JÖVŐ
A Rovatból

Starship: a Mars-rakéta prototípusa újra és újra tűzgolyóként robban fel, de Elon Muskot ez nem zavarja

A SpaceX filozófiája, hogy minden kudarcból tanulnak. Musk biztos benne, hogy öt év múlva már a Marson leszünk.

Link másolása

A Starship, ha elkészül, a világ legerősebb rakétája lesz. Elon Musk reményei szerint forradalmasítja majd az űrutazást, lehetővé téve a Naprendszeren belüli bolygóközi utazásokat, és már akár 2026-ban embereket juttatva el a Marsra.

A rozsdamentes acélból készülő, 118 méter magas, 9 méteres átmőrével rendelkező, újrafelhasználható elemekből álló rakéta fejlesztése akár 2-3 milliárd dollárba is kerülhet.

A rakétarendszer két fokozatból áll, az alsó rész egy 68 méteres hordozórakéta, amely a Super Heavy nevet viseli. 37 darab, folyékony metánnal és oxigénnel üzemelő Raptor hajtómű emeli el földről, 72 MN tolóerőt generálva. A felső rész az 50 méter Starship, amelynek szintén lesz 6 raptor hajtóműve. Ezek közül hármat az űrben uralkodó viszonyokra optimalizálnak, a tolóerejük pedig elegendő lesz ahhoz, hogy a Starship felszálljon akár a Holdról vagy a Marsról is. De használnák interkontinentális utazásokhoz is, 30-40 perc alatt lehetne vele eljutni egyik kontinensről a másikra.

VIDEÓ: így képzelték 2017-ben

A tervek szerint ha a Starship elkészül, képes lesz 100 tonnányi terhet alacsony Föld körüli pályára juttatni, vagy akár 100 embert is elvinni a Marsra, és ezt az utat többször is megteheti majd.

A SpaceX filozófiája: "tesztelés, repülés, kudarc, javítás, ismétlés"

- és ez jól látszik a Starship fejlesztésén is. A cég rendszeresen teszteli a prototípusokat, azt sem bánva, hogy megsemmisülnek, mert a lényeg számukra a folyamatos adatgyűjtés, ami alapján tökéletesíthetik az újabb rakétáikat.

Úgy tűnik Musk örök optimizmusa itt is rányomja a bélyegét mindenre. Igaz, szokása szerint már többször is módosítani volt kénytelen a határidőket. 2019-ben például bejelentette, hogy néhány hónapon belül végrehajtják a nagymagassági teszteket és 2020 elején megindulnak az orbitális repülések. Ehelyett több csúfos kudarc következett az üzemanyagtartályok rossz hegesztése miatt. Tavaly szeptemberben azonban az egyik egy hajtóműs prototípus már 152 méter magasra emelkedett, majd visszaszállt a tesztpályára.

Az SN8 kódjelű rakéta tavaly decemberben pedig három raptor hajtóművel 12,5 kilométeres magasságot ért el, majd a leszálláshoz függőleges helyzetbe manőverezte magát, mielőtt az utolsó pillanatban felrobbant. A kudarc fő oka az volt, hogy a rakéta nem lassított eléggé a tervezett leszállás előtt.

VIDEÓ: az SN8 tesztrepülése

Február 2-án az óriás rakéta útja közel 6 és fél percig tartott. Mintegy 7,5 km magasságot ért el, majd oldalára fordult és elindult lefelé a Texas állambeli Boca Chica tesztállomásra. Másfél kilométeres magasságban azonban, amikor begyújtotta motorjait, hogy visszanyerje függőleges állását, az egyik motor lángra lobbant és a Starship darabokra hullva tűzgolyóként zuhant alá.

„Még dolgoznunk kell a landoláson”

– mondta John Insprucker, a Space X mérnöke a teszt webcastja során, és mindjárt bejelentette, hogy a következő, immár tizedik rozsdamentes acélból készült prototípus már a kilövőállásban van, és még ebben a hónapban felbocsátják.

VIDEÓ: az SN9 tesztrepülése

Úgy tűnik, Muskot semmi sem állíthatja meg. Összetűzésbe került például az amerikai Szövetségi Repülési Hivatallal (FAA), amely a december 9-i kísérletre nem adott engedélyt. Ennek ellenére végrehajtották a tesztrepülést.

Musk tweetjében azt írta, hogyha mindig betartanák a hivatal kilövési előírásait, az emberiség soha nem jutna el a Marsra.

A legutóbbi esetben az FAA az utolsó pillanatban jóváhagyta a tesztet. De egyúttal felszólították a Space X-et, hogy vizsgálja felül biztonsági előírásait. A robbanás után pedig a Repülési Hivatal rögtön bejelentette, hogy vizsgálatot indítanak. A kormányszerv szerint most kell kiküszöbölni a biztonsági kockázatokat, még mielőtt űrhajósokat szállítana a Starship – írta a New York Times.

Bár Musk álma a Mars meghódításáról még távolinak tűnhet, cége, a SpaceX már így is hatalmas utat járt be. Mára a világ rakétaiparának meghatározó szereplőjévé vált. Manapság az ő Falcon 9 típusú rakétáikat veszik igénybe a leggyakrabban, hogy műholdakat Föld körüli pályára juttassanak. Rendszeresen visznek teherszállítmányokat a Nemzetközi Űrállomásra, tavaly kétszer a NASA űrhajósait is vitték. Az idén még több utat terveznek. A Transporter-1-et már két nappal a legutóbbi Starship-teszt előtt fellőtték, amely többek között 10 Starlink internetes műholdat állított Föld körüli pályára.

A Falcon-rakéták részlegesen újrafelhasználhatóak, de Musk célja, hogy a Starship teljes egészében az legyen, és a kereskedelmi repülőgépekéhez hasonló gyakorisággal indítsák.

„Jövünk, Mars!”

- ígéri.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: