JÖVŐ
A Rovatból

Először sikerült megfigyelni, hogy kardszárnyú delfinek együttes erővel vadásznak le kék bálnákat

Kiderült, hogy csapatostul támadnak, mint a farkasok, és a nőstények végzik el a piszkos munka nagy részét.
Címkép: NOAA/Unsplash - szmo.hu
2022. január 28.


Link másolása

Most először sikerült rögzíteni azt, hogy kardszárnyú delfinek brutális támadásokban ölik meg a világ legnagyobb állatát, a kék bálnát - írja a Guardian.

Az orkák híresek a rendkívül speciális vadászati technikáikról, amelyeket generációkon át örökölnek. A halakat például egyetlen farokcsapással meg tudják ölni, de a súlyos oroszlánfókákat is képesek a partról magukkal rántani a vízbe. Most azonban sikerült bizonyítékot szerezni arra is, hogy már a kék bálnákra is sikerrel vadásznak, nem is akárhogyan.

A Marine Mammal Science című folyóiratban megjelent beszámoló szerint csapatostul támadnak a bálnákra, méghozzá a nőstények vezetésével. Három különböző támadást dokumentáltak Ausztrália partjainál, a Bremer-öbölnél. Az első, 2019. márciusi vadászatban legalább 12 orka vett részt nyolc felnőtt nőstény és egy hím vezetésével, míg a fiatalabbak csak figyeltek.

Az áldozat egy egészséges, 18-22 méteres kék bálna volt, amelyről már a nagy bőrdarabokat és a zsírt is leszedték az orkák, a hátúszó nagy részét pedig leharapták, mire a megfigyelők a közelbe értek. Egy órányi brutális küzdelem után három nőstény együttes erővel az oldalára fordították a bálnát, majd a víz alá lökték, míg ketten a fejére támadtak. Eközben egy másik beúszott a bálna szájába és elkezdte enni a tápanyagdús nyelvét.

A következő hat órában további 50 kardszárnyú delfin csatlakozott a csapathoz, de legalább 200 barna vészmadár, több mint 20 viharfecske és legalább egy albatrosz is részt vett a lakmározásban. Több tucat madár pedig még napokig jóllakott a maradékból.

A következő támadás néhány héttel később történt egy 10-12 méteres kék bálnaborjú ellen. Ekkor 25 orka vadászott kb. 25 mérföldre az első támadástól. A megfigyelők itt is azt látták, hogy miután az orkák leterítették a bálnaborjút, az egyik felnőtt nőstény a szájába dugta a fejét, hogy megegye a nyelvét. A következő három és fél órában mintegy 50 kardszárnyú delfin evett a tetemből úgy, hogy

nagy húsdarabokat szakítottak ki belőle, majd a felszínre hozva darabokra tépték és elosztották egymás között. A kutatók szerint nem volt nyoma agressziónak vagy őrült táplálkozásnak.

A harmadik támadás áldozata egy 12-14 méter hosszú egyéves kék bálna volt, amelyet 15 mérföldön keresztül, 90 percig üldözött az orkacsapat. A megfigyelők szerint ekkor is ugyanazt a stratégiát alkalmazták, mint az előbbi két alkalommal: felsorakoztak egymás mellé, majd együttes erővel felborították és a vízbe lökték, miközben folyamatosan támadták. Ezúttal is főként nőstények vettek részt a vadászatban, és legalább 50 orka táplálkozott a megölt bálnából.

A támadások dokumentációja azért fontos, mert bár korábban is érkeztek hírek arról, hogy ezek a csúcsragadozók üldözik a kék bálnákat, de bizonyíték nemigen akadt arra, hogy meg is támadák őket.

Most azonban bebizonyosodott, hogy immár a világ legnagyobb élőlényére is vadásznak a gyilkos bálnák a farkasfalkákhoz hasonlóan. Így már a jelenlegi tudásunk szerint a kifejlett hosszúszárnyú (vagy púpos) bálna az egyetlen bálnafaj, amelyet még nem szemeltek ki áldozatuknak.

A bálnavadászat megfigyelése során az is egyértelművé vált, hogy a kardszárnyú delfineknél matriarchátus jellemző, vagyis a legidősebb nőstény vezeti a csapatot, és a vadászatban is jórészt nőstények vesznek részt annak ellenére, hogy azok körülbelül 20 százalékkal kisebbek a hímeknél. Erre az lehet a magyarázat, hogy a nőstényeknek gyakrabban és többet kell táplálkozniuk, hogy tudják táplálni a borjaikat.

A kutatók szerint az orkák valószínűleg korábban is vadásztak már kék bálnára, de mivel e faj populációja a halászat miatt nagyon lecsökkent az elmúlt években, kevesebb esélyük volt erre. Úgy vélik, talán most kezdjük látni, hogy milyen volt a normál óceáni ökoszisztéma, mielőtt elkezdtük kihalászni a nagyobb bálnák többségét.

Ezek a felfedezések fontosak ahhoz, hogy megértsük, hogyan alakítják a kardszárnyú delfinek a tengeri közösségeket, és azt is milyen hatással lehetnek a hosszú ideig tartó bálnavadászat után gyarapodó kék bálna populációra. Becslések szerint 300 ezer kék bálna élt az óceánokban, mielőtt elkezdtek rájuk vadászni, most pedig csupán 15-20 ezer egyed van belőlük, de számuk szerencsére növekszik.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: