Úton a koronavírus elleni védőoltás: egy hónapon belül kezdhetik embereken tesztelni
A jövő hónapban megkezdődhetnek az első emberkísérletek a koronavírus ellenszerével kapcsolatban az egyik londoni egyetemen és néhány amerikai gyógyszercégnél is - írja a Daily Mail.
Európában az Imperial College London, Amerikában a Moderna és az Inovio gyógyszercégek próbálhatják ki először az ellenanyagot embereken, ők állnak jelenleg a legjobban az ellenszer kifejlesztése terén,
amelyen rengeteg kutatóközpont, egyetem és gyógyszercég dolgozik világszerte. A koronavírusnak - amely eddig 94 ezer embert fertőzött meg világszerte - egyelőre nincsen ismert és alkalmazható ellenszere.
Londonban már február közepe óta kísérleteznek a gyógyszerrel állatokon, az eredmények azt mutatják, hogy egy hónap múlva már embereken fogják tesztelni az ellenszert. A londoni egyetemen hihetetlenül rövid idő alatt sikerült áttörést elérni, az ellenanyagot csak január közepén kezdték el ugyanis kutatni - akkor hozták nyilvánosságra a kínaiak a vírus genetikai paramétereit. Normál esetben ehhez évek kellenek, most azonban nincs annyi idejük a kutatóknak, a vírus ugyanis egyre terjed.
Amennyiben a klinikai emberkísérletek is sikeresek, akkor kipróbálják a vakcinát nem laboratóriumi körülmények között is. Amennyiben az is sikeres, akkor szabadalmaztathatják a világ számára. Ez azt jelenti, hogy még a gyors és sikeres tesztelési folyamat ellenére is
leghamarabb jövő évben lehet elérhető mindenki számára az oltás.
Hangsúlyozandó azonban, hogy még így is hihetetlenül gyors tempóban folynak a munkák az ellenanyag kifejlesztéséért. A londoni egyetem egyik, a kutatásban is résztvevő professzora, Robin Shattock szerint soha nem állítottak még elő sehol ilyen gyorsan ellenanyagot.
"A legtöbb vakcina öt évig csak a felfedezés és tanulmányozás fázisában van, további 1-2 évig tart, míg forgalomba kerül."
- nyilatkozta.
Az Inovio azonban már az idei év végére ígér egymillió adag ellenanyagot. Ők szintén áprilisban kezdik majd az emberkísérleteket.