HÍREK
A Rovatból

Róna Péter: Az MNB-s művelet a magyar történelem legnagyobb, hivatalból történő sikkasztása

A közgazdász szerint évekkel ezelőtt figyelmeztették a döntéshozókat a jegybanki alapítványokkal kapcsolatos problémákra, de nem történt érdemi intézkedés.


Róna Péter közgazdász a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsági tagjaként 2013 őszén értesült arról, hogy az MNB alapítványokat hozna létre – írta meg a Blikk.

„A Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottsági tagjaként 2013 őszén szereztem tudomást az MNB-alapítvány alapítóterveiről” – mondta Róna. Elmondása szerint akkor arról tájékoztatták őket, hogy az alapítványok céljainak megvalósítására kétmilliárd forintot szánnak.

Róna kiemelte, hogy a felügyelőbizottság – amelynek tagja volt a pénzügyminiszter képviselője is – aggályosnak tartotta a szervezetek létrehozását, mert az általuk biztosított tőkejuttatás ellentétes lehetett a törvényi előírásokkal.

„Az alapítványokkal kapcsolatban a felügyelőbizottság 2014-ben jelezte az állami tulajdonosnak, a Pénzügyminisztériumnak, ma Nemzetgazdasági Minisztérium, hogy az MNB által létrehozott szervezeteknek biztosított tőkejuttatás ellenkezik a törvényi előírásokkal, de legalábbis aggályos”

– fogalmazott.

A közgazdász szerint hiába készült erről jelentés, arra nem érkezett válasz. A felügyelőbizottság ezért egy határozatban felszólította az MNB igazgatóságát, hogy adja át az alapítványok jogi hátterét bemutató anyagokat. Ezen kívül kérték, hogy mutassák be a társadalmi felelősségvállalási és egyéb nem jegybankszakmai támogatási programok jogi megalapozását, és ismertessék az európai jegybankok hasonló gyakorlatát is. Róna Péter szerint a jegybankról szóló törvényből ugyanis nem volt levezethető az alapítványok létrehozása, hiszen az kimondja: a Magyar Nemzeti Banknak sem belföldi, sem külföldi szervezetben nem lehet részesedése.

Róna hangsúlyozta, hogy a jelentésről a Pénzügyminisztériumnak is tudomása volt, hiszen két tagot is delegáltak a felügyelőbizottságba, akik megszavazták a zárójelentést. „Mind a ketten megszavazták azt a bizonyos zárójelentést” – mondta. A jelentésből Kövér László házelnök is kapott.

A felügyelőbizottság mandátuma lejárta után 17 hónapig nem működött új testület, eközben pedig az alapítványokhoz továbbra is folyt a pénz.

„Orbán Viktor miniszterelnök a nyilatkozataiban most arra hivatkozik, hogy a jegybank a kormánytól függetlenül tevékenykedő intézmény. Igen ám, de annak működéséért a Pénzügyminisztérium felel”

– tette hozzá Róna.

Később az Állami Számvevőszék is vizsgálatot indított, amely több problémát is feltárt. Jelentésük szerint

az alapítványok befektetései nem feleltek meg a közpénzek gondos kezelésére vonatkozó elvárásoknak, és jelentős, 150-200 milliárd forintos vagyonvesztést okoztak az összesen 500 milliárdos vagyonból. Az ÁSZ hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést tett, a rendőrség pedig nyomozást indított.

Róna Péter szerint azonban az ÁSZ nem vizsgálta azt, hogy maga az alapítványok létrehozása törvényes volt-e. „Most az ÁSZ szerint hűtlen kezelés történt az alapítványoknál, de azzal nem foglalkozik, hogy a szervezetek megalapítása törvényes volt-e. Márpedig, ha onnan nézzük a történetet, akkor a minősítés hűtlen kezelés helyett sikkasztás lenne, mert az MNB a hatáskörében lévő pénzt áthelyezte máshova és más célra, mint az eredetileg szolgált volna” – fogalmazott.

A közgazdász a Blikknek úgy összegzett: „Úgy gondolom, ez az MNB-s művelet a magyar történelem legnagyobb, hivatalból történő sikkasztása.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Durva változások a magyar nyugdíjrendszerben: két lépés, amin egész Európa ledöbben
A magyar férfiaknak már nincs lehetőségük korkedvezményes vagy rokkantsági nyugdíjra. Szakértők szerint ez súlyos következményekkel járhat több százezer emberre nézve.


Egyedi magyar vonás, hogy a hazai nyugdíjrendszerben jelenleg nincs lehetőség sem korkedvezményes, sem rokkantsági nyugdíjra – áll Farkas András nyugdíjszakértő hírlevelében, amit a férfiaknak címzett, és megjegyzi: ez korábban nem így volt.

Farkas emlékeztet rá, hogy 2010-ben és 2011-ben négy jelentős változtatás ment végbe a nyugdíjrendszerben, amelyek érezhetően befolyásolták annak fenntarthatóságát. A nyugdíjkorhatárt a korábbi 62-ről 65 évre emelték, a magánnyugdíjpénztári rendszert 2010 szeptemberében gyakorlatilag visszaállamosították, majd 2012. január 1-jétől megszűntek a korhatár előtti nyugdíjak és a rokkantsági nyugdíjak.

Ezzel párhuzamosan a nők valamivel jobban jártak: 2011. január 1-jével bevezették számukra a kedvezményes nyugdíjformát, a Nők40 programot.

Farkas András szerint bár más országokban is előfordulhat, hogy nincs külön tőkefedezeti pillér, és több helyen is emelkedik a nyugdíjkorhatár, Magyarország ebből a szempontból unikum. Nálunk például az egészségre ártalmas vagy veszélyes munkakörökben sem lehet korkedvezményt szerezni, és a rokkantsági nyugdíjakat teljesen kivezették a rendszerből.

A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy a 2011 végén megszűnt korhatár előtti, szolgálati és rokkantsági nyugdíjak évente átlagosan a GDP 0,4 százalékával javították a nyugdíjkassza egyenlegét, de ezt az összeget túlszárnyalja a Nők40 program költsége, amely évente a GDP 0,57 százalékával rontja a mérleget.

Farkas András szerint a jövőbeni nyugdíjreform egyik központi kérdése lehet a Nők40 program. Emellett fontosnak tartja annak lehetővé tételét, hogy a férfiak újra igénybe vehessenek rugalmas nyugdíjba vonulási lehetőségeket.

Az OECD korábban javasolt is ilyen irányú változtatásokat, de a magyar kormány nem támogatta őket.

A szakértő szerint a rugalmas nyugdíjra való jogosultság egyik feltétele lehetne, hogy a korhatár előtt megigényelt nyugdíjakat levonás terhelje. A levonás mértéke attól függne, hány évvel korábban igényli valaki az ellátást. Mindeközben a nők esetében az Alaptörvényben rögzített pozitív diszkrimináció miatt a levonás kisebb mértékű lehetne.

Farkas külön felhívta a figyelmet arra is, hogy a 65. életévüket betöltött magyar férfiak várható élettartama több mint négy évvel marad el az EU-átlagtól, a gazdagabb államok átlagához képest pedig a különbség meghaladja a hat évet is.

A 65 éves korban egészségben várható élettartam a férfiaknál alig haladja meg a négy évet.

(24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Durva árak vannak a Városligetben, egy hot dog 2000, egy kürtőskalács 2500 forint, de a sör és a lángos ára is az egekben
Egy négytagú család simán otthagyhat vagy 20 ezer forintot, ha enni is akarnak valamit.


A városligeti programok mindig sok embert vonzanak, egy nagy vurstlivá változik ilyenkor a terület.

Megnéztük, hogy mi mennyibe kerül a kitelepült árusoknál, és azt láttuk, hogy egy kétgyerekes család simán otthagyhat vagy 15-20 ezer forintot, ha mindenki eszik egy lángost vagy kürtőskalácsot, és iszik egy sört vagy egy üdítőt. És akkor még nem volt ugrálóvár és egyéb finomságok, amit a gyerekek úgyis kikönyörögnek maguknak, az esendő szülők pedig nyilván kifizetik, mert jófejek.

Mutatjuk az árakat, kíváncsiak lennénk, hogy Bécsben például mennyi az annyi.

Képgaléria:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben
A TISZA Párt vezetője szerint: „Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt.”


Magyar Péter a közösségi oldalán reagált Orbán Viktor kijelentésére. A magyar miniszterelnök ugyanis május 1-én egy videót tett közzé, melyhez azt írta: "Ne hagyjuk, hogy Brüsszel a Tisza pártot felhasználva beavatkozzon a magyar választásokba!".

Erre válaszul a TISZA Párt vezetője azt írta:

"Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben.

A miniszterelnök 15 éves kormányzás után most épp nemzeti ellenállást hirdetett. Természetesen nem az ipari méretű korrupció, vagy a családja és az oligarchái urizálása, vagy a Nemzeti Bank kirablása ellen, hanem az általuk kreált, képzelt ellenségek ellen.

Orbán szerint a TISZA Párt felhasználásával akarnak beavatkozni a választásokba. Jól látja: a magyar emberek a TISZA segítségével fognak beavatkozni a választásokba, veszik kézbe a saját sorsukat és vissza a hazájukat.

És tegyük tisztába még valamit miniszterelnök elvtárs! Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt."


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fotók: „Szabad járdát” – a Karmelitába vonuló Momentumot a rendőrök feltartóztatták a Szabadság hídnál, pedig csak a járdán akartak tovább menni
A Kossuth téri demonstráció után a momentumosok bejelentették, hogy egy Európai Uniós zászlót szeretnének a Karmelitánál elhelyezni. A rendőrség azonban nem engedte őket, ezért a Belügyminisztériumhoz vonultak és ott tűzték ki a zászlót.


A május 1-i Kossuth téri tüntetés után a szervező Hadházy Ákos a Margit-szigetre hívta az embereket, ahol a pedagógus szakszervezt sátrát látogatják meg. Kifejezve ezzel is szolidaritásukat mellettük.

A Momentum Mozgalom pedig bejelentette, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás 21. évfordulója alkalmából a Karmelita-kolostor volnulnak, hogy ott egy uniós zászlót helyezzenek el. Ezzel is üzenni akarnak a kormánynak, hogy továbbra is Európa és az uniós részei akarnak maradni.

A tömeget azonban a Szabadság-hídnál a rendőrök sorfala fogadta. A rendőrség a híd mindkét oldalát lezárta és senkit nem enged át. A tüntetők többször is elmondták, hogy nem akarnak az úttesten haladni, csak a járdán. Elhangzott az is: "Szabad járdát".

A helyszíni beszámolók szerint a turisták sem jutnak át, így egyre nagyobb tömeg gyűlik a híd két oldalán. A rendőrök pedig azt tanácsolják, hogy aki át akar jutni a túlpartra, az másik hidat válasszon. A videós közvetítés szerint egy babakocsis családot a tömeg átengedett, majd az ő skandálásuk után a rendőrök is engedték, hogy távozzanak.

Este fél 7-kor a helyzet nem változott, a tiltakozók és a rendőrök egymással szemben állnak, és várnak. A rendőrség vezetői azt közölték Bedő Dáviddal, hogy nem engedik fel a tömeget a Várba. A bejelentés után a tömeg sakndálni kezdte: "gyülekezés alapjog".

Bedő végül azt közölte, hogy mivel nem mehetnek tovább, ezért a Belügyminisztériumhoz mennek, és ott teszik ki az uniós zászlót. Elmondásuk szerint nem akarnak balhét, nem akarnak a rendőrökkel összetűzni, csak a zászlót szeretnék elhelyezni.

A tömeget azonban a pesti oldalon is rendőrök várják, akik megkezdték az igazoltatást is. A tüntetők végül lejutottak a hídról és a Belügyminisztérium rácsos oldalára felkötötték az uniós zászlókat. Ezt követően páran még maradtak és a köztévé egyik riporterével szálltak vitába.

A Momentum legközelebb kedden tüntet, ahogy Hadházy Ákos is közölte, hogy minden kedden ott lesz a Ferencziek terén.

Képgaléria: Tömeg a hídnál


Link másolása
KÖVESS MINKET: