JÖVŐ
A Rovatból

Mesterséges intelligenciával készített mesekönyvet, halálos fenyegetéseket kapott

A 28 éves Ammaar Reshit az Amazonra tette fel az alkotást, de a meseírók fellázadtak ellene. Vannak, akik attól félnek, hogy a gépek elveszik a munkájukat, mások azt mondják, silány utánzatok áraszthatják el a piacot.

Link másolása

Ammaar Reshit kezdetben csak barátja kisfiának akart kedveskedni egy mesekönyvvel. Mivel szoftvermérnökként dolgozik, kézenfekvőnek tűnt számára, hogy a generatív mesterséges intelligenciát hívja segítségül.

Először a ChatGPT-t használta, hogy mesét írjon egy technológia világára kíváncsi kislányról, Alice-ról és az őt segítő Sziporka nevű robotról. Aztán a MidJourney AI-alkalmazást vetette be, hogy képekben is megjeleníthesse a történetet. Csupán néhány kulcsszót adott meg: „fiatal lány”, „kék szemek”, „egyszerű ruha”, „izgatott”, „kíváncsi”. A mesterséges intelligencia többféle megoldással is előrukkolt, ezek közül egyesek inkább egy horrorfilmbe illettek volna, de Ammaar nem adta fel.

Órákat töltött el azzal, hogy a Midjourney-nek adott utasításokat pontosítsa, és több száz illusztrációt vetett el, mire kiválasztotta a könyvet kitöltő 13-at.

Miután elkészült, feltöltötte munkáját az Amazon oldalára, a Kindle-re, és december 4-én, alig 72 órával az ötlet megszületése után Alice és Sziporka története nyilvánossá vált.

Amikor Reshi az Instagramon bejelentette, hogy milyen könyvet alkotott, már a szélesebb baráti kör is érdeklődni kezdett iránta. Rövid idő alatt 70 példányt adott el belőle, és legalább 40-et ajándékba küldött. Többen is bátorították, hogy másokhoz is juttassa el a mesét. Amikor azonban a Twitteren is posztolta a hírt, támadások kereszttüzébe került.

Bírálói között jócskán akadtak gyerekkönyv-szerzők és illusztrátorok, akik azzal vádolták, hogy az emberi kreativitást akarja automatizálni.

Anuna Ruper írónő elmondása szerint gyomorgörcsöt kapott, amikor meglátta Reshi tweetjét.

„Arra gondoltam, hogy tényleg ilyen könnyű megalkotni valamit, amibe a szívem-lelkem beleteszem?” – tette fel a költői kérdést a Buzzfeed beszámolója szerint.

Mások azon aggodalmaskodtak, hogy a történeteket kitaláló mesterséges intelligenciák gyenge meséket, olcsó utánzatokat hoznak majd létre. Volt, aki azzal érvelt, hogy a mélytanuló mesterséges intelligenciák tulajdonképpen mások munkáiból építkeznek.

„A művészeket gyakran alulfizetik, most pedig egyszerűen ellopják a munkájukat” – állítja Josie Dom író, aki szerint az Alice és Sziporka története sablonos, lapos és unalmas, és ez a természetes következménye annak, hogy egy számítógépes program gyártotta. „Az olvasók megérdemlik a gazdag, képzeletet megindító történeteket, és ez különösen igaz a gyermekmesékre, mert nemcsak szórakoztatnak, hanem nevelnek is” – mondta.

Ammaar Reshit szerint a megélhetésüket féltő írók és illusztrátorok aggodalma jogos, azonban egészen durva reakciókat, például halálos fenyegetéseket is kapott.

Ezek után úgy gondolja, hogy az olyan platformoknak, mint az OpenAI, nyilvánosságra kellene hozniuk, hogy modelljeiket milyen adatokon képzik ki, és ezáltal tiszta vizet kellene önteniük a pohárba azzal kapcsolatban, megsértik-e a szerzői jogokat. Szerinte ezeknek a platformoknak együtt kell dolgozniuk a mesterséges intelligencia-forradalom által érintett művészekkel.

Arra a kérdésre, hogy lesz-e második része az Alice és Sziporkának, nem tudott biztos választ adni. Azt mondta, egyelőre szeretne többet megtudni a számítógépes művészetről, és arról, hogy miként lehet alkalmazni úgy, hogy közben megvédjék az igazi művészeket is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: