JÖVŐ
A Rovatból

„Akkor lesz boldog a gyerekem, ha tud közösségben élni, kapcsolódni, tud hasznos, aktív lenni”

Van-e ebből kiút? Hogyan legyünk okos nemzet? – ezzel a címmel hirdette meg újabb webinarját az Egyensúly intézet, amelyre L. Ritók Nórát, az Igazgyöngy Alapítvány létrehozóját és Halácsi Pétert, a Prezi és a Budapest School mikroiskola-hálózat társalapítóját hívták meg,


Az idén lesz 50 éve, hogy elkezdtem gimnáziumi tanulmányaimat. Jószerével azóta hallom, hogy a tankönyvek rosszak, a gyerekek túlterheltek, felesleges tudással terhelik őket, miközben nem tanítják meg őket tanulni és önállóan gondolkodni. Továbbá a tanárok alulfizetettek, nincs a szakmának igazi megbecsülése, ezért nem is az arra legalkalmasabbak mennek tanítani. Tehát átfogó oktatási reformra van szükség. Azóta számtalanszor próbálták „megreformálni”, de inkább toldozás-foldozás folyt, vagy olyan felülről levezényelt átalakítások voltak, amelyek irányítóinak többnyire nem is volt gyakorlati pedagógusi tapasztalatuk. Nekem nagy szerencsém volt, mert a kor egyik legkiválóbb középiskolájába, a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Gimnáziumba járhattam, a szép emlékű dr. Grezsa Ferenc igazgatósága alatt, ahol a diákok nemcsak európai szintű műveltség alapjait szerezhették meg, hanem egy életre magukévá tehették a szabad szellemiséget is. Holott az 1970-es évek Magyarországán szó sem volt még „alternatív” iskolákról, és a Bethlen példája igazolta, hogy rendszertől függetlenül, egy bátor és nyitott igazgatóval és tanári karral akkor is lehetett csodákat művelni. Az általános problémák azonban maradtak, pedig lassan már unokáim beiskolázása kerül napirendre.

Van-e ebből kiút? Hogyan legyünk okos nemzet? – ezzel a címmel hirdette meg újabb webinarját az Egyensúly intézet, amelyre L. Ritók Nórát, az Igazgyöngy Alapítvány létrehozóját, az Igazgyöngy alapfokú művészeti iskola igazgatóját és Halácsi Pétert, a Prezi és a Budapest School mikroiskola-hálózat társalapítóját hívták meg, a magyar közoktatás megújításáról pedig az intézet kutatói, Filippov Gábor és Bartha Diána beszélgettek Boros Tamásnak, az intézet igazgatójának vezetésével.

L. Ritók Nóra 1999-ben indította el Berettyóújfalu körzetében alapítványát, eredetileg egy gyerekközpontú művészeti iskola elképzelésével. Mivel azonban egy leszakadó térségről volt szó, úgy döntöttek: oktatási módszerekben, tananyagban, szemléletben azt tartják szem előtt, hogy az személyre szabott, hátránykompenzáló legyen, különös hangsúlyt fektessen a szociális készségek fejlesztésére és a gyereket a teljes szocio-kulturális környezetével együtt értelmezze. Ezzel szociális munkát is kapcsoltak az oktatáshoz, hogy kezelni tudják azokat a gyerekeket érő pozitív hatásokat, amelyek leamortizálódnak az otthoni közegben. ”Meggyőződésem, hogy a leszakadó térségeknek és társadalmi csoportoknak olyan iskolát kell biztosítani, ami komplexen kezeli az összes problémát, amit bevisznek magukkal az iskolába” – mondta az igazgatónő.

Halácsi Péter szerint a Budapest School hálózat, amelynek óvodai, általános és középiskolai csoportjai egyaránt vannak, tulajdonképpen ugyanazt csinálja Budapesten, mint az Igazgyöngy Hajdú-Bihar megyében, és nem érti, hogy az elit iskolák miért nem tudják magukévá tenni ezt a komplex szemléletet.

Miért válik az iskola feladatává a szociális készségekre való nevelés?

Az állami iskolák nem figyelnek arra, hogy egy gyerek jól érzi-e magát az iskolában, milyen az önértékelése, az önbecsülése, az együttműködési készsége – hangsúlyozta L. Ritók Nóra, aki úgy véli: a szociális készségek az értelmi intelligencián keresztül alapozzák meg, hogy milyen felnőttek leszünk.

Ezért engedték el az Igazgyöngyben a tananyag-központú oktatást és a készségfejlesztésre fókuszáltak. És bár az Igazgyöngynél tanuló gyerekek 70%-a hátrányos helyzetű és legalább 300-an vannak, akik halmozottan hátrányos, szegregált környezetből érkeznek, de nemcsak nekik, hanem minden egészséges gyereknek fontos a szociális készségfejlesztés. Hogy legyen reális önértékelése, legyen toleráns, szolidáris, tudjon együttműködni a különböző tudású és készségű társaival. „Ha egy élhető, befogadó társadalomról beszélünk, ahol mindenkinek boldogulnia kell, akkor e készség elengedhetetlen” – mondta az igazgatónő.

„Nagyon sok krízisben lévő 25 évessel dolgoztam, mert van egy dolog, amit addig sosem kellett csinálni, sőt, tilos volt: döntést kell hozniuk az életükről” – mesélte Halácsi Péter. Tehát olyan iskolára van szükség, ahol ezt megtanítják a gyerekeknek.

A Budapest School-hálózat vezetője szerint ideje lenne már a gyakorlatban is kipróbálni, hogy a diákok csoportban dolgozzanak, internet segítségével, holott ezek ma már a legtöbb munkahelyen alapkövetelmények, de a jelenlegi rendszer ezt tiltja. Emlékeztetett arra, hogy Maria Montessori több mint 100 évvel ezelőtt már óvodásokat is arra biztatott, hogy válasszanak a különböző tevékenységek között. A választás jogát kapja meg a gyerek, a tanár és a szülő is, és ezáltal egy csomó döntést be lehetne vinni az oktatásba.

„Van egy probléma: ha megengedjük, hogy sok szereplő döntsön, csökken a kiszámíthatóság. A jelenlegi minőségbiztosítási rendszerek azon alapulnak, hogy megmondjuk: 5 év múlva történik egy gyerekkel november 10-én. Körülbelül ilyen szinten kell megírni a tanterveket, hogy azokat elfogadják. Ebbe nem fér bele a döntés.”

Boros Tamás felvetette, hogy az Intézet kutatói tanulmányuk készítése során tapasztalták, a változást sokszor a szülők akadályozzák. L. Ritók Nóra szerint a „poroszos” rendszer annyira beleégett az emberekbe, hogy sokan képtelenek nyitottabban gondolkodni e téren. „Szabadság nélkül nem lehet sem a pedagógusnak dolgozni, sem a gyereket fejleszteni. A szabadság nem azt jelenti, hogy mindenki azt csinál, amit akar. Vannak szabályok, amiket mi magunk hozunk meg, amiket a gyerekek értelmezni tudnak és amikhez igazodni tudnak, és e keretek között tudnak alkotni, önmagukat megvalósítani. Mi a művészetet használjuk arra, hogy a gyerek ismeretei bővüljenek, de közben azt akarjuk, hogy boldog legyen, sikerélménye legyen és együtt örüljünk. Ez az, ami a mai oktatási rendszerből hiányzik.”

„A gyerek, szülő, tanár hármas nagyon erős triumvirátus. Rengeteg meló beszélgetni arról, hogy ha valamit nem úgy csinálnunk, ahogy tegnap, attól még lehet jó. Lehet, hogy nem jó, de ki kell próbálnunk” – mondta Halácsi Péter, aki bevallja: öt éve „kísérletezik a gyerekekkel”. „Nem ajánlom mindenkinek, de muszáj.”

Nagyon fontos, hogy a szülő mit gondol az iskoláról – tette hozzá L. Ritók Nóra, aki úgy látja, hogy az állami rendszerben már nincs meg ez a kontaktus, főleg nem azokkal a szülőkkel, akikre azt mondják: „nem partnerek”, mert csak akkor megy be az iskolába, ha behívatják, mert baj van a gyerekkel, holott mindenkinek fontos a pozitív visszacsatolás.

Mindketten egyetértettek abban, hogy a tehetséggondozás, a kreativitás támogatása nemcsak a gyerekekre vonatkozik, hanem a tanárokra, ezért olyan iskolaigazgatókra van szükség, akik beosztásukat nem hatalmi pozíciónak fogják fel, hanem hagyják „szárnyalni” kollégáikat, mert csak ők képesek kreatív, boldog gyerekeket nevelni.

„Be kellene emelni egy szociális nézőpontot a képzésbe mindenhol, ahol emberekkel foglalkozunk. Tudomásul kell venni, hogy nem átlagok vannak, hanem olyan mértékű leszakadások családoknál, gyerekeknél, amit fel sem tudnak fogni azok, akik a felsőoktatásban szakembereket képeznek.

Ha ezzel a ténnyel nem tudnak az onnan kikerülő hallgatók szembesülni, és nem tanulják meg kezelni, a terepen csődöt mondanak. Az én igazi pedagógiai tudásom nem a felsőoktatásból jött, hanem amikor bekerültem egy szegregált, túlkoros roma gyerekekkel teli osztályba. Mindent sutba kellett vágnom, amit addig tanultam, egy teljesen más struktúrát kellett felépítenem magamban, amiből az Igazgyöngy kinőtt” – emlékezett L. Ritók Nóra.

Milyen felnőttnek kellene kijönni az iskolából 16-18 évesen, és milyen képességgel jönnek ki ma az állami intézményekből? – hangzott az első rész záró kérdése. L. Ritók Nóra felhívta a figyelmet arra, hogy a leszakadó térségekben az oktatási szegregáció soha nem látott méreteket öltött.

„Ma az általános iskolából alapkészség-hiányosan kerülnek ki a gyerekek. Azt, hogy céljaik, probléma-megoldó, együttműködő, szociális készségeik legyenek, nem is említik, mert nincsenek benne ezeknek az iskoláknak nemcsak a fókuszában, de még a lehetőségeiben sem. Ezek a gyerekek 16 évesen kikerülnek az iskolából. Légüres térben élő, szakmával nem rendelkező fiatalok tömegével találkozunk ma. Biztosan kell egy központi szabályozás, amely legalább azt a törvényt betartatja, hogy egy településen a plusz pedagógiai munkát igénylő gyerekekből azt a bizonyos 25%-ot minden iskolának legyen kötelező felvennie - az egyházi iskoláknak is, amelyek e térségekben az oktatási szegregáció okozói azzal, hogy nem veszik fel őket. Aki nem tanul meg olvasni az alsó tagozatban, annak hiába csinálnak bármilyen programot 14 évesen” – mondta az igazgatónő.

„Akkor lesz boldog a gyerekem, ha tud közösségben élni, kapcsolódni, tud hasznos, aktív lenni, és tud navigálni a szabályok között” – tette hozzá Halácsi Péter.

Magyarország egyik legsürgetőbb kihívása ma a pedagógusutánpótlás megoldása: több fiatalt kell a pályára vonzani, és közülük is a legtehetségesebbeket - állapítja meg az Egyensúly Intézet oktatási szakpolitikai javaslata, amelyet Filippov Gábor kutatási igazgató és Bartha Diána kutató ismertettek.

Ennek érdekében a pedagógusképzésben hatékonyabban össze kell kapcsolni a kutatást és a tanítás gyakorlatát, és mind szemléletében, mind módszereiben korszerűsíteni kell a túl poroszos, tantárgy- és ismeretközpontú rendszert. Ezért az orvosi és pszichológusi képzés mintájára be kell vezetni a 4+1+3 éves pedagógusképzést. 2030-ra fel kell zárkóztatni a kezdő pedagógusbéreket az átlagbér kétszeresének szintjére, miközben a tanárhiány rövid távú mérséklése érdekében ösztönözni a nyugdíjaskorú tanárok pályán maradását.

Az Intézet szerint az államnak fel kell hagynia az oktatás tartalmi túlszabályozásával: a stratégiai döntéseket neki kell hoznia, de hagyja szabadon dolgozni a pedagógusokat. A közoktatásban az állam feladata a minőségi követelmények megszabása és ezek teljesülésének nyomon követése, illetve segítése. Ennek érdekében integrált monitoringrendszer jelzése alapján csak ott és akkor lépjen közbe, ahol és amikor szükséges.

Kulcsfontosságúnak tartják, hogy hálózatosodjanak az iskoláink. Az intézményrendszer jelenlegi szétaprózottsága és pazarló humánerőforrás-gazdálkodása fenntarthatatlan, miközben a világ sikeresebb oktatási rendszerei nagyobb egységekben, hálózatokban kezelik a hasonló kihívásokkal vagy lehetőségekkel szembesülő intézményeket.

Az agytröszt szerint az oktatás egyik legfontosabb feladata a társadalmi esélykülönbségek ellensúlyozása – nem pedig ezek erősítése. Ennek érdekében tartsuk minél tovább az iskolákban a gyerekeket: legyen ismét 18 év a tankötelezettségi korhatár. A tények alapján illúzió, hogy a korai szelekció bármilyen pozitív hatást gyakorolna a továbbtanulás esélyeire és a későbbi bérekre. Egyetlen kimutatható hatása a szegénység újratermelődése.

Az alapfokú oktatás ezért legyen egységesen 8 osztályos; ez idő alatt ne legyen lehetőség a teljesítményalapú kiválasztásra és a tanulói utak szétválasztására. A szülők körében ma ismertebb, teljesítményalapú iskolarangsorok helyett az esélyteremtési iskolarangsorokat kell népszerűsíteni – javasolja az Egyensúly Intézet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Náluk ingyenes marad a tetőszigetelés – ígéri az egyik legnagyobb ezzel foglalkozó cég vezetője a kormányzati szigorítások után
Székely Péterék vállalkozása napi 100 házban szigeteli le a padlásfödémet teljesen ingyen. Az Energiahivatal most rendeletben szigorította a feltételeket. Vannak, akik már a vészharangot kongatják, de a cég vezetője azt állítja, marad minden továbbra is ingyenes. De mégis, hogyan lehetséges ez?
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. szeptember 28.



Derült égből a villámcsapásként ért sokakat az a szeptember 19-én megjelent energiahivatali rendelet, ami fizetőssé teheti az eddig ingyenes tetőszigetelést. Az elmúlt hónapokban ugyanis nagyon sok családi ház tetejét ingyen szigetelték le erre szakosodott cégek. Ez úgy lehetséges, hogy cserébe értékesítették a házak hitelesített energiamegtakarítását. Ezt az úgynevezett Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) bevezetése tette lehetővé. Ennek keretében az energiakereskedők, energiaszolgáltatók, benzinkutak (például a Mol, az MVM vagy az E.ON) számára energiamegtakarítási kötelezettséget írtak elő. Ezt vagy konkrét energiamegtakarítással tudják teljesíteni, vagy gigajoulonként 50 ezer forint járulék megfizetésével. Az energiamegtakarítást azonban meg is vehetik. Ebben látta meg a fantáziát több cég, amelyek az általuk ingyen leszigetelt házak energiamegtakarítását eladták ezeknek a nagy vállalatoknak.

Csakhogy az Energiahivatal most úgy döntött, csökkentik az ezért járó pénzt, emellett szigorítanak az előírásokon. 25 centi helyett 30 centis üveggyapotot kell lerakni, ami alá és fölé is fólia kerül, ráadásul minden tizedik házat személyesen is ellenőriznek majd. Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke azt nyilatkozta a 24.hu-nak, hogy emiatt a födémszigetelési programoknál az ingyenesség szinte biztosan megszűnik. Székely Péter, az egyik legnagyobb érintett cég, a VFE Kft vezetője azonban másképp látja. Szerinte a mostani módosítás ugyan kedvezőtlen, csökkenti a nyereséget, de így is megmaradhat a lakosság számára biztosított ingyenesség.

– Kezdjük az elején. Hogyan működött eddig egyáltalán ez a rendszer?

– Ingyen leszigeteljük a feltételeknek megfelelő pályázók családi házainak padlását 25 cm vastag üveggyapottal. A mostani módosítás után már 30 cm az előírás. Az így keletkezett energiamegtakarítást hitelesítjük és értékesítjük. A háztulajdonos pedig élvezi az energiamegtakarítás előnyét, ami közel 30-40%-os megtakarítást jelent.

– Elég furán hangzik nekem...

– Az energiahatékonyság, mint kötelezettség azokat a nagyvállalatokat érinti, amelyek üzemanyaggal, gázzal, illetve árammal kereskednek Magyarországon.

Ezeket nevezik nagy kötelezetteknek.

Sok esetben azonban lehetetlen, legalábbis belátható időn belül kivitelezhetetlen olyan mértékű energiahatékonyságot elérni ezeknél a cégeknél, ami az előírás. Viszont nem teljesítés esetén kőkemény bírság, büntetés fenyegeti ezeket a cégeket. A megoldás az EKR tőzsde. A legnagyobb kötelezettek a megbízható cégekkel keretszerződést kötnek HEM-szállításra, ami nagy segítség a beruházások finanszírozásában.

A kötelezettek a máshol elvégzett energiahatékonysági beruházások HEM-esített energiamegtakarítását virtuálisan megvásárolják, és ezzel tudják le a kötelezettségüket.

Persze ez nem megy bemondásra. A cégünk az energiahatékonysági projektek auditálására és finanszírozására jött létre. Azaz mi az energiahatékonysági beruházásokról tanúsítványt bocsáthatunk ki, melyeket HEM-nek neveznek (hitelesített energiatanúsítvány). Ezen az okiraton a megtakarított energiát gigajoule-ban (GJ) adjuk meg. Ezekből származó virtuálisan megtermelt energiákat értékesítjük.

– Hogyan lehet ezt értékesíteni?

– Az általunk tanúsított HEM-ek bekerülnek a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál vezetett virtuális folyószámlánkra. Innen tudjuk átvezetni ezt a nagy kötelezettek felé. Ennek megvan a megfelelő platformja, egy állami tőzsdei rendszer.

Tehát kialakul egy win-win-win helyzet. Mindenki jól jár: a lakosságnak mi ingyen végzünk komoly megtakarítással járó energiahatékonysági beruházást, a kötelezettek is jól járnak, mert olcsóbban veszik meg az energiát, és természetesen nekünk is van hasznunk.

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a lakosság komoly hozzáadott értéket nyer, mert így 30-40 százalékot takarítanak meg a családok a fűtés- vagy a hűtésszámlán.

– Mennyien keresik meg önöket?

– Naponta 500 pályázat jön be, egy nap átlagosan száz ingatlan padlásfödémjének szigetelését tudjuk elvégezni. A legtöbb, amit egy nap elvégeztünk, 135 ingatlan volt.

– Ehhez óriási kapacitás és logisztika kell. Hogyan tudják ezt megszervezni?

– Itt, az irodában a munkatársaink koordinálják az alvállalkozók munkáját. Fent az emeleti tárgyalóban éppen a kollégákkal zajlik a napi megbeszélés. Büszkék vagyunk arra is, hogy a lakosságon kívül, az építőipari beruházások visszaesésének időszakában munkát tudunk adni sok vállalkozónak is,

közel 200-250 munkavállaló dolgozik cégünk által finanszírozott beruházásokon. Ez talán a negyedik „win”.

– Ha ez ekkora üzlet, miért nem csinálják mások is?

– Most már csinálják, vannak, akik elkezdtek másolni minket. Persze ez nem veszélyezteti a piacvezető pozíciónkat, mai napig nagyságrendileg 1.100.000 m2 szigetelést terítettünk le. Másfelől ez egy piaci rés volt, amit megtaláltam.

A lakossági szektorral senki nem foglalkozott, ugyanis egyszerűbb volt például egy nagy áruház vagy sportcsarnok energetikai megtakarítását egyben tanúsítani és értékesíteni, mivel az egymaga több ezer GJ.

Ezzel szemben egy tetőtér csak 40-80 GJ, ami többeknek apró munka volt, és nem érte meg foglalkozni vele.

– Hogyan jut el a híre az önök vállalkozásának az ügyfelekhez? Azt gondolom, hogy hátrányosabb helyzetű családoknak ez óriási lehetőség, hiszen nemcsak magáért a munkáért és anyagért nem kell fizetniük, de utána a kisebb energiaszámla egy szegényebb család esetében nagyon is számít.

– Most már hirdetjük is magunkat a közösségi médiában. Megtalálnak minket, szerencsére a rászorulók is.

Megható volt, amikor egy család azt írta nekünk, hogy az eddigi megtakarításaikból meg tudták oldani az iskolás gyermekük tanszervásárlását.

Több önkormányzat és polgármester is segíti a munkánkat azzal, hogy saját platformjukon hirdetik a szolgáltatásunkat. A szendrői polgármester például településén közel 200 ingatlant írt össze, ahol elvégezhettük a szigetelést.

– Tehát a kötelezettek elszámolják a magánházak tetején meglévő szigetelést mint saját kötelezettségvégrehajtást. Ezek szerint ez azt is jelenti, hogy van egy fenntartási kötelezettség?

– Van egy szerződésünk, ami a honlapunkon is fent van, le lehet tölteni, teljesen nyilvános, meg lehet nézni. Öt év a fenntartási kötelezettség. De kérdem én: ki az, aki leszedné a hőszigetelést?

– Ezek szerint egyfolytában dolgoznak.

– Négy hónap alatt egymillió négyzetmétert szigeteltünk le. Padlásfödémből, ez több ezer ingatlan.

– Ez azért tekintélyes kapacitás...

– Nem a kivitelezéssel van probléma, hanem az anyagellátottsággal. Magyarországon nincs üveggyapotgyár, Szlovéniából, Lengyelországból, Németországból hozzuk be a szükséges anyagot.

Heti 50-70 kamion érkezik országszerte.

És most megyünk Törökország felé is. Tehát ahogy csak tudunk, minél több embert szeretnénk segíteni, ami természetesen azon is múlik, hogy a nagy kötelezettek folyamatosan hosszabbítsák meg a keretszerződéseinket.

– Ennyi beruházást folyamatosan görgetni tekintélyes tőkét igényel.

– Több milliárd forintunk áll az ingatlanokban. A beruházástól a letanúsításig ugyanis eltelik pár hónap, addig mi finanszírozzuk az egészet. Volt is olyan „konkurrenciánk”, amelynek korántsem volt ennyi tőkéje, és okosban akarta megoldani. Feltették a szigetelést, lefényképezték, letanúsították, majd leszedték, és adtak a háztulajdonosnak pár tízezer forintot. Természetesen ez feltűnt a MEKH-nek is, és elkezdték ezeknek az ügyeknek a felgöngyölítését, és szigorú ellenőrzési folyamatot vezettek be. Mostantól már minden tizedik ingatlant automatikusan ellenőrizni fognak.

– A kormány a múlt héten jelentősen szigorított a feltételeket. 25 cm-es szigetelés helyett ezután 30 centiset írnak elő, valamint páraáteresztő és párazáró fóliát. Az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke szerint emiatt meg is szűnik az ingyenesség, mert már nem éri meg.

– Pontatlan számokkal dolgoztak a cikkben. Eddig 2050 forint volt a 25 centi hőszigetelésnek nettó négyzetmétere, most az 2400-2500-ra növekszik, tehát 400 forint a differencia. Az újonnan előírt páraáteresztő fólia ára 100 forint négyzetméterenként. Ez eddig 500 forint plusz négyzetméterenként, ami egy 100 négyzetméteres födém esetén 50 000 forintos növekmény.

– Van még szó párazáró fóliáról is.

– Azt eddig is tettünk le.

– De akkor hogyan jelenhettek a cikkben meg ilyen magas összegek? Például ott 500 forintra taksálják a páraáteresztő fólia négyzetméterét, ami ön szerint csak 100 forint.

– Vannak olyanok, akik építőanyag kereskedelemmel foglalkoznak, és ebben a programban nem vettek részt, mert olyan magas árat adtak nekünk, hogy nem éltem a lehetőséggel, hogy együttműködjek velük.

Ha megfelelő helyről szerezzük be az anyagokat, akkor még ezekkel a magasabb tételekkel is van rajta haszonkulcs, amiért érdemes még mindig ingyenesen elvégezni a padlásfödém hőszigetelést.

Természetesen a piacon vannak olyan vállalkozók, akik nem elégednek meg 10-20% haszonnal, ők valószínőleg pénzt fognak kérni az ügyféltől négyzetméterenként.

– Az energiahivatali rendelet csökkenti azt az árat is, amit egy gigajoul megtakarított energiáért fizetnek. Ez 0,5 GJ/m2-ről 0,46-ra változik, ami 8 százalékkal csökkenti az egy épületen elérhető HEM-ek mennyiségét

– Bár a rendelet hatására valóban csökkent a gigajoul ára, azonban várhatóan a módosítás a lakossági HEM árat meg fogja növelni, mivel nagyon sok ezzel foglalkozó cég nincs felkészülve a változások lekövetésére, és inkább beszüntetik az ingyenes szigetelési tevékenységüket.

Emiatt nem lesz annyi lakossági HEM a piacon, ami árfelhajtó tényező.

Továbbá árnövelő hatása lesz a „Fit for 55” intézkedéscsomagnak, amelynek célja, hogy 2030-ig 55%-kal csökkentse az Európai Unió üvegházhatásúgáz-kibocsátását. Ugyanis azért, hogy valóban teljesíteni tudják a 2030.december 31-re előírt mennyiséget, a kötelezetti kvóta minimum duplájára fog emelkedni.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Szintet lép a fúziós erőmű: kristálytiszta, hatékony és kizárja egy következő Csernobil esélyét
Egyre rövidebb idő alatt és egyre olcsóbban épülnek fúziós reaktorok, amelyek a jelenlegi fissziós atomerőművek legjobb utódai lehetnek. A reaktoraik belseje forróbb, mint a Nap, mégis nagyságrendekkel biztonságosabb és tisztább energiatermelők. Se radioaktív hulladék, se káros emisszió.


Egy rekordgyorsasággal felépült fúziós reaktornak köszönhetően öles lépéssel kerültünk közelebb a hagyományos atomerőműveket idővel szinte biztosan nyugdíjazó energiatermeléshez. Mivel a reakcióhoz szükséges forró plazmát magába záró tokamak-technológia a jelenleg létező egyetlen olyan kontrollálható energiaforrás, ami karbonkibocsátás nélkül termel, nagyon fontos a fejlesztése, pláne úgy, hogy bőségesen rendelkezésre álló, olcsó nyersanyagokkal, például tengervízzel működik.

Rekorddöntő reaktor: Kína új fúziós nagyágyúja

Egy kínai startup, az Energy Singularity, azzal a céllal indult 2021-ben, hogy kifejlessze a világ első nagy hőmérsékletű szupravezető tokamakját, ami a jövő fúziós erőműveinek kulcsfontosságú eleme lehet. A cég az eddigi eredményeire alapozva 500 millió dolláros befektetést szeretne bevonni a technológiája továbbfejlesztésére, és nem titkolt célja a fúziós energiatermelés költségeinek drasztikus csökkentése – számolt be az Interesting Engineering.

De vajon elég nagy ígéret-e a fúziós erőmű ahhoz, hogy már ebben a stádiumban vagyonokat áldozzanak rá a pénzüket féltve őrző befektetők?

Az Energy Singularity neve először 2023 júniusában került a címlapokra, amikor a vállalat bejelentette, hogy legújabb eszközével, a „HH70” névre keresztelt fúziós reaktorral sikerült előállítania az első plazmát. Ez azért is jelentős mérföldkő, mert a világ leggyorsabban megépített szupravezető tokamakjáról van szó: kevesebb mint két év alatt tervezték meg és állították össze, ami szokatlanul rövid idő egy ilyen bonyolult technológia esetében. Az HH70 mindemellett kisebb és olcsóbb a korábban bemutatott tokamakoknál, ami szerintük az újgenerációs nagy hőmérsékletű szupravezető mágneseknek, valamint a mesterséges intelligencia által támogatott fejlesztéseknek köszönhető. A startup célja, hogy a technológiát minél előbb elérhetővé tegye kereskedelmi felhasználásra, és közelebb hozza a fúziós energia gyakorlati megvalósulását.

Miért fontos a fúziós energia?

A fúziós erőmű az energiaipar Szent Grálja lehet. Amíg a jelenlegi nukleáris erőművek, mint amilyen a Paks I. és a tervezett Paks II., fissziós alapúak (vagyis, konyhanyelven: atommagok hasításával állítanak elő energiát), addig a fúziós reaktorok az atommagok egyesítésével, vagyis magfúzióval működnek. Bár laikus szemmel ez apró különbségnek tűnik, valójában óriási az eltérés és merőben más megoldásokat kíván. Viszont, ha sikerül hatékonnyá tenni, nagyon megéri majd minden beletett fillér, hiszen ez a technológia az univerzum energiatermelésének egyik alapja: minden csillag, köztük a Nap is ilyen fúziós reakciók révén bocsát ki energiát. Innen a sok szalagcímben e technológia kapcsán előkerülő „felkapcsolták a Napot” kifejezés. Tényleg valami ilyesmiről van szó: még a központi, éltető csillagunknál is magasabb hőmérsékletet lehet vele előállítani, ami szinte végtelen energiával kecsegtet. De számos további előnye is van a hagyományos energiaforrásokkal szemben: nem bocsát ki például szén-dioxidot vagy egyéb üvegházhatású gázt. A mellékterméke kizárólag hélium, ami ártalmatlan a környezetre, ráadásul a működése során nem keletkezik radioaktív hulladék, és nem hordozza olyan nukleáris katasztrófák kockázatát sem, mint amilyenek Csernobilben vagy Fukusimában, fissziós erőművekkel történtek.

Az igazi áttörést az jelenthetné, ha a fúziós energia ipari méretekben megvalósítható lenne, hiszen egyetlen kilogramm fúziós üzemanyag annyi energiát termel, amennyit ma 55 ezer hordó kőolaj vagy 10 millió kilogramm szén elégetésével lehet előállítani.

A fúziós energia létrehozásához rendkívül magas hőmérsékletre van szükség, és ezt csak speciális eszközök, ún. tokamakok képesek biztosítani. A tokamak egy fánk alakú eszköz, ami mágneses mezők segítségével tartja meg a szuperforró plazmát, hogy abban a magfúzió rendesen végbe menjen és az atommagok egyesítésével hatalmas mennyiségű energia szabaduljon fel.

Az Energy Singularity tokamakjaiban különleges REBCO (ritkaföldfém-bárium-réz-oxid) alapú szupravezető anyagokat használnak. Ezek azért előnyösek, mert alacsonyabb költséggel szerezhetők be, ráadásul a tokamakok méretét és költségeit is jelentősen csökkentik. A cég állítása szerint a náluk működő reaktorok térfogata csupán a két százaléka annak, amekkorák a korábban bejelentett hasonló eszközök, mégis legalább annyira hatékonyak.

Kína előretörése a fúziós energiában

Az Energy Singularity nem titkoltan az MIT és annak spin-off vállalkozása, a Commonwealth Fusion Systems (CFS) eredményeiből inspirálódott. Az amerikai cég egyik alapítója, Ye Yuming szerint az Egyesült Államok előnyösebb finanszírozási környezetben működik, de az Energy Singularity Kína erős ellátási láncaira épít – különösen a fúziós technológiához szükséges anyagok, például a szupravezetők terén, ezért határozottan van keresnivalója a piacon.

A cég első, HH70 nevű eszközéhez szükséges anyagok 95 százaléka hazai forrásból származik, ami jól mutatja Kína hosszú távú előnyeit a nukleáris technológia terén. A vállalat eddig kb. 110 millió dolláros befektetést gyűjtött a fejlesztésekhez – ezt akarják megfejelni tehát további 500 millió dollárral, hogy a HH170 2027-re üzembe álljon és villamosenergiát szolgáltasson.

Új korszak kapujában – Európában is

A fúziós energia világa hamarosan valósággá válhat, és Kína az Energy Singularity révén jelentős szerepet játszhat a technológiai forradalomban. Ahogy az energiaigények világszerte nőnek és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése egyre sürgetőbbé válik, a fúziós energia lehet az a megoldás, ami fenntartható és tiszta jövőt biztosít az emberiség számára. Rájött erre Európa is, így nyilván dolgozik a maga fúziós megoldásán, szintén jelentős eredményekkel.

Az Egyesült Királyság Atomenergia Hatósága által támogatott Joint European Torus (JET) a világ talán legfejlettebb tokamakja, amivel az utóbbi időben szintén jelentős tudományos eredményeket értek el. Az Oxfordshire megyei Culham Centre for Fusion Energy létesítményben zajló projekt mostanra stabil deutérium-trícium plazmákat hoz létre, ami meghatározó lehet a jövő fúziós reaktorainak tervezésében. Az új kísérletek olyan integrált megoldást vázoltak fel a jövő tokamak reaktoraihoz, amivel jelentősen javítható az energia megtartása.

Ezzel éppen a fúziós energiatermelés Achilles sarkát, vagyis azt oldhatják meg, hogy a tokamakok ne csak több energiát állítsanak elő, mint amennyit az üzemeltetésükre fordítanak, hanem hosszan képesek is legyenek fenntartani a termelést.
Világrekord energia szabadul fel a JET belsejében

A Nature-ben részletesen bemutatott kutatás célja az, hogy megbízható adatokat szolgáltasson a fúziós plazmák jellemzőiről, különösen a deutérium és trícium kombinációjáról, ami jobb energia-visszatartást biztosít. A kísérletek során kiderült, hogy különösen az elektronok esetében az energia-veszteségek alacsonyak, így a plazma hőmérséklete akár 110 millió kelvin lehet. Összehasonlításképpen: a Nap magjának hőmérséklete „csak” 15-16 millió kelvin. És itt még csupán a világ egyik tokamakjáról beszélünk, az épülő vagy jelenleg kísérleti stádiumban lévő több tucatból.

Ha ez a technológia beérik, tényleg feleslegessé tehet szinte minden addig működő villamosenergia-termelő megoldást, különösen a fissziós atomerőműveket.

A JET kísérletei igazolták, hogy a tokamak reaktorok gazdaságosabb és egyszerűbb tervezése tényleg elérhetővé válhat. Bár még további kutatások szükségesek a nagyobb sűrűségű és teljesítményű plazmák kompatibilitásának vizsgálatához, a mostani eredmények biztató jövőt vetítenek előre a tiszta energiaforrás számára. Az európai JET az egyetlen olyan kísérlet a világon, ami képes deutérium-trícium üzemanyag-keverékkel működni, és ez bizony a jövő kereskedelmi fúziós erőműveinek alapja lehet.

A világ már ráugrott: öntik a pénzt a fúziós technológiába

Bár az Energy Singularity 110 millió dolláros – és remélt további 500 milliós – befektetése nagyon nagy összeg, a világ többi, fúziós energiában érdekelt szereplője ennek már a többszörösét hajtotta fel a technológia fejlesztésére és piacra vezetésére.

A TechCrunch gyűjtése alapján a fentebb írt, 2021-ben alapított CFS kapásból 1,8 milliárd dolláros tőkeemeléssel robbant be az energiapiacra és azóta is dolgozik Massachusetts-ben a kísérleti Sparc erőmű megépítésén, illetve a már kereskedelmi forgalomba szánt Arc reaktoron.

A 2002-ben életre hívott General Fusion más megközelítést alkalmaz. Az ún. magnetizált célfúziós reaktoruk folyékony fémfallal körülvett kamrában működik: a plazmát magba zárják, majd dugattyúk segítségével préselik össze, így beindítva a fúziós reakciót. A cég 2026-ra várja, hogy eléri a tudományos egyensúlyt – aminek megteremtésére eddig több mint 440 millió dollárt kalapoztak össze.

Az 1998-ban alapított TAE ugyancsak eltérő fúziós megoldása azzal termelne villamosenergiát, hogy részecskesugarakkal bombázza a plazmát, ami szivar alakban forogva stabilizálódik, így több idő marad a fúzió bekövetkezésére és nagyobb mennyiségű hő kinyerésére – amivel aztán turbinákat hajtanak meg. Az ötletre eddig 1,32 milliárd dollárt sem sajnáltak olyan befektetők, mint Venrock, a Chevron Technology Ventures vagy a Google-t kiadó Alphabet.

Az agresszív ütemtervet követő Helion célja, hogy 2028-ban már fúziós villamosenergiát termeljen, első ügyfelének, a Microsoftnak. A 607 millió dollárt összeadó befektetői között nem csak az IT óriás jelent meg, hanem többek között a ChatGPT igazgatója, Sam Altman is.

Szintén nagy nevek álltak be a Zap Energy mögé, ami különböző plazmabefogási módszerekkel próbálja megvalósítani a fúziós energiatermelést. Komolyan hisz a megoldásukban Bill Gates, aki angyalbefektetőként vesz részt a projekt megvalósításában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Náluk ingyenes marad a tetőszigetelés – ígéri az egyik legnagyobb ezzel foglalkozó cég vezetője a kormányzati szigorítások után
Székely Péterék vállalkozása napi 100 házban szigeteli le a padlásfödémet teljesen ingyen. A kormány most rendeletben szigorította a feltételeket. Vannak, akik már a vészharangot kongatják, de a cég vezetője azt állítja, marad minden továbbra is ingyenes. De mégis, hogyan lehetséges ez?
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. szeptember 20.



Derült égből a villámcsapásként ért sokakat az a szeptember 19-én megjelent kormányrendelet, ami fizetőssé teheti az eddig ingyenes tetőszigetelést. Az elmúlt hónapokban ugyanis nagyon sok családi ház tetejét ingyen szigetelték le erre szakosodott cégek. Ez úgy lehetséges, hogy cserébe értékesítették a házak hitelesített energiamegtakarítását. Ezt az úgynevezett Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) bevezetése tette lehetővé. Ennek keretében az energiakereskedők, energiaszolgáltatók, benzinkutak (például a Mol, az MVM vagy az E.ON) számára energiamegtakarítási kötelezettséget írtak elő. Ezt vagy konkrét energiamegtakarítással tudják teljesíteni, vagy gigajoulonként 50 ezer forint járulék megfizetésével. Az energiamegtakarítást azonban meg is vehetik. Ebben látta meg a fantáziát több cég, amelyek az általuk ingyen leszigetelt házak energiamegtakarítását eladták ezeknek a nagy vállalatoknak.

Csakhogy a kormány most úgy döntött, csökkentik az ezért járó pénzt, emellett szigorítanak az előírásokon. 25 centi helyett 30 centis üveggyapotot kell lerakni, ami alá és fölé is fólia kerül, ráadásul minden tizedik házat személyesen is ellenőriznie kell az ezzel foglalkozó hitelesítő cég munkatársainak. Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke azt nyilatkozta a 24.hu-nak, hogy emiatt a födémszigetelési programoknál az ingyenesség szinte biztosan megszűnik. Székely Péter, az egyik legnagyobb érintett cég, a VFE Kft vezetője azonban másképp látja. Szerinte a mostani módosítás ugyan kedvezőtlen, de így is megmaradhat az ingyenesség.

– Kezdjük az elején. Hogyan működött eddig egyáltalán ez a rendszer?

– Ingyen leszigeteljük a feltételeknek megfelelő pályázók családi házainak padlását 25 cm vastag üveggyapottal. A mostani módosítás után már 30 cm az előírás. Az így keletkezett energiamegtakarítást hitelesítjük és értékesítjük. A háztulajdonos pedig élvezi az energiamegtakarítás előnyét, ami közel 30-40%-os megtakarítást jelent.

– Elég furán hangzik nekem...

– Az energiahatékonyság, mint kötelezettség azokat a nagyvállalatokat érinti, amelyek üzemanyaggal, gázzal, illetve árammal kereskednek Magyarországon.

Ezeket nevezik nagy kötelezetteknek.

Sok esetben azonban lehetetlen, legalábbis belátható időn belül kivitelezhetetlen olyan mértékű energiahatékonyságot elérni ezeknél a cégeknél, ami az előírás. Viszont nem teljesítés esetén kőkemény bírság, büntetés fenyegeti ezeket a cégeket. A megoldás az EKR tőzsde. A legnagyobb kötelezettek a megbízható cégekkel keretszerződést kötnek HEM-szállításra, ami nagy segítség a beruházások finanszírozásában.

A kötelezettek a máshol elvégzett energiahatékonysági beruházások HEM-esített energiamegtakarítását virtuálisan megvásárolják, és ezzel tudják le a kötelezettségüket.

Persze ez nem megy bemondásra. A cégünk az energiahatékonysági projektek auditálására és finanszírozására jött létre. Azaz mi az energiahatékonysági beruházásokról tanúsítványt bocsáthatunk ki, melyeket HEM-nek neveznek (hitelesített energiatanúsítvány). Ezen az okiraton a megtakarított energiát gigajoule-ban (GJ) adjuk meg. Ezekből származó virtuálisan megtermelt energiákat értékesítjük.

– Hogyan lehet ezt értékesíteni?

– Az általunk tanúsított HEM-ek bekerülnek a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál vezetett virtuális folyószámlánkra. Innen tudjuk átvezetni ezt a nagy kötelezettek felé. Ennek megvan a megfelelő platformja, egy állami tőzsdei rendszer.

Tehát kialakul egy win-win-win helyzet. Mindenki jól jár: a lakosságnak mi ingyen végzünk komoly megtakarítással járó energiahatékonysági beruházást, a kötelezettek is jól járnak, mert olcsóbban veszik meg az energiát, és természetesen nekünk is van hasznunk.

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a lakosság komoly hozzáadott értéket nyer, mert így 30-40 százalékot takarítanak meg a családok a fűtés- vagy a hűtésszámlán.

– Mennyien keresik meg önöket?

– Naponta 500 pályázat jön be, egy nap átlagosan száz ingatlan padlásfödémjének szigetelését tudjuk elvégezni. A legtöbb, amit egy nap elvégeztünk, 135 ingatlan volt.

– Ehhez óriási kapacitás és logisztika kell. Hogyan tudják ezt megszervezni?

– Itt, az irodában a munkatársaink koordinálják az alvállalkozók munkáját. Fent az emeleti tárgyalóban éppen a kollégákkal zajlik a napi megbeszélés. Büszkék vagyunk arra is, hogy a lakosságon kívül, az építőipari beruházások visszaesésének időszakában munkát tudunk adni sok vállalkozónak is,

közel 200-250 munkavállaló dolgozik cégünk által finanszírozott beruházásokon. Ez talán a negyedik „win”.

– Ha ez ekkora üzlet, miért nem csinálják mások is?

– Most már csinálják, vannak, akik elkezdtek másolni minket. Persze ez nem veszélyezteti a piacvezető pozíciónkat, mai napig nagyságrendileg 1.100.000 m2 szigetelést terítettünk le. Másfelől ez egy piaci rés volt, amit megtaláltam.

A lakossági szektorral senki nem foglalkozott, ugyanis egyszerűbb volt például egy nagy áruház vagy sportcsarnok energetikai megtakarítását egyben tanúsítani és értékesíteni, mivel az egymaga több ezer GJ.

Ezzel szemben egy tetőtér csak 40-80 GJ, ami többeknek apró munka volt, és nem érte meg foglalkozni vele.

– Hogyan jut el a híre az önök vállalkozásának az ügyfelekhez? Azt gondolom, hogy hátrányosabb helyzetű családoknak ez óriási lehetőség, hiszen nemcsak magáért a munkáért és anyagért nem kell fizetniük, de utána a kisebb energiaszámla egy szegényebb család esetében nagyon is számít.

– Most már hirdetjük is magunkat a közösségi médiában. Megtalálnak minket, szerencsére a rászorulók is.

Megható volt, amikor egy család azt írta nekünk, hogy az eddigi megtakarításaikból meg tudták oldani az iskolás gyermekük tanszervásárlását.

Több önkormányzat és polgármester is segíti a munkánkat azzal, hogy saját platformjukon hirdetik a szolgáltatásunkat. A szendrői polgármester például településén közel 200 ingatlant írt össze, ahol elvégezhettük a szigetelést.

– Tehát a kötelezettek elszámolják a magánházak tetején meglévő szigetelést mint saját kötelezettségvégrehajtást. Ezek szerint ez azt is jelenti, hogy van egy fenntartási kötelezettség?

– Van egy szerződésünk, ami a honlapunkon is fent van, le lehet tölteni, teljesen nyilvános, meg lehet nézni. Öt év a fenntartási kötelezettség. De kérdem én: ki az, aki leszedné a hőszigetelést?

– Ezek szerint egyfolytában dolgoznak.

– Négy hónap alatt egymillió négyzetmétert szigeteltünk le. Padlásfödémből, ez több ezer ingatlan.

– Ez azért tekintélyes kapacitás...

– Nem a kivitelezéssel van probléma, hanem az anyagellátottsággal. Magyarországon nincs üveggyapotgyár, Szlovéniából, Lengyelországból, Németországból hozzuk be a szükséges anyagot.

Heti 50-70 kamion érkezik országszerte.

És most megyünk Törökország felé is. Tehát ahogy csak tudunk, minél több embert szeretnénk segíteni, ami természetesen azon is múlik, hogy a nagy kötelezettek folyamatosan hosszabbítsák meg a keretszerződéseinket.

– Ennyi beruházást folyamatosan görgetni tekintélyes tőkét igényel.

– Több milliárd forintunk áll az ingatlanokban. A beruházástól a letanúsításig ugyanis eltelik pár hónap, addig mi finanszírozzuk az egészet. Volt is olyan „konkurrenciánk”, amelynek korántsem volt ennyi tőkéje, és okosban akarta megoldani. Feltették a szigetelést, lefényképezték, letanúsították, majd leszedték, és adtak a háztulajdonosnak pár tízezer forintot. Természetesen ez feltűnt a MEKH-nek is, és elkezdték ezeknek az ügyeknek a felgöngyölítését, és szigorú ellenőrzési folyamatot vezettek be. Mostantól már minden tizedik ingatlant automatikusan ellenőrizni fognak.

– A kormány a múlt héten jelentősen szigorított a feltételeket. 25 cm-es szigetelés helyett ezután 30 centiset írnak elő, valamint páraáteresztő és párazáró fóliát. Az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi tagozatának elnöke szerint emiatt meg is szűnik az ingyenesség, mert már nem éri meg.

– Pontatlan számokkal dolgoztak a cikkben. Eddig 2050 forint volt a 25 centi hőszigetelésnek nettó négyzetmétere, most az 2400-2500-ra növekszik, tehát 400 forint a differencia. Az újonnan előírt páraáteresztő fólia ára 100 forint négyzetméterenként. Ez eddig 500 forint plusz négyzetméterenként, ami egy 100 négyzetméteres födém esetén 50 000 forintos növekmény.

– Van még szó párazáró fóliáról is.

– Azt eddig is tettünk le.

– De akkor hogyan jelenhettek a cikkben meg ilyen magas összegek? Például ott 500 forintra taksálják a páraáteresztő fólia négyzetméterét, ami ön szerint csak 100 forint.

– Vannak olyanok, akik építőanyag kereskedelemmel foglalkoznak, és ebben a programban nem vettek részt, mert olyan magas árat adtak nekünk, hogy nem éltem a lehetőséggel, hogy együttműködjek velük.

Ha megfelelő helyről szerezzük be az anyagokat, akkor még ezekkel a magasabb tételekkel is van rajta haszonkulcs, amiért érdemes még mindig ingyenesen elvégezni a padlásfödém hőszigetelést.

Természetesen a piacon vannak olyan vállalkozók, akik nem elégednek meg 10-20% haszonnal, ők valószínőleg pénzt fognak kérni az ügyféltől négyzetméterenként.

Bár valóban csökkent a GJ ára, azonban várhatóan a törvénymódosítás a lakossági HEM árat meg fogja növelni, mivel nagyon sok ezzel foglalkozó cég nincs felkészülve a változások lekövetésére, és inkább beszüntetik az ingyenes szigetelési tevékenységüket.

Ezáltal nem lesz annyi lakossági HEM a piacon, ami árfelhajtó tényező.

Továbbá árnövelő hatása lesz a „fit for 55” intézkedéscsomagnak, amelynek célja, hogy 2030-ig 55%-kal csökkentse az Európai Unió üvegházhatásúgáz-kibocsátását. Ugyanis azért, hogy valóban teljesíteni tudják a 2030.december 31-re előírt mennyiséget, a kötelezetti kvóta minimum duplájára fog emelkedni.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Hogyan segíthet egy apró üvegkorong megmenteni az emberiséget a kihalástól?
A kutatók szerint a kristály a kihalófélben lévő növény- és állatfajok nyilvántartására is felhasználható lehet a jövőben.


A kristály vizuális kulccsal is rendelkezik, hogy az, aki megtalálja, megérthesse, mit tartalmaz. Az 5D-s név onnan jön, hogy a nanoszerkezetek öt különböző dimenzióban tárolják az információt: magasság, hossz, szélesség, tájolás és helyzet – írja a CNN.

A kutatók a teljes emberi genomot is elhelyezték ebben a kristályban, abban a reményben, hogy a jövőben tervrajzként szolgálhat az emberiség regenerációjához, ha valaha teljes kihalás történne.

A Southamptoni Egyetem Optoelektronikai Kutatóközpontjának kutatói szerint a kristály a kihalófélben lévő növény- és állatfajok nyilvántartására is felhasználható lehet.

Ez a memóriakristály akár 360 terabájtnyi információt képes tárolni több milliárd évig, ráadásul ellenáll a szélsőséges körülményeknek: bírja a fagyot, a tüzeket, az ütközéseket, a kozmikus sugárzást és az akár 1000 °C-os hőmérsékletet is. Már 2014-ben Guinness-világrekordot kapott, mint a legtartósabb digitális tárolóanyag, és a jövőben még számos lehetőség nyílhat meg az ilyen innovatív adattárolás előtt.

A kutatócsoport, Peter Kazansky vezetésével, az emberi genom adatait olyan apró területekre vitte be, amelyek mindössze 20 nanométer nagyságúak (csak hogy értsd: egy nanométer a méter egymilliárdod része).

„Az 5D-s memóriakristály megnyitja a lehetőséget a genomikai információk örök tárházának megteremtésére, amelyből akár összetett organizmusok, például növények és állatok is helyreállíthatók, ha a tudomány erre a jövőben képes lesz”

– mondta Kazansky.

A kutatóknak viszont azt is át kellett gondolniuk, hogy ki vagy mi fogja a jövőben használni ezeket az információkat.

„A kristályra írt vizuális kulcs információkat ad a megtalálónak arról, hogy milyen adatok vannak benne, és hogyan lehet őket felhasználni”

– tette hozzá Kazansky. A kristályt jelenleg a Memory of Mankind archívumban tárolják, egy titkos osztrák sóbarlangban elhelyezett időkapszulában.

Link másolása
KÖVESS MINKET: