Közel 500 milliót a kormányközeli alapítványok kaptak a Gödtől elvett iparűzési adóból
Komoly pénzügyi veszteséget szenvedett el Göd városa az Orbán-kormány 2020-ban bevezetett „különleges gazdasági övezet” fogalmának alkalmazása miatt, mely lehetővé tette a helyi iparűzési adók elterelését a megyei önkormányzatokhoz. A legnagyobb veszteséget a város a Samsung SDI által befizetett adó kiesése miatt szenvedte el, ami korábban Göd költségvetésének jelentős részét tette ki, írja a Népszava.
A Samsung SDI, az ország egyik legnagyobb árbevételű cége, 2023-ban 2310 milliárd forintos árbevételt produkált. Ennek köszönhetően a Pest megyei önkormányzat jelentős bevételekre tett szert, míg Göd elveszítette adóbevételének közel felét, miközben továbbra is szenved a Samsung akkumulátorgyára által okozott környezeti problémáktól.
A lap által kikért adatok szerint 2020-tól 2023-ig a Pest megyei önkormányzat összesen mintegy 14 milliárd forintot gyűjtött be a Samsung által befizetett adókból. Ebből az összegből közel 500 millió forint került olyan kormányközeli civil szervezetekhez, amelyek gyakran fideszes politikusokhoz köthetők, vagy kormánypárti rendezvények szervezésében vettek részt. Például a Közép-magyarországi Régióért Alapítvány egymaga 156,7 millió forintot nyert el, míg a Dunakanyar Kapuja Területfejlesztési Alapítvány összesen 57,3 millió forintot kapott különböző rendezvények szervezésére.
Göd ugyan visszakapott valamennyi pénzt az eltérített adókból, de ez a kompenzáció nem pótolta teljes mértékben az elvesztett bevételeket. A város vezetésében bekövetkezett politikai változások, és a Fidesz támogatását élvező új polgármester megválasztása után némi plusz támogatásban részesült a Pest megyei település, de a teljes pénzügyi helyzet átláthatósága továbbra is kérdéses maradt.
Az eset rávilágít a kormányzat azon gyakorlatára, amely a különleges gazdasági övezetek kialakításával jelentős adóbevételeket csoportosít át a megyei önkormányzatokhoz, miközben az érintett települések a környezeti terhek viselésére kényszerülnek. Hasonló helyzet alakult ki más településeken is, például Dunaújvárosban és Paks városában, ahol az önkormányzatok szintén komoly bevételkiesést szenvedtek el a kormányzati intézkedések következtében.