„Az egyik legsúlyosabb beépülés történt” – Orbán szerint ukránpárti erők hatoltak be a hadseregbe
Orbán Viktor szerint ukránpárti, és ezzel együtt háborúpárti erők is beépültek a magyar hadsereg legfelsőbb szintjeibe. A miniszterelnök erről péntek reggel beszélt a Kossuth Rádióban, ahol azt mondta: „talán kellő időben sikerült fölfedni az egyik legsúlyosabb beépülést”.
A kormányfő hozzátette, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a NATO helyettes titkárát is tájékoztatta az ügyről. Mint mondta, nem politikai, hanem nemzetbiztonsági kérdésről van szó, amelyben ellentmondó vélemények és tények is az asztalra kerültek.
A parlament honvédelmi és rendvédelmi bizottsága csütörtökön megállapította, hogy "Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnök nem teljesítette a honvédelmi miniszter utasítását, nem képviselte a hivatalos magyar álláspontot az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, és nem követte a kormány békepolitikáját."
Magyar Péter még csütörtökön, a bizottság ülésével egy időben tartott rendkívüli sajtótájékoztatót, amelyen arról beszélt: Ruszin-Szendi Romulusznak „kettő percébe kerülne, hogy porrá zúzza a Rogán Antal által írt mesekönyvet”, ezért nem hívták meg a zárt ülésre. Hozzátette, hogy szerinte nincsenek bizonyítékok a volt vezérkari főnök ellen, és tragikomédiának nevezte az ügyet.
Orbán Viktor a rádióinterjúban arról is beszélt, hogy szerinte az egész ügy középpontjában Ukrajna európai uniós csatlakozása áll. Úgy látja, vannak országok, amelyek támogatják ezt, és vannak, amelyek – mint Magyarország – ellenzik. „Brüsszel és Ukrajna által közösen szervezett akciósorozattal állunk szemben” – fogalmazott.
Orbán Viktor úgy véli, ha igaz, amit mások állítanak, vagyis hogy Ukrajna „Európa előretolt védelmi vonala, és a mi háborúnkat vívja”, az azt jelentené, hogy ha nem lenne az ukrán hadsereg, akkor Oroszország megtámadná az EU-t. A magyar álláspont ezzel szemben az, hogy minél előbb legyen tűzszünet, majd béke, a felek rendezzék a területi kérdéseket, állapodjanak meg gazdasági ügyekben, térjenek vissza az orosz piacokra, és kössenek biztonsági megállapodást Oroszországgal.
A miniszterelnök azt mondta, szerencsésebb lenne, ha a honvédség távol maradna a politikától. Úgy fogalmazott: „Annyiban tiszta a lelkiismeretem, hogy nem mi vittük azt a hadseregbe, hanem a volt vezérkari főnöke politikai pályára lépett.” Azt is hozzátette, hogy szerinte ezzel keveredett bele a honvédség a politikába, amit jó lenne minél hamarabb felszámolni. A Tisza Pártot és a Demokratikus Koalíciót „nyíltan ukránpárti” politikai szervezetnek nevezte.