JÖVŐ
A Rovatból

„Zombitüzek” és olvadó jégtakaró – a szibériai kánikula a napnál világosabban beszél a klímaváltozásról

Még a teljesen felborult időjárási viszonyokhoz hozzászokott médiafogyasztókat is sokkolta a hír: plusz 38 C fokot mértek Szibériában, amely évszázadok óta a hideg szinonímája volt.

Link másolása

Verhojanszk városa június 20-án hihetetlen rekordot állított fel. A Moszkvától 4800 km-re északkeletre elterülő város, ahol 1885 óta mérik a hőmérsékletet, eddig is világcsúcstartó volt a hőmérséklet-ingadozás terén: a leghidegebb mért hőmérséklet -67,7 celsius fok, a legmelegebb pedig 37,2 celsius fok volt.

Most viszont ez a rekord is megdőlt: 38 fokot mértek.

Dr Tamsin Edwards, a londoni King’s College geofizikai intézetének tanára, klímaszakértő a Guardianben magyarázta el, hogy ez a rendkívüli hőség miként hat bolygónk egészére.

Az északi félteke középső és felső szélességi fokain a sarkvidéki futóáramlás határozza meg az időjárást, amely a hideg sarkvidéki és a déli melegebb áramlatok találkozásából jön létre. Ez a gyors áramlat magasan felettünk nyugatról keletre tereli a hideg és a meleg levegőt, alacsony és magas légnyomást váltogatva. Előfordul azonban, hogy e váltakozás elmarad, és ilyenkor jön egy tartós időjárási jelenség, mint például egy hőhullám.

A klímaváltozás valószínűleg gyakoribbá teheti az időjárás „beragadását”. Az Északi-sarkkör vidéke ugyanis kétszer olyan gyorsan melegszik, mint a globális átlag: ez azt jelenti, hogy csökken az észak-déli kontraszt, ezáltal bizonytalanabb lesz a futóáramlat, és egyes időjárási viszonyok egy helyben maradnak.

A következő kérdés: miért melegszik gyorsabban az Északi-sarkvidék? Mert amikor a tengeri jég és hó megolvad, a tenger és a szárazföld is sötétebb lesz, és ezáltal többet elnyelnek a nap hevéből.

A keletkező hőhullámok egyik közvetlen hatása, hogy egyre több lesz az erdőtűz. Szibériában már most is számos „zombitűz” keletkezett a parázsló tőzeges talajon. Ezek rendkívül szennyezőek a légkörre nézve: több szén-dioxidot bocsátottak ki 18 hónap alatt, mint az elmúlt 16 évben összesen.

Az Északi-sark tengeri jegének jelenlegi alacsony szintje részben szintén a szibériai hőhullámból következik és ez egy ördögi körbe visz. Minél több szén-dioxidot bocsátunk ki, annál jobban melegszik a Föld átlaghőmérséklete, és annál többet veszítünk a tengeri jégből. A tudósok szerint az Arktikumban 2050-re már nem lesz nyaranta jég a tengeren.

Az Északi-sarkkörön tapasztalható hőhullám intő jel Oroszország számára is, ha nem csökkenti a fosszilis fűtőanyagok égetését. Az igazi veszélyt azonban az jelentheti, amit az állandó jégtakaró vagy a tenger alatti fagyott üledékek felolvadásával kiszabaduló metángáz okozhat. A permafrosztban kétszer annyi szén-dioxid van, mint az atmoszférában, és olvadása már elkezdődött.

Az olvadó talaj súlyos károkat okozhat az utakban és az épületekben, mert már nem bírja el a korábbi súlyokat. Közben ott lebeg a lépfene réme is, ha felolvadnak a korábban jégbe fagyott temetkezési helyek.

A permafroszt olvadását okolta egy orosz olajtársaság egy óriás üzemanyagtartály június eleji összeomlásáért is, ami miatt 20 ezer tonna dízelolaj ömlött az Ambarnaja folyóba.

Edwards emlékeztet arra, hogy előzetes számítások szerint

a permafrosztban és a mocsarakban tárolt szénből ebben az évszázadban mintegy 100 milliárd tonna CO2 szabadul fel.

Ezt úgy akadályozhatjuk meg, ha 2050-ig eljutunk a zéró kibocsátásig.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: