Országos leállás jön a kis benzinkutaknál pénteken, sok helyen nem lehet majd tankolni
Pénteken országszerte számos kisebb, családi tulajdonban lévő benzinkút zárva tart. A Független Benzinkutak Szövetsége egynapos bezárással tiltakozik, mert állításuk szerint a védett, hatósági árak miatt elviselhetetlen mértékűre nőttek a veszteségeik, a Fidesz-kormány által korábban beígért kárenyhítő támogatást pedig nem kapták meg – írta a Telex. A tiltakozás másik oka egy új törvényjavaslat, amely ellen szintén felemelték a szavukat.
A szövetség attól tart, hogy a Tisza legújabb javaslata alapján „bárki egyszemélyes, korlátlan felhatalmazást kapjon arra, hogy bármikor új hatósági árat vezessen be”, méghozzá ismeretlen okból és mértékben. A szervezet szerint a helyzet már korábban is fenntarthatatlan volt, a vita pedig odáig fajult, hogy 2022-ben több tulajdonos úgy döntött, perli az államot Strasbourgban.
A tiltakozásról holnap, pénteken 11 órakor egy inárcsi töltőállomásnál tartanak sajtótájékoztatót.
A kormányzat korábban azzal indokolta az árszabályozást, hogy az a családokat védi az áremelkedésektől, és a mostani javaslatot is egyfajta válsághelyzeti eszközként kezelnék, amelyet csak piaci sokkok vagy indokolatlan drágulás esetén vetnének be.
A javaslatot élesen kritizálva a szövetség azt is hozzátette, hogy az egyetlen ember szubjektív döntésére bízná több ezer magyar család megélhetését.
A védett áras rendszer idén márciusban indult egy kormányrendelettel, amely az ellátásbiztonság érdekében jelentős mennyiségű üzemanyagot szabadított fel az állami stratégiai készletekből. Május közepén újabb, 575 millió liter felszabadításáról döntöttek, rögzített nagykereskedelmi árakkal.
A Független Benzinkutak Szövetsége szerint azonban a tartalékkészletből felszabadított üzemanyaghoz sokan nem, vagy csak késve jutottak hozzá, ami több helyen ellátási problémákhoz és időszakos bezárásokhoz vezetett. A szövetség szerint ez a modell hosszú távon működésképtelen, a pénteki akcióval pedig erre a helyzetre és az új törvényjavaslat veszélyeire kívánják felhívni a figyelmet.