BALATON
A Rovatból

Balatoni nyaralók, amikről a legtöbben csak álmodoztak

A 70-es és 80-as években a jólét egyik csúcsa a balatoni nyaraló volt. Mindegy, milyen.
Forrás: Kép-tér - szmo.hu
2014. július 18.



Mit nem adtam volna a nyolcvanas években azért, hogy nyaralónk legyen a Balatonon. Közel a vízhez, kerttel, pár gyümölcsfával, hullámpalával és emeletre vezető falépcsővel.

Sajnos nem volt, így meg kellett elégednem az úttörőtáborok faházaival vagy citrom- ill. narancssárga sátraival, de annak is megvolt a maga bája. A feliratos villákon kívül a hatvanas-hetvenes évek kulipintyói is különösen üdítő színfoltot hoznak a Balaton vízparti utcáiba.

Itt látszik igazán, hogy a helyi tanácsok annak idején milyen engedékenyek voltak a parcellák méretének meghatározásánál, bár engedékenységüket nyilván nem a szocializmust serényen építő egyének második otthonhoz juttatása vezérelte. Így keletkezett egy sor aprócska telek picinyke hétvégi házzal, ahol mindenki megkísérelhette a gondtalan nyaralást, villanyrezsóval, otthonról kiszuperált szekrénysorral és étkészlettel.

P1160115b

ez a kis házikó egy nagyobb ház kertjében áll, vendégszoba lehet

P1160208b

közkedvelt építészeti megoldás a sátorház, különböző anyagokból, itt fából

Gombamód szaporodtak ekkortájt a minimális alapterületű, gyakorta hullámpalával lefedett sátorházak, faházak és egyéb, könnyű szerkezettel és nagy leleménnyel épült nyaralók. Ki-ki igénye és pénztárcája szerint, sokszor saját kézzel és verítékkel építette fel azt a bizonyos, szívének oly kedves második otthont. A hatóságok pedig elnézően hagyták, hogy épüljön, aminek épülnie kell.

És hiába lett azóta egy csomó új, minden igényt kielégítő, és -hadd nyavalyogjak már egy kicsit-, építészetileg többnyire nem túl dicséretes, ámde medencés, garázsos, full extrás nyaraló a magyar tenger partján, azért ez az időszak erőteljesen rányomta bélyegét a mai képre. Kedvenc szárszói kulipintyóim következnek, utánuk pedig a hetvenes évek elején publikált Hétvégi házak, nyaralók című könyvben megépítésre ajánlott egyedi és típusházak korabeli fotói, hogy lássuk mi volt a követendő példa.

P1160262b

könnyűszerkezet hullámpalával

P1160263b

a fenti kulipintyóhoz tartozó privát vendéglátóipari egység

P1160247b

egészen tisztességes a belmagasság ezekben a sorházakban és terasz is van

P1160205b

klasszikus balatoni faház, hullámpalával

P1160239b

lapostetős típusház közvetlenül a vasút mellett terasszal és toldással- lásd következő képek

P1160243b

Buhera mátrix

P1160244b

Elfogult vagyok a terméskővel. az építőanyagok sorában nálam szorosan a tégla után jön.

P1160313b

kicsit kilóg talán a sorból ez a csinos kis ház

P1160270b

a kert is egészen kellemes

P1160266b

Remélem, ez csak a pincelejáró. Huszárvágással oldották meg az ajtókérdést.

P1160279b

ez a társasház ránézésre tipikusan hetvenes-nyolcvanas évek- vajon mért áll üresen?

P1160281b

ismerős függöny

Callmeyer Ferenc- Rojkó Ervin 1971-es könyvében óva int a nem kvalifikált építész, hanem "az alacsony képzettségű kis mesteremberek" által létrehozott, könnyen botrányos külsejű és a közízléssel szembemenő megoldásoktól. Az általuk javasolt nyaralókból ezek a kedvenceim.

P1160621b

Kis nyaraló Ábrahámhegyen. Tervezte Kiss András, beépített területe 24 m2! Hihetetlen, de három hálója és beépített kandallója van. A minimalista dizájn és a fehér kubus miatt csak imádni lehet.

P1160614b

"Varia" hétvégi ház, tervezte Callmeyer Ferenc és Vadász György. Könnyű szerkezetét hullámosított alumínium lemez fedi. Kizárt, hogy kánikulában 2 percnél többet bent lehetett maradni.

P1160615b

Letisztult formák a "Repkény" típusnyaralónál. Tervezte Márton István, beépített területe 30 m2. A WC-t kívülről lehetett megközelíteni.

P1160616b

Hétvégi ház a Balaton északi partján. Farkas Tibor tervezte, beépített területe 30 m2. Jó példa a kis telken, kis alapterülettel, de nagy férőhellyel felépített nyaralókra. Különleges a szerkezeti megoldása, fehérre meszelt vasbeton falakból és nagy üvegfelületből áll. A dizájn hamisítatlan hetvenes évek, nekem bejön.

P1160617b

Lábakon áll a TÁTIKA típusnyaraló. Hófer Miklós tervezte és 40 m2. Elsősorban vízparti fekvésű telekre ajánlották, ahol a talaj vízállása indokolta a lábra állítást. Az épület alatti tér szolgálhatott garázsként vagy pingpongozóként.

P1160618b

Dul Dezső terve a "Fagyöngy" típusnyaraló, amelynek beépített területe 40 m2. Két hálófülkét rejt és 6 személy befogadására alkalmas. Ilyen és ennek hasonló variációiból sok van még most is. A magyarázat az egyszerű, de szerethető forma mellett a téglafal szerkezet, amitől sokkal tartósabb, mint könnyűszerkezetes társai. A violinkulcs miatt pedig igazi gyöngyszem.

P1080150b

Ráadás: Időkapszula egy bélatelepi nyaraló belsejében, egy kedves barátnőmnél.

Nyomj egy lájkot, ha tetszett a véálogatás!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
„Visszaadjuk a Balatont az embereknek” – Kerítésbontással ünnepelnek, ingyenes lett az egyik népszerű keszthelyi strand
Dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere szerint a tó megóvásának egyik kulcsa, hogy az emberek magukénak érezzék a természeti kincset.


„Visszaadjuk a Balatont az embereknek” – ingyenessé tette május 1-jétől a keszthelyi Helikon Strandot a városvezetés. A döntés értelmében a strandot nemcsak a helyiek, hanem minden látogató díjmentesen használhatja. A nyitónapon piknikkel és a strand kerítésének jelképes lebontásával várták az érdeklődőket - közölte Dr. Tóth Gergely a közösségi oldalán.

Keszthely polgármestere szerint a lépéssel egy korábbi ígéretüket váltják valóra.

„Visszaadjuk a Balatont az embereknek”

– írta a polgármester.

Azt is hangsúlyozta, hogy a Balaton mindenkié, és a tó megóvásának egyik kulcsa, ha az emberek magukénak érzik azt.

„Senki sem sajátíthatja ki hazánk természeti kincseit”

– tette hozzá.

A közel 20 ezer négyzetméteres Helikon Strand gondozott zöldfelülettel, árnyas fákkal és tágas napozórészekkel várja a pihenni vágyókat. A fürdőzők rendelkezésére állnak sportpályák, pingpongasztalok, játszótér, beltéri és kültéri zuhanyzók, valamint baba-mama szoba és gyermekmosdó is. A területen több büfé is üzemel.

A városvezető május 1-jén egy videót is megosztott a kerítésbontásról. Az eseményhez azt írta: „Nem a teljes kerítést bontottuk el, csak azt a szakaszát, amellyel nem veszélyeztetjük a fürdőzők, az itt pihenő családok biztonságát. A strandra mostantól szabad a bejárás, kérem, mindenki vigyázzon a terület biztonságára és épségére".

Korábban Keszthelyen csak fizetős önkormányzati strandokon lehetett legálisan fürdeni. A Helikon Strandot 2019-ben már ingyenessé tették, de akkor még csak a helyi lakosok számára, akik lakcímkártyával igazolhatták jogosultságukat. A teljes szabadstranddá alakítást akkor jogi és pályázati okok nem tették lehetővé.

A mostani, mindenkire kiterjedő ingyenességről idén januárban a képviselő-testület támogatta az előkészítést, és felkérte a VÜZ Kft.-t a szabadstranddá alakítás feltételeinek vizsgálatára. A szükséges rendeletmódosítást márciusban fogadták el.

A városvezetés abban bízik, hogy a Helikon Strand ingyenessé tétele más balatoni települések számára is követendő példát mutathat.

A döntés a szezon elején különösen figyelemre méltó, mivel a legtöbb strand csak május második felében vagy júniusban nyitja meg kapuit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
A Rovatból
Aggasztó jel a Balatonnál: a szárazság miatt egy egész sziget emelkedett ki
A Balatonfenyvesnél felbukkant homokpad a tó alacsony vízállásának következménye. Szakértők szerint a térségből akár 100-150 milliméter csapadék is hiányozhat, ami a vízutánpótlást akadályozza.


Drónfelvételen rajzolódott ki a balatonfenyvesi „Majomsziget” – a Balaton átlagvízszintje június elejére mindössze 83 centiméterre csökkent, ami látványos homokzátonyokkal üzeni: tartós a vízhiány, a nyár pedig még csak most kezdődik.

A tartós csapadékhiány miatt Balatonfenyves közelében ismét felszínre került egy különleges homokpad, amelyet a helyiek régóta Majomszigetként emlegetnek – írta a Sokszínű Vidék. A jelenségről csütörtökön drónfelvétel is készült.

A Balaton vízszintje jóval elmarad az ilyenkor megszokott értékektől. Ennek következtében a déli part sekélyebb szakaszán ismét kirajzolódott az a homokos terület, amely korábbi aszályos időszakokban már többször feltűnt.

A szakemberek szerint a probléma hátterében elsősorban a csapadékhiány áll. Bár az elmúlt napokban több helyen érkezett eső, a kiszáradt talaj a lehulló vizet szinte azonnal magába szívja. Emiatt a kisebb vízfolyások sem tudják megfelelően táplálni a Balatont, hiszen sok esetben a víz már azelőtt elszivárog a földben, hogy elérné a tó vízgyűjtő rendszerét.

A szakértői becslések szerint akár 100-150 milliméter csapadék is hiányozhat a térségből, ami különösen a Balaton déli vízgyűjtő területén okoz gondot.

A jelenlegi helyzet sokakat emlékeztet a 2011-es rendkívül alacsony vízállású időszakra. Akkor a déli part egyes szakaszain annyira visszahúzódott a víz, hogy helyenként több tíz métert kellett gyalogolni a sekély mederben ahhoz, hogy a fürdőzők elérjék a mélyebb vizet.

A klímaváltozás okozta aszály mellett az emberi beavatkozások – mint a part menti beépítések és a nádasok pusztulása – tovább rontják a tó ökológiai állapotát, veszélyeztetve annak hosszú távú jövőjét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Kiderültek a balatoni bérek: a szakácsok akár nettó 900 ezer forintot is hazavihetnek
A szezonális munkaerőpiac felpörgött a Balatonnál és a Velencei-tónál, a bérek pedig jelentősen emelkedtek a tavalyi évhez képest. Míg a csúcskeresők a szakácsok, a konyhai kisegítők is hazavihetnek havi nettó 400-500 ezer forintot.


A nyári szezon a munkaerőpiacon is elkezdődött a Balatonnál és a Velencei-tónál: a szakácsok közel egymilliós fizetést vihetnek haza, miközben sok helyen szállás is jár – de a vendéglátósok szerint csak az kaszál, aki bírja a 10–12 órás műszakokat és a hektikus forgalmat.

A bérek érezhetően emelkedtek a tavalyihoz képest – írta a Blikk.

A szezonális foglalkoztatási piramis tetején a szakácsok, illetve séfek állnak átlagosan nettó 750–900 ezer forintos keresettel, akiket a pultosok és felszolgálók (500–750 ezer), majd a strandbüfések (420–500 ezer), a konyhai kisegítők (400–500 ezer) és végül a recepciósok, illetve animátorok követnek nettó 380–450 ezer forintos havi fizetéssel.

A komolyabb pozíciókban a fix bér mellé borravaló és forgalmi százalék is jár, bár heti vagy szezonvégi bónuszt a legtöbb helyen az egyszerűbb beosztásokban dolgozók is kapnak.

A munkavállalási feltételek régiónként eltérnek: a Balatonnál a fizetések általában magasabbak, és sok helyen a szállás is az ajánlat része, míg a Velencei-tónál a vendéglátósok inkább a Budapestről ingázó diákokra és a környéken lakókra építenek.

A magas keresetért azonban keményen meg kell dolgozni.

A körülmények sem mindig ideálisak.

"A meleg kegyetlen volt, főleg kánikulában. Akik sütöttek, 50-60 fokban dolgoztak váltásban. Minden nap nyitva voltunk reggel 9-től este 9-ig, de ha sok volt vendég, akkor tovább is.” - mesélte a lapnak egy dolgozó.

A munkavállalóknak érdemes résen lenniük, mert a magas fizetés mellett rejtett buktatók is lehetnek. Sok strandbüfé például időjárásfüggő órabért alkalmaz, ami azt jelenti, hogy nem fizetnek, ha rossz az idő és nincs vendég. Ezért fontos előre tisztázni, van-e garantált minimum óraszám vagy alapbér. Ugyanilyen lényeges a borravaló-politika megismerése, a szállás és étkezés pontos feltételeinek rögzítése, valamint annak ellenőrzése, hogy a hirdetésekben szereplő, sokszor bruttó összegek mit jelentenek a gyakorlatban.

A diákok továbbra is kulcsszereplői a piacnak, számukra az iskolaszövetkezeteken keresztüli elhelyezkedés a legegyszerűbb. A 25 év alattiak szja-mentessége miatt adót sem kell fizetniük, ami a hirdetésekben szereplő 2000–3400 forintos órabéreket még vonzóbbá teszi.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Kitiltották a rollereseket, a bicikliseket és a kutyákat is Zamárdi forgalmas sétányáról
A zamárdi önkormányzat a teljes nyári szezonra megtiltotta a járművek és a kutyák bevitelét a Margó Ede sétányra. A rendelet augusztus 31-ig van érvényben, csak a babakocsival közlekedők képeznek kivételt.


Gyalogosoké a part Zamárdiban: hétfőtől a teljes nyári szezonra kitiltották a rollereket és a kerékpárokat a Nagystrand melletti forgalmas Margó Ede sétányról. Az ATV cikke szerint a helyszínen már kihelyezték a figyelmeztető táblákat.

A szabályszegőkre a közterület-felügyelők bírságot szabhatnak ki. A korlátozás augusztus 31-ig marad érvényben.

A rendelet értelmében semmilyen járművel nem lehet a sétányra hajtani, egyetlen kivételt a babakocsik jelentenek.

A kutyasétáltatás még pórázon sem megengedett.

A helyi lakosok véleménye megoszlik az intézkedésről: míg a rollerek tiltását a többség támogatja, a kutyák teljes kitiltását sokan túlzónak tartják.

A hétfőn életbe lépett szigorításokat a hétvégi strandnyitásra időzítették. A szezonra már korábban megkezdték az előkészületeket: beemelték a lejárókat, kikerültek a vízmélységet jelölő bóják, és a vízimentő szolgálat is munkába állt.

Egyébként egyre több település szabályozza szigorúbban az elektromos rollereket, például Hajdúszoboszlón is korlátozzák az e-rollereket több kiemelt zónában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk