JÖVŐ
A Rovatból

„Hogyan éljük ezt túl?” - Sokkal hamarabb létrejöhet az embernél is okosabb mesterséges intelligencia, mint eddig gondolták

A világon immár kétféle intelligencia létezik: az állati agy és a neurális hálózat. Vannak, akik szerint utóbbi az intelligencia új és jobb formája, ami aggasztó kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban.

Link másolása

Forradalmi hatása szempontjából az első iPhone megjelenéséhez hasonlította Demis Hassabis, a Google tulajdonában álló DeepMind vezetője az általános mesterséges intelligencia (artificial general intelligence, AGI) megjelenését, ami szerinte akár 10 éven belül megtörténhet. És ezzel még valószínűleg alá is becsülte a várható következményeket.

Az ilyen szintű mesterséges intelligencia már képes lesz minden olyan szellemi feladatot végrehajtani, amire egy ember képes, sőt, jó eséllyel felül is múlja majd az emberek képességeit.

Korábban ennek a szintnek az elérését évtizedekre tették a kutatók. A ChatGPT megjelenésével azonban minden gyorsulni kezdett. A márciusban megjelent GPT-4-ről a Microsoft kutatói már azt mondták, hogy túllép azokon a kereteken, amelyekre kiképezték. Miközben meggyőzőek a nyelvi képességei, „az általános mesterséges intelligencia szikráit mutatja”.

A közelmúltig a Google-nél dolgozó Geoffrey Hinton, aki a mélytanulással kapcsolatos munkájáért 2018-ban megkapta a világ egyik legrangosabb számítástechnikai díját, a Turing-díjat, nemrég azt mondta, komolyan félni kezdett a következményektől.

„Hirtelen megváltozott a véleményem arról, vajon ezek a dolgok intelligensebbek lesznek-e nálunk. Azt hiszem, már most nagyon közel állnak hozzá, és a jövőben sokkal intelligensebbek lesznek, mint mi. Hogyan éljük ezt túl?” - tette fel a kérdést az MIT lapjában.

Hinton úgy gondolja, hogy a világon immár kétféle intelligencia létezik: az állati agy és a neurális hálózat. „Ez az intelligencia teljesen más formája. Az intelligencia új és jobb formája”

– mondja.

Ennek bizonyítására két példát is felhoz.

„Ha mi tanulunk valamit, és át akarjuk adni ezt a tudást valaki másnak, akkor nem küldhetünk el neki egy példányt a saját tudásunkból. De lehet tízezer neurális hálózatom, mindegyik rendelkezhet saját tapasztalatokkal, és mindegyik egy szempillantás alatt megoszthatja a többivel a tanultakat. Ez óriási különbség. Mintha tízezren lennénk, és amint egy ember megtanul valamit, mindannyian tudjuk.”

Emellett szerinte az is a neurális hálózatok fölényét bizonyítja, hogy az emberi agynál jóval kevesebb kapcsolattal is fantasztikus dolgokra képesek.

„Agyunkban 100 billió kapcsolat van” – mondja Hinton. „A nagy nyelvi modellekben félbillió, legfeljebb egybillió van. A GPT-4 azonban százszor többet tud, mint bármelyik ember. Tehát talán valójában sokkal jobb tanulási algoritmusa van, mint nekünk.”

Hinton attól tart, hogy ezt a páratlan erőt és az általa nyújtott hatalmat egyes emberek arra használják majd fel, hogy választásokat, vagy épp háborúkat nyerjenek meg.

Yann LeCun, a Meta vezető mesterséges intelligencia-tudósa nem osztja Hinton félelmeit.

„Nem kérdés, hogy a gépek a jövőben okosabbak lesznek az embereknél” – mondja. „De az intelligens gépek az emberiség új reneszánszát, a megvilágosodás új korszakát nyitják meg.”

Szerinte abból, hogy valami okosabb nálunk, még nem következik, hogy uralni akar bennünket, vagy az elpusztításunkra tör.

A Stanford Egyetem áprilisi felmérésén mindenesetre az informatikusok és mesterséges intelligencia kutatók 56 százaléka úgy gondolta, hogy az AGI már valóság. A válaszadók 58 százaléka szerint aggódnunk kell miatta, 36 százalékuk pedig úgy vélte, nukleáris katasztrófához vezethet a létrehozása.

A Politico hasábjain pedig már egyenesen egy új Manhattan-tervet sürgetnek.

Azt írják, nyolc évtizeddel az atombomba kifejlesztésére irányuló példátlan erőfeszítés után ideje lenne egy új, hasonló méretű kormányzati projektet indítani. Csak ennek nem a korábban elképzelhetetlen pusztítás létrehozása, hanem épp ellenkezőleg, a pusztítás megelőzése lenne a célja.

Melanie Mitchellt, a Santa Fe-i egyetem professzora ugyanakkor eltúlzottnak érzi ezeket az aggodalmakat. A New Scientist kérdésére arról beszélt, jelenleg még azt sem tudjuk mérni, ténylegesen mennyire intelligensek a gépeink, mert nem rendelkezünk olyan egyértelmű teszttel, amivel megválaszolhatnánk ezt a kérdést.

Nemrégiben volt egy kísérlet, amelynek során a GPT-4-nek sikerült átmennie az Egyesült Államokban a jogi szakvizsgán. De ez vajon azt jelenti, hogy olyan intelligens ez a mesterséges intelligencia, mint egy jogász? Aligha.

Mitchell szerint a nagy nyelvi modelleket (LLM) igen nagy számú szöveges példákon képzik ki, ezáltal nagyon összetett asszociációkat tanulnak meg a különböző mondatokból, hogy egy szövegösszefüggésben kitalálják a soron következő szavakat.

De a neurális hálózatok és műveleteik komplexitása miatt nehéz megállapítani, hogy mi az, amit ténylegesen megtanultak.

Egy nyelvi modell képességeit alapvetően háromféle módon mérhetjük fel. Az egyik, hogy beszélünk hozzá, kérdéseket teszünk fel és figyeljük a reakcióit. Ez olyan, mint a Turing-teszt, amelynek alapkérdése: emberinek látszik-e ez a gép?

A másik módszer, hogy két mondatpárt adunk az AI-nek: az egyikben az első mondatból logikusan következik a második, míg a másikban a két mondat között nincsen logikai összefüggés. Az LLM-rendszerek általában nagyon jól tudják, hogy mely mondatok állnak egymással logikai kapcsolatban. De az is előfordul, hogy tévednek, mert nem úgy értik a mondatokat, ahogyan azt emberek értik, csak kifinomult statisztikai asszociációkat használnak.

Végül meg lehet vizsgálni magát a neurális hálózatot, megérteni azokat a mechanizmusokat, amelyekkel a gép megoldja a problémákat. De ez rendkívül nehéz, sőt, egyelőre szinte lehetetlen. A kutatók számára ezek inkább fekete dobozok, amikbe ténylegesen nem látnak be.

Megtévesztő lehet, hogy az LLM-ek ma már milyen sokféle feladatot képesek megoldani. Ha kell, számítógépes kódot írnak, matematikai számításokat végeznek, történeteket alkotnak, vagy regényhősök motivációit elemzik. Olyan látszatot keltenek, mintha képesek lennének bizonyos értelemben megérteni a világot, csupán azzal, hogy ember gyártotta szövegek tömkelegén edződtek.

A kérdés, hogy csinálnak-e valamit, ami olyan, mint az emberi gondolkodás? Vagy csupán a szofisztikált statisztikai asszociációkat használják? Mi lehet-e „felszínre törő viselkedések” mögött?

Mitchell szerint az intelligenciának számos megnyilvánulási formája van. Az emberi intelligencia egészen más, mint például egy polipé, és más, mint egy generatív AI-é. Vannak, akik a „különböző intelligenciák” kifejezést használják, a kérdés, hogy miként jellemezzük őket, vannak-e közös vonásaik, vagy teljesen különböznek-e egymástól?

„Mi nemcsak nyelvi értést akarunk, hanem vizuálisát is, valamint azt is, hogy megértsünk egy adott helyzetet és helyesen cselekedjünk egy adott helyzetben”.

Az emberi intelligencia nagy része motivációinkra épül, azokat a célokat kell elérnünk, amelyeket az evolúció kitűzött számunkra. Ha a rendszernek nincsenek motívációi, nincsenek saját céljai, lehet, hogy nem is tudja elérni azt a fajta intelligenciát, amellyel mi rendelkezünk – véli a professzornő.

Az olyan nyelvi modelleknek, mint a GPT-4, ráadásul nincsen hosszú távú memóriájuk, nem gyűjtik össze a korábbi beszélgetéseket, tehát bizonyos értelemben nem törődnek azzal, hogy a múltban mit mondtak.

Ami a nyelvi modellek mindennapi használatát illeti az amerikai kutatónak meggyőződése, hogy alkalmazásukkal mi magunk produktívabbakká válhatunk.

Hogy hová fejlődhetnek, azt szerinte nehéz megjósolni. Lehet, hogy felváltják az ügyvédeket, vagy segíthetik az orvosokat a diagnózis felállításában és a gyógyításban. De egyelőre számos korlátjuk van, jelenleg az LLM-ek nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy megkülönböztessék az igazat a hamistól. Ez pedig alapvető probléma.

Mitchell az AI-kutatások moratóriumára való felhívás kapcsán elismerte, hogy a technológia gyakran gyorsabban fejlődik, mint a szabályozás. Szerinte ezek a rendszerek lehetnek veszélyesek, terjeszthetnek előítéleteket, álhíreket, de nem hiszi, hogy a kutatások szüneteltetése lenne a helyes út. Szerinte inkább arra kellene figyelni, hogy milyen adatokkal képzik ki a mesterséges intelligenciákat. És nem lenne szabad hagyni, hogy az olyan cégek, mint az OpenAI azt mondhassák: bízzanak bennünk, tudjuk, mit csinálunk, de nem mutatjuk meg, nehogy a versenytársak belelássanak.

Míg a GPT-3-nál például még belenézhettek a kutatók a kiképző adatbankba, a GPT-4-nél már nincs ehhez hozzáférésük. Az OpenAI azt mondja, hogy mivel ez kereskedelmi termék, nem akarják előnyhöz juttatni a konkurenciát. Így viszont lehetetlen kutatni.

Az igazi potenciális veszély az emberi felhasználásban rejlik, ezért az emberek számára kell szabályokat előírni. Megértésükben pedig a tudományra kell támaszkodnunk, nem szabad, hogy ezek a rendszerek teljes egészében profitorientált nagyvállalkozások kezében legyenek

- mondja Mitchell.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk