JÖVŐ
A Rovatból

Elon Musk nem csak párbajra hívta Putyint, műholdjaival már előtte kesztyűt dobott az orosz elnök arcába

Musk lehetővé tette, hogy az ukránok használják a Starlink rendszerét, így a háború képeit akkor is eljuttathatják majd a világnak, ha elvágják őket az internettől.

Link másolása

„Benne vagy ebben a harcban?” - kérdezte Elon Musk Vlagyimir Putyintól, miután egy az egy elleni párbajra hívta ki az orosz elnököt a Twitteren.

Azt nem tudni, hogy a khívás eljutott-e Putyinig, de arról egész biztosan tudnak a Kremlben, hogy a világ leggazdagabb emberének Starlink nevű vállalkozása már beszállt a küzdelembe, méghozzá Ukrajna oldalán.

„Miközben Ön a Mars gyarmatosítására törekszik, Oroszország megpróbálja elfoglalni Ukrajnát! Amíg a rakétái sikeresen landolnak az űrből, az orosz rakéták ukrán civileket ölnek” - írta február 26-án Mihajlo Fedorov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese Elon Musknak, majd azt kérte, hogy országa kaphasson Starlink-vevőállomásokat, és Musk azonnal igent mondott.

A Starlink műholdakon keresztül biztosít internetes kommunikációt, ha elkészül, akkor lefedi majd az egész bolygót. Jelenleg nagyjából 2000 műhold van már fenn, és ezzel máris Muské a világ legnagyobb műholdhálózata.

Ukrajnában az internet, és főként a közösségi platformok nagyon fontosak a háború szempontjából. Így tud kommunikálni velük Volodimir Zelenszkij, aki szinte naponta tart lelkesítő beszédeket. És így mutatják meg az orosz hadsereg által okozott emberi szenvedést a világnak. Egy-egy rakétatámadás vagy bombázás után már néhány perccel fent vannak a neten a romokról, túlélőkről és áldozatokról készült fotók és videók. Még a hetek óta körbevett, világtól elvágott nagyvárosokból, Mariupolból és Harkivból is időről-időre érkeznek sokkoló képek, megrázó felvételek, vagy épp kétségbeesett segélykérések.

Bár az oroszoknak nagyon jól jönne, nincs könnyű dolguk, amikor Ukrajnát megpróbálják elvágni az internettől. A legtöbb településen üvegszálas hálózatok, mobilhálózatok és különböző műholdas internetszolgáltatások is elérhetőek. Mivel az ország évek óta szembe kell, hogy nézzen orosz kibertámadásokkal, a hálózatot a lehető legellenállóbbá kellett tenni a támadásokkal szemben.

Ugyanakkor az infrastruktúra megsemmisítésére irányuló orosz erőfeszítések előbb-utóbb célt érhetnek, és az áramszolgáltatás megszakításával, valamint a távközlési központok, mobil adótornyok megsemmisítésével elvághatnak településeket az internettől.

A NetBlocks nevű, londoni székhelyű, az internetkimaradásokat világszerte nyomon követő szervezet szerint Dél-Ukrajna több nagyvárosában, köztük Herszonban és Mariupolban máris súlyos internet-kimaradások voltak az infrastruktúra és az áramellátás elleni támadások miatt.

Más területeken, például Harkivban és Kijevben azért szakadt meg hosszabb-rövidebb időre az internetkapcsolat, mert az orosz csapatok kibertámadásokat indítottak Ukrajnában.

A Starlink rendszere viszonylag egyszerűen működik. Az antenna (terminál) automatikusan csatlakozik a legközelebbi Starlink műholdhoz, ami ezután egy földi állomásra továbbítja a jelet. Ezeknek viszonylag közel kell lenniük, de szerencsére egy épp az Ukrajnával szomszédos Lengyelországban található. Bár a műholdas internetszolgáltatásoknál általában probléma a késleltetés, a Starlink műholdak alacsony Föld körüli pályán működnek, így a késleltetés ezredmásodpercekben, nem pedig másodpercekben mérhető.

Oleg Kutkov, akinek már volt terminálja, csak épp nem tudta használni, mert Ukrajna területén a szolgáltatás eddig nem volt elérhető, azt mondja, mindössze 10 másodpercet vett igénybe a csatlakozás, és elérte a 200 Mbps sebességet. A felhasználást ugyanakkor háborús körülmények között nehezíti, hogy a termináloknak tiszta rálátásra van szükségük az égboltra.

Alp Toker, a NetBlocks szakértője szerint a Starlink ezzel együtt is nagyon hasznos lehet például újságírók vagy ellenálló csoportok számára azzal, hogy személyes hotspotot hoz létre az eszköz közelében tartózkodó embereknek. A segítségével akkor is eljuttathatják információikat a nagyvilágnak, ha egyébként áramszünet van, és a hagyományos internetszolgáltatás már megszűnt.

„Még ha csak néhány kiválasztott is juthat hozzá ezekhez az eszközökhöz, az is sokkal jobb, mint az információ teljes hiánya" -

mondta a BBC-nek.

Ugyanakkor a projektnek több komoly kihívással is meg kell küzdenie Ukrajnában. Először is a vevőegységeket el kell juttatni azokra a helyekre, ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Ez Kijevbe most még gond nélkül lehetséges, de az olyan körbezárt városokba, mint Mariupol és Harkiv, egyáltalán nem könnyű feladat.

Másodszor megvan az esélye, hogy az oroszok bemérik a Starlink-terminálok helyét, és légicsapásokat indítanak a felhasználók ellen. Erre maga Elon Musk figyelmeztetett egy tweetjében, de katonai szakértők sem tartják ezt kizártnak.

„Oroszországnak speciális repülőgépei vannak, nagyon széles gyűjtőterülettel. Az övék az Ukrajna feletti légtér” – mondta Josh Lospinoso a Vox-nak. "Már néhány pillanatnyi használat is elegendő ahhoz, hogy az orosz elektronikus hírszerző rendszerek háromszögeléssel megtalálják a légicsapás célpontját."

Alp Toker ugyanakkor úgy gondolja, hogy „bár van bizonyos kockázat, ha valakit például egy feje felett repülő drónon keresztül észlelnek”, a hétköznapi polgárok számára nagyobb kockázatot jelenthet, ha meg kell magyarázniuk, egyáltalán miért volt a birtokukban ilyen eszköz.

Oroszország emellett lecsaphat a Starlink műholdjaira is.

Tavaly novemberben már végrehajtottak egy olyan rakétakísérletet, amelynek célpontja az egyik saját műholdjuk volt a Wired szerint.

Az amerikaiak néhány nappal az orosz invázió előtt figyelmeztették is a műholdas cégeket arra, hogy adott esetben ők is célponttá válhatnak. Az oroszokat nemcsak az internetszolgáltatás aggaszthatja, hanem azok a műholdképek is, amelyekről nyomon követhetőek a katonai csapatmozgások Ukrajnában.

A Starlink műholdakon kívül jelenleg mintegy 50 műhold működik ebben a térségben. A kijevi kormány külön kérte a műholdakat üzemeltető magáncégektől az olyan műholdas felvételeket, amelyek segítenek az orosz csapatmozgások lekövetésében.

Mivel ebben az évszakban Ukrajna ege rendszerint felhős, különösen nagy az igény a radarfelvételeket készítő, és így a felhőkön is átlátó úgynevezett SAR-műholdak (Synthetic Aperture Radar) képeire.

„Nagy szükségünk van arra a lehetőségre, hogy láthassuk az orosz csapatok mozgását, különösen éjjel, amikor technológiánk vakok” – írta március 1-én Twitter-üzenetében Mihajlo Fedorov ukrán miniszterelnök-helyettes, majd rögtön 8 kereskedelmi műholdas cégtől kért SAR műholdfelvételeket.

Ugyancsak műholdkapcsolatokon keresztül irányítják a török Bayraktar cég bizonyos típusú katonai drónjait.

Mindezek miatt merült fel, hogy a kettős felhasználású, egyszerre katonai és civil célokra is felhasználható műholdakat üzemeltető kereskedelmi cégek esetleg belesodródhatnak a konfliktusba.

Elon Muskot és a Starlinket azonban a jelek szerint ez cseppet sem aggasztja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET: