„További lépéseket készítünk elő, uniós szinten is” – Az ukrán külügyminiszter szerint a konzuljaik még mindig nem léphettek kapcsolatba az elfogott ukrán állampolgárokkal
A TEK a NAV megbízásából állított elő hét ukrán állampolgárt az M5-ösön. Kijev a konzulok bejutását és az alkalmazottak elengedését követeli, a magyar hatóság nyomoz.
Diplomáciai vihart kavart az az ügy, amelyet az ukrán külügyminiszter túszejtésnek, a magyar hatóságok pedig pénzmosás elleni fellépésnek neveznek. A vita azután robbant ki, hogy a Terrorelhárítási Központ csütörtökön lecsapott két ukrán pénzszállítóra Budapesten.
A Telex információi szerint az akciót március 5-én, csütörtök napközben hajtották végre az M5-ös autópálya egyik benzinkútjánál. A hatóságok hét ukrán állampolgárt állítottak elő, köztük egy volt ukrán titkosszolgálati tábornokot.
Az ukrán fél álláspontja szerint az állami Oschadbank alkalmazottai a két ország állami bankjai közötti rendszeres szolgáltatás részeként szállítottak készpénzt és nemesfémet Ausztriából Ukrajnába. A két páncélozott járműben összesen 40 millió dollár, 35 millió euró és 9 kilogramm arany volt.
Az ügy pénteken kapott nemzetközi nyilvánosságot, miután Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en tett közzé egy éles hangú bejegyzést.
„Az ukrán konzulok számára még mindig nem engedélyezték a kapcsolatba lépést a Budapesten ‘túszul ejtett’ hét ukrán állampolgárral. A magyar fél nem adott erre magyarázatot”
– írta a tárcavezető, aki az elfogást korábban „túszejtésnek és lopásnak” minősítette. Szibiha jelezte, Ukrajna az állampolgárok azonnali szabadon bocsátását követeli, és hozzátette: „további lépéseket készítünk elő, többek között uniós szinten is.”
Az Oschadbank és az Ukrán Nemzeti Bank közös közleményben követelte az alkalmazottak és a vagyon azonnali elengedését, valamint hivatalos tájékoztatást a járművek és a rakomány hollétéről.
Ukrán források szerint a járművek GPS-jele Budapest belvárosát mutatta, egy magyar biztonsági szerv épületének közelében.
A magyar Nemzeti Adó- és Vámhivatal ezzel szemben azt közölte, hogy „pénzmosás bűncselekményének gyanújával” folytatnak büntetőeljárást, a nyomozást pedig a Terrorelhárítási Központ közreműködésével végzik.
A NAV közleménye szerint a vizsgálat egy szélesebb körű nyomozás része, miután csak idén márciusig több mint 900 millió dollár, 420 millió euró és 146 kilogramm aranytömb haladt át Magyarországon Ukrajna felé. A magyar hatóság az ukrán vádakra reagálva azt is közölte, hogy az eljárás megkezdésekor azonnal értesítették az ukrán konzuli szolgálatot, ám onnan eddig nem érkezett visszajelzés.
Diplomáciai vihart kavart az az ügy, amelyet az ukrán külügyminiszter túszejtésnek, a magyar hatóságok pedig pénzmosás elleni fellépésnek neveznek. A vita azután robbant ki, hogy a Terrorelhárítási Központ csütörtökön lecsapott két ukrán pénzszállítóra Budapesten.
A Telex információi szerint az akciót március 5-én, csütörtök napközben hajtották végre az M5-ös autópálya egyik benzinkútjánál. A hatóságok hét ukrán állampolgárt állítottak elő, köztük egy volt ukrán titkosszolgálati tábornokot.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Fekete-Győr Orbánnak: Utoljára talán Rákosi Mátyás igényelt és kapott ilyen jellegű elvtársi segítséget a moszkvai tartótisztjeitől a magyarok akarata ellenében
A volt pártelnök szerint a kormány szándékosan láncolta Moszkvához az országot. Emiatt most a családok energiabiztonsága egy háborús agresszor kénye-kedvétől függ.
Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom politikusa a Facebookon fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akitől szerinte érdemi magyarázatot várnak a magyar emberek a VSquare legújabb, általa döbbenetesnek nevezett értesülésével kapcsolatban. A politikus szerint a lap tényfeltáró cikke azt bizonyította, hogy a kormánynál „tényleg mindig van lejjebb”.
Fekete-Győr András a posztjában azt állítja, a cikk arról ír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a saját embereit küldi Magyarországra, hogy segítsenek a kormánypártnak megnyerni az áprilisi választásokat.
„A cikk szerint ugyanis Putyin egyenesen a saját embereit, orosz katonai hírszerzőket és közösségimédia-manipulációs szakembereket küld Magyarországra, hogy személyesen segítsenek önnek megnyerni az áprilisi választásokat. Miniszterelnök úr: utoljára talán Rákosi Mátyás igényelt és kapott ilyen jellegű elvtársi segítséget a moszkvai tartótisztjeitől a magyarok akarata ellenében”
– idézi a politikus a feltételezést.
Fekete-Győr szerint a miniszterelnöknek arra is magyarázatot kellene adnia, hogy állítása szerint Putyin nyíltan megfenyegette Magyarországot a földgáz- és energiaszállításokon keresztül. Azt írja, a Moszkvától kapott „kivétel” a gázcsapok elzárása alól nem garancia, hanem egy „rövidre fogott póráz” és zsarolási eszköz.
„Az elmúlt tizenhat évben önök a kisujjukat sem mozdították a magyar energiafüggetlenség megteremtéséért, sőt, szándékosan láncolták Magyarországot Moszkvához. Most pedig itt az eredménye: a magyar gazdaság és a családok energiabiztonsága egy háborús agresszor kénye-kedvétől függ. Különös, hogy a magyar szuverenitásra máskor oly kényes miniszterelnöknek valahogy mindig a torkán akad a szó, amikor az orosz elvárásokról és nyílt zsarolásról van szó” – fogalmaz a bejegyzésben.
A politikus úgy véli, a kormány a mesterségesen szított külpolitikai pánikkeltéssel a belpolitikai botrányokról próbálja elterelni a figyelmet, példaként említve a gödi ügyet, az RTL Babák című dokumentumfilmjét, az MNB-botrányt és Lázár János egy korábbi kijelentését. Posztját azzal zárja, hogy szerinte az emberek április 12-én pontot tesznek a rendszer végére.
A VSquare hírlevele március 5-én több, név nélkül nyilatkozó európai nemzetbiztonsági forrásra hivatkozva írt arról, hogy a Kreml egy „politikai technológusokból” álló csapatot bízhatott meg a 2026. április 12-i magyarországi választás befolyásolásával.
A beszámoló szerint egy háromfős, a GRU-hoz (orosz katonai hírszerzés) köthető csoport a budapesti orosz nagykövetségről dolgozhat, a koordinációs szerepet pedig Szergej Kirijenkónak, a Kreml befolyásos tisztségviselőjének tulajdonítják. Ezek az állítások jelenleg újságírói forrásokon alapulnak, hivatalos megerősítésük nem ismert.
Az értesülés egybeesik azzal, hogy a magyar kormány február végétől katonai és rendőri erőket vont össze kritikus energetikai létesítményeknél, amit a miniszterelnök egy Ukrajnából érkező szabotázsveszéllyel is indokolt. A Barátság kőolajvezeték ukrajnai szakaszának sérülése óta a szállítások szüneteltek, miközben az Európai Parlament és a Tanács az orosz gázfüggés 2026–2027-re ütemezett felszámolásán dolgozik, arra hivatkozva, hogy Moszkva politikai fegyverként használja az energiaszállításokat. A magyar–ukrán viszonyt eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilatkozatai is feszültté tették, aki a héten arról beszélt, hogy Orbán Viktor vereséget szenvedhet a választáson, korábban pedig konkrét céldátumot sürgetett Ukrajna uniós csatlakozásához.
Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom politikusa a Facebookon fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akitől szerinte érdemi magyarázatot várnak a magyar emberek a VSquare legújabb, általa döbbenetesnek nevezett értesülésével kapcsolatban. A politikus szerint a lap tényfeltáró cikke azt bizonyította, hogy a kormánynál „tényleg mindig van lejjebb”.
Fekete-Győr András a posztjában azt állítja, a cikk arról ír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a saját embereit küldi Magyarországra, hogy segítsenek a kormánypártnak megnyerni az áprilisi választásokat.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
A TEK szerint nincsenek náluk az elfogott ukrán pénzszállítók, egy banki vezető elfogadhatatlannak nevezte a helyzetet
Erről tájékoztatták a bank alkalmazottainak ügyvédjét. Az ukrán bank egyik vezetője szerint teljesen alaptalan, hogy megkérdőjelezik a pénz és az arany forrását.
Az ukrán állami Oschadbank (Takarékbank) igazgatótanácsának elnöke, Jurij Katszion elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Magyarországon elfogott pénzszállítókkal sem a rokonaik, sem az ukrán diplomaták, sem a munkaadójuk nem tudott kapcsolatot felvenni.
„A magyar fél retorikája – amely alaptalanul megkérdőjelezi az állami bank nemzetközi megállapodásokkal összhangban szállított és minden szükséges dokumentációval alátámasztott pénzeszközeinek forrását – külön jogi értékelés tárgyát képezi”
– közölte Jurij Katszion.
A bank hivatalos közleményben is megerősítette álláspontját:
„Az ellopott autókban lévő értéktárgyak az állami tulajdonú Takarékpénztár tulajdonában vannak. Ezek Ukrajna állampolgárai és vállalkozásai által a bankra bízott pénzeszközök. […] Az Oschadbank követeli alkalmazottai azonnali szabadon bocsátását, valamint az állami bank lefoglalt autóinak és értéktárgyainak visszaszolgáltatását.”
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzmosás gyanúja miatt indított eljárást. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közleményben követelt válaszokat Ukrajnától arról, mit kerestek a pénzszállítók Magyarországon. A miniszter szerint „jogosan adódik a kérdés, hogy nem az ukrán háborús maffia pénzéről van-e szó.”
Az Oschadbank szerint a szállítmány az osztrák Raiffeisen Bank Austriától indult Ukrajnába, hogy az ottani készpénzpiacot telítsék. A bank hangsúlyozta, hogy a pénzszállítás a rendes ügymenet része volt, és a hatályos európai vámeljárások szerint jártak el. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a közösségi médiában „túszejtésként” írt az esetről, amelynek okát ismeretlennek nevezte.
A háború kitörése óta az ukrán állami bank szárazföldön szállít devizát és nemesfémet, és állításuk szerint ehhez minden szükséges engedéllyel rendelkeznek.
Fotógaléria: Tüntetés az ukrán nagykövetség előtt a Nemzeti Ellenállás Mozgalom szervezésében
A Zelenszkij-beszéd, és az ukrán pénzszállítók elfogása után rekordgyorsasággal jött létre egy tüntetés plakátokkal a pénteki napon. A tiltakozókat az ukrán nagykövetség épülete elé hívták.
Tüntetést hirdetett az ukrán nagykövetség elé pénteken 16 órára, a Nemzeti Ellenállás Mozgalom.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a magyar hatóságok két, Ausztriából Ukrajnába tartó páncélozott pénzszállító autót állítottak meg, amelyekben 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogramm aranyat találtak. A rajtaütés az M5-ös autópálya egyik benzinkútjánál történt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzmosás gyanúja miatt indított eljárást.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter „azonnali választ és magyarázatot” követelt Ukrajnától a szállítmány ügyében. A Kormányzati Tájékoztatási Központ pénteken pedig bejelentette: a hét előállított ukrán állampolgárt kiutasították az országból.
Tegnapi hír volt még, hogy Zelenszkij ukrán elnök ezt mondta egy beszédében:
„Reméljük, hogy az az egy személy az EU-ban nem fogja blokkolni a 90 milliárd eurónyi hitelt vagy annak az első részét, és hogy az ukrán katonák fegyverekhez juthatnak. Ellenkező esetben megadjuk ennek a személynek a címét a fegyveres erőinknek, hadd hívják fel és beszéljenek erről a saját nyelvén”
Vélhetően ez is oka a mai tüntetésnek.
Tüntetést hirdetett az ukrán nagykövetség elé pénteken 16 órára, a Nemzeti Ellenállás Mozgalom.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a magyar hatóságok két, Ausztriából Ukrajnába tartó páncélozott pénzszállító autót állítottak meg, amelyekben 40 millió dollárt, 35 millió eurót és 9 kilogramm aranyat találtak. A rajtaütés az M5-ös autópálya egyik benzinkútjánál történt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzmosás gyanúja miatt indított eljárást.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!
Magyar Péter: Hívják össze a Nemzetbiztonsági Bizottságot a Putyin által ideküldött GRU-tisztek miatt
A politikus szerint az amerikaiak is megosztottak információkat a kémekről a kormánnyal. Most azt akarja tudni, Orbánék hogyan védik meg a választás tisztaságát.
Magyar Péter nagyigmándi országjárásán arról beszélt, hogy a szerinte zajló gyűlölet- és félelemkeltés még csak most kezdődik. Azt mondta, „a tegnap történtek csak egy része annak a gyűlölet- és félelemkeltésnek, zavarkeltésnek, amire számíthatunk a következő 36 napban is. Még csak most kezdődik ez a dolog.”
A politikus szerint több helyről megerősített információ, hogy orosz katonai hírszerzők érkeztek Budapestre. „Több helyről megerősített információ az, hogy az orosz katonai hírszerzés, a GRU emberei, legalább három ember diplomáciai fedésben megérkezett már egy-két hete Budapestre, az orosz nagykövetségen dolgoznak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a saját első kabinetfőnök-helyettesét a Roszatom egykori vezetőjét bízta meg a magyar választásokba való beavatkozással. Ugyanezek az emberek avatkoztak be a moldáv választásokba is” – állította.
Magyar Péter hozzátette, hogy tudomása szerint az Amerikai Egyesült Államok is megosztott erről hírszerzési információkat. Úgy fogalmazott:
„állítólag az Amerikai Egyesült Államok is megosztott hírszerzési információkat a baráti országokkal, tehát, gondolom a magyar kormánnyal is, ezekről a diplomáciai fedésben itt élő orosz ügynökökről.”
Ezután felszólította a miniszterelnököt a Nemzetbiztonsági Bizottság összehívására.
majd
„Innen Nagyigmándról felszólítom Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy haladéktalanul hívják össze a magyar Nemzetbiztonsági Bizottságot. Adjanak nekünk is, mint a legnagyobb ellenzéki és leendő kormánypártnak, pontos információkat, és tájékoztassák a magyar embereket is, hogy mi folyik itt” – mondta.
A TISZA Párt vezetője szerint tisztázni kell, miért vannak itt az említett személyek, és a kormány hogyan készül a helyzetre. „Miért vannak idehelyezve ezek a GRU-s orosz katonai titkosszolgálathoz tartozó emberek, milyen módon akarják befolyásolni a magyar választásokat. Hogyan készül rá Orbán Viktor, hogy hogyan akadályozza ezt meg – már, ha meg akarja akadályozni” – tette fel a kérdést.
Beszédét azzal zárta, hogy haladéktalan tájékoztatást követel a választások tisztaságának garantálásáról.
„Haladéktalanul követeljük, hogy hívják össze a magyar Nemzetbiztonsági Bizottságot, és adjanak tájékoztatást a magyar embereknek: Hogyan fogják garantálni a magyar választások tisztaságát?”
A VSquare cikke több európai nemzetbiztonsági forrásra hivatkozva azt írja, a műveletet Vlagyimir Putyin első kabinetfőnök-helyettese, a korábbi Roszatom-vezér Szergej Kirijenko felügyeli, és a csapat tagjai GRU-kapcsolatokkal bírnak. Az értesülések hírszerzési jellegűek, nyilvános, független bizonyítékokat eddig nem tettek közzé. Az elmúlt években több jelentés is beszámolt Oroszország moldovai választási befolyásolási kísérleteiről, melyek során dezinformációt, pénzmozgásokat és online műveleteket alkalmaztak. Ezekben Szergej Kirijenko neve rendszeresen felmerült mint a Kreml befolyásolási műveleteinek kulcsfigurája.
A magyar kormány eközben más narratívát hangsúlyoz. Január végén Orbán Viktor Ukrajnát vádolta beavatkozással a közelgő választásokba, március 5-én pedig a miniszterelnök biztonsági vezetőkkel egyeztetett, és emelt készültségről tájékoztatott. A GRU-ügynökökről szóló állításokat a kormány hivatalosan nem erősítette meg.
Magyar Péter nagyigmándi országjárásán arról beszélt, hogy a szerinte zajló gyűlölet- és félelemkeltés még csak most kezdődik. Azt mondta, „a tegnap történtek csak egy része annak a gyűlölet- és félelemkeltésnek, zavarkeltésnek, amire számíthatunk a következő 36 napban is. Még csak most kezdődik ez a dolog.”
A politikus szerint több helyről megerősített információ, hogy orosz katonai hírszerzők érkeztek Budapestre. „Több helyről megerősített információ az, hogy az orosz katonai hírszerzés, a GRU emberei, legalább három ember diplomáciai fedésben megérkezett már egy-két hete Budapestre, az orosz nagykövetségen dolgoznak.
Regisztrálj, vagy lépj be, hogy tovább tudd olvasni a cikket!