JÖVŐ
A Rovatból

A Facebooktól nyugodtan hazudhatnak a politikusok: a politikai reklámok valóságtartalmát nem ellenőrzik

Fotó: Flickr - szmo.hu
2019. november 12.


Link másolása

A politikai kampányok tényszerűségét persze akkor sem lenne könnyű ellenőrizni, ha kimondottan szeretnék. A New York Times Donald Trump egyik új tévéreklámját hozza fel példaként, amit az amerikai baseball bajnokság egyik mérkőzésének szünetében sugároztak. Ebben azt azt állították, hogy az elnök hivatalba lépése óta hatmillió munkahelyet teremtett, ebből félmilliót az iparban. Az viszont nem derült ki a hirdetésből, hogy ennyivel nőtt-e a munkahelyek száma, vagy ebből le kell-e esetleg vonni a megszűnő munkahelyeket. Az sem, hogy a hatmillió munkahelyből mennyi Trump személyes érdeme, és mennyi köszönhető a gazdasági fellendülésnek.

De vajon kinek kellene eldöntenie, mi kell ahhoz, hogy Trump politikai hirdetését hitelesnek minősítsük? És vajon mennyi ember mennyi munkaórája kellene ahhoz, hogy ezeket az ellenőrzéseket mind a 22 amerikai elnökjelölt-aspiránsnál elvégezzék? Vagy mind az öt kontinens összes politikusánál, mind 100 nyelven, amit a Facebook 1,8 milliárd felhasználója beszél?

Abban azonban sokan egyetértenek, hogy a Facebook valami mást megtehetne. A hamis üzenetekkel operáló politikai kampányokkal ugyanis nemcsak az a baj, hogy egyáltalán léteznek. Hanem az is, hogy a létezésükről sokszor az újságírók vagy a politikai riválisok nem is tudnak, így nincs módjuk megcáfolni az elhangzottakat.

Ennek az az oka, hogy

a Facebook a világ egyik legkifinomultabb célzási rendszerét használja az üzenetek eljuttatásához, és a mikrotargetálást a politikai kampányok számára is teljes mértékben hozzáférhetővé teszi.

A politikusok kampánystratégái egyszerűen be tudják állítani, hogy egy hirdetés csak bizonyos életkorú, nemű, anyagi helyzetű, érdeklődési körű embereknek jelenjen meg.

Be tudják lőni, kik a legfogékonyabbak az üzenetre, kik hiszek el a legkönnyebben a benne felsorolt hamis állításokat, és a Facebook célzási rendszere segítségével el tudják érni, hogy csak ők láthassák ezeket az üzeneteket. Ők viszont újra és újra, egészen addig, amíg el nem fogadják azt igazságnak.

A mikrotargetálással megdől a Facebook azon érve, hogy a politikusok hamis kijelentéseit majd nyilvános vitákban kivesézi a nagyközönség, a nagyközönséghez ugyanis a legtöbb hazugság el sem jut.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: