JÖVŐ
A Rovatból

Egy átlagos programozóval már simán felveszi a versenyt a mesterséges intelligencia

A Deep Mind MI-je egy programozóversenyen bizonyította, hogy mire képes. Ez felveti a lehetőségét annak, hogy a programozókat sok feladatban előbb-utóbb felválthatják a gépek.

Link másolása

Gyakran felvetődik, hogy a technológiai fejlődés miatt kik veszítik el leghamarabb a munkájukat. Általában a manuális, ismétlődő feladatokat végzőket említik ilyenkor, de nemcsak a robotizáció, a mesterséges intelligencia is felforgathatja a munkaerőpiacot. Programozókból folyamatosan hiány van, a DeepMind most viszont bebizonyította, hogy ezen a területen is előre törhetnek a gépi megoldások.

A sakkozó vagy épp a fehérjék szerkezetét feltáró mesterséges intelligenciáival már világhírnévre szert tett londoni központú cég ezúttal olyan MI-t alkotott, amely képes összetett szoftverek programját megírni. Az új AlphaCode rendszer a gyártók szerint meg tud oldani olyan problémákat, amelyekhez a logikai és kritikai gondolkodás, valamint az emberi nyelv megértése szükséges – írja New Scientist.

Az AlphaCode-nak keresztelt mesterséges intelligenciát elindították egy programozó versenyen. A Codeforces versenyén a programozók között a sakkban használatos pontszámokhoz hasonló módon állapították meg a helyezettek sorrendjét.

Az AlphaCode 10 forduló alatti teljesítménye megfelelt egy átlagos képességű programozóénak. A mesterséges intelligencia bekerült az elmúlt hat hónapban versenyzők legjobb 28%-ába.

Ez az első eset, hogy egy mesterséges intelligencia egy programozó versenyen ilyen szinten megállta a helyét – állítják a tervezők. Mike Miryazanov, a Codeforce társalapítója bevallotta, hogy az elején kételkedett az AlphaCode sikerében, mert még a legegyszerűbb versenyfeladatoknál sem csupán az algoritmusok ismeretére van szükség, kell hozzá kreativitás is. Az eredmény alapján viszont most már úgy látja, hogy ígéretes új versenyző mutatkozott be.

Az AlphaCode egy neurális hálózat, amit kódmintákkal tanítottak. Forrásként egyrészt a Microsfot tulajdonában lévő GitHub szoftver-tárházat, másrészt pedig a Codeforces korábbi versenyzőinek anyagát használták fel. A mesterséges intelligenciát először a GitHubon nyilvánosan elérhető kódokkal tanították. Ezt követően dolgozták fel a programozó versenyek anyagait. A Google által 2014-ben megvásárolt DeepMind ugyanakkor fontosnak tartotta közölni: az AlphaCode nem másol semmilyen korábbi kódot.

Amikor a program egy új problémával szembesül, nagyszámú megoldást kínál C++ és Python programozó nyelven egyaránt, majd szűri ezeket és kiválasztja a tíz legjobbat.

A kódkészítés a mesterséges intelligenciák számára különösen bonyolult, mert nehéz felmérni, hogy egy bizonyos végeredmény mennyire közel van a helyes megoldáshoz. Egy sikertelen kód esetleg csupán egyetlen karakterre van a tökéletes megoldástól.

A programozó versenyek feladatainak megoldásához arra is szükség van, hogy az AI pontosan értse a probléma angol nyelvű leírását.

Riza Theresa Batista-Navarro, a manchesteri egyetem kutatója a DeepMind által közzétett példákból azt szűrte le, hogy AlphaCode képes problémákat megoldani, miközben csak egy kicsivel több kódot másol le a kiképző adatokból, mint az emberek, de sokkal összetettebb feladatokkal is megbirkózik, mint az eddigi csúcstechnológiás mesterséges intelligencián alapuló kódoló eszközök, például a GPT.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy talán túlságosan kifinomult, mert a versenyprogramban a bevezető szint feladatainak megoldásában gyengébben teljesített.

Oriol Vinyals, a DeepMind vezető kutatója úgy nyilatkozott, hogy a kísérletek még a kezdeti stádiumban vannak, de az eredmények biztatóak. A cél olyan mesterséges intelligencia létrehozása, amely képes lesz önállóan megoldani azokat a kódolási feladatokat, amelyeket ma még csak emberek tudnak. Hosszú távon pedig azt remélik, hogy az AlphaCode segíti majd a programozókat és a nem szakembereket is a kódírásban, növelve ezzel a termelékenységet és új utakat nyitva a szoftver-készítésben – mondta Vinyals.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk