KÉK HÍREK
A Rovatból

Megjöttek Magyarországra az első vadiúj Lada-modellek

Kicsit különböznek a legendás retro járgányoktól, megmutatjuk, hogyan festenek!


Az orosz gyártású Lada sok-sok évtizeden keresztül volt az egyik meghatározó autómárka Magyarországon, a '90-es évek végén azonban annyira lemaradt a fejlődésben, hogy inkább visszavonultak a piacról. Most azonban úgy tűnik, eljöhet a Ladák újabb aranykora: a Bo Andersson irányítása nyomán nemrég ugyanis elkészültek az első, már EU-specifikáció szerinti (tehát a retro járgányoktól azért jelentősen különböző) kocsik Togliattiban, sőt, néhány már itt is van belőlük Magyarországon. Noha pár napos késéssel érkeztek meg, ugyanis a fő minőségellenőr nem engedte elindulni a már megrakodott trélereket, mert az autókból hiányzott a magyar nyelvű kezelési utasítás - írja az automotor.hu.

lada_sedan

lada_sedan2

Az utóbbi években euró-százmilliókat költöttek a gyár modernizálására és a minőségellenőrzési rendszer kiépítésére, a cél egy európai szintű termelőegység létrehozása. A Lada Hungary az első az Uniós képviseletek sorában; az hazai minta és tapasztalatok alapján építik majd fel a kereskedőhálózatot Nyugat-Európában is.

Az eredeti szándék szerint a Lada egy fővárosi és négy vidéki értékesítési ponttal akart kezdeni, de végül ezt felülmúlva 9 márkakereskedéssel indítanak, hamarosan pedig újabb márkaképviseletek és szervizek bejelentése is várható. Szándékaik szerint rövid időn belül az egész országot lefednék, rögtön az első évben (2016-ban) már több mint 1000 Lada értékesítésével számol a forgalmazó.

Első körben kisautókkal törnek be a piacra. A Granta lépcsős hátú vagy ferde hátú karosszériával, a Kalina ötajtós vagy kombi változattal érkezik. Az egykor igen népszerű Nivát 2 799 000 forintért lehet majd megvenni, amelyben lesz felező, sperrdifi és ABS, hangszigetelés azonban nincs. A légkondis, műanyag lökhárítós 4x4 Urban 3,3 millió forintba kerül. Az igazi nagy lökést a Vestától és az Xray szabadidő-autótól várják, ezekből a modellekből jövő ősz környékén jönnek az első darabok.

lada_urban

A személyautók közül a legolcsóbb a Granta lépcsős hátú változata, amely 1 999 000 forintért megvásárolható. A ferdehátú, azaz ötajtós karosszéria 2 199 000 Ft-ért kapható, ennyibe kerül a sokkal rövidebb ötajtós Kalina is, amelynek kombi változata 2 349 000 Ft-tól indul - motora 8 szelepes 1,6-os 86 lóerővel, van benne menetstabilizáló, két légzsák, központi zár, fedélzeti számítógép és szervokormány. A legmagasabb LUX szint szérialistáján már automatikus fényszórókapcsolást, elektromos ablakemelőket, esőérzékelős ablaktörlőt, első ülésfűtést, multimédia rendszert, tolatóradart találunk, sőt kérhető automatikus váltó is. A mindennel felszerelt Granta Sedan kézi váltóval 2,65 millió forintot ér.

lada_kalina

lada_kalina2

A Lada weboldalán minden információt (ár- és felszereltségi listákat, a márkakereskedések elérhetőségét stb.) begyűjthettek, sőt tesztvezetésre is lehet jelentkezni.

Via automotor.hu, képek: LADA Hungary

Ha érdekes volt a hír, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
„A kocsim alá csúszott, ott halt meg” – Összeroppant a nótakirálynő, Márkus Ica is megszólalt a karcagi tragédiáról
A 19 éves Zoltán érettségire készült, amikor motorjával egy autó alá csúszott Karcagon. Az autót a 81 éves nótaénekes, Márkus Ica vezette, aki azóta is magát marcangolja.
F. O. - szmo.hu
2025. május 06.



Április 13-án vasárnap tragikus baleset történt Karcagon. Egy 19 éves motoros, Zoltán, útközben elveszítette uralmát járműve felett, felborult, majd egy autó alá csúszott. A fiatal férfi olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a kórházban életét vesztette. Az autót Márkus Ica, a 81 éves népszerű nótaénekes vezette, írta meg a Blikk.

A fiú éppen barátaival motorozott, amikor megtörtént a baleset. Márkus Ica később úgy nyilatkozott, hogy Zoltán nagyjából 15 méterrel azelőtt esett el, hogy az autójához ért volna.

Elmondása szerint a motor más irányba csúszott, a fiú fejéről leesett a bukósisak, ő maga pedig az autó két kereke közé szorulhatott be.

„Felborult a motorral, ami a másik irányba csúszott, a fejéről pedig leesett a bukósisak. Így csúszott be a kocsim alá, a két kerék közé, ahol beverhette a fejét" - idézte fel az énekesnő.

A baleset után különböző feltételezések kezdtek terjedni a közösségi oldalakon. Egyesek azt állították, hogy Márkus Icának nincs érvényes jogosítványa, korábban eltiltották a vezetéstől, illetve hogy ittas állapotban ült a volán mögé. Az énekesnő határozottan visszautasította ezeket a vádakat.

„Ezekből semmi nem igaz!

Két és fél millió kilométert vezettem le az elmúlt évtizedek során, a fellépéseimre mindig autóval mentem, s a legtöbbször késő éjjel értem haza.

Soha nem ittam, sosem vették el a jogosítványomat, hiszen ez egyben azt is jelentette volna, hogy fel kell adnom a hivatásomat" - nyilatkozta az énekes.

A történtek óta az énekesnő nyugtalanul alszik. Úgy érzi, ha egy kicsivel korábban vagy később ér a kereszteződéshez, talán megelőzhető lett volna a tragédia.

„Amikor éjszakánként felriadok, nem merek kikelni az ágyból... Azt hiszem, hogy a fiú ott fekszik a földön és talán rá fogok lépni" – mondta megtörten.

Zoltán az érettségire készült, és fiatal kora ellenére tapasztalt motorosként tartották számon.

Egy héttel a baleset után motoros felvonulással emlékeztek rá Karcagon, amelyre több százan gyűltek össze. Sokan közülük nem is ismerték személyesen, mégis részvétüket szerették volna kifejezni.

Zoltán édesanyja a közösségi oldalán köszönte meg a támogatást.

„Az elmúlt héten történt tragédia kettétörte az életünket. A család nevében szeretnénk mindenkinek köszönetet mondani. Köszönjük a megszámlálhatatlan részvétnyilvánítást és a kommenteket. Ebből merítünk erőt, hiszen ilyen sokan szeretjük őt” - írta.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei rendőrség tájékoztatása szerint baleset gondatlan okozása miatt indult eljárás ismeretlen tettes ellen. Márkus Ica azt mondta, vállalja a felelősséget, ha bűnösnek találják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÉK HÍREK
A Rovatból
Nyílvessző állt ki a fejéből, mégis úszott a Balatonban – sokkoló fotón a sebesült kacsa
A madarat Zamárdinál látták, a fotó bejárta a netet. A rendőrség nyomoz, a madármentők pedig többször próbálták befogni a sérült állatot.
F. O. - szmo.hu
2025. május 06.



Május 4-én, vasárnap egy hátborzongató fotó jelent meg a Facebookon: a képen egy tőkés réce látható, amelynek fejéből egy nyílvessző áll ki, miközben a Balaton vizében úszik.

A poszt szerint

a sérült madarat Zamárdi partjainál látták, és a madármentők már többször próbálták befogni.

Arról viszont egyelőre nincs információ, hogy ez sikerült-e.

A Telex megkereste a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányságot is, ahonnan azt a választ kapták, hogy az eset körülményeit a Siófoki Rendőrkapitányság vizsgálja.

Nem ez az első ilyen eset Magyarországon: 2012-ben is történt hasonló, akkor egy nyíllal meglőtt kacsa életéért küzdöttek.

Az elmúlt napokban több állatkínzásos eset is nyilvánosságra került. Veszprémben egy 44 éves férfit vettek őrizetbe, aki állítólag azért végzett a kutyáival, mert azok nem viselkedtek megfelelően. Nyíradonyban lelőtt kutyákat dobtak egy kútba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Kutyát tettek a fagyasztóba, élő csigát égettek és egy pulykát is megkínoztak tizenéves fiatalok – videóra is vették tettüket
A brutálisan kegyetlen videókat az egyikük küldte el egy állatvédő szervezetnek, miután összeveszett társaival.


Kutyát tettek a fagyasztóba, élő csigákat égettek el, és egy pulykát is megkínoztak egy tizenéves baráti társaság tagjai Budapesten. Mindezt videóra vették és megosztották az interneten – számolt be az RTL Híradó.

A videón jól látszik, hogy a csúszómászók még élnek, és ezt a fiatalok is tudják, amikor a lángok közé dobják az állatokat. A kikötözött pulykára egy kutyát akarnak ráuszítani, később pedig jól látható, hogy ugyanazt a kutyát egy fagyasztóból engedik ki.

A társaság tagjai a videó készítése után összevesztek, a felvételeket ezért küldte el egyikük az állatvédőknek.

Az RTL-nek Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány vezetője elmondta: a fiatalok poénnak gondolták, amit tettek, és ők ezeket az állatokat megették. Az alapítvány tette közzé pár napja azt a videót is, amin egy 13 éves gyerek verte a kutyáját.

A Híradónak nyilatkozó közösségimédia-szakértő elmondta: a social media oldalak rendszerének elvileg ki kellene moderálnia az állatkínzó tartalmakat, de előfordulnak hibák, amik miatt mégis átmennek, onnantól pedig még több emberhez eljutnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
13 éves fiú lőtte magát fejbe apja engedély nélkül tartott fegyverével
Az apa töltve tartotta otthon a légpuskát, amihez bárki, így a gyerek is könnyen hozzáférhetett. A kamasz napokig titkolta a sérülését.


A Budapesti X. és XVII. Kerületi Ügyészség vádat emelt egy 50 éves férfi ellen, mert engedély nélküli légfegyverét a gyermeke számára is elérhető helyen tárolta. A gyerek súlyosan megsebesítette magát a fegyverrel.

Az ügyészségi közlemény szerint az elvált férfi kéthetente, hétvégenként felügyelte 13 év körüli gyermekét, aki ilyenkor nála aludt, a XVII. kerületi otthonában. A férfi évekkel korábban beszerzett egy légpuskát, de nem hagyományos típust, hanem olyat, ami külön engedélyköteles, hiszen nagyobb erővel lehet vele tüzelni.

A férfi azonban nem rendelkezett engedéllyel, ráadásul szabálytalanul is tárolta a puskát.

A légfegyvert 2022-től kezdve a háza teraszán, töltött állapotban, felakasztva tartotta. A hozzá tartozó töltényeket is a teraszon tárolta, egy polcon lévő díszedényben. Mivel nem zárta el sem a puskát, sem pedig a lőszert, a kisfiú számára is könnyen hozzáférhető volt.

A fiú, amikor 2023. február 4-ről 5-re virradó éjjel a házban aludt, hajnalban felébredt, kiment a teraszra, elővette a légpuskát, és – ismeretlen körülmények között – fejbe lőtte magát. Ezután még visszafeküdt aludni. Másnap rosszul érezte magát, de a sérülését eltitkolta, amíg haza nem ment az édesanyjához, aki hamar észrevette, hogy baj van, ezért mentőt hívott.

A gyereket kórházba szállították és megműtötték.

Az ügyészség a férfit lőfegyver engedély nélküli tartásával, kiskorú veszélyeztetésével és foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével vádolta meg. A bíróságnál börtönbüntetést és pénzbüntetést indítványoztak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: