SZEMPONT
A Rovatból

Ha tisztán tartjuk a gyökereinket, élni és virágozni fogunk – egy magyar buddhista tanító filmje mestereiről

Egy dán lány a lázadó időkből eljutott a spiritualitás olyan fokáig, ahová nyugati ember ritkán ér el.

Link másolása

Hannah Nyhdal (1946-2007) a buddhizmus útját választotta és ezt az utat mutatta meg millióknak több mint három évtizeden át férjével, Lama Ole Nyhdallal, akivel többször is jártak Magyarországon. Tanítványuk, György-Kessler Márta, aki maga is tanítóvá lett, dokumentumfilmben állított emléket neki Hannah: a buddhizmus útja Nyugaton címmel. A filmet az elmúlt hetekben mutatták be Budapesten és több vidéki városban is. Az alkotóval, mivel elfoglaltsága miatt a személyes találkozó elmaradt, e-mailben készítettünk interjút.

Hogyan jutott el a buddhizmusig, mi volt az, ami ezekben a tanokban a legjobban magával ragadta?

– Olvastam egy könyvet Buddha életéről és tanításáról, ami mélyen megérintett. Egyszerű és praktikus tanácsok voltak benne Buddhától, amelyek sok kérdésemre adtak választ.

Már akkor nagyon fontos volt számomra a tudat szabadsága. Kerestem valamit, ami minden dogmán és korláton túl rámutat az élet értelmére, arra, hogy mi honnan jön.

Miután elolvastam az említett könyvet, barátaimtól hallottam, hogy Láma Ole Nydahl hamarosan Magyarországon tart előadást a jogi egyetemen. Ez 1990-ben volt. A tanítás nagyon tetszett. Úgy éreztem, olyasmiről beszél Láma Ole, amit már ismerek, amivel nagyon is egyetértek. Mindenre, amit mondott, csak bólogatni tudtam, hogy igen, én is így látom, így gondolom; nagyon fontos, amit mond, nagyon egyértelmű… Azonnal tudtam kapcsolódni ehhez az gondolkodáshoz, eszméhez. Nagyon fontos volt számomra, amit Láma Ole megtestesített, az az öröm és szabadság. Nagyon sokat viccelt, modern volt, közvetlen, szeretetteljes és rendkívül érdeklődő az emberek iránt. Úgy kezelt minket, mint barátot, partnert. Arról beszélt, hogy amit Buddha tanított, olyan valami, amit mindannyian el tudunk érni; mindenki ki tudja fejleszteni önmagában, mindenkiben megvan ez a potenciál.

- 1990-ben találkozott Hannah-val is. Hogyan vált mellettük tanítványból tanítóvá?

– Az első alkalommal, amikor Magyarországon találkoztam Oléval, említette, hogy két hét múlva lesz egy meditációs kurzus Lengyelországban. Egy kisebb csapattal azonnal megvettük a vonatjegyet, és elmentünk a kurzusra. Ekkor találkoztam először Hannah-val – csodálatos élmény volt.

A kurzus egy úgynevezett „meditációs központban” volt, távol a várostól, távol mindentől. Láma Ole tanításokat adott, és közben sokat meditáltunk. A szünetekben pedig Ole és Hannah együtt beszélgettek az emberekkel. Mindenféle személyes kérdéssel lehetett hozzájuk fordulni. Nagyon kedvesek voltak, sokszor éjszakába nyúlóan fogadták az emberek kéréseit, kérdéseit. Emlékszem, egyik este ott ültek egy melegebb takaróba burkolva, az emberek pedig hajnalig sorban álltak, hogy beszélhessenek velük, elmondhassák problémájukat. Számomra ez igazán mély és jelentőségteljes találkozás volt. Láttam ezt a két embert, akik nem csak nagyon inspirálók és vonzók, mint pár, hanem rendkívül szeretetteljesek és figyelmesek mindenkivel. A beszélgetések alatt megosztották velünk a saját tapasztalataikat is: hogyan találkoztak a 16. Karmapával (tibeti buddhista vallási vezető) hogyan járták be a világot. Úgy gondoltam, milyen nagyszerű emberek, és milyen nagyszerű, hogy buddhista tanítók ilyenek is lehetnek, és ilyen közel kerülhetünk hozzájuk. Mintha egy család lennénk.

- Filmjében, amely hét évvel Hannah halála után készült, sokan elmondják róla, hogy rendkívül kemény volt, kitartó, szenvedélyes, ugyanakkor végtelenül kedves. Mi lehetett a titka ezen kívül az ő kisugárzásának?

– Az ő kisugárzásának a lényege és az oka az volt, hogy megvalósította azokat a tulajdonságokat, amit mi célként fogalmazunk meg a buddhizmusban. Amikor Buddha elérte a megvilágosodást, azt mondta, hogy felismerte a tudatának a tiszta természetét. Ez az, amit először tanított nekünk Láma Ole és Hannah is: a tudat tiszta természete legmagasabb gyönyör, együttérzés, aktív szeretet és félelemnélküliség. A tudat e tökéletes tulajdonságait mutatják meg a megvalósított buddhista mesterek, Hannah pedig egyike volt ezeknek. Amikor azt mondjuk, hogy valaki megvalósított mester, az különböző tulajdonságokon keresztül fejeződik ki: együttérzés, öröm, szeretet minden lény felé, ez a tudatunk tiszta természete.

Úgy tudjuk kibontakoztatni, ha elengedjük mindazokat az elképzeléseket és érzelmeket, amelyek korlátoznak ennek megtapasztalásában.

– Ezek a tulajdonságok, amelyek a megvalósított mestereket, lámákat nagyon vonzóvá teszik. Ők megtestesítik Buddhát, aki 2550 évvel ezelőtt élt, és mutatta meg először ezt a látásmódot. A maga idejében Buddha is élő példa volt, aki képviselte azt a célt, amit mi a buddhizmusban el akarunk érni. Ez egy tudati állapot, egy tapasztalat. Ez a kisugárzás, amit mi tapasztalunk a tanítóknál. Ezek a képességek mindenkiben benne vannak – éppen emiatt vonzóak számunkra.

– 1968 és a körülötte lévő évek a kor ifjúsága számára "a nagy felfedezések kora". A keleti kultúra, a zenétől a meditációkon át az indiai, nepáli zarándoklatokig szinte egyszerre bontakozott ki Amerikában és Nyugat-Európában - és leggyakrabban a hippiközösségekből kiindulva. Tudjuk, hogy Koppenhága, ahol 1971-ben létrejött a Christiania, Európa egyik hippiközpontja volt Amszterdam mellett. Vajon mi lehetett az oka, hogy éppen ők voltak a katalizátorok?

– A hippik elfordultak az előző generáció értékeitől. Valami újat kerestek, így fedezték fel maguknak Keletet, a zenén, a meditáción és zarándokutakon keresztül. Ezt a szabadságérzést spékelték meg a drogokkal.

Ole és Hannah olyan utakat kerestek, ami túlmutat a korlátokon. Ők is végigjárták a hippik zsákutcáit. Idealisták voltak, mert azt hitték, hogy a drogok segíthetnek, s ezeken keresztül kiteljesedhet a tudat. Hamar belátták, hogy tévedtek. A drogok nem visznek közelebb a tudat valódi természetének felismeréséhez. Éppen ellenkezőleg, kirabolják a tudatot, és tönkreteszik a testet. Ezért mindenkit lebeszéltek ezekről, azt tanították, hogy a tartós boldogság nem érhető el kémiai eszközök segítségével, csak a tudat nem változó tulajdonságainak kibontakoztatásával.

- Úgy érzem, a Nyugat Kelet felé fordulásának a végletekig felgyorsult nyugati életforma mellett a másik kiváltó oka, hogy a nyugati spiritualitás tartósan válságban van immár évtizedek óta, képtelen megújulni. Ön hogy látja ezt?

– A Nyugatnak megvannak a saját értékei, ahogy a Keletnek is. Ha tisztán tartjuk a gyökereinket, akkor mindkettő élni és virágozni fog. A vasfüggöny keleti oldalán a dialektikus materializmus, a nyugati oldalán a jóléti kapitalizmus hódított, s az emberek mindkettőtől megcsömörlöttek.

György-Kessler Márta és a film társalkotója, Adam Penny
.

A valódi európai értékek, amit a humanizmus, a felvilágosodás és a II. világháború utáni az emberi jogok testesítenek meg, kezdtek feledésbe merülni mára.

Ha a Nyugat visszanyúlna a gyökereihez, a maradandó emberi értékekhez, akkor hamarabb túl tudna jutna ezen a válságon is. Ebben a buddhizmus sokat segíthet.

- A filmjéből sajnos az is kiderül, hogy a hatalom, a világi érdekek még ezt a magasabb dimenziót sem kímélik - gondolok itt mindenekelőtt a Karmapa-keresésre...

– A kínai politika sok eszközt latba vetett azért, hogy kontrolállni tudja Tibetet és a tibetieket. Amikor felismerte, hogy a vallás az egyik legjobb fegyvere, megpróbálta ellenőrzés alá vonni a lámákat. A Dalai Láma száműzetésben volt Indiában, ezért őt nem tudták befolyásolni. De kellett valaki, akit igen. A 16. Karmapa tekintélye és közismertsége, valamint az a tény, hogy az 1981-es halála után a következő inkarnációját még nem találták meg, kapóra jött a kínaiaknak, ezért az egyházügyi hivatal áldásával „találtak” maguknak egy hamis Karmapát. Ezt a fiatal fiút rendkívül furcsa körülmények között elismertettek számos magas rangú tibeti lámával. Ezzel sok zavart okoztak, de a történet pár hónapja hamvába hullott, amikor az ál-Karmapa maga jelentette be, hogy ő sosem volt a Karmapa, nem is akar az lenni, csak mások kényszerítették bele ebbe a szerepbe. Most várjuk a folytatást.

- Térjünk vissza Önre és tanítóira. Ön nagyon sokat utazott velük. Tud-e említeni olyan élményeket, amelyek meghatározóak voltak a további élete és küldetése szempontjából, és ami nagyon jellemző volt Hannah-ékra?

– Nagyon sok ilyen élményem van. Nehéz ezeket így leírni. Erre a legjobb válasz a film. Ezért készítettem el, és ezért próbáltam meg annyira sok témát megmutatni benne. Hannah és Ole számomra nagyon meggyőző példák. Láttam, hogy a tudatuk a legextrémebb helyzetekben is változatlan, örömteli, szeretetteljes, együttérző, mindig csak másokra gondolnak. Nem félnek a haláltól, nem tartanak a betegségektől, nem aggódnak önmagukért, nincsenek félelmeik. Túl vannak mindezeken a korlátozásokon. Nekem és nagyon sok barátomnak segítettek. Ők a legkiválóbb példái annak, hogyan lehet ennyi ember életét megváltoztatni és jobbá tenni.

- Nincs olyan ember, akit ne foglalkoztatna halál. Hannah a film szerint méltósággal és bölcsességgel viselte utolsó hónapjait. Valóban meg lehet békélni az elmúlással?

A buddhista tanítások szerint – és ezt igazolja az is, ahogy Hannah bánt a betegséggel és halállal – nemcsak meg lehet békélni, hanem túl is lehet tenni magunkat a mulandóság szenvedésén. Hannah tényleg nem azonosult a testével.

Megértette, hogy a tudat az, ami továbbmegy, és a boldogságunk attól függ, milyen benyomásokat gyűjtünk a tudatunkban. Ha ezt megértjük, akkor belátjuk, hogy a test csak egy eszköz, ami mulandó.

A buddhista gyakorlás egyik eredménye, hogy a haláltól való félelem elmúlik, mert megértjük a külső és belső jelenségek tiszta természetét. A halál része a létezésnek. A születés és a halál összetartozik.

Láma Ole azt mondja a filmben, hogy semmi sem múlik el, semmi sem tűnik el teljesen, mert minden értelmes és fontos dolog, amit tettünk, az megmarad, és továbbra is élni fog.

- Mit tart a legfontosabbnak buddhista tanítói munkájában? Melyek azok a legfontosabb gondolatok, amelyek olyan embereknek is utat mutathatnak, akik nem adják át magukat teljes egészében a buddhizmusnak?

– Egy Gyémánt Út buddhista tanítónak a legfontosabb, hogy autentikus példa legyen. Számomra nagyon fontos volt, hogy Ole és Hannah aszerint éli az életét, amit tanítanak. Azt mutatják, amiről beszélnek. Együttérzők, örömtelik, félelem nélküliek; ismerik a tudatuk természetét, azt tanítják, amit tapasztalnak, amit meg is valósítottak. Fontos számukra a tanítványaik boldogsága, azon dolgoznak, hogy a tanítványaikat szabaddá és függetlenné tegyék. Önmagukat nem személyként tapasztalják, hanem az átadási vonal egy részeként, az autentikus tanításokat adják tovább. Azt teszik, amit a tanítójuk tanított nekik.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét. A nepáli hatóságok szeretnék megtisztítani a hegyet a sok hátrahagyott hulladéktól, és több holttestet is lehoznának.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult a 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. Utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordult azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: