JÖVŐ
A Rovatból

Megvalósulhat-e még az idén Elon Musk humanoid robot-terve?

Musk már erre az évre egy olyan robot bemutatását ígérte, amely egyedi személyiséggel rendelkezik, és képes kiváltani az embereket különböző veszélyes vagy unalmas feladatok elvégzésénél.

Link másolása

Szenzációs bejelentést tett a Tesla milliárdos tulajdonosa 2021 augusztusában: Elon Musk közölte, hogy cége egy olyan szóbeli parancsnokkal irányítható emberszabású robotot fejleszt ki, amelynek célja megszüntetni az ember által végzendő „veszélyes, ismétlődő, unalmas feladatokat”, és amely hosszú távon munkaerő-problémákat is megoldhat bizonyos területeken. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy a prototípust már 2022-ben bemutatják.

Egy decemberi interjúban Musk már arról beszélt, hogy a robotnak olyan egyedi személyisége lehet, amivel az ember igazi társává válhat.

Vajon mennyire van közel a világ leggazdagabb emberének legújabb terve a megvalósuláshoz? – teszi fel a kérdést a New Scientist.

Tény, hogy az elektromos autókra szakosodott Tesla óriási tempóban fejlődik 2003-as alapítása óta. Értéke ma már eléri az 1 trillió dollárt, legalább félmillió gépkocsit adtak el szerte a világon, és egy több mint 2000 töltőállomásból álló globális hálózatot hoztak létre számukra. De a cég történetében voltak azért kudarcok és késések is.

Musk megígérte például, hogy 2020-ra egymillió önvezető taxit küld az utakra. Már előzőleg is régóta hirdette, hogy hamarosan megjelennek teljesen autonóm autói. 2020-ra tervezte a Tesla teherautók, majd 2021-re a Cybertruck gyártásának beindítását. Egyik sem valósult meg határidőre. Musk elismerte, hogy nem erős oldala az időérzék, de továbbra is azt hangoztatja, hogy mindezek előbb vagy utóbb megvalósulnak.

A Tesla Bot, amelyet a cégen belül Optimusként emlegetnek, Musk augusztusi prezentációja szerint 173 centiméter magas lesz, 57 kilós, és 20 kilónyi terhet tud majd cipelni.

A milliárdos szerint a Tesla önvezető autóinak technológiáját is használhatják a humanoid robotokban, ami nagy előnyt jelent számukra. „A Tesla valójában a világ legnagyobb robotcége, mert autóik olyanok, mint félig érző, kerekes robotok. Szinte csak emberi formát kell adnunk nekik” – fogalmazott Musk.

Ogata Tecuja, a tokiói Vaszeda egyetem intelligens dinamika laboratóriumának vezetője szerint a terv megvalósulásához még sokat kell fejlődnie a Teslának. Nemcsak a mesterséges intelligenciával lehetnek problémáik, amelyben pedig Muskéknak nagy tapasztalatuk van, hanem a hardverekkel is, mert az emberszabású robotok sokkal összetettebbek, mint a kocsik.

„Nagyon nehéz kifejleszteni olyan robotkezeket, amelyek képesek ugyanazokat a feladatokat elvégezni, mint az emberi kéz. Ugyancsak komoly problémát jelent azokat az érzékeléseket reprodukálni, amelyek lehetővé teszik az érintés visszajelzését”

– hangsúlyozta a japán professzor.

Zhongyu Li, a Berkeley egyetem kutatója is túlzottnak tartja a Musk által közölt határidőt. Szerinte a Tesla célja a prototípus mielőbbi bemutatása, de a gyártással és a forgalmazással gondok lehetnek, mert nem egyszerű bevezetni a humanoid robotokat a mindennapi életbe. Ehhez ugyanis megbízható hardverre, egy rendkívül erős ellenőrző algoritmusra van szükség, amely megelőzheti a robot esését, segíti a felállását, érzékeli és kikerüli az akadályokat. Mindezek kifejlesztésére évekre van szükség – mondta Zhongy Li.

Mások szerint a technológia megvalósítható, de nem az olyan karcsú formában, ahogyan azt Musk ígéri. Florian Richter a San Diegó-i egyetemről a Boston Dynamics Atlas robotját hozza példának, amely tud futni, ugrani, és számos feladat ellátására képes, de masszív teste van, és egy nagy hátizsákszerű akkumulátorcsomagja.

Richter úgy véli, hogy egy hardveres prototípus megszülethet egy éven belül, de korántsem lesz olyan erős és hatékony, mint azt szeretnék. Valószínűleg könnyedén jár majd sima felületeken, de sok más, emberi szintű tevékenységhez, például ahhoz, fogjon a kezével, még több éves kutatás és számos innováció szükséges.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: