Elzárták a mobilokat, megjöttek a barátok – meglepő fordulat az iskolákban, így változtak meg a diákok szokásai
Nem minden iskolában tartják be szigorúan a mobiltelefonok használatát korlátozó rendeletet, de több intézmény már pozitív tapasztalatokról számolt be – írja a Népszava.
A Klebelsberg Központ a lap megkeresésére közölte:
A szünetekben több közös játék zajlik, és a tanulók is többet beszélgetnek egymással.
Egy Tolna megyei tanár szerint a telefonok elzárása után a gyerekek viselkedése is megváltozott. Azt írta: „Minden szempontból jobb a helyzet attól, hogy néhány órára elszakadnak a telefonjuktól, és nem lettek ettől depressziósok sem.”
Egy dunántúli iskolában reggelente minden diák névre szóló, zárható műanyagborítékba tette a telefonját, amit a tanár összegyűjtött, majd egy dobozba került, amit a titkárság szekrényében zártak el. Ha egy órán szükség volt a telefonra, előtte ki kellett kérni, az utolsó órán pedig visszaadták a diákoknak aláírás ellenében. A tanár úgy fogalmazott: „Úgy ahogy működött, de abszolút nem volt normális állapot.”
Hozzátette, hogy
Egy Pest megyei gimnáziumban nem gyűjtik be a telefonokat, csak arra kérik a tanulókat, hogy kapcsolják ki azokat, és tegyék a táskájukba.
Egy budapesti iskola tanára arról számolt be, hogy kezdetben minden reggel beszedték a telefonokat, később azonban szekrényeket kaptak, és most már a diákokra bízzák, hogy elzárják-e az eszközeiket vagy sem.
A telefonhasználat korlátozásáról szóló rendelet 2024. szeptember 1-jén lépett életbe. A szabályok szerint a tanítási nap elején le kell adni a telefonokat, és azokat a nap végéig elzárva kell tartani. Tanórán csak engedéllyel, oktatási céllal lehet őket használni. A begyűjtés, tárolás és kiosztás módját minden iskola maga határozhatta meg.
A Klebelsberg Központ az év során több alkalommal is jelezte a tankerületi központoknak, hogy segítsék azokat az iskolákat, ahol a jogszabály betartása nehézségekbe ütközik.