Nvidia: világ legértékesebb vállalatainak egyikévé tette az AI, és most 4 billió dolláros céggé nőnének
Az Nvidia piaci kapitalizációja legutóbb (három év után) június 18-án ért történelmi csúcsra, 3,34 billió dollárral, amivel megelőzte az első helyért folyton marakodó Apple-t és az élen a legtöbbet terpeszkedő Microsoftot. A sikert leginkább annak köszönheti, hogy az AI-technológiára szabott IT eszközeit olyan ágazatokban hasznosítják, mint az adatfeldolgozás, a szimuláció, az automatizált elektronikai tervezés, a gyógyszertervezés, a kvantumszámítás és például a generatív AI.
A csoda ugyanakkor három napig tartott: bármiféle alapvető vállalati változásról szóló hír nélkül az Nvidia 430 milliárd dollárt veszített az értékéből, de a teljesítménye így is elképesztő – már ha az AI hosszútávon nem bizonyul tévútnak, vagy túlfújt lufinak. A cég sikerének kulcsa a mesterséges intelligencia rendszerek futtatására optimalizált, magas minőségű hardverek gyártása, és szinte biztos, hogy még többször meg fogja járni a világ tetejét, egészen addig, amíg az AI-ba fektetni akaró tömegek viszonylag kevés helyre tudják tenni a pénzüket.
A cél a 4.000.000.000.000 dollár
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója a nemrég tartott éves közgyűlésen úgy beszélt a tagokhoz, mint egy olyan vállalat vezetője, ami idén végrehajtotta azt a bravúrt, hogy 30 nap alatt 2 billió dolláros értékről 3 billió dollárra növelte az értékét.
Jim Reid, a Deutsche Bank globális közgazdasági és tematikus kutatásokért felelős vezetője a nemrég közzétett jegyzetében rámutatott:
Az Nvidia vezérigazgatója a The Guardian szerint egyértelműen kijelentette: „a 4 billió dollár láthatáron belül van”, és az új, erőteljes chip termékcsoport, a Blackwell hozhatja el, hiszen potenciálisan az Nvidia, sőt, talán „a számítástechnika történelmének legsikeresebb terméke” lehet.
Az Nvidia új zászlóshajója, a Blackwell
A Blackwell termékcsalád 2024 márciusi bevezetése kapcsán az Nvidia nem fukarkodott a nagy szavakkal. Mint írták: ez az új grafikus feldolgozó egység, vagyis GPU-architektúra „a számítástechnika új korszakát nyitja meg”, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy mindenhol valós idejű generatív AI-t építsenek és futtassanak, trillió paraméteres nagy nyelvi modelleken, akár 25-ször kisebb költséggel és energiafogyasztással, mint bármely elődjével.
A Blackwell számítástechnikai platform hat átalakító technológiát tartalmaz a gyorsított számítástechnika számára, amelyek segítenek áttörést elérni az adatfeldolgozás, a mérnöki szimuláció, az elektronikai tervezés automatizálása, a számítógéppel támogatott gyógyszertervezés, a kvantumszámítás és a generatív AI területén. Ezek mind feltörekvő, őrületes befektetéseket megmozgató iparági lehetőségek, amelyekben a gyártott hardverei révén az Nvidia egytől egyig érdekelt. Van még kérdés, hogy miért került a világ tetejére, 2021 után másodszor is, 2024 júniusában?
„A generatív AI korunk meghatározó technológiája, a Blackwell pedig a motor, ami ezt az új ipari forradalmat hajtja. A világ legdinamikusabb vállalataival együttműködve minden iparágban valóra váltjuk az AI ígéretét” – nyilatkozta Huang. És amikor a legdinamikusabb vállalatokról beszél, az Nvidia olyan partnereire céloz, mint az Amazon Web Services, a Dell Technologies, a Google, a Meta, a Microsoft, az OpenAI, az Oracle, a Tesla vagy az xAI.
Az AI elhozta a számítástechnikai aranylázat
Az Nvidia döbbenetesen sokat értékesít az utóbbi időben. Az évek óta tartó kapacitásbővítő beruházások ellenére továbbra is gyorsabban adja el csúcskategóriás chipjeit, mint amilyen gyorsan gyártani tudja őket. A mesterséges intelligencia-kutatásba történő befektetések hatalmas része a laboratóriumokból egyenesen az Nvidia kasszájába áramlik, és az olyan vállalatok, mint a Meta, sokmilliárd dollárt költenek több százezer Nvidia GPU beszerzésére. És ez csak egy vállalat a rengetegből, ami ennek a vállalatnak az eszközeit használja.
A cég kiugró sikerének titka mögött állhat egy prózaibb ok is, az, hogy a magán AI-kutató laboratóriumok, amilyen az OpenAI (ChatGPT) és az Anthropic (Claude chatbot), nem kereskednek a nyilvános értékpapírpiacokon. Mivel ezek a cégek a felfutó AI technológiákra szívesen fogadó befektetők számára nehezen hozzáférhetők, inkább olyan, az AI-technológiához kapcsolódó cégek bárhol a világon vásárolható részvényeire csapnak le, mint amilyen az Nvidia, a Google vagy a Microsoft.
Alvin Nguyen, a Forrester vezető elemzője szerint legfeljebb a generatív AI piac összeomlása akadályozhatná meg az Nvidiát abban, hogy elérje a 4 billió dolláros összértéket, de az még kérdés, hogy ezt elsőként fogja megtenni, vagy az élbolyban lévő versenytársait fogja követni.
De mégis, mi állhat a hirtelen árfolyamcsökkenés mögött?
Az Nvidia elképesztő növekedése és a piacra gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen: az elmúlt öt évben 3000 százalékkal drágultak a részvényei, ami miatt szükségszerű is, hogy az értékpapírok hajlamosak a hirtelen, váratlan negatív váltásokra – állapítja meg a Yahoo Finance elemzése.
Sok pénzpiaci szakértő úgy véli, a részvényesek a világcsúcs láttán profitot realizáltak, vagyis részben vagy egészben eladták az Nvidia részvényeiket. Mások szerint viszont új versenytársak jelentek meg az Nvidia által szinte egyedül uralt piaci szegmensben, és ez a vállalat számára duplán rossz hír, hiszen nem elég, hogy rövid távon értékvesztést szenvedett el, aligha számíthat rá, hogy a következő öt évben domináns szereplő marad. Mindkettő jogos felvetés, de egyben megerősíti a fentebb írt nézetet is: azt, hogy az Nvidia részvényei hajlamosak az éles elmozdulásokra. A chipgyártó Micron (MU) is hasonló elvárásokkal nézett szembe, amikor nemrég üzleti jelentést tett közzé, és a részvénye bezuhant valamelyest, hiszen a beszámoló nem felelt meg az AI kereslethez kötődő őrült elvárásoknak.
Ugyanakkor a Stock Titan frissülő világranglistája szerint (és ennek a cikknek a születésekor) az Nvidia a csúcs után elszenvedett visszaesésből visszakapaszkodva újra hárombillió dollár feletti értékkel rendelkezik, de ezzel már „csak” a dobogó alsó fokán áll, a Microsoft (3,39 billió dollár) és az Apple (3,32 billió dollár) mögött.
Amennyiben az OpenAI következő nagy modellje, a GPT-5 és a többi új AI meghökkentően sikeres lenne, akkor az pozitív hatást gyakorol a részvényárfolyamra: az Nvidia továbbra is lendületben marad, és 2025-ben elérheti a négybillió dollárt – véli Nguyen. De ha az AI modellek alulmúlják a várt teljesítményt, akkor azt várhatóan megsínylik az értékpapírok, lévén ez a technológia a vállalat zászlóshajója. Hasonló lenne a helyzet, ha egy technológiai áttörés azt eredményezné, hogy kevesebb számítási teljesítményre lesz szükség a modellek betanításához, de akkor is gyengülhet az összérték, ha a vállalkozások és a fogyasztók érdeklődése valamiért csökkene a generatív AI-eszközök iránt (ami nem túl valószínű).
Az Nvidia jövője és versenyképessége
Ben Reitzes, a Melius Research technológiai kutatásvezetője a CNBC-nek nyilatkozva azt mondta, szerinte az Nvidia a „full stack” megközelítéssel – ami hardver- és szoftver-értékesítést egyaránt magában foglal, kulcsfontosságú előnyre tett szert, persze a mesterséges intelligencia területén. Az Nvidia olyan számítógépes nyelvet és ökoszisztémát épített, ami lehetővé teszi az AI monetizálását, és ebből behozhatatlannak tűnő előnye származik. Reitzes felhívta rá a figyelmet:
Az Nvidia éves innovációs ciklusaiban újabb és újabb termékek jelennek meg a piacon, ami lehetővé teszi a fejlesztők és ügyfelek számára, hogy előre tervezzenek és költségvetést társítsanak az újdonságokhoz. Ez az innovációs tempó azt eredményezi, hogy az Nvidia lépéselőnybe kerül a versenytársakkal szemben, és ez a Melius Research előrejelzései szerint a következő három évben 270 milliárd dolláros profitot hozhat, ami óriási hozamokkal kecsegteti a részvényeseket.
A cég az AI forradalom kellős középpontjába kormányozta magát és óriásira nőtt, önállóan is generálva a mesterséges intelligenciába vetett hitet és a világszerte ráfordított sokbillió dollárt. Bár hatalmas elvárásokkal néz szembe, az Nvidia erőteljes innovációs üteme és piacvezető pozíciója stabil alapot nyújt a jövőbeli növekedéshez, így a részvényei várhatóan vonzóak maradnak – azoknak a befektetők legalábbis, akik mindenképpen kérnek egy szeletet az AI boomból. És, most őszintén: van olyan, aki nem kérne, ha mostanában lenne befektethető pénze?
Jim Reid szerint az alacsony termelékenység, a csökkenő munkaképes korú népesség és a növekvő államadósságok világában a mesterséges intelligencia gazdasági ígérete tényleg nagyon üdvözítő. „Ha az AI a negyedik ipari forradalom katalizátora, akkor az nagyon jó hír, de ha nem, akkor a piacoknak végső soron nagy problémákat fog okozni”, szóval több forog kockán annál, hogy az Nvidia vajon megnyeri-e a négybillió dolláros értékig tartó versenyt.