbb nem is lehetett volna látni a daganatot a felvételeken, a második ultrahangon is mindössze négy miliméteres volt, ami még orvosi szemmel is nagyon kicsinek számít. “Egy szűrővizsgálat soha nem lesz száz százalékos. Minden módszernek van hátránya, sajnos meg kell nőnie a daganatnak, hogy lássák az orvosok.” Minél kisebb a daganat, annál nehezebb biopsziával mintát venni belőle, ekkora méretnél könnyen előfordulhatott volna, hogy mellé szúrnak, magyarázta Rita.
A vizgálatok után nagyon gyorsan, kevesebb mint két hét alatt meglett a szövettani elemzés eredménye és a diganózis. Azt gondolhatnánk, hogy ez a német egészségügyet dicséri, pedig Rita maga járta ki, hol csinálják meg leghamarabb az elemzést, ehhez 8-10 orvost hívott fel. Ez is azt mutatja, mondta, hogy nem csak a magyar egészségügyben kell a betegeknek megküzdeniük azért, hogy a lehető leggyorsabban ellátáshoz jussanak. “Persze az lenne az ideális, ha mindenhol azt mondanák, hogy holnap gyere, de ilyen a világon sehol sincs.”
Már túl van a műtéten és a kemoterápián. Még messze nem mondhatja magát gyógyultnak, évekig kell kezelésekre járnia és gyógyszert szednie, hogy megakadályozzák a daganat kiújulását. Ezért nevezte írásában rohadéknak a betegségét, mert úgy tekint rá, mint egy ellenségre, ami ellen küzdenie kell.

A korábban nőgyógyászként praktizáló Rita már betegként szembesült azzal, hogy egyre több a fiatalnak mondható mellrákos beteg. Fotó: Magenheim Rita
A magyar nők körében a mellrák a leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés: évente körülbelül 5-6 ezer új beteget diagnosztizálnak, és 2 ezren halnak meg mellrák következtében.
A statisztikák alapján minden 10-12. magyar nőnél kialakul a betegség. Ehhez képest kevesen járnak el szűrővizsgálatokra, pedig a gyógyulás esélye a 80 százalékot is elérheti, ha időben felismerik a betegséget.
Az Eurostat 2015-ös adatai szerint a leginkább veszélyeztetettnek számító 50-69 éves magyar nők 43 százaléka vesz részt a vizsgálatokon, miközben az Egyesült Királyságban, Írországban, Szlovéniában és Finnországban ugyanez az arány meghaladta a 75 százalékot.