BUDAPEST

Könnyed hétvégi séta egy arzénnal és cianiddal szennyezett területen

Bejutottunk az Óbudai Gázgyár területére, sőt még a kátránytornyok tetejébe is felmásztunk.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2020. szeptember 05.


Link másolása

Az Óbudai Gázgyárhoz tartozó hangulatos lakótelep könnyen bejárható, a gyár területének nagy része azonban a talaj szennyezettsége miatt csak szervezett séták keretében látogatható. Mi bejutottunk a cianiddal és arzénnal szennyezett területre, sőt még a kátránytornyok tetejébe is felmásztunk.

Mielőtt az Óbudai gázgyár megnyitott, Budapest, illetve Pest-Buda gázigényét városszerte több kisebb telep szolgálta ki. A 19-20. században azonban Budapest világvárossá nőtte ki magát. A gázlámpák gombamód szaporodtak az utcákon, és egyre több lakásba vezették be a gázt. A városvezetés felismerte, hogy a hatékony gázszolgáltatáshoz egy nagy gázgyárat kell létrehozni a város peremén. A Duna és a vasút közelsége miatt a mai Aquincum múzeum mögötti háromszög tökéletesen megfelelt. Erre a 27 hektáros területre építették a gázgyárat, sőt

az építkezésen megspórolt pénzből egy igazi minivárost húztak fel a gyár dolgozóinak és tisztviselőinek.

A Budapest Beyond által szervezett sétát a gázgyári munkások lakótelepén kezdtük. Lélekben már felkészültem valamiféle betondzsungeles munkásszállóra, de nagyot tévedtem. A piros sátortetős, sárgafalú, zöld spalettás sorházak sokkal inkább a Wekerle-telepre hajaznak. A csinos házikókból álló három blokkot pedig a nagy zöldterület és az égig érő platánok teszik még hangulatosabbá.

A munkástelepen összesen száz 1, 2 és 3 szobás lakást építettek, és mindegyikben volt saját vécé is, ami elég nagy luxusnak számított. Összehasonlításképp, ekkoriban a legtöbb belvárosi házban egy közös mellékhelyiségen osztoztak a lakók a folyosó végén.

A gázgyári munkásdinasztiák kényelmére bolt, posta, közösségi ház, iskola, óvoda, kocsma, fodrászat, sőt egy igazán impozáns fürdőház is működött a telepen.

Látszik tehát, hogy a gázgyár megbecsülte dolgozóit, cserébe csak azt várták el, hogy a munkások rendesen dolgozzanak, és rendben tartsák portájukat, de

azt is előírták, hogy minden ablakba piros muskátlit kell tenni.

Örömmel láttuk, hogy sok lakásban a mai lakók is őrzik ezt a kedves hagyományt.

Múlt századi hangulatot idéznek az utcai gázlámpák is. Ezek szinte megtévesztésig hasonlítanak elődeikre egy kis csalással: ma már led világítással működnek.

Minden lakáshoz tartozik egy saját veteményes is a telep szélén. A munkáscsaládok itt háziállatokat, sőt disznót is tarthattak. Így esett, hogy a telepen a háború éveiben sem éheztek. Sokkal nagyobb problémát jelentett viszont, hogy a gyár dolgozóit besorozták. Az iderendelt munkaszolgálatosok ugyanis vajmi keveset értettek a gázgyári szakemberek munkájához.

A veteményeseket a mai lakók a lehető legváltozatosabban használják ki. Láttunk olyat, ahol ma is zöldségek, virágok nőnek, de láttunk igazán elvadult dzsumbujt és medencés kiskertet is.

A lakótelepre egyébként bárki szabadon bemehet körülnézni. A gyár területének nagy része azonban a talaj szennyezettsége miatt csak engedéllyel látogatható.

Idegenvezetőnk segítségével mi ide is bejutottunk:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: