JÖVŐ
A Rovatból

Egymillió fajt fenyeget a kihalás veszélye – a kemény hangú ENSZ-jelentés döbbenetes adatokkal kongatja a vészharangot

G. N. L. - szmo.hu
2019. május 07.


Link másolása

A jelentés bemutatja, hogy bolygónkon olyan nagy az emberi ökológiai lábnyom, hogy nagyon kevés hely marad bármi másnak. Az összes szárazföldnek ¾-e vált mezőgazdasági területté, betonúttá, gátak víztározójává, vagy más módon változtatták meg jelentősen. A tengeri környezet 2/3-át is jelentősen megváltoztatták halfarmokkal, hajózási útvonalakkal, tengeralatti bányákkal, és más projektekkel. A folyók és a tavak vízének ¾-ét használják fel öntözésre, vagy pedig állattenyésztésre.

Mindemiatt több mint 500 ezer fajnak nem maradt elegendő élőhelye a hosszú távú túléléshez. Közülük sokan néhány évtizeden belül végleg eltűnhetnek.

A hanyatlás elsőrendű okai közé tartozik a mezőgazdaság és a halászat. Az élelmiszer-gyártás 1970 óta drámai módon növekedett, amely lehetővé tette, hogy táplálják a Föld növekvő lakosságát, munkahelyeket teremtett és gazdasági növekedést hozott. De mindennek nagy ára volt. Különösen komoly károkat okozott a húsipar. A legelők a föld jégmentes szárazföldjének 25%-át foglalják el, és a globális üvegház hatású kibocsátások több mint 18%-áért felelősek. Ezzel szemben a gabonatermelés a földeknek csak 12%-át használja fel, és a kibocsátások 7%-át okozza. A termőföldek és a legelők lépnek az erdők és más gazdag ökorendszerek helyébe. A talajerózióval elveszik a föld termékenysége, a monokultúrák sebezhetőbbek lesznek a betegségekre, a szárazságra és a klímaváltozás más hatásaira.

Ami az élőhelyeket illeti, a legnagyobb veszteség a vizes területeken következett be, amelyeknek 83%-át csapolták le 1700 óta, és ez óriási károkat okozott a víz minőségében és a madarak élővilágában. Egyre zsugorodnak az erdők, különösen a trópusokon. Az évszázad első 13 évében 7%-kal csökkent az érintetlen erdők területe, ez nagyobb mint Franciaország és Nagy-Britannia területe együttvéve. Bár az erdőirtás egyetemes üteme lassult, ez részben csak számítási trükk, mivel több helyen monokulturás ültetvények léptek a biosokféleségű dzsungelek helyébe.

Már az óceánok sem tekinthetők szentélyeknek. A tengereknek mindössze 3%-a tekinthető emberi beavatkozástól mentesnek. Az ipari halászat a világóceánoknak több mint a felén folyik, és a halpopuláció egyharmada túlhalászatnak van kitéve.

A klímaváltozásnak, a légszennyezésnek és az invazív fajoknak viszonylag alacsony a hatása ma még, de ezek a tényezők is erősödnek, mert a káros kibocsátások növekednek. A múlt héten a légkörben lévő széndioxid először érte el 415 részecske/milliót. Ez akkor is mélyen érinti az élővilágot, ha sikerül tartani a Párizsi Egyezményben előírt 1,5-2 C fokot.

A lakosság növekedése, és az egyenlőtlenség is kockázati tényező. A fejlett világ lakosainak négyszer akkora az ökológiai lábnyoma, mint a szegény országokban élőknek, és a szakadék egyre nő.

Napjainkban 60 milliárd tonna nyersanyagot bányászunk ki évente, csaknem kétszer annyit, mint 1980-ban, pedig a világ lakossága azóta csak 66%-kal növekedett. A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a hulladékokat már nem tudja befogadni a föld. A szennyvizek 80%-át eresztik bele a folyóvizekbe, a tavakba és az óceánokba minden tisztítás nélkül, 300-400 millió tonna nehéz fém, toxikus anyag és más ipari hulladék mellett.

Az elmúlt négy évtizedben tízszeresére nőtt a műanyag hulladék a tengerekben, és ez a tengeri teknősök 86, a tengeri madarak 44, és a tengeri emlősök 43%-át pusztította el. A vizekbe engedett műtrágya-hulladék 400 „halott zónát” hozott létre, egy Nagy-Britannia méretű területen.

Andy Purvis, a londoni természettudományi múzeum professzora, aki szintén részt vett a tanulmány megszületésben, úgy véli: a nemzetek egyetértenek abban, hogy le kell nyelni a keserű pirulát, mert rossz úton járunk, és megbocsáthatatlan bűnt követünk el, ha ilyen világot hagyunk a következő nemzedékekre.

Cristiana Pașca Palmer, az ENSZ biológiai sokféleségi tanácsának főtitkára szerint a jelentés aggasztó képet fest bolygónkról, mert olyan helyzetbe hoztuk a Földet, amelyből nehéz talpra állni. Ugyanakkor sok pozitív dolgot is tapasztalt az utóbbi időben. „Mindeddig nem volt meg a politikai akarat a cselekvésre. De immár nagy a közvélemény nyomása. Az emberek aggódnak és tetteket akarnak.”

A jelentés rámutat. hogy a jelenlegi természetvédő stratégiák, mint például a védett területek létrehozása, bár jószándékúak, nem megfelelőek és az előjelzések szerint minden területen folytatódnak a negatív trendek, ha nem következnek be gyökeres változások a társadalomban, a politikában, a gazdaságban és a technológiában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: