JÖVŐ
A Rovatból

A tanároknak az élettől teljesen elrugaszkodott környezetben kell oktatniuk – hangzott el a HiperSuli program tanévzáróján

Sok diák megtáltosodott a távoktatás alatt, páran pedig végiglógták a második félévet. A Hiper Suli program szakértői értékelték az elmúlt időszakot.

Link másolása

Körülbelül egy hónapja a digitális oktatásról beszélgethettünk a HiperSuli program szervezésében, most pedig tanévvégi összegzésre invitálták az érdeklődőket.

A beszélgetést most is Koren Balázs matematika szakos tanár, a HiperSuli program vezetője koordinálta. Ezúttal a távoktatásban töltött elmúlt három hónap tanulságait vonták le a programban részt vevő szakértők: Lászlóné Durecz Andrea az alsó tagozatos, Varga Krisztina, a felső tagozatos, Medvegy János pedig a gimnáziumi tapasztalatokról számolt be.

Bár mindhárom tanár más korosztállyal foglalkozik, meglehetősen hasonlóan látják az elmúlt időszakot.

Elmondták, jobb lett volna, ha a veszélyhelyzet elején rendelkezésre állt volna egy hét a szülők betanítására, mint az, hogy mindenkinek menet közben kellett belerázódni az új körülményekbe.

A távoktatás mindenkinél másképp vált be. Volt olyan diák, aki korábban jó tanuló volt, de az otthoni tanulás során leszakadt, de az ellenkezőjére is akadt példa, korábban bukdácsoló diák megtáltosodott.

Nem győzték hangsúlyozni a szülők felelősségét.

Sok múlt azon, hogy a felnőttek mennyi időt tudtak a gyerekekre fordítani, mennyire vették komolyan a feladatot. Medvegy János elmondta, náluk – egy hódmezővásárhelyi gimnáziumban – az igazgató úgy rendelkezett, egy diák sem kaphat elégtelent, mulasztás esetén sem.

Volt olyan tanuló, aki visszaélt ezzel. Miután március elején már kellő számú osztályzata volt, hogy le lehessen zárni történelemből, onnantól nem vett részt a tanulásban. Kiszámolta, hogy neki így is megéri.

Abban mindenki egyetértett, hogy a nyárnak a pihenésről kell szólnia, persze aki valamiért lemaradásban van, az kihasználhatja ezt az időszakot a felzárkózásra.

A Hiper Suli szakértői összeállítottak egy letölthető TudásPakkot is. A TudásPakk többek között a következő javaslatokat teszi a szülők számára:

• Lemaradás esetén érdemes megbeszélni a gyermekkel, hogy a nyári pihenés mellett lehetősége van felzárkózni és ez azt a célt szolgálja, hogy a jövőben könnyebb dolga legyen.

• Ha úgy érzik, a gyermek lemaradt, konzultáljanak a tanárokkal, akik akár egy kisebb feladat-csomagot is összeállíthatnak a nyárra. Személyes tanácsaikat mindenképpen érdemes kikérni.

• Számos tudásmegosztó felület és applikáció született az elmúlt időszakban, amelyeket a gyerek önállóan is kezelhet, valamint segítségükkel játékosan tanulhat. Ezek használatával nyáron is lehet folytatni a felzárkóztatást.

A digitális oktatás kapcsán a HiperSuli tanárai abban egyetértenek, hogy nincs univerzális igazság,

mindenkinek magának kell megtalálnia a számára legjobb platformokat.

Elképzelhető, hogy szeptembertől hagyományos módon folytatódik az oktatás, de a most megszerzett online képességeket érdemes tovább vinni majd a hétköznapokba, hogy a klasszikus oktatást kiegészítve alkalmazhatóak legyenek, valamint jelen pillanatban még arra is fel kell készülni, hogy újra visszatérhet egy karanténhelyzet.

Koren Balázs – akivel nemrég interjúztunk is – ezúttal is kihangsúlyozta az online biztonság fontosságát. A TudásPakk általános aranyszabályokat igyekszik megfogalmazni. A legfőbb tudnivalók röviden:

• Év elején tisztázni kell az adatvédelmi szabályokat, kereteket a gyerekekkel és szülőkkel egyaránt.

• Felvételt csak a lehető legszükségesebb esetben érdemes készíteni vagy bekérni.

• A felvételeket a tanárnak az értékelés után azonnal törölnie kell. Ez a diákokra is vonatkozik: a tanár tudta nélkül nem készíthet és alapesetben a diák sem oszthat meg semmilyen felvételt az online oktatásról.

A beszélgetés végén feltettem a kérdést:

Mennyire van létjogosultsága a lexikális tudás magolására építő tantervnek és számonkérésnek? Vajon fontos-e tudnom, hogy mikor született Arany János, amikor egy másodperc alatt rá tudok keresni a Google-ben?

Koren Balázs egyetértett abban, hogy az oktatási rendszer sok ponton nem túl életszerű. Medvegy János pedig így foglalta össze a jelenlegi helyzetet: Nagyon várnám, hogy legyen ilyen koncepció.

Jelenleg az élettől teljesen elrugaszkodott környezetben kell oktatnunk, de a pedagógusok között nagy az ellenállás.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: