HÍREK
A Rovatból

Kijev külön tárgyalást javasol Moszkvának a mariupoli helyzet rendezésére

Már csak az Azovsztal területét tartják ellenőrzésük alatt az ukrán fegyveres erők, ukrán becslések szerint mintegy kétezer katona és ezer civil húzhatta meg magát az acélmű területén és az alatta húzódó alagútrendszerben.


Az orosz erők változatlanul támadják a Mariupolban lévő Azovsztal acélipari üzem területét, ahol katonákon kívül civilek is tartózkodnak, ezért a városban kialakult válságos helyzet rendezésére Kijev külön tárgyalásokat javasol Moszkvának – közölte Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetője, az Oroszországgal tárgyaló kijevi küldöttség tagja vasárnap a Telegram üzenetküldő alkalmazáson.

A Donyeck megyei kikötőváros elfoglalása Moszkva számára kulcsfontosságú a 2014-ben elcsatolt Krím félsziget és Oroszország többi része közötti folyosó megteremtése szempontjából. A legutóbbi jelentések alapján

Mariupolban már csak az Azovsztal területét tartják ellenőrzésük alatt az ukrán fegyveres erők, ukrán becslések szerint mintegy kétezer katona és ezer civil húzhatta meg magát az acélmű területén és az alatta húzódó alagútrendszerben.

A napokban Vlagyimir Putyin orosz elnök kamerák előtt adta utasításba, hogy ne rohamozzák meg az üzemet, hanem zárják körbe, hogy „egy légy se tudjon kijönni”. Ezzel összefüggésben viszont Podoljak arról számolt be, hogy az orosz erők most is megállás nélkül támadják az acélművet bombákkal és tüzérséggel, valamint csapatokat és haditechnikát vonnak a térségbe a gyárterület megrohamozásához.

A tanácsadó szavai szerint

Mariupol tekintetében három lépésre van szükség ahhoz, hogy Oroszország megőrizhesse "maradék reputációját":

valódi "húsvéti" tűzszünetet kell életbe léptetni a városnál, haladéktalanul humanitárius folyosót kell nyitni a civilek kimenekítésére, és Oroszország egyezzen bele egy különleges tárgyalási fordulóba, amelynek célja az lenne, hogy kivonhassák onnan a körbezárt ukrán katonákat, valamint fogolycserét hajtsanak végre.

Az Ukrajinszka Pravda hírportál emlékeztetett arra, hogy április 20-án Podoljak és az orosz féllel tárgyaló ukrán delegáció vezetője, David Arahamija, a Nép Szolgája kormánypárt frakcióvezetője kijelentette, hogy

készek Mariupolban találkozni az orosz tárgyalóküldöttséggel, és egyeztetni az ukrán alakulatok kivonásáról a városból. Az orosz fél még nem adott választ a javaslatra.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap telefonon beszélt Recep Tayyip Erdogan török államfővel, akinek felvetette a mariupoli civilek azonnali kimenekítésének szükségességét és a blokád alatt tartott ukrán katonák kicserélését orosz hadifoglyokra. Az Anadolu török hírügynökség szerint Erdogan kijelentette, hogy Ankara kész megadni a szükséges támogatást az ukrán-orosz tárgyalási folyamathoz. A török vezető azt is kijelentette, hogy biztosítani kell a sebesült ukrán katonák és a civilek evakuálását Mariupolból.

Vasárnap az ukrán fegyveres erők parancsnoksága arról számolt be, hogy az Azovsztal területét továbbra is körbezárva és tűz alatt tartja az orosz hadsereg, és nehézbombázó repülőgépekkel is intéz légi csapásokat.

Eközben az ukrán déli műveleti parancsnokság a Facebookon vasárnap hírül adta, hogy

nyolc településen állították vissza az ukrán ellenőrzést a Krímmel szomszédos Herszon megyében.

Az ukrán katonaság nem hozta nyilvánosságra, mely településekről van szó.

A kijevi vezérkar legfrissebb, vasárnapi összesítése szerint eddig hozzávetőlegesen 21 800 orosz katona esett el, mintegy ezer került fogságba. Az ukrán erők megsemmisítettek 179 orosz repülőgépet, 154 helikoptert, nyolc hadihajót, 873 harckocsit, 2238 páncélozott harcjárművet, 408 tüzérségi és 69 légvédelmi rendszert, valamint 147 rakéta-sorozatvetőt.

Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő az Ukrajinszka Pravdának nyilatkozva kifejezte Kijev csalódottságát amiatt, hogy Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter kijelentette, szerinte az Európai Uniónak nem érdemes felvennie Ukrajnát a tagjai közé. „Ezt az álláspontot stratégiai szempontból rövidlátónak tartjuk, és nem felel meg az egyesült Európa érdekeinek sem” – mondta. A szóvivő szerint az ilyen kijelentések figyelmen kívül hagyják azt is, hogy az EU-t alapító országok lakosságának túlnyomó többsége támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Megismételte Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szavait, miszerint „az ukrán nép túl nagy árat fizet számos európai kormány hibáiért, és elfogult valóságfelfogásuk már Európa politikai és gazdasági meggyengüléséhez vezetett”.

Schallenberg szombaton beszélt arról egy konferencián, hogy rugalmasságra van szükség, és a teljes jogú tagság mellett a csatlakozni vágyó országoknak az együttműködés más módjait kellene felajánlani társulási egyezményeken vagy az Európai Gazdasági Térségen keresztül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Mészáros Lőrincet egy vadonatúj, 180 milliós Ferrariban fotózták le Felcsúton
A felcsúti milliárdosról Hadházy Ákos osztott meg több fotót. A politikus szerint Mészáros egy hibrid hajtású, Ferrari 296 GTS-ben libbent át Felcsúton.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 04.



Lassan több a Ferrari Felcsúton, mint Monacóban - állapította meg Hadházy Ákos vasárnap reggeli bejegyzésében a Facebookon. A független országgyűlési képviselő ezúttal egy kedves ismerősétől kapott fotókat Mészáros Lőrinc állítólagos vadonatúj luxusautójáról.

„Hopp, egy újabb Ferrari Felcsúton. Az ifjabb után most az eredeti Mészáros Lőrinc luxizós sportautójáról kaptam képeket. A Gázos feje ugyan elmosódott, de a fotó készítője kedves ismerősöm, a helyszín pedig beazonosítható ("Puskás" Sport Hotel parkolója és az odavezető út)” - olvasható Hadházy posztjában, aki ezután azt is megosztja, hogy mit kell tudni a kocsiról.

„A típus amúgy a Ferrari 296 GTS. Bagatell 140-180 millióba kerül. 663 lóerős, állítólag újdonság, hibrid hajtású (gondolom, konnektorról tölti Lőrinc). 2023 októberében helyezték forgalomba.”

A politikus azzal zárja a bejegyzést, hogy „semmi baj nem lenne, hogy gazdag, ha nem ilyen csalásokkal szerezte volna az ép ésszel fel nem fogható vagyont (Orbánnak)”.

A felcsúti milliárdosról készült fotókat a posztban lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Senki sem garantálja, hogy Kijev megéri május 10-ét” - Így reagáltak az oroszok Zelenszkij fenyegetésére
A Győzelem napja előtt újra kiéleződött az ukrán-orosz szóháború. Medvegyev sértő kijelentésekkel reagált.


Ukrajna elutasította Vlagyimir Putyin háromnapos tűzszüneti javaslatát, amelyet az orosz elnök a második világháború befejezésének évfordulója köré, május 9-re időzített. Volodimir Zelenszkij közölte, hogy Ukrajna továbbra is az Egyesült Államok által javasolt, 30 napos tűzszünetet támogatja. Szerinte ilyen időtartam alatt már van lehetőség érdemi tárgyalásra, míg a háromnapos fegyvernyugvás nem jelent valódi előrelépést a háború lezárása felé.

Az ukrán elnök egyúttal azt is kijelentette: Ukrajna nem tudja garantálni a Vörös téren tartózkodók biztonságát május 9-én,

írta a Telegtaph.

A mostani elutasítás illeszkedik a korábbi, sikertelen tűzszüneti kezdeményezések sorába. Putyin korábban részleges, tengeri térségekre vonatkozó tűzszünetet, illetve olyan megállapodást javasolt, amely kizárta a civil infrastruktúra elleni támadásokat. Ezeket ugyan elfogadták, de később mindkét fél azzal vádolta a másikat, hogy megszegte azokat. Az orosz elnök később húsvéti tűzszünetet is kezdeményezett, amit Ukrajna elfogadott, azonban két nappal később Zelenszkij jelezte, hogy az orosz erők a frontvonalon nem tartották be a megállapodást.

A mostani nyilatkozat előtt Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője, Kirilo Budanov is figyelmeztetést küldött. Úgy fogalmazott: akik kilátogatnak a Vörös térre, „jobban teszik, ha visznek magukkal füldugót.”

Zelenszkij kijelentései után éles reakciók érkeztek Moszkvából. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova elutasította „a közvetlen fenyegetést.” Dmitrij Medvegyev, az orosz nemzetbiztonsági tanács alelnöke, korábbi elnök és kormányfő pedig kemény hangvételű üzenetben reagált.

„A borostás zöld szemétláda közölte, hogy elutasítja Putyin javaslatát a háromnapos tűzszünetről, és nem tudja garantálni a világ vezetőinek biztonságát Moszkvában.

Kinek kell az ő biztosítéka? (…) Ez a nyomorult pontosan tudja, hogy a győzelem napján egy valódi provokáció esetén senki sem garantálja, hogy Kijev megéri május 10-ét” – fogalmazott Medvegyev.

Május 9-én Moszkvában, a Vörös téren tartják meg a Győzelem napi katonai díszszemlét. Az esemény a Szovjetunió és a náci Németország közötti háború végét idézi fel, amelyet a szovjet és orosz történetírás „Nagy Honvédő Háborúként” említ. Ennek hivatalos dátuma Oroszországban május 9.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Attól mert egy tolvaj bolondnak nevezi a hatalmára veszélyt jelentő honfitársait, nem lesz becsületesebb
A politikus azon elmélkedett vasárnapi bejegyzésében, hogy vajon mekkora előnye lenne pártjának, ha nem egy bolond vezetné. Ezzel Gulyás Gergely pénteki szavaira utalt, aki egy interjúban lebolondozta.


„Képzeljétek mennyire vezetne a TISZA a korrupt állampárt előtt, ha nem egy bolond vezetné” – írja vasárnap délelőtti posztja bevezetésében Magyar Péter. A politikus ezzel arra a két nappal ezelőtti interjúra utalt, amiben Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy amikor még beszélő viszonyban volt Magyarral „abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond”.

A Tisza Párt vezetője erre szombaton úgy reagált, hogy politikai közössége „elutasítja a honfitársaink címkézését, dehumanizálását, és feltétel nélkül tiszteletben tartja mindenki emberi méltóságát”.

A mi politikai közösségünktől sohasem fogtok másokat a személyükben, különösen a magánéletükben bántó állításokat vagy kifejezéseket hallani - írta még szombaton.

Vasárnapi bejegyzésében ismét elővette a témát Magyar Péter.

„Egyébként Orbánéknál mit jelent, hogy valaki bolond? Esetleg azt, hogy az illető nem kelt gyűlöletet magyar és magyar közt? Vagy nem nevezi a honfitársait eltaposandó rovarnak? Vagy nem rabolja ki a Nemzeti Bankot? Nem teszi tönkre az állami egészségügyet? Nem hagyja lerohadni a MÁV-ot? Nem nyúlja le az uniós pénzeket? Nem hagyja magára a magyar vidéket? Nem alázza meg az idős honfitársainkat 3,2 %-os nyugdíjemeléssel? Nem mutogatja kivagyi módon a magyar emberektől lopott közpénzt?” – sorolta kérdéseit a tiszás politikus.

„Attól mert egy tolvaj bolondnak nevezi a hatalmára veszélyt jelentő honfitársait, nem lesz becsületesebb, csak nyilvánvalóvá teszi, hogy retteg a lebukástól és a felelősségre vonástól”

– tette hozzá a végén.

A poszthoz egy grafikont is csatolt, amin a 21 Kutatóközpont áprilisi mérése alapján pártja 14 százalékkal vezet a Fidesz előtt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Warren Buffett: Nem jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy mi nyertünk
A 94 éves üzletember szerint a kereskedelem nem lehet fegyver. Szerinte a világ virágzása Amerikának is hasznot hoz.


Warren Buffett, a világ egyik leggazdagabb embere és a Berkshire Hathaway elnök-vezérigazgatója szombaton az éves részvényesi találkozón bírálta Donald Trump kereskedelmi politikáját, írja a 444. A 94 éves üzletember szerint az amerikai kormányzat hibát követ el, amikor a vámokat stratégiai fegyverként használja.

„A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, mondta Buffett a nebraskai Omahában tartott eseményen, ahol évente körülbelül 40 ezer ember gyűlik össze. Hozzátette: „a kereskedelem nem lehet fegyver”.

Szerinte a vámok ilyen jellegű alkalmazása rontja az országok közötti kapcsolatokat, és instabilabbá teszi a globális piacokat. Úgy látja, a világ virágzása összefüggésben van az Egyesült Államok sikerével is.

„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk”

– fogalmazott Buffett. Majd így folytatta: „Szerintem nagy hiba, ha van 7,5 milliárd ember, akik nem nagyon szeretnek, és van 300 millió, akik arról hencegnek, hogy ők milyen remekül boldogultak”.

A pénzügyi szakember szerint az lenne a cél, hogy minden ország azzal foglalkozzon, amihez a legjobban ért. „Nekünk azt kellene tennünk, amihez mi értünk a legjobban, nekik pedig azt kellene tenniük, amihez ők értenek a legjobban” – mondta.

Bár szóba került az amerikai gazdaság helyzete és jövője is, Buffett megőrizte optimizmusát. Kiemelte: „Mindig a változás folyamatában vagyunk... Én nem csüggednék... Mindannyian elég szerencsések vagyunk”.

A beszéd után bejelentette, hogy lemond a Berkshire Hathaway vezetéséről. Az utódlás kérdése már korábban eldőlt, a pozíciót az előre megnevezett utód veszi át. A több mint 200 vállalkozásból álló portfóliót kezelő cég élére Buffett 1965-ben került, amikor az még egy közepes méretű textilipari vállalat volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET: