HÍREK

Már több mint 140 embert tartóztattak le Mianmarban a katonai puccs után

Köztük az ország elmozdított vezetőjét, Aung Szan Szú Kjít és a kormányához köthető politikusokat, tisztségviselőket és aktivistákat.

Link másolása

Legalább 147 embert, köztük az ország elmozdított vezetőjét, Aung Szan Szú Kjí-t és a kormányához köthető politikusokat, tisztségviselőket és aktivistákat vettek őrizetbe Mianmarban a katonai puccs után, közölte a politikai bebörtönzötteket segítő mianmari szervezet (AAPP) - írja a BBC.

Az AAPP szerint 133 tisztségviselő, illetve törvényhozó, valamint 14 aktivista került eddig börtönbe.

Az ország hadserege hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Mianmar vezetőjét, illetve több más magas rangú politikust.

A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.

A tavaly novemberben tartott választást toronymagasan Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nyerte.

A párt másik meghatározó politikusát, Win Hteint pénteken korán reggel vitték el yangoni otthonából.

Hajnalban még tudott telefonon nyilatkozni, azt mondta, nem tudja milyen váddal tartóztatták le, de azt mondták, akár életfogytiglani börtönt is kaphat.

"Nem szeretik azt, amiről beszéltem. Félnek attól, amit mondok"
- fogalmazott a letartóztatott politikus.

Az NLD 79 éves védnöke és Suu Kyi asszony támogatója és tanácsadója a puccs óta számos interjút adott, és kritizálta a hadsereget és annak vezetőjét, Min Aung Hlaingot.

A hét elején azt mondta a Frontier helyi hírmagazinnak, hogy Tatmadaw vagy Mianmar fegyveres erői "rossz hírnévnek örvendenek a puccs miatt".

"A puccs megrendezése jelenleg azt mutatja, hogy egyáltalán nem bölcsek és szűk látókörűek"

- mondta.

"1962-ben tapasztaltam Ne Win tábornok puccsát. Mianmar gazdasága 26 évig szenvedett a puccsot követően."

Azt, hogy a politikusokat és az aktivistákat hol tartják fogva, egyelőre nem tudni.

A puccsot és az azt követő leszámolásszerű lépéseket globális felháborodás követte.

Az ENSZ felszólította a mianmari katonaságot, hogy engedjék szabadon a kormánytagokat. Követelték

"a demokratikus intézmények és folyamatok fenntartásának szükségességét, az erőszaktól való tartózkodást, valamint az emberi jogok, az alapvető szabadságok és a jogállamiság teljes tiszteletben tartásának szükségességét"

- fogalmazott közleményében a szervezet.

Joe Biden amerikai elnök arra utasította a mianmari katonaságot, hogy "mondjon le a hatalomról" és engedje szabadon az őrizetbe vett tisztviselőket és aktivistákat.

Valamint súlyos szankciókkal fenyegette meg az országot, amennyiben az utasításnak nem tesznek eleget.

A katonaságot azonban úgy tűnik, nem riasztja el az utasítás és a fenyegetőzés, folytatják a hatalmuk megszilárdítását. Új minisztereket neveztek ki Naypyitaw fővárosába.

Közben egy polgári engedetlenségi mozgalom is alakult.

Néhány város lakói, köztük Yangon, éjszakai tüntetéseket tartottak otthonukból, ahol fazekakkal és serpenyőkkel dörömböltek, és forradalmi dalokat énekeltek.

Sok egészségügyi dolgozó, tanár és köztisztviselő is kisebb tiltakozásokat szervezett, és sztrájkol, míg mások a dac szimbólumait, például piros szalagot viselve folytatták a munkát.

Sokan az interneten tiltakoztak a puccs ellen. A hadsereg azóta ideiglenesen betiltotta a Facebook-ot, amelyet országszerte széles körben használnak.

A tilalom csütörtöki megkezdése óta számos ember más közösségi média platformokra özönlött, például a Twitterre és az Instagramra.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Óriási fölénnyel nyerte Dr. Kulja András a Magyar Péter által meghirdetett szavazást, mégis csak az EP lista negyedik helyére kerül majd
Az egészségügyi tiktokert meg sem tudták szorítani a többiek, 39 ezernél is több szavazatot kapott. Az első tízben több nő van, mint férfi.

Link másolása

Dr. Kulja Andrásra szavaztak a legtöbben, így ő lehet az egyik EP-képviselőjelöltje Magyar Péter pártjának a június 9-i választáson. Az éppen Békés megyei országjáráson tartózkodó Magyar a Facebookon jelentette be, hogy lezárult a szavazás, amire két nap alatt 95 ezernél is több voks érkezett.

„A szavazataitok alapján összeállítjuk és rövidesen nyilvánosságra hozzuk az EP listánkat. Holnap délelőtt pedig megkezdjük az aláírásgyűjtést” – írja a posztban Magyar Péter.

A lista alapján az egészségügyi influenszerként közismert Kulja toronymagasan, 39 ezer szavazattal nyert, míg a tizedik helyhez már 2600 szavazat is elég volt. A listára összesen hat nő és négy férfi került fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter pártjának színeiben indulna a Gyurcsány Ferencet játszó színész
Sás Péter eredetileg függetlenként indult volna a mezőhegyesi polgármesteri székért, de lehet, hogy inkább mégis a TISZA Pártot választja.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Erősen gondolkodik azon a független Sás Péter, hogy inkább Magyar Péter pártjának színeiben induljon a mezőhegyesi polgármester-választáson, írja a Telex. A színészt a legtöbben a 2013-as, szédületesen rossz Elment az öszöd című filmből ismerhetik, amiben Gyurcsány Ferencet alakította.

Sás Péter a Talpra Magyarok! Közösség alapítójának mezőhegyesi állomásán, a közönség soraiból kilépve élő adásban kérdezett Magyartól. Arról érdeklődött, az általa csak Lézer Jankónak becézett Lázár Jánost, aki állítása szerint a műemléknek számító ménesparancsnoki épületet rombolja (habár erre konkrét bizonyítékot nem hoz fel), hogyan lehetne számon kérni.

Magyar szerint számtalan ehhez hasonló esetet lehetne sorolni Budapesten és vidéken is, „annyi történik, hogy nem működik az állam”, kézi irányítással működnek a hivatalok. Egy kormányváltás után ezeket nem fogják tudni visszaépíteni, de a hivatalokat újra működésre tudják bírni, és „el tudjuk kerülni, hogy a propaganda, azt hiszem, a legolvasottabb online portál, az Index, olyan interjút készítsen Tiborcz Istvánnal, a nemzet vejével, amelyben nem arról kérdezik, hogy 36 évesen hogy 500 milliárd forintja, azon kívül, hogy tehetséges, amit kár lenne tagadni, hanem arról kérdezik, hogy valóban mit tesz a nemzeti örökség, az épített örökség védelméért.”

Magyar Péter és a színész beszélgetését a lenti videóban 29:23-tól lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Deutsch Tamás: Ki a f*sz az a Magyar Péter?
De azért vitázna vele, hisz erről már korábban is beszélt.

Link másolása

Erősen indította a kormányközeli Mandinernek adott interjúját Deutsch Tamás EP-képviselő, a Fidesz-KDNP EP-listájának vezetője:

„De most komolyan, »who the fuck is« Magyar Péter? Ennyi.”

Magyarul ez nagyjából annyit tesz, mint „ki a f*sz az a Magyar Péter”, ami minimum érdekes, mivel Deutsch megerősítette, hogy a pártok listaállítása, május harmadika után „minden háborúpárti és dollárbaloldali listavezetővel” kész vitázni.

Tovább árnyalja a képet, hogy a Deutsch Tamást indító kormánypártokhoz közel álló Megafon Központ

az elmúlt hónapban csak a Facebookon több mint 148 millió forintott költött hirdetésre, a pénz zöme pedig pont a Magyar Péterről szóló bejegyzésekre ment el.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Háromfős titkárságot igényelt lemondása után Novák Katalin
Lakást viszont egyelőre nem kért a volt köztársasági elnök.

Link másolása

Az Index megkeresésére az Országgyűlés Sajtóirodája közölte, hogy Novák Katalin volt köztársasági elnök a lemondása után lakás használatára nem nyújtott be kérelmet, de háromfős titkárságot fog alkalmazni.

A volt köztársasági elnökök életük végéig alkalmazhatják a titkárságot, továbbá

térítésmentes egészségügyi ellátás, lakás, autó, valamint az aktuális házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese illeti meg őket, amely jelenleg havi bruttó 4,5 millió forint.

A kegyelmi botrány után lemondott Novák a későbbiekben is bármikor igényelheti a korábban nem kért szolgáltatásokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET: